Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak spienić mleko? 6 sprytnych domowych sposobów!

2020-07-11
Jak spienić mleko? 6 sprytnych domowych sposobów!

Kto z nas wyobraża sobie dzień, którego nie zaczynamy filiżanką naszej ulubionej kawy? Jeśli nie pijemy czarnej, warto zadbać przede wszystkim o to, by odpowiednio spienić mleko, dodatek zapewniający głębię doznań smakowych. Jak to robić? Tego dowiesz się z artykułu!

Istnieje wielu kawowych purystów uważających, że profanacją jest picie kawy z dodatkami. Prawda jest taka, że każdy z nas preferuje inne wrażenia dotyczące smaku kawy i jej aromatu. Mleko zmienia smak kawy na słodszy, lepiej akceptowany przez osoby nieprzepadające za silną goryczką. Istnieją nawet specjalne gatunki kawy, które przeznaczone są do przygotowania właśnie w zestawie z mlekiem.

Tak więc dzisiaj skupimy się na najprostszych sposobach przygotowania w domowym zaciszu spienionego mleka, które będzie nadawało się do zrobienia cappuccino, latte bądź innych preferowanych kaw mlecznych. Dowiemy się też, jak spienić mleko w domu bez spieniacza!

Uwaga – bez względu na wybraną metodę spieniania warto pamiętać o higienie tej czynności. Wszystkie urządzenia i powierzchnie, które miały styczność z mlekiem, warto umyć od razu, zapobiegając nie tylko tworzeniu się osadów, ale również namnażaniu się bakterii, co mogłoby wpłynąć na smak kawy w przyszłości.

 

Spienianie mleka we French Pressie

Wielu z nas posiada w domach French Press, lecz często używamy go jedynie do parzenia kawy lub herbaty. Warto wiedzieć, że jest to również idealne urządzenie do spienienia mleka. Tekstura i jakość spienionego w French Pressie mleka nie odbiega daleko od tego, które serwują nam bariści w ulubionej kawiarni.

 

French Press - pienianie mleka

 

Jak spienić mleko z użyciem French Pressa?

Podgrzewamy mleko w garnku na małym ogniu, starając się kontrolować temperaturę oraz mieszać co jakiś czas. Jeśli mamy termometr z sondą, wkładamy go do mleka i czekamy, aż płyn osiągnie temperaturę 65°C. Jeśli jednak takowego nie posiadamy, nic straconego. Wystarczy, że wyłączymy mleko, zanim zdąży zawrzeć.

Zamiast termometru… możemy również wykorzystać palec. Kiedy włożymy go do grzejącego się mleka i będzie ono na granicy parzenia nas, będziemy wiedzieć, że temperatura jest odpowiednia (uważajmy, żeby się nie poparzyć!).

Następnym krokiem jest przelanie ciepłego mleka do French Pressa. Wkładamy tłoczek z sitkiem i zaczynamy „ubijać mleko” aż do momentu, kiedy niemalże podwoi swoją objętość.

Spienione mleko polerujemy, aż zacznie się świecić. Stukamy French Pressem lub dzbankiem do rysowania latte artu o stół albo blat, żeby pozbyć się powstałych w trakcie spieniania pęcherzyków powietrza.

 

Ekspres kolbowy a spienianie mleka

Jeśli posiadamy w domu ekspres kolbowy z dyszą spieniającą, możemy idealnie spienić mleko i uzyskać odpowiednią teksturę, która bardzo dobrze skomponuje się z kawami mlecznymi. Jak?

Aby nasze ulubione flat white, cappuccino czy latte były smaczne, musimy pamiętać o tym, jak spienić mleko dzięki wykorzystaniu odpowiedniej techniki. To ona sprawia, że w połączeniu z prawidłowo zaparzonym espresso - nasza kawa nie potrzebuje nawet cukru ani innych dodatków, żeby smakować godnie!

 

spienianie-mleka-ekspresem-cisnieniowym

 

Jak spienić mleko w ekspresie kolbowym?

Mleko podgrzane do odpowiedniej temperatury, a jest to ok. 6568°C, staje się gęstsze oraz naturalnie słodsze. Dzięki wysokiemu ciśnieniu w dyszy podgrzewamy i spieniamy mleko do momentu, kiedy dzbanuszek ze spienionym mlekiem jest gorący i zaczyna lekko parzyć. Oczywiście zachowujemy przy tym ostrożność, by się nie poparzyć.

Dalsze kroki? Najpierw lekko wsuniętą dyszą napowietrzamy mleko, potem wprowadzamy mleko w ruch wirowy tak, aby nie wytworzyć za dużo piany. Kiedy mleko jest odpowiednio ciepłe, stukamy dzbanuszkiem, aby pozbyć się bąbli, które mogą wytworzyć się na jego powierzchni. Następnie polerujemy mleko, aby pomieszać warstwy pianki i mikropianki.

Takim sposobem mamy gotowe, spienione mleko. Jego tekstura powinna być błyszcząca, szklista. Znaczy to tyle, że pianka oraz mikropianka są ze sobą połączone, nie ma za dużo piany mlecznej, a całość jest odpowiednio gęsta i ma dobrą temperaturę.

Oczywiście nauczenie się odpowiedniej techniki spieniania mleka wymaga trochę czasu, ale każdy jest w końcu w stanie opanować tą umiejętność. Wystarczy mieć do niej tylko ekspres ciśnieniowy i trochę cierpliwości do nauki.

 

Ekspres ciśnieniowy też spienia mleko

Bardzo popularne w naszych domowych gospodarstwach są ekspresy ciśnieniowe. Zrobienie kawy mlecznej w takim urządzeniu zajmuje tylko kilkadziesiąt sekund. Efekty przy dobrze ustawionych parametrach są często całkiem przyzwoite. Jeżeli nasz ekspres ciśnieniowy jest wyposażony w system spieniania mleka, to zazwyczaj możemy spieniać je albo odrębnym otworem albo tym samym, przez który przygotowujemy kawę. To drugie rozwiązanie jest zazwyczaj bardziej praktyczne, jeżeli chcemy szybko przygotować kawę wraz ze spienionym mlekiem (cappucino, latte etc.)

Jak spienić mleko w ekspresie ciśnieniowym?

Jak wspomnieliśmy powyżej, w zależności od tego gdzie mamy w naszym ekspresie system do spieniania mleka, to determinuje gdzie zaczynamy proces spieniania. Możemy wybrać dwa rozwiązania - albo wybrać ustawienia, które od razu przygotują kawę z mlekiem lub rozdzielić te czynności. W pierwszym przypadku, spienienie mleka będzie się wiązało jedynie z wybraniem odpowiedniej opcji na wyświetlaczu lub pokrętle (w zależności od ekspresu) i odczekaniem, aż przygotuje się kawa a mleko się spieni.

W drugim, to już nieco bardziej złożona ścieżka - trzeba bowiem rozdzielić te czynności. Dzięki temu możemy jednak pokusić się o przygotowanie latte art :-). W zależności od ekspresu spienianie może dać różne efekty. My testowaliśmy na ekspresie NIVONA CafeRomatica 779. Tu mleko spieniło się dobrze - miało jednolitą konsystencję, bez większych pęcherzyków powietrza. Wadą tego rozwiązania, akurat w tym modelu ekspresu (z innymi modelami przeanalizujemy jeszcze) jest to, że spienione mleko ma nieco za niską temperaturę. Po zmierzeniu wyniosła ona bowiem tylko ok. 47 °C. Dla uzyskania prawidłowego efektu, powinno to być więcej (ok. 65°C).

 

Spienianie mleka w słoiku

Najprostszym sposobem na to, jak zrobić spienione mlekow domowych warunkach, jest użycie zwykłego słoika. Nie uzyskamy tekstury i konsystencji takiej jak w kawiarni, lecz mimo to uda nam się wytworzyć mleczną piankę, którą wszyscy zwolennicy kaw z mlekiem tak bardzo kochają.

Podgrzewamy mleko do odpowiedniej temperatury – odpowiednie będzie 65°C (tak jak w przypadku sposobu z wykorzystaniem French Pressa). Następnie wlewamy mleko do słoika. Pamiętajmy, że podczas spieniania mleko może nawet podwoić swoją objętość, dlatego wlewajmy je maksymalnie do połowy naczynia.

Zakręcamy szczelnie słoik i zaczynami bardzo intensywnie nim wstrząsać przez ok. 30 sekund. Po upływie tego czasu mleko powinno być wystarczająco napowietrzone, żeby wytworzyć piankę. Pamiętajcie, by i przy tym sposobie także należy zachować ostrożność, bo naczynie będzie bardzo ciepłe.

 

Magia? Może troszkę. O różdżce do spieniania mleka

Jeśli jesteśmy w stanie pozwolić sobie na drobny wydatek, którego „kosztem” będzie zawsze dobrze spienione mleko, to dobrą metodą okaże się również różdżka do spieniania mleka, którą kupimy w większych supermarketach czy IKEA za ok. 1015 zł. Jak spienić mleko z jej pomocą?

Różdżka wytwarza wibracje, dzięki którym jesteśmy w stanie spienić mleko niemalże do idealnej tekstury. Jak we wszystkich przypadkach, potrzebujemy mleka podgrzanego do temp. ok. 65°C. Wlewamy je do połowy dzbanuszka, z którego następnie będziemy porcjować płyn do kawy.

 

spienianie-mleka-rozczka

 

Następnie kilka razy „wbijamy” różdżkę do dna i wyciągamy nad powierzchnię energicznymi ruchami. W ten sposób jesteśmy w stanie odpowiednio napowietrzyć mleko oraz zwiększyć jego objętość. Później wkładamy różdżkę minimalnie pod powierzchnię mleka, aby wytworzyć ruch wirowy płynu. Po ok. 30 sekundach nasze mleko powinno być odpowiednio spienione.

 

Na koniec – automatyczny spieniacz do mleka

W przypadku osób kochających kawy mleczne, które nie chcą uczyć się, jak spienić mleko bez spieniacza, dobrym nabytkiem może okazać się automatyczny urządzenie do tworzenia piany z mleka. Jeśli chcemy postawić na wygodę oraz szybkość, a także odpowiednią konsystencję i teksturę mleka, będzie to strzał w dziesiątkę.

Na rynku istnieje wiele modeli, a ich cena waha się od 100 do 300 zł. Jednym z topowych spieniaczy do mleka jest urządzenie włoskiej firmy Bialetti. Jednakże niezależnie od tego, jakiej firmy sprzęt kupimy, korzystanie z niego jest wygodne i proste. Wlewamy mleko, a maszyna robi całość za nas. My natomiast w tym czasie możemy przygotować kawę i czekać na spienione mleko.

 

Jak spienić mleko – ważne wskazówki

Spienianie mleka zależy nie tylko od urządzenia czy metody, które wykorzystamy, ale również od samego… mleka. Przede wszystkim nie może być ono ani zbyt zimne, ani za gorące w przeciwnym razie cała operacja po prostu się nie uda.  

Pod żadnym pozorem nie należy gotować mleka, bo wpływa to nie tylko na zdolność do spieniania, ale również sam smak. Kawa może wtedy oferować zupełnie inne doznania smakowe wskutek rozkładu tłuszczów i białek w gotowanym mleku.

Nie mniej istotna od temperatury jest kompozycja mleka. Najlepiej spienia się mleko o wysokim poziomie tłuszczu oraz to, do którego specjalnie zostało dodane białko. Taki dodatek smakuje też z kawą najdoskonalej. Mleka chudsze, zwłaszcza 0,5%, również można w pewnym stopniu ubić, jednak zwykle potrzeba do tego odpowiedniego sprzętu. Domowymi metodami może być trudno osiągnąć tak dobry efekt, choć odrobina piany zawsze się pojawi.

Dobrą wiadomością dla osób, które są na diecie wegetariańskiej i wegańskiej jest to, że do spieniania nadaje się również mleko roślinne. Lepiej wybierać mleka bardziej tłuste, bo gwarantują lepszą pianę. Strzałem w dziesiątkę może być też specjalne mleko do wykorzystania przez baristów – ma ono wyższą zawartość białka i tłuszczu, przez co lepiej się ubija. Niektóre kawiarnie nie tylko je serwują, ale także sprzedają, dlatego warto przy następnej wizycie o nie zapytać.

Dobrze jest wiedzieć przed rozpoczęciem przygotowania napoju, jak spienić mleko do konkretnego sposobu podania kawy. To istotne, bo na przykład flat white wymaga mleka o mniejszym stopniu spienienia niż latte, w którym piana jest praktycznie sztywna i pozbawiona pęcherzyków powietrza. Przygotowanie danego rodzaju kawy w odpowiedni sposób jest bardzo istotne również dla jej smaku.

 

Wybierz idealną kawę do mleka

Właściwie nie istnieje powód, dla którego nie należy pić kawy z mlekiem. Wbrew temu, co twierdzą puryści, dla niektórych osób dodatek mleka może być atrakcyjny na przykład z uwagi na dodaną do kawy słodycz, która pozwala na rezygnację z cukru.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy pijemy kawę czarną, czy z mlekiem, warto eksperymentować. Różne rodzaje kawy mogą dać nam zadziwiające efekty zarówno bez dodatku mleka, jak i z mlekiem. Takim sposobem każdego dnia możemy odkrywać bogactwo smaków i aromatów naszego ulubionego trunku. Sprawdźcie najlepsze kawy do mleka, które przygotowaliśmy w ofercie sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-06-05
jak zwykle wszystko w porządku
pixelpixel