Malowanie kawą − ciekawy pomysł na leniwe popołudnia
Nie wiecie, jak produktywnie wykorzystać długie, leniwe popołudnia? A może szukacie w sobie głęboko ukrytych talentów lub chcecie zacząć nowe hobby? Nie są ważne Wasze motywy, umiejętności czy wiek – malowanie kawą to świetna zabawa dla każdego, kto chce w kreatywny sposób wykorzystać swój wolny czas!
Malowanie kawą − kreatywny sposób na spędzanie czasu wolnego
Nie mogliście doczekać się wymarzonego urlopu, ale po kilku dniach błogiego lenistwa nie wiecie, co ze sobą zrobić? Mamy idealny sposób na nudę – malowanie kawą!
Malarstwo kawowe określa się jako coffee painting, coffee art bądź też arfe. To ostatnie, dziwnie brzmiące, określenie powstało z połączenia dwóch angielskich słów: art – sztuka oraz cafe – kawiarnia.
Obrazy malowane kawą nie są żadną nowością – technikę malowania tym czarnym, aromatycznym napojem stosowano już wiele lat temu w Chinach do barwienia papieru, tworząc efekt postarzenia.
Do palenia kawy przykładamy się jak umiemy najbardziej znakomicie. Dlatego malowanie kawą też musieliśmy zrobić najlepiej jak to możliwe. Stąd zaprosiliśmy do pomocy Tomasza Rodaka, który z pasją maluje akwarele
Malowanie kawą – dlaczego warto?
Zamiast spędzać kolejną godzinę na leżeniu na kanapie i przeglądaniu mediów społecznościowych, zróbcie coś kreatywnego! Jeśli jesteście wielkimi miłośnikami kawy, to ten rodzaj twórczości z pewnością przypadnie Wam do gustu.
Jakie zalety niesie za sobą malowanie kawą? Po pierwsze sztuka to doskonały sposób na wyrażenie siebie i wewnętrzne oczyszczenie. Przenieście na płótno czy papier wszystkie myśli i emocje, które się w Was kotłują.
Obrazy malowane kawą wyróżnia wyjątkowy aromat. Prace wykonywane tą techniką mają też niepowtarzalny, charakterystyczny klimat – wyglądają jak stare szkice czy fotografie sprzed wielu lat. Ponadto takie obrazy nie bledną tak szybko jak te wykonywane farbami. Kawa to substancja, która jest dość odporna na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu będziecie mogli przez długi czas cieszyć się Waszymi małymi dziełami sztuki.
A na koniec powód, który przekona wszystkich kawoszy – malowanie kawą możecie uskuteczniać, popijając filiżankę ulubionej małej czarnej, cappuccino czy latte. Każda okazja jest dobra, by napić się kawy!
Sprawdźcie również: Jak zrobić peeling z kawy? Przepisy, które pokochasz!
Jak malować kawą? Krótki instruktaż
Wiecie już, czym jest malowanie kawą. Teraz warto odpowiedzieć na drugie ważne pytanie – jak malować kawą? Na całe szczęście jest to bardzo proste zadanie, które nie wymaga zbyt wielu przygotowań.
Co jest potrzebne do malowania kawą? Oczywiście kawa! Jesteśmy pewni, że tego składnika nigdy nie brakuje w kuchni prawdziwego kawosza. Uzupełnijcie swoje zapasy w asortymencie palarni Darvea. Znajdziecie u nas najlepszej jakości ziarna z wszystkich stron świata. Jedna filiżanka espresso posłuży Wam do malowania, a druga uprzyjemni proces twórczy.
Jeżeli chcemy uzyskać bardziej zaawansowany obraz i lepszy efekt, w przypadku malowania kawą, dobrze jest zacząć od przygotowania szkicu ołówkiem
Do wykonania swoich prac macie zamiar użyć mieloną kawę? Najlepiej zaparzcie ją w mokce lub tygielku. Mielona kawa oprócz intensywnego zapachu i koloru ma jeszcze jeden atut – nie rozpuszcza się w wodzie całkowicie, a więc na gotowym obrazie po wyschnięciu mogą być widoczne ciemniejsze drobinki, które nadadzą pracy oryginalności. Zaparzcie mocny napar, by móc go później rozcieńczać wedle uznania. W „tworzeniu” odcieni pomocna może okazać się paletka do mieszania farb.
Przyznamy szczerze, że w tym konkretnym przypadku malowanego obrazu użyliśmy, poza naszą ciemno paloną kawą Darvea, również odrobinę kawy rozpuszczalnej. Nie produkujemy takiej ani nie sprzedajemy i w żaden sposób nie polecamy do picia, ale na potrzeby malowania, użyliśmy ją również żeby uzyskać najciemniejsze tony obrazu.
Różne tony uzyskujemy poprzez różne natężenia stopnia palenia kawy oraz dzięki rozcieńczaniu jej z wodą
Kawa to substancja, która w malowaniu zachowuje się podobnie jak akwarela. W skrócie oznacza to, że intensywność koloru zależy od ilości dodanej wody. Wodne efekty determinują pojedyncze pociągnięcia pędzla, a malowanie najlepiej zacząć od najjaśniejszej mieszanki.
Malowanie rozpoczęliśmy od jaśniejszych tonów, które uzyskaliśmy z jaśniej wypalonej kawy
Do malowania kawą sprawdzi się papier do akwareli, który najlepiej wsiąka wodę i umożliwia tworzenie ciekawych efektów. Słabą kawą pokryjcie najjaśniejsze powierzchnie na Waszym obrazie – oczywiście poza miejscami, które chcecie pozostawić w kolorze bieli. Mniej rozcieńczoną kawę nałóżcie kolejno po wyschnięciu poprzednich warstw. Najmocniejszy napar zostawcie na sam koniec i użyjcie do podkreślenia detali. Kierując się tymi zasadami, uzyskacie w swoich pacach ciekawy efekt głębi.
Malowanie kawą ma jeszcze jedną cechę wspólną z malowaniem akwarelami – nim nałożycie kolejną warstwę, musicie poczekać, aż wyschnie poprzednia. Niech etap oczekiwania Was nie zniechęci – w przerwach pomiędzy malowaniem możecie wykonać zaległe domowe obowiązki lub zrelaksować się w inny sposób. Efekt końcowy malowania kawą jest warty oczekiwania każdej minuty! Można również zastosować suszarkę, którą akwarelysta ma zawsze pod ręką.
Przechodząc do malowania kolejnych warstw, należy poczekać aż poprzednia wyschnie. Możemy cierpliwie poczekać, albo posłużyć się suszarką, która skróci czas schnięcia
Malowanie kawą dla dzieci − ciekawa opcja również dla najmłodszych
Sztuka nie ma żadnych ograniczeń – malowanie kawą to idealna forma spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jeśli jesteście rodzicami, ciociami czy dziadkami nudzących się pociech, to zaproponujcie im wspólne malowanie obrazów przy pomocy kawy. Ta forma rozrywki nie tylko zajmuje uwagę dzieci, ale także zwiększa ich kreatywność i pobudza zmysły. Dodatkowo trudno tutaj o ciężkie zabrudzenia!
Malowanie kawą warto uskuteczniać nie tylko w domu – rozpowszechnijcie tę metodę w przedszkolach, na świetlicach czy lekcjach plastyki.
Jak przeprowadzić proces malowania kawą z najmłodszymi, by dzieci szybko się nie zniechęciły? Zaparzcie napary o różnej intensywności, by maluchy mogły obserwować poszczególne stopnie natężenia barwy. Nim przystąpicie do malowania, poproście dzieci o zamknięcie oczu i rozkoszowanie się przez chwilę cudownym aromatem kawy.
Malowanie kawą będzie dla dzieci prawdziwym wyzwaniem – w końcu nie są one przyzwyczajone do monochromatycznych obrazków i w swoich pracach zazwyczaj chętnie sięgają po kolorowe kredki. Uzyskanie efektu głębi może wymagać chwili namysłu!
Kawę najlepiej połączyć z kolorowymi akwarelami, plakatówkami, kredkami czy flamastrami. W przypadku niecierpliwych maluchów czekanie na wyschnięcie poszczególnych warstw naparu raczej nie wchodzi w grę.
Przeczytajcie także: Uporczywe plamy z kawy? Wiemy, jak i czym sprać kawę z rzeczy!
Stwórzcie własne obrazy malowane kawą!
Lubicie malowanie? Kawa sprawdzi się w tym celu równie dobrze co akwarele! Popuścicie wodze fantazji i razem z przyjaciółmi czy rodziną twórzcie własne dzieła sztuki przy pomocy pędzelka, naparu kawy i kartki papieru.
Sztuka nie lubi przeciętności. W takim razie i Wy nie decydujcie się na byle jakie ziarna. W asortymencie marki Darvea znajdziecie wyłącznie najlepsze mieszanki. Nasza kawa nie tylko cudowanie pachnie i pysznie smakuje, ale także pobudza kreatywność. Przekonajcie się sami!
Finalny efekt może naprawdę wyglądać bardzo efektownie. Nasza kawowa "akwarela" zawisnęła w naszej palarni, zapraszamy do obejrzenia :)