Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kawa odwadnia? Wpływ kawy na odwodnienie organizmu

2021-03-22
Czy kawa odwadnia? Wpływ kawy na odwodnienie organizmu

Jesteście wielbicielami małej czarnej, ale słyszeliście, że może odwadniać organizm? Sprawdziliśmy, czy to stwierdzenie jest mitem, czy prawdą. Odpowiedź znajdziecie w tekście!

Kawa to jeden z najchętniej spożywanych napojów na świecie. Popularność tego napoju łączy się bezpośrednio z tym, że na jego temat krąży wiele mitów, które potrafią zmylić niejednego kawosza. Rozprawmy się z jednym z nich: czy kawa odwadnia organizm? W jakich dawkach najlepiej ją spożywać? Podpowiadamy!

 

Czy kawa odwadnia? Sprawdziliśmy!

 

Głównym powodem regularnego picia kawy jest chęć dostarczenia organizmowi dawki kofeiny – najczęściej spożywanej substancji psychoaktywnej na świecie. Oprócz wywoływania pobudzenia, poprawy nastroju oraz zwiększenia wydajności kofeina może wykazywać także działanie moczopędne. Należy ona bowiem do diuretyków, czyli substancji, które powodują zwiększone wytwarzanie moczu.

Raz na zawsze trzeba jednak obalić mit, że odwodniony organizm to sprawka kawy. Mała czarna pita w rozsądnych ilościach nie ma negatywnego wpływu na bilans wodny i elektrolitowy. I chociaż kofeina to substancja, która wykazuje działanie diuretyczne, to jest ono słabe, a co więcej – zmniejsza się wraz z upływem czasu.

Kofeina zwiększa wydalanie wody z organizmu, jednak taki efekt można zauważyć wyłącznie w początkowej fazie spożywania kawy. Jeżeli mała czarna jest nieodzowną częścią Waszej codziennej rutyny, to absolutnie nie musicie obawiać się odwodnienia. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kawą także mamy dobrą wiadomość – organizm nabywa tolerancji na diuretyczne działanie kofeiny już w ciągu kilku dni. Oznacza to, że moczopędne działanie po wypiciu kawy będzie systematycznie słabło.

Zażywanie około 300 mg nie wywołuje większych strat wody wydalanej w postaci moczu. Jeśli zdrowie Wam na to pozwala, to bez obaw możecie każdego dnia wypijać nawet 3–4 filiżanki ulubionej kawy. Jeśli jednak obawiacie się odwodnienia, to warto dowiedzieć się, ile miligramów kofeiny zawiera dany rodzaj kawy.

  

Ile kofeiny zawierają różne rodzaje kawy?

 

Kawa parzona to najczęściej wypijany rodzaj kawy. 240 ml tego napoju zawiera średnio 95 mg kofeiny. Kawa rozpuszczalna jest równie popularna co parzona. Ten rodzaj kawy zawiera od 30 do 90 mg kofeiny w 240 ml napoju. Espresso mimo niewielkiej objętości ma około 63 mg kofeiny w porcji 30–50 ml.

Nie dajcie się zmylić nazwie: nawet kawa bezkofeinowa nie jest w zupełności pozbawiona kofeiny. 240 ml takiego napoju zawiera około 3 mg tej psychoaktywnej substancji.


Kawa nalewana z dripa
Różne rodzaje kawy zawierają odmienne ilości kofeiny. Tyle jak chodzi o same ziarna. Niemniej jednak jak chodzi o to,co znajdziemy w filiżance, to liczy się też metoda parzenia kawy.

 

Przeczytajcie także: Czy uzależnienie od kawy jest możliwe? Odpowiadamy!

 

Wpływ kawy na odwodnienie organizmu. Oto co mówią badania

 

Statystyczny Polak wypija rocznie około 95 litrów kawy (dane są podawane różnie, pisaliśmy o tym też w artykule o spożyciu kawy na świecie).

Liczne badania potwierdziły prozdrowotne działanie tego aromatycznego napoju. I chociaż kawa jest ceniona na całym świecie za swoje walory smakowe i pobudzające, to wiele osób nadal ma do niej sceptyczne podejście.

W licznych artykułach czy spotach reklamowych znaleźć można informacje, że kawa odwadnia organizm. To mit, który został wielokrotnie obalony, jednak nadal jest powielany. Na szczęście mamy liczne badania naukowe, dzięki którym świadomość społeczna na temat wpływu kawy na odwodnienie organizmu rośnie.

 Kod rabatowy dla czytelników

  

Kawa a odwodnienie organizmu – jak jest naprawdę?

 

Aby dowiedzieć się, czy kawa odwadnia, warto przytoczyć badanie eksperymentalne, które zostało przeprowadzone w 2014 roku na Uniwersytecie Birmingham. W badaniu wzięło udział 50 zdrowych mężczyzn, którzy na co dzień spożywali od 3 do 6 filiżanek kawy.

Uczestników badania podzielono na dwie grupy – jedna z nich piła cztery filiżanki kawy dziennie, a druga cztery filiżanki wody. Badanie kontynuowano przez trzy dni. Po jego zakończeniu naukowcy sprawdzili różnice poziomu nawodnienia u mężczyzn z obu grup. W tym celu wykonano im badanie krwi i moczu. Po analizie nie zauważono różnicy w całkowitej zawartości wody w organizmie.

Kolejne badanie dotyczące działania diuretycznego 13 różnych napojów zostało przeprowadzone przez profesora Rona Maughana. Celem eksperymentu było zbadanie właściwości nawadniających. Wśród napojów znalazły się między innymi kawa, herbata i napoje zawierające alkohol. Grupie 72 mężczyzn podano w sposób losowy 1 l dowolnego napoju, a następnie przez kolejne 2 godziny pobierano mocz oraz dokonano analizy w oparciu o indeks nawodnienia napojów (BHI).

Okazuje się, że różnica między wynikami kawy a wody nie jest statystycznie istotna! Oznacza to, że umiarkowane spożywanie kawy wcale nie odwadnia organizmu – można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że kawa… go nawadnia.

Wpływ kofeiny na nawodnienie organizmu zbadano także na grupie sześciu kolarzy. Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio podali sportowcom napoje z kofeiną lub bez w trakcie ich trzygodzinnego treningu. Analiza wyników pozwoliła wysnuć wnioski, że nie ma różnicy w ilości wydalanego moczu między kolarzami, którzy pili napój z dodatkiem kofeiny, a tymi, którzy dostali napój bezkofeinowy.

Jak widać, to nie kawa jest odpowiedzialna za odwodnienie organizmu. Co zatem zrobić, jeśli mimo zdobytej właśnie wiedzy wciąż czujecie skutki tej nieprzyjemnej dolegliwości?


Dostarczanie wody organizmowi
Szereg badań, które przeprowadzili naukowcy wskazuje, że kawa nawadnia na zbliżonym poziomie jak woda czy herbata

  

Polecamy również: Kawa na ból głowy. Czy mała czarna jest w stanie zastąpić leki przeciwbólowe?

  

Jak ustrzec się odwodnienia organizmu?

 

Wzmożone pragnienie, ból i zawroty głowy, suchość w ustach czy osłabienie i senność to tylko niektóre z objawów, jakie towarzyszą odwodnieniu organizmu. Do odwodnienia dochodzi wtedy, kiedy organizm traci więcej wody, niż pobiera. To niebezpieczny stan, który zagraża życiu i zdrowiu człowieka.

Zapotrzebowanie na wodę jest równie ważne co zapotrzebowanie na tlen – bez jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć ponad miesiąc, bez wody tylko kilka dni. Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu – może stanowić nawet do 75% jego całkowitej masy.

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa i Żywności zaleca, by młodzież w wieku 14–19 lat oraz dorośli spożywali dziennie ok. 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Wartość ta powinna być wyższa w upalne dni, ponieważ wtedy znacznie łatwiej o odwodnienie organizmu.

Pamiętajcie, aby każdego dnia pić spore ilości płynów – niezbędne minimum to 8 szklanek dziennie. Napoje powinny być spożywane w formie małych porcji przez cały dzień. Już samo pragnienie świadczy o niewielkim odwodnieniu. Starajcie się regularnie pić płyny, jeszcze zanim poczujecie suchość w ustach. Dobrym sposobem na pamiętanie o nich jest trzymanie szklanki z wodą w miejscu, w którym spędzacie najwięcej czasu.

Płynem niekoniecznie musi być woda, pamiętajcie jednak, że jeśli decydujecie się na napój słodzony, to wraz z nim do organizmu wprowadzacie dodatkowe kalorie. Jeśli woda (zwykła lub gazowana) Wam nie smakuje, a skrupulatnie liczycie kalorie, spróbujcie niesłodzonej herbaty lub pysznej kawy Darvea bez cukru i mleka.

szklanka wody

Regularne picie odpowiedniej ilości wody jest ważne dla zapewnienia dobrego nawodnienia organizmu

 

Warto przeczytać również: Zgaga po kawie. Dlaczego powstaje i jak jej uniknąć?

 

Nie pozwólcie, by mity o kawie odebrały Wam przyjemność płynącą z jej picia!

 

Wokół kawy krąży wiele mitów. Dziś obaliliśmy jeden z nich. Czy kawa odwadnia? Pita w racjonalnych ilościach absolutnie nie! Pamiętajcie jednak, że regularne spożywanie płynów, a zwłaszcza wody, jest niezwykle ważne dla pracy całego organizmu.

Filiżanka małej czarnej nie tylko nie zaszkodzi, ale pomoże nawodnić organizm jak niemal każdy inny płyn. Bez wyrzutów sumienia pozwólcie sobie więc na chwilę relaksu. Najlepsze mieszanki ziaren znajdziecie oczywiście w asortymencie internetowego sklepu Darvea.

Przejście do sklepu

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
REALIZACJA ZAMÓWIENIA BARDZO SZYBKO,SPRAWNIE,DOBRZE ZAPAKOWANE,SUPER
2024-06-03
Zamówienie jak zawsze bardzo sprawnie zrealizowane. Firma na 5 z plusem. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Na pewno jeszcze nie raz skorzystamy z Państwa oferty.
pixelpixel