Darmowa dostawa od 50 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa a antybiotyk – czy takie połączenie jest szkodliwe?

2021-06-04
Kawa a antybiotyk – czy takie połączenie jest szkodliwe?

Przyjmujecie antybiotyk i zastanawiacie się, czy picie kawy nie zaburzy jego działania? Wiemy, co na ten temat mówią badania naukowe. Odpowiedź znajdziecie w artykule!

Prawdziwi kawosze nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki małej czarnej. Co jednak w sytuacji, gdy przez pewien czas wymagane jest przyjmowanie leków? Czy kawa i antybiotyk to połączenie, którego należy się wystrzegać? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania!

 

 

Kawa a antybiotyk – czy mała czarna może zaburzać działanie leku?

 

Kawa bez wątpienia jest ulubionym napojem znacznej części społeczeństwa. Zazwyczaj sięgamy po nią zaraz po przebudzeniu – zawarta w niej kofeina pomaga się rozbudzić, zwiększa jasność umysłu, a sam napar ma cudowny zapach. Poranek to także pora dnia, kiedy spora część osób przyjmuje leki.

Zacznijmy jednak od tego, jak działa kawa. Wchłanianie kofeiny to proces, który zazwyczaj trwa około 45 minut od momentu wypicia małej czarnej. Sam środek psychoaktywny utrzymuje się w organizmie nawet do 7 godzin. Na co dzień nie powinno to stanowić przeszkody, zwłaszcza jeśli wiecie, jak reagujecie na kawę.

Sytuacja komplikuje się w chwili, gdy lekarz przepisuje Wam antybiotyk, a kawa to niemal Wasze paliwo i nie chcecie z niej zrezygnować na czas leczenia. Niestety między tym duetem mogą zachodzić pewne niepożądane interakcje – szczególnie jeśli przyjmujecie lek z grupy fluorochinolonów.

Fluorochinolony to skuteczne, powszechnie stosowane antybiotyki, które posiadają szerokie spektrum aktywności bakteriobójczej. Do tej grupy należą między innymi cyprofloksacyna, moksyfloksacyna, lewofloksacyna czy gemifloksacyna. Antybiotyki fluorochinolonowe w połączeniu z kawą mogą skutkować zmniejszeniem zdolności organizmu do rozkładania kofeiny. Nie jest to zjawisko niebezpieczne, jednak możecie odczuwać działanie kofeiny znacznie dłużej niż w normalnych warunkach.

W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że kawa nie reaguje negatywnie z antybiotykami, ale w niektórych przypadkach to połączenie może powodować niewielkie zmniejszenie działania leków lub hamowanie rozkładu kofeiny.

Jeśli nie wyobrażacie sobie nawet chwilowej rezygnacji z kawy, skonsultujcie się ze swoim lekarzem i zapytajcie go o to, czy swój konkretny antybiotyk możecie z nią łączyć. Lekarz w oparciu o Waszą historię choroby będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie najbardziej precyzyjnie.

 

Polecamy także: Czy można mieć uczulenie na kawę? Jak się ono objawia?

 

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Czy można pić kawę przy braniu antybiotyku? To zależy

 

Jeśli na co dzień regularnie pijecie kawę, to zrezygnowanie z niej podczas kuracji antybiotykiem nie będzie należało do najłatwiejszych zadań. Zawarta w małej czarnej kofeina potęguje działanie niektórych antybiotyków i może powodować działania niepożądane.

Podczas infekcji bakteryjnej bardzo często oprócz antybiotyków zalecane jest także przyjmowanie innych leków – na przykład przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych. I choć sama kawa przy antybiotyku może nie powodować dyskomfortu, to już dodanie innych środków może wywołać liczne działania niepożądane.

Bardzo ważną praktyką, którą powinniście wprowadzić u siebie, jest analizowanie składu przyjmowanych leków. Część środków zwalczających ból czy gorączkę zawiera w swoim składzie kofeinę – są to na przykład popularny Apap czy Etopiryna. W momencie gdy leki z dodatkiem kofeiny przyjmowane są w krótkim odstępie czasu od wypicia kawy, to w efekcie dochodzi do działania synergicznego. Oznacza to, że działanie kofeiny zostaje zsumowane, a lek wykazuje silniejsze działanie, niż było to przewidziane.

 Filiżanka kawy do antybiotyku

Część leków zawiera w swoim składzie kofeinę. Dlatego warto przeanalizować ich skład przed spożyciem kawy, żeby nie spotęgować jej działania

 

 

Kawa a antybiotyk – co na to lekarz?

 

Każdy, kto przyjmuje jakikolwiek lek, zobowiązany jest do zapoznania się z dołączoną do opakowania ulotką. To nawyk, który zdecydowanie warto w sobie zakorzenić. Prawda jest jednak taka, że wiele osób bagatelizuje sprawę i zażywa antybiotyki bez wcześniejszego przygotowania.

Dobrą praktyką jest także wypytanie specjalisty o to, czy można pić kawę przy braniu antybiotyku. To znacznie lepsze rozwiązanie niż kierowanie się sprzecznymi informacjami na internetowych forach. I choć generalnie nie trzeba zaprzestawać picia kawy podczas kuracji antybiotykiem, to w razie jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – w końcu zdrowie jest najważniejsze.

Doktor Małgorzata Panek mówi: Kawa nie wpływa na działanie większości antybiotyków. Proszę upewnić się, czytając informacje zawarte na ulotce dołączonej do antybiotyku. W razie jakichkolwiek działań niepożądanych stosowania antybiotyków proszę zgłosić się do lekarza POZ”.

 

Przeczytajcie także: Czy cukrzyk może pić kawę? Sprawdziliśmy najnowsze badania

 

 

Jakie reakcje niepożądane może wywołać połączenie kawy i antybiotyku? Jak się ich ustrzec?

 

Nie ma żadnych wątpliwości, że kawa wykazuje pozytywne działanie na funkcjonowanie organizmu – potwierdzają to liczne badania. Należy jednak stosować ją ostrożnie, szczególnie w połączeniu z lekami. Mieszanka małej czarnej i antybiotyków z grupy fluorochinolonów może skutkować wysokim ciśnieniem krwi, bólem głowy, lękiem, drażliwością, kołataniem serca czy bezsennością.

By zapobiec niebezpiecznym interakcjom pomiędzy lekami a kofeiną, zalecane jest zachowanie przynajmniej 2-godzinnego odstępu między zażyciem dawki leku a spożyciem filiżanki kawy. Poczekajcie, aż organizm wchłonie antybiotyk – średnio leki potrzebują około 30 minut na rozpad w organizmie. Czas ten może się wydłużyć w przypadku leków posiadających warstwę ochronną. Pamiętajcie, że kofeina to nie tylko kawa – zawierają ją również herbata, napoje energetyczne czy nawet cola.Antybiotyk a kawa
Zaleca się zachować przynajmniej dwie godziny pomiędzy przyjęciem leku a spożyciem kawy

 

 

Kawa a antybiotyk – lepiej nie spożywaj ich jednocześnie

 

Praktyką, którą odradzamy, jest popijanie antybiotyków kawą. Leki należy popić dużą ilością wody. Unikajcie także gorących napojów, gdyż mogą one źle wpłynąć na tabletki, które powinny rozpuścić w żołądku. Wysoka temperatura spowoduje, że lekarstwo uwolni się, zanim dotrze do żołądka.

Co ciekawe, okazuje się, że także mleko działa negatywnie w połączeniu z wieloma lekami. Zawarta w nim kazeina może łączyć się ze składnikami wielu medykamentów, a w efekcie utrudniać ich działanie. Szklanka latte jest więc równie szkodliwa co espresso.

Doktor Zbigniew Wylęgała radzi: „Leki powinno się popijać wodą przegotowaną lub mineralną niegazowaną, gdyż inne napoje mogą niekorzystnie wpłynąć na ich skład i sposób działania”.

Spożycie kawy i antybiotyku w tym samym czasie

Przyjmujesz antybiotyk? Nie popijaj go kawą! Do tego celu najlepiej użyć przegotowaną wodę lub niegazowaną wodę mineralną

 

 

Przeczytajcie również: Akrylamid w kawie – czy jest się czego bać?

 

 

Leczenie antybiotykiem nie zawsze wiąże się z rezygnacją z kawy

 

Kawa i antybiotyk wcale nie muszą się wykluczać. Jeśli Wasz stan zdrowia pozwala na delektowanie się filiżanką małej czarnej, a w składzie leków nie ma substancji, które powodowałyby z nią groźne interakcje, to rezygnacja z kawy nie jest wymagana.

Pamiętajcie, by przede wszystkim przestrzegać zasad bezpieczeństwa – Wasze zdrowie powinno zawsze być na pierwszym miejscu. Zachowajcie odpowiedni odstęp czasowy między kawą i antybiotykiem, czytajcie ulotki i konsultujcie się z lekarzem w razie wątpliwości.

W asortymencie palarni Darvea znajdziecie świeże, aromatyczne i pobudzające mieszanki, które zachwycają bogatym smakiem. Wybierzcie coś dla siebie i pijcie na zdrowie!

 

Przejście do sklepu

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 63 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
REALIZACJA ZAMÓWIENIA NA 6,SUPER
2024-03-05
Obsługa zamówienia super !
pixelpixel