Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy dzieci mogą pić kawę? Wyjaśniamy, jakie mogą być skutki

2021-12-22
Czy dzieci mogą pić kawę? Wyjaśniamy, jakie mogą być skutki

Wasze dzieci, wnuczęta czy młodsze rodzeństwo ukradkiem podpijają zaparzone przez Was cappuccino, americano czy latte? Obiegowa opinia mówi, że kawa to napój, który nie jest stworzony dla najmłodszych. Czy to prawda? Czy dzieci mogą pić kawę, a jeśli tak, to od jakiego wieku? Spieszymy z wyjaśnieniami!

 

 

 

 

Czy dzieci mogą pić kawę? Odpowiadamy na to nurtujące pytanie

 

Kawa – każdego dnia po ten aromatyczny napój sięgają miliony osób na całym świecie. Pachnący napar kusi nie tylko dorosłych, lecz także nastolatków. „To nie dla dzieci” – tak chęć picia kawy przez najmłodszych najczęściej kwitują rodzice, dziadkowie czy opiekunowie. Czy faktycznie tak jest? A może picie kawy przez dzieci jest nadmiernie demonizowane, a tak naprawdę nie przynosi żadnych negatywnych konsekwencji? Wyjaśniamy!

Okazuje się, że w piciu kawy przez najmłodszych problemem nie jest sam napój, a zawarta w nim kofeina. To psychoaktywna substancja, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, przyspiesza czynność serca czy podwyższa tempo przemiany materii. Jej obecność w codziennym jadłospisie nie jest niczym złym pod warunkiem, że przyjmuje się ją z umiarem.

Na pytanie, czy dzieci mogą pić kawę, informacji postanowiła udzielić grupa badawcza z Uniwersytetu w Buffalo. W tym celu zespół amerykańskich naukowców przebadał 21 dzieci. Jednej grupie badanych podano próbki placebo, drugiej pojedynczą dawkę kofeiny (2,5 mg/kg), a trzeciej potrójną dawkę tej psychoaktywnej substancji (5 mg/kg). Następnie dzieci wzięły udział w testach, które miały za zadanie sprawdzić ich koncentrację, sprawność manualną, pamięć krótkotrwałą i szybkość przetwarzania informacji.

Uzyskane dane okazały się naprawdę zaskakujące! Badanie wykazało, że spożyta kofeina poprawiła wyniki badanych dzieci. Najmłodsi lepiej poradzili sobie w testach pamięciowych, byli bardziej spostrzegawczy, a czas ich reakcji uległ skróceniu. Co ciekawe, poprawę można było zaobserwować zarówno u chłopców, jak i dziewcząt, jednak w przypadku tych drugich nasilenie pozytywnych skutków było większe.

A co na temat picia kawy przez dzieci mówią specjaliści? Tutaj zdania są mocno podzielone. Dietetyk Clare Evangelista stanowczo odradza dostarczanie organizmowi kofeiny do około 17 roku życia.

Na stronie Europejskiej Rady Informacji o Żywności można natomiast znaleźć takie stwierdzenie: „Dzieci mają taką samą zdolność metabolizowania kofeiny jak osoby dorosłe (...) Jednak u dzieci wrażliwych duże ilości kofeiny mogą powodować przejściowy stan pobudzenia, rozdrażnienia lub niepokoju”.

 

Kod rabatowy dla czytelników

 

Przeczytajcie również: Czy przedawkowanie kofeiny jest możliwe? Objawy i skutki

 

 

Od ilu lat można pić kawę?

 

Jak już wspomnieliśmy, powodem do obaw nie jest sama kawa, a obecna w niej kofeina. Oprócz ziaren kawy, ta psychoaktywna substancja jest zawarta w napojach gazowanych i energetycznych, czekoladzie czy herbacie. Ciężko znaleźć dziecko, które stroniłoby od wymienionych wyżej produktów. Czy w takim razie dodanie dodatkowego źródła kofeiny, jakim jest kawa, to dobry pomysł?

Kanadyjski odpowiednik naszego Ministerstwa Zdrowia opublikował szczegółowe zalecenie odnośnie tego, jak powinno wyglądać dzienne spożycie kofeiny przez dzieci. Prezentuje się ono następująco:

• Dzieci w wieku 4-6 lat – 45 mg kofeiny dziennie,

• Dzieci w wieku 7-9 lat – 62,5 mg kofeiny dziennie,

• Dzieci w wieku 10-12 lat – 85 mg kofeiny dziennie,

• Nastolatkowie w wieku od 13 lat – do 2,5 mg/kg masy ciała.

Przypominamy, że są to maksymalne bezpieczne dawki kofeiny. Przyjęcie jej w takiej ilości nie powinno mieć negatywnego wpływu na kondycję organizmu.

Zakładając, że skoro cappuccino (250 ml) ma około 65 mg kofeiny, a kawa parzona (200 ml) około 70-140 mg kofeiny to, od jakiego wieku można pić kawę? Niestety w Polsce nadal brak jednoznacznych wytycznych, które wyjaśniałyby kwestię spożywania kofeiny w diecie dziecka. Zagraniczni naukowcy konstruujący badania odnośnie spożywania kawy nie biorą pod uwagę osób poniżej 13-14 roku życia, słusznie zauważając, że podawanie najmłodszym tego napoju jest wyjątkowo rzadką praktyką.

Kontrowersyjny temat, czyli od ilu lat można pić kawę, porusza także profesor Jennifer Temple, dyrektor Laboratorium Badań Odżywiania i Zdrowia na Uniwersytecie w Buffalo, która od ponad dekady bada dzieci i wpływ kofeiny na funkcjonowanie ich organizmu. Kobieta zgodnie twierdzi: "Na podstawie moich wieloletnich badań jestem przekonana, że jedna filiżanka kawy nie zaszkodzi dzieciom w wieku powyżej 12 lat, o ile unikają wszystkich innych źródeł kofeiny".

 

Kawa z ekspresu

Jennifer Temple - "Na podstawie moich wieloletnich badań jestem przekonana, że jedna filiżanka kawy nie zaszkodzi dzieciom w wieku powyżej 12 lat, o ile unikają wszystkich innych źródeł kofeiny"

 

 

Zobaczcie także: Czy uzależnienie od kawy jest możliwe? Odpowiadamy!

 

 

Jakie mogą być skutki picia kawy w młodym wieku?

 

Biorąc pod uwagę dzienne limity kofeiny – dlaczego dzieci nie mogą pić kawy, a raczej nie powinny? Przede wszystkim dlatego, że ich dieta często obfituje w słodycze i gazowane napoje. Tabliczka czekolady, puszka coca-coli w szkole, kubek herbaty na śniadanie i filiżanka kawy w trakcie wieczornej nauki to gwarantowane przekroczenie bezpiecznej dziennej dawki kofeiny!

Skutki picia kawy w młodym wieku są naprawdę nieprzyjemne. Nadmierne lub zbyt późne picie napoju z ziaren kawy skutkuje zaburzeniami snu, który odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu dzieci. Spożywanie kawy z cukrem czy innymi słodkimi, wysokokalorycznymi dodatkami to prosta droga do otyłości lub chorób zębów. Co jeszcze? W przypadku najmłodszych trudniej niż u dorosłych przewidzieć, jaka ilość kofeiny będzie odpowiednia. Zbyt duże dawki substancji mogą powodować niepokój, nadmierne pobudzenie czy skutkować uzależnieniem.

Wasze dzieci są nieustępliwe i chcą razem z Wami napić się kawy? Pociechy poniżej 12 roku życia muszą zadowolić się wyłącznie jej zapachem. A co w przypadku nieco starszych dzieci? Filiżanka kawy nie jest zabroniona, o ile zadbacie o to, by w danym dniu nie podawać dziecku innych produktów z kofeiną. Najlepiej, jeśli napój będzie pozbawiony cukru i zostanie wypity w pierwszej połowie dnia.

 

Kawa z czekoladą

Zbyt duże spożywanie kawy może doprowadzić do zaburzeń snu

 

 

Warto sprawdzić: Kawa a zęby – czy małą czarna faktycznie może im szkodzić?

 

 

Picie kawy przez dzieci – lepiej się z tym wstrzymać!

 

Czy dzieci mogą pić kawę? W teorii tak jednak w praktyce lepiej być z tym ostrożnym. Przedawkowanie kofeiny to nie przelewki! Wytłumaczcie swoim pociechom, że przed nimi jeszcze całe życie delektowania się cudownym smakiem i aromatem kawy.

Najmłodsi powinni ograniczyć spożywanie kofeiny, jednak Wy bez przeszkód możecie cieszyć się swoim ulubionym rodzajem kawy! Gdzie ją znaleźć? Oczywiście, że w asortymencie palarni Darvea. Nasze mieszanki są po prostu najlepsze!

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-06-10
REALIZACJA ZAMÓWIENIA BARDZO SZYBKO,SPRAWNIE,DOBRZE ZAPAKOWANE,SUPER
pixelpixel