Każdy z nas ma swój ulubiony region, który ma nam do zaoferowania wyjątkowe przeżycia sensoryczne nadane przez wypalenie kawy - ale nie tylko! Smak, który oferuje nam kawa pochodzi również w dużej mierze z regionu, a nawet farmy na której się ją uprawia oraz metoda obróbki!
Gdy na dworze panuje niemiłosierny upał, szukamy sposobów, żeby się orzeźwić oraz ochłodzić. Idealnym napojem na taką pogodę będzie Cold Brew, które w ostatnich latach stało się bardzo popularne, lecz nie bez przyczyny. Jednak zacznijmy od podstaw - czym owo Cold Brew jest?
Filiżanka cudownie czarnej i mocnej kawy to nie tylko radość dla zmysłów, lecz również jeden z najprzyjemniejszych sposobów na dostarczenie organizmowi dawki energii pochodzącej z kofeiny. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jak to jest z tą kofeiną w kawie.
Kawy w zależności od metody obróbki uzyskują odmienne walory smakowe (pełniejsze body, większa kwasowość, podkreślenie nut owocowych). Ziarna po zbiorach mogą zostać poddane suchej obróbce, mokrej lub połączeniem tych metod zwaną od koloru ziaren podobnych do miodu - honey.
Kawy z segmenty specialty szturmem podbijają rynek kaw. Poddawane rygorystycznym kryteriom, oferują one najwyższą jakość wśród kaw ziarnistych. Aby ziarno kawy można było określić jako specialty przeprowadza się liczne cuppingi oceniające uzyskany napar.
Literowe oznaczenia towarzyszące nazwie konkretnej kawy - na przykład AA czy HB mogą budzić zaciekawienie. Cóż oznaczają te tajemnicze znaki? Okazuje się, że są to dość proste określenia jakości i wielkości ziaren, nietrudne do zapamiętania.
Każdy z nas miał styczność z kawą. Przynajmniej raz w życiu pił ją, wąchał, widział jej ziarna. Wielu ludzi nie wyobraża sobie poranka bez „małej czarnej”. Kawa to owoc i to powinno stanowić punkt wyjścia dla naszych rozważań.
Chemex jest znany z tego, że można w nim przygotować doskonałą kawę. Jako alternatywna metoda zaparzania ma wielu zwolenników. Przekazujemy Wam przepis na to jak zaparzyć dobrą kawę w Chemexie, jakie ziarna wybrać oraz jak zadbać o niego.