Kawa a zęby – czy mała czarna faktycznie może im szkodzić?
Marzysz o śnieżnobiałych zębach prosto z reklamy, a jednocześnie nie wyobrażasz sobie dnia bez przynajmniej jednej filiżanki kawy? Jaki jest wpływ kawy na zęby i czy faktycznie musimy jej unikać, by zachwycać nieskazitelnym uśmiechem? Odpowiadamy!
Piękny uśmiech to wizytówka i marzenie wielu z nas. Niestety chęć jego posiadania jest zwykle równie silna jak potrzeba picia choćby jednej małej czarnej dziennie. Czy da się te pragnienia pogodzić? Sprawdziliśmy to!
Jak kawa wpływa na zęby?
Mówiąc o kawie i jej wpływie na zęby, należy rozróżnić dwie istotne kwestie – wpływ tego napoju na kolor uzębienia oraz jego działanie na zmiany próchnicze.
Kawa a próchnica
Co ciekawe, już w XVII wieku jamę ustną płukano czarną kawą w celu wyeliminowania bakterii i drobnoustrojów. Gorzka kawa, bez dodatków w postaci mleka czy śmietanki, ma bowiem działanie przeciwpróchnicze i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dziąseł. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez American Chemical Society.
Kawa a zęby bez przebarwień
Wiele słyszy się o tym, że aby cieszyć się pięknym uśmiechem, należy całkowicie wyeliminować kawę ze swojej diety. Jaki zatem wpływ ma ten aromatyczny napój na powstawanie nieestetycznych przebarwień?
Działanie kawy w tym przypadku nie jest tak pozytywne, jak w kwestii profilaktyki próchnicy i chorób dziąseł. Polifenole, które kawa w sobie zawiera, mogą bowiem przyczynić się do powstawania przebarwień. Picie dużej ilości mocnej kawy sprawia, że ze szkliwa wypłukuje się wapń, a to prowadzi do pojawiania się żółtego nalotu.
Polecamy także: Kawa po turecku - przepis naszego baristy!
Czy kawa – z mlekiem lub bez – barwi zęby?
Jak już zostało wcześniej ustalone, kawa barwi zęby. Napój dostaje się bowiem do mikroskopijnych pęknięć i zagłębień w szkliwie, i tam gromadzą się jego cząsteczki. Ciemne produkty mają tendencję do zabarwiania, a notorycznie spożywane sprawiają, że zęby nabierają żółtego koloru.
A może rozwiązanie jest proste i wystarczy zrezygnować z espresso, by cieszyć się perłowym uśmiechem? Czy kawa z mlekiem barwi zęby równie mocno jak ta bez dodatków? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Wpływ kawy z mlekiem na zęby
Zabielona mlekiem kawa także nadaje zębom żółtego odcienia. Co prawda odrobina mleka może zneutralizować zawarte w kawie kwasy, jednak nie jest to kolosalna różnica w porównaniu do klasycznej małej czarnej. Kawa z mlekiem może natomiast chociaż w małym stopniu uzupełnić wapń, który ten napój wypłukuje z zębów. Rozjaśnianie kawy w stu procentach nie wyeliminuje jednak ryzyka pojawienia się przebarwień i warto o tym pamiętać.
Gdy sięgasz po filiżankę tego pobudzającego, aromatycznego płynu, staraj się nie dodawać do niego cukru. Ten nie bez powodu często określany jest mianem „białej śmierci” – ma bowiem niekorzystny wpływ na stan uzębienia i jest pożywką dla bakterii namnażających się w jamie ustnej.
Kawa z mlekiem także nadaje zębom żółtego odcienia
Sprawdź również: Kawa a wątroba — sprawdź, jak mała czarna wpływa na ten ważny organ!
Jak kawosz może uniknąć problemów z zębami?
Nie należy się jednak zniechęcać i całkowicie rezygnować z przyjemności, jaką jest picie kawy. Połączenie „kawa – zęby bez przebarwień” wcale nie musi się wykluczać. Jednak aby cieszyć się pięknym uśmiechem bez jednoczesnego eliminowania tego napoju, należy poświęcać swoim zębom i ich higienie maksimum uwagi.
Lekarz dentysta Piotr Puchała mówi: – Herbata, tak samo jak kawa, powoduje przebarwienia zębów. Niezbędna będzie wizyta u higienistki i wykonanie piaskowania. Po zabiegu zęby odzyskają utracony blask.
Wybierz kawę arabską
Ten gatunek kawy zawiera znacznie mniej polifenolii, czyli naturalnie występujących związków roślinnych. To właśnie polifenole decydują, jaki będzie odcień Twoich zębów.
Sposób picia kawy ma znaczenie
Smakosze kawy mogą poczuć się zdegustowani, a wręcz urażeni czytając następujące stwierdzenie, jednak to prawda – aby zmniejszyć ryzyko powstawania żółtego osadu na zębach, powinniśmy pić kawę przez słomkę. Dzięki temu ograniczymy bezpośredni kontakt płynu ze szkliwem, które w efekcie będzie mniej narażone.
Co prawda, jest to metoda dość niekonwencjonalna (zwłaszcza w przypadku kawy pitej na ciepło, a nie mrożonej), przynosi jednak pozytywne rezultaty i pomaga w walce z przebarwieniami. Na pytanie, czy warto pić kawę w ten sposób, odpowiedzcie sobie sami.
To może być szokujące, ale picie kawy przez słomkę zmniejsza osadzanie się żółtego osadu
Regularne szczotkowanie
Nie od dziś wiadomo, że kluczem do zdrowych zębów jest staranna pielęgnacja jamy ustnej. Codziennym rytuałem powinno być szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także używanie płynów do płukania. Dla wzmocnienia efektu można sięgnąć po pasty o właściwościach wybielających. Jednak, co ważne, mycie zębów po kawie nie jest wskazane! Dlaczego?
Ano dlatego, że pH kawy jest kwaśne, co sprawia, że po spożyciu tego napoju szkliwo staje się osłabione i podatne na zniszczenia. Zmiana twardości szkliwa jest procesem przejściowym. Academy of General Dentistry zaleca więc odczekanie minimum 30 minut pomiędzy wypiciem napoju o kwaśnym odczynie a myciem zębów.
Jakie kroki podjąć zaraz po wypiciu kawy? Zamiast szczotkowania zębów, możesz wypłukać je wodą. Nie jest to jednak alternatywa dla mycia zębów, ale pierwszy, doraźny krok, który będzie wymagał uzupełnienia regularnym szczotkowaniem.
Regularne szczotkowanie zębów jest zawsze dobre dla zębów :-)
Udaj się do specjalisty
W żadnym przypadku nie próbuj odzyskać bieli zębów na własną rękę. W Internecie krążą tysiące pomysłów na stworzenie własnych past do wybielania zębów przy użyciu sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego. Takie eksperymenty mogą przynieść negatywne skutki – między innymi uszkodzić dziąsła.
Wszelkie nieprawidłowości czy niepokoje związane ze stanem naszego uzębienia należy kierować bezpośrednio do lekarza specjalisty. Stomatolog w sposób profesjonalny indywidualnie dobierze dla nas odpowiednie preparaty bądź zabiegi. Najczęściej polecanym przez dentystów rozwiązaniem jest zabieg wybielania zębów.
Lekarz Piotr Puchała dodaje: „Nie polecam żadnych środków do wybielania w domu. Takie preparaty mogą w znacznym stopniu uszkodzić dziąsła. Jedyną skuteczną i bezpieczną metodą poprawy koloru zębów jest wybielanie w gabinecie pod nadzorem personelu medycznego. Po zabiegu wybielania zęby już zawsze będą jaśniejsze, niż były pierwotnie. Wraz z upływem czasu zęby pochłaniają czynniki przebarwiające z pokarmów i płynów. Zaleca się przypominające zabiegi wybielania raz na 1–2 lata, aby odświeżyć biel zębów”.
Przeczytaj również: Czy wiesz gdzie rośnie kawa? Poznaj tajemnice jej uprawy!
Dbaj o zęby, by móc cieszyć się kawą bez ograniczeń
Dobra pielęgnacja jamy ustnej jest obowiązkowa, jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi, białymi zębami. Spożywanie kawy nie stoi na przeszkodzie posiadania pięknego uśmiechu. Jedna czy dwie filiżanki tego napoju nie zrujnują marzenia o śnieżnobiałych zębach.
Wybierając kawę, postaw na tę o najwyższej jakości – takie właśnie są produkty Darvea. Ziarna kawy wypalane są w małej tarnowskiej manufakturze, co sprawia, że jej smak jest niepowtarzalny. Lojalnie ostrzegamy – może być trudno się od niej oderwać.