Columbia Excelso - Darvea kawa ziarnista

 • Pochodzenie: Kolumbia – Ameryka Południowa
 • Wysokość upraw: 800 – 1900 m.n.p.m.
 • Gatunek: 100% Arabica
 • Moc kofeiny: 3/5
 • Intensywność smaku: 4/5
 • Kwasowość: 2/5
 • Pozyskiwana: metodą na mokro
 • Palenie: średnio-mocne, intensywny brąz

Więcej szczegółów

29,00 zł brutto

 • 250 g
 • 500 g
 • 1000 g

Więcej informacji

Charakterystyka regionu

Kolumbia jest drugim po Brazylii największym producentem kawy na świecie. Uprawiane są w niej takie gatunki botaniczne jak Caturra, Maragogype czy Typica. Produkty z tego kraju są powszechnie cenione za swoją wysoką jakość.

Szczególnym rodzajem kawy z tego regionu jest kawa Excelso – termin dotyczy klasyfikacji kawy pod względem wielkości ziarna. Nazwa „Excelso” pochodzi od słowa excelsior – wspaniały. Kawa Kolumbia Excelso ma duże ziarna, ale nieco mniejsze niż Supremo. Często zdarza się tak, że Supremo i Excelso zbierane są z tego samego drzewka kawowego, ale oceniane według rozmiaru. Dostępna w naszym sklepie kawa Columbia Excelso jest uprawiana na wysokości 900–1900 m. n. p. m. w glebach powulkanicznych.

Kawy kolumbijskie dzięki specyficznemu zapachowi powietrza zyskują swoją jedwabistość, kremowość. Idealnie nasłonecznione, wysoko położone stoki oraz temperatura powietrza połączona z nowoczesnymi plantacjami sprawiają, że zbiory możliwe są niemal cały rok. Podobnie jak inne kawy kolumbijskie, Kolumbia Excelso jest bardzo kremowa. Odnajdziemy w niej nuty karmelu, orzechów, czekolady, kwiatów, jak również słodkie aromaty owocowe, np. pomelo, truskawka

 

Profil sensoryczny: orzechy, czekolada, karmel, migdały, kwiatowość

Smak: kremowa, czekoladowo-orzechowa, gładka, lekko słodka, kwiatowa

Palenie: średnio-mocne

Przeznaczenie: najlepiej smakuje zaparzona we French Pressie

 

Dlaczego warto wybrać właśnie kawę Columbia Excelso?

Jeżeli szukasz gatunku o niskiej kwasowości, ale dużej intensywności smaku, z pewnością zachwyci Cię nasza Columbia Excelso. Kawa ta ma przyjemny, lekko słodki smak pozbawiony silnej goryczy, za to wzbogacony nutami owocowymi i kwiatowymi. Wszystkie ziarna Columbia Excelso są ręcznie wypalane w naszej małej, lokalnej manufakturze w Tarnowie. Wybierz ten produkt, aby cieszyć się najlepszym smakiem kawy o zachwycającej gładkości.

 

Columbia Excelso Kawa Darvea

Jak parzyć - przepis

Narzędzie do parzenia: French Press

Gramatura na 1 filiżankę kawy: 30 g kawy / 500 g wody

Woda: 96°C

Mielenie: 35 klików na Comandante 

Czas przygotowania: około 10 minut

 

Instrukcja parzenia krok po kroku

 1. Zmieloną kawę wsypujemy do French Pressa, włączamy stoper i zalewamy całą porcją wody na raz, starając się dobrze zmoczyć wszystkie drobiny kawy.
 2. Po upływie 4 minut przełamujemy crust (kożuch), który utworzył się na powierzchni, odgarniając go trzema ruchami łyżki od siebie, do siebie i znowu od siebie, starając się nie zanurzać łyżki za głęboko. Zbyt duże wzburzenie drobin może powodować przeparzenie i nieprzyjemną goryczkę w kawie. Dzięki zdjęciu kożucha przerwiemy i spowolnimy proces dalszego parzenia.
 3. Przy pomocy dwóch łyżek ściągamy pianę, która utworzy się na powierzchni.
 4. Czekamy ok. 5–6 minut – w tym czasie mniejsze drobiny opadną na dno.
 5. Zakładamy tłok z sitkiem, nie wciskamy go jednak do samego końca, tylko zostawiamy na powierzchni, minimalnie zamoczony w kawie. Na zdrowie!

 

Produkty powiązane

Artykuły powiązane na blogu