Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy cukrzyk może pić kawę? Sprawdziliśmy najnowsze badania

2020-12-09
Czy cukrzyk może pić kawę? Sprawdziliśmy najnowsze badania

Wiele osób nie wyobraża sobie tego, że miałoby zrezygnować z picia kawy. Napój kofeinowy znany na całym świecie działa nie tylko pobudzająco, ale może także wpływać na zdrowie – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Czy cukrzyca to choroba, która uniemożliwia picie kawy? Sprawdziliśmy badani­­­a!

Czy wiecie, że jedna na 10 osób w Polsce choruje na cukrzycę? To jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Na szczęście wiemy o niej coraz więcej i coraz skuteczniej potrafimy ją leczyć. Dowiedzcie się, czy cukrzyk może pić kawę i czy są dla niego w tej kwestii jakieś przeciwwskazania.

 

 

Czy cukrzyk może pić kawę? Najnowsze badania mówią, że tak!

 

Badania potwierdzają, że zawarta w kawie kofeina wpływa na metabolizm oraz zwiększa wydatek energetyczny. Co ciekawe, obecne w niej składniki odżywcze pomagają w zachowaniu odpowiedniego poziomu glukozy w organizmie. Co to oznacza w praktyce i jak wpływa to na zależność między cukrzycą, a kawą?

Na początek powiedzmy sobie kilka słów na temat cukrzycy i insuliny. Cukrzyca, to choroba metaboliczna, która pojawia się na skutek upośledzenia lub braku wydzielania insuliny albo z powodu występowania czynników zakłócających jej działanie. Dlaczego insulina jest ważna? To hormon, który jest niezbędny do prawidłowego metabolizowania węglowodanów.

Na cukrzycę mogą zachorować zarówno młodzi, jak i starsi ludzie, niezależnie od płci. Z badań wynika jednak, że to u kobiet cukrzyca jest znacznie częściej diagnozowana. Na jej pojawienie się mają wpływ m. in. styl życia oraz sposób żywienia. Dzięki zmianom codziennego funkcjonowania i wprowadzeniu aktywności fizycznej można zmniejszyć ryzyko na zachorowanie na tę typu 2. A jeśli już chorujecie na cukrzycę – czy cukrzyk może pić kawę?

 

Przeczytajcie także: Która kawa nie jest kwaśna? Oto nasi faworyci z asortymentu Darvea!

 

Okazuje się, że zaledwie jedna filiżanka kawy dziennie może zmniejszyć rozwój stanu przedcukrzycowego, a także cukrzycy typu 2. Kawa nie tylko nie oddziałuje negatywnie na organizm chorego na cukrzycę, a wręcz może nawet zapobiegać rozwojowi tej choroby! Mogą ją spożywać zarówno osoby chore, jak i te, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Warto jednak pamiętać, że mała czarna pita przez cukrzyka nie powinna zawierać dodatkowych ulepszaczy smaku oraz dodatków, takich jak na przykład cukier czy mleko.

 

 Kod rabatowy dla czytelników

 

Kawa, a cukrzyca typu 2. Mała czarna może zmniejszać ryzyko zachorowania!

 

Jak wynika z najnowszych badań, kawa dzięki swoim wartościom odżywczym wpływa zapobiegawczo na rozwój tego schorzenia. Badacze potwierdzają, że wypicie trzech filiżanek kawy dziennie jest w stanie powstrzymywać wystąpienie cukrzycy typu 2. Dlaczego?

Zawarte w kawie antyoksydanty, którymi są polifenole (składniki odpowiadające za ochronę organizmu przed powstawaniem cukrzycy), mają wpływ na regulację poziomu glukozy we krwi. Powód? Najważniejszym ze składników polifenoli jest kwas chlorogenowy, który zmniejsza wchłanianie glukozy przez układ pokarmowy. Kawa ma także działanie przeciwzapalne, co z kolei umożliwia obniżenie poziomu cytokin – białek pobudzających komórki układu odpornościowego. Im jest ich więcej, tym bardziej zwiększa się możliwość rozwoju cukrzycy.

Kawa nie jest jednak lekiem na całe zło i nawet jeśli pomoże w zmaganiach z cukrzycą, to z pewnością nie zastąpi środków farmakologicznych. Ważne jest to, by nie przekraczać odpowiedniej dawki kofeiny i spożywać posiłki przyrządzone ze składników, które nie są szkodliwe dla diabetyków. Tylko właściwa dieta i odpowiednie leczenie ustabilizują stan chorego na tyle, by mógł on normalnie funkcjonować.

 

Czarna kawa z drippa

Wg najnowszych badań, kawa dzięki swoim wartościom odżywczym wpływa zapobiegawczo na rozwój cukrzycy typu 2

 

 

Przeczytajcie również: Kawa a wrzody. Czy można pić małą czarną, mając chorobę wrzodową?

 

Jaką kawę mogą pić cukrzycy? W jakich ilościach?

 

Czy cukrzyk może pić kawę? Wiemy już, że generalnie tak, cukrzyk może pić kawę. Należy jednak pamiętać, że oprócz cukrzycy mogą istnieć inne przeciwwskazania lub choroby współistniejące, które wykluczają spożywanie kawy. Jeśli jednak takie nie występują, także cukrzycy mogą pić małą czarną bez obaw.

Jeśli nadal się wahacie, zawsze warto w tej kwestii zasięgnąć porady swojego lekarza, który zna historię choroby i będzie mógł z całą pewnością potwierdzić, czy w Waszym przypadku picie kawy jest wskazane. W kwestiach zdrowotnych ostrożności nigdy za wiele.

Jaka kawa przy cukrzycy będzie najlepsza? Diabetycy mogą wypić kawę kofeinową oraz bezkofeinową, zarówno parzoną, jak i rozpuszczalną. Warunkiem jest to, że kawa nie zostanie posłodzona i będzie bez dodatku mleka. Trzeba pamiętać, że laktoza zawarta w mleku to inaczej cukier mleczny; z tego powodu duża ilość mleka dodana do kawy powinna zostać przeliczona na wymienniki węglowodanowe.

 

Jak mówi lek. Małgorzata Waszkiewicz: – Osoba chora na cukrzycę nie musi rezygnować z kawy, oczywiście nie należy przekraczać rozsądnych ilości. To, co stanowi problem, to dodawane do kawy cukier i tłusta śmietanka czy mleko, których należy unikać.

 

Czarna kawa bez polepszaczy smaku, wypita w ilości około 3 filiżanek dziennie jest bezpieczna dla osoby chorującej na cukrzycę. Co jeszcze trzeba wiedzieć o związku między piciem kawy a cukrzycą, nim jako cukrzycy włączymy małą czarną do swojej diety?

 

 Kawa z dodatkiem mleka

Laktoza zawarta w mleku to inaczej cukier mleczny. Dlatego duża ilość mleka dodana do kawy powinna zostać przeliczona na wymienniki węglowodanowe.

 

Jeśli chorujecie na cukrzycę, uważajcie na to, kiedy zażywacie leki

 

Należy także mieć na uwadze to, że pora brania leków nie powinna być taka sama jak pora picia kawy. Warto odczekać jakiś czas po jej wypiciu, by móc wziąć lek, tak by mieć pewność, że napój nie zaburzy jego wchłaniania. Nie wolno także przesadzać z ilością kawy – zbyt duże dawki kofeiny mogą powodować szereg dolegliwości ze strony układu krwionośnego oraz serca, powodując dodatkowe schorzenia w organizmie. Diabetycy nie powinni również łączyć picia kawy z paleniem papierosów.

Warunkiem skorzystania z prozdrowotnych właściwości kawy w cukrzycy jest picie małej czarnej bez dodatków. Warto zrezygnować z cukru i ograniczyć do minimum lub zupełnie wyeliminować mleko. Ważną do zapamiętania kwestią jest fakt, że aby właściwości odżywcze kawy mogły pozytywnie działać na organizm diabetyka, trzeba zachować umiar w jej piciu. Mała czarna jest świetnym dodatkiem do diety, ale, jak ze wszystkim, i z nią nie można przesadzać.

 

Przeczytajcie także: Czy picie kawy podczas wybielania zębów jest dozwolone?

 

Nie musicie rezygnować ze swojego ulubionego napoju!

 

Wiecie już, że cukrzyk generalnie może pić kawę. Jeśli wciąż macie wątpliwości, czy dotyczy to także Waszego przypadku, skontaktujcie się ze swoim lekarzem. Specjalista udzieli dodatkowych informacji i oceni, czy dieta, styl życia oraz współistniejące choroby cukrzyka nie wykluczają spożywania jego ulubionego napoju, jakim jest kawa. Cukrzyca, co potwierdziły badania, sama w sobie nie jest przeciwskazaniem do picia małej czarnej.

A gdy już będziecie pewni, że możecie pić kawę, sięgnijcie po tę, która ma najwyższą jakość – takie są kawy Darvea. Zajrzyjcie do naszego sklepu, by przekonać się, jakie wspaniałości tam na Was czekają!

 

 Przejście do sklepu

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
REALIZACJA ZAMÓWIENIA BARDZO SZYBKO,SPRAWNIE,DOBRZE ZAPAKOWANE,SUPER
2024-06-03
Obsługa na najwyższym poziomie. Może służyć za wzór dla innych.
pixelpixel