Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kawa przed badaniem krwi to dobry pomysł? Wyjaśniamy!

2021-10-12
Czy kawa przed badaniem krwi to dobry pomysł? Wyjaśniamy!

Przed Wami okresowe badania laboratoryjne, ale filiżanka kawy to jeden z porannych rytuałów, których nie potraficie sobie odpuścić? Czy kawa a badanie krwi to połączenie, którego za wszelką cenę należy się wystrzegać? Odpowiadamy!

 

 

 

 

 

Czy można pić kawę przed badaniem krwi?

 

Na całym świecie konsumuje się około 2,25 miliarda filiżanek kawy każdego dnia. Ponad 80% populacji deklaruje, że ten aromatyczny napój pija regularnie – w tym aż 50,8% mężczyzn oraz 32,8% kobiet. Zawarta w kawie kofeina, psychoaktywna substancja, bez wątpienia ma pozytywny wpływ na wiele aspektów życia – pobudza, dodaje energii oraz obniża ryzyko zachorowania na rozmaite schorzenia.

Wiele tematów związanych z piciem kawy nadal jednak pozostaje w sferze dylematów. Jesteście zamiłowanymi kawoszami, a przed Wami morfologia? Czy kawa przed badaniem krwi to dobry pomysł, czy może lepiej sięgnąć po małą czarną bądź latte dopiero po wizycie w laboratorium?

Dla wszystkich wielbicieli tego aromatycznego napoju nie mamy dobrej wiadomości. Kawa przed badaniem krwi to zdecydowanie nie jest właściwe posunięcie! Aby badania laboratoryjne były miarodajne, należy się do nich w odpowiedni sposób przygotować. Na skład krwi ogromny wpływ ma pożywienie i napoje, które przyjmujemy. Składniki diety szybko przedostają się z układu pokarmowego do krwi, a zatem tuż po zjedzeniu posiłku poziom danych substancji będzie odpowiednio zawyżony lub zaniżony.

 

 

Przeczytajcie także: Kawa a antybiotyk – czy takie połączenie jest szkodliwe?

 

 

Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Kawa a badanie krwi − czy jej wypicie może wpłynąć na wyniki badań?

 

Krew to niezwykle wrażliwy wskaźnik tego, co dzieje się w ludzkim organizmie. To właśnie dlatego stanowi ona podstawową próbkę do badań w diagnostyce chorób, niedoborów czy innych problemów zdrowotnych. Wstrzemięźliwość od danych pokarmów czy używek przed pobieraniem krwi często jest konieczna, by uzyskać jak najbardziej miarodajne wyniki. Do kategorii produktów, których należy unikać, można zaliczyć także uwielbianą przez wiele osób kawę.

Wypita o poranku kawa może być przyczyną fałszywie obniżonego poziom magnezu i zwiększonej zawartości glukozy we krwi. Aby uniknąć nieporozumienia i zbędnego stresu, przed morfologią ulubioną używkę zastąpcie szklanką wody mineralnej. Myślicie, że możecie nagiąć zasady, decydując się na kawę bez cukru i mleka? Gorzka kawa przed badaniem krwi jest równie niewskazana co ta z dodatkiem słodzika i śmietanki.

Co więcej, kawa wykazuje także działanie moczopędne. Częste oddawanie moczu może być bezpośrednią przyczyną odwodnienia organizmu. Im niższy poziom wody w Waszym ciele, tym osobie wykonującej badania trudniej znaleźć żyłę, w którą trzeba się wkłuć. Zrezygnujcie więc z filiżanki kawy przed badaniem, a pobieranie krwi będzie mniej bolesnym doświadczeniem.

 

Kawa ze słodzikiem i śmietanką

Pijąc kawę przed badaniem krwi możemy mieć fałszywie obniżony poziom magnezu i zwiększoną zawartości glukozy we krwi 

 

 

Badanie krwi na czczo − kawa, leki i inne czynniki wpływające na wynik

 

Morfologia to nic innego, jak podstawowe badanie krwi, które należy wykonywać co najmniej raz w roku. Ten rodzaj badania najlepiej wykonywać na czczo – z tego właśnie powodu spora część punktów pobrań krwi i laboratoriów funkcjonuje wyłącznie w godzinach porannych. Co więcej, niektóre parametry odczytywane z wyniku badań krwi ulegają zmianie w ciągu doby. Szacuje się, że najlepsze i najbardziej miarodajne wyniki można otrzymać wtedy, gdy badaniu krwi poddamy się przed godziną dziesiątą rano.

Co oznacza, że należy wykonać badanie krwi na czczo? Kawa, herbata czy słodkie napoje w dniu badania nie wchodzą w grę! Pacjent powinien spożyć ostatni posiłek minimum 8 godzin przed planowaną wizytą w laboratorium. Niektóre źródła podają nawet informację, że należy powstrzymać się od jedzenia na 12 godzin przed pobraniem krwi. Posiłki jedzone w dniu poprzedzającym badanie powinny być lekkostrawne.

A co z piciem wody? Czy w tym przypadku są jakieś ograniczenia? Diagnosta laboratoryjny, Aldona Gajek, mówi: „Przed badaniem możesz natomiast wypić szklankę wody niegazowanej, niesłodzonej i bez cytryny lub innych dodatków. Woda nie wpłynie na wyniki oznaczeń, a jedna czy dwie szklanki pozwolą wypełnić i uwidocznić żyły. Nadmiar może jednak doprowadzić do przewodnienia, czyli rozrzedzenia krwi. W takim wypadku wyniki mogą okazać się zaniżone, ponieważ najczęściej są oznaczane jako stężenie danej substancji w konkretnej objętości krwi”.

Znacie już odpowiedź na pytanie, czy przed badaniem krwi można pić kawę. Dla wszystkich miłośników tego aromatycznego napoju nie jest ona zbyt optymistycznie nastrajająca. Jakie jeszcze substancje mogą wpłynąć na wyniki badań? Okazuje się, że lista jest całkiem długa!

 Jedzenie kawa i leki przed badaniem krwi

Przed badaniem ostatni posiłek powinno się zjeść minimum 8 godzin przed planowaną wizytą w laboratorium

 

Alkohol a badanie krwi

 

Czeka Was pobieranie krwi? Na 2-3 dni przed badaniem zrezygnujcie z picia napojów alkoholowych. Substancja ta może mieć bezpośredni wpływ na zafałszowanie stężenia we krwi takich parametrów jak glukoza, magnez, prolaktyna, lipidy czy cholesterol.

 

 

Poranna przekąska przed badaniem krwi

 

Na badania krwi macie stawić się na czczo, ale myślicie, że malutka przekąska jak cukierek czy słodki owoc przecież nie zaszkodzi? Przestrzegajcie zaleceń lekarza i w dniu morfologii powstrzymajcie się od spożywania wszystkich pokarmów – zarówno tych małych, jak i dużych.

 

 

Leki a morfologia

 

Pamiętajcie, aby przed badaniem krwi poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez Was lekach. To specjalista zadecyduje, czy w dniu badania powinniście je przyjąć, czy może też odstawić i uzupełnić dawkę dopiero po wizycie w laboratorium.

 

 

Papierosy a badanie krwi

 

U nałogowych palaczy można zaobserwować podwyższony poziom leukocytów i lipoprotein. Wypalenie nawet jednego papierosa na godzinę przed badaniem powoduje podwyższenie poziomu adrenaliny, kortyzolu, aldosteronu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Jeśli na co dzień palicie wyroby nikotynowe, to poinformujcie o tym osobę odpowiedzialną za pobieranie próbki krwi.

 

 

Sprawdźcie również: Czy cukrzyk może pić kawę? Sprawdziliśmy najnowsze badania

 

 

Kawa przed badaniem krwi? Lepiej wybierzcie inną porę

 

Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Zdecydowanie nie! W dniu wizyty w laboratorium musicie co nieco zmodyfikować swoją poranną rutynę i zadowolić się szklanką wody mineralnej.

Nie ma się jednak czym smucić – kawa z asortymentu palarni Darvea smakuje równie dobrze o każdej innej porze dnia! Filiżanka latte, cappuccino czy małej czarnej to najlepsza nagroda, jaką możecie sobie wymarzyć po poranku spędzonym w laboratoryjnej poczekalni.

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 158 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-30
Jestem w pełni zadowolony z przebiegu zamówienia, a zwłaszcza z wysokiej jakości kawy z tarnowskiej palarni Darvea. Dziękuję i pozdrawiam!
2024-08-21
Super, łatwe zamawianie, szybka realizacja, bardzo dobre produkty.
pixelpixel