Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy przy zakrzepicy można pić kawę? Odpowiadamy!

2022-01-26
Czy przy zakrzepicy można pić kawę? Odpowiadamy!

Waszym ulubionym napojem bezapelacyjnie jest kawa? Zakrzepica, nadciśnienie czy cukrzyca to często występujące choroby, które w połączeniu z małą czarną budzą wiele wątpliwości. Jak jest w przypadku tego pierwszego schorzenia? Czy przy zakrzepicy można pić kawę? Podpowiadamy!

 

 

 

 

Czy przy zakrzepicy można pić kawę?

 

Cappuccino, mała czarna czy też kremowe latte – a jaka jest Wasza ulubiona kawa? Od tego aromatycznego napoju swój dzień rozpoczyna niemała część społeczeństwa. Zawarta w kawie kofeina doskonale pobudza, pozytywnie nastraja i wspomaga koncentrację. Raczenie się naparem z ziaren kawy nie zawsze może odbywać się bez ograniczeń. Wiadomość, że kawę poleca się w profilaktyce niektórych chorób, nie jest niczym nowym, jednak nie w przypadku każdej dolegliwości należy po nią sięgać regularnie. A jak jest w przypadku choroby zatorowo-zakrzepowej? Czy kawa a zakrzepica to duet, którego powinniście się za wszelką cenę wystrzegać, jeśli chcecie cieszyć się dobrym zdrowiem? Znamy odpowiedź na to pytanie!

Choroba zakrzepowa, która popularnie nazywana jest zakrzepicą, to schorzenie, z którym boryka się coraz więcej osób – nie tylko tych w podeszłym wieku. Zakrzepica bardzo często przez dłuższy czas rozwija się bez widocznych objawów, co dodaje jej jeszcze większej grozy.

W wyniku zakrzepicy w naczyniach krwionośnych powstają skrzepy, które blokują drożność żył i mogą powodować jej nieprawidłowy przepływ. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na zakrzepicę należą między innymi: palenie papierosów, nieprawidłowa dieta, ciąża, predyspozycje genetyczne, a także siedzący lub leżący tryb życia.

Prawidłowa dieta przy zakrzepicy odgrywa niezwykle ważną rolę. Niestety dla wszystkich miłośników napoju z ziaren kawy nie mamy dobrej wiadomości – o wiele lepszym posunięciem dla Waszego organizmu będzie zmniejszenie spożycia kawy na rzecz wody.

Baner z kodem rabatowym dla czytelników

 

Przeczytajcie również: Czy kawa odwadnia? Wpływ kawy na odwodnienie organizmu

 

 

Kawa a zakrzepica – jakie mogą być skutki?

 

Zdrowie to wartość nadrzędna, a my powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by nie działać na niekorzyść organizmu. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma swoje słabości – niektórzy do tej kategorii mogą zaliczyć kawę.

Trudno nie kochać tego napoju – pięknie pachnie, cudownie smakuje i do tego pozytywnie działa na układ nerwowy. W przypadku zakrzepicy lepiej dokładnie monitorować jego codzienne spożycie.

Profesor Jacek Musiał, Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ CM mówi: „Przy zakrzepicy trzeba też pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza jeśli jest ciepło – z tym że zdecydowanie nie powinien to być alkohol ani kawa”.

Nie potraficie całkowicie zrezygnować z kawy? Doskonale to rozumiemy! W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z Waszym lekarzem. Jeśli specjalista wyrazi zgodę na okazjonalne picie małej czarnej czy latte, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej się nimi raczyć!

Nie wykluczyliście ze swojego jadłospisu kawy, mimo iż było Wam to zalecane? Ostrzegamy, że takie podejście może Was słono kosztować. Skutki nieprzestrzegania prawidłowej diety przy zakrzepicy są naprawdę groźne.

Najgorszym powikłaniem zakrzepicy jest zator tętnicy płucnej (ZTP), który powoduje zatrzymanie krążenia, oddychania i natychmiastową śmierć.

 

Kawa a zakrzepica

Jeśli nie potraficie zrezygnować z picia kawy to, najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z Waszym lekarzem. Jeśli specjalista wyrazi zgodę na okazjonalne picie małej czarnej czy latte, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej się nimi raczyć!

 

Warto zobaczyć: Ból brzucha i wzdęcia po kawie – co to może oznaczać?

 

 

Jakie produkty wyklucza dieta przy zakrzepicy?

 

Jeśli sami chorujecie na zakrzepicę, to koniecznie musicie sobie uświadomić, że oprócz leczenia farmakologicznego, na przebieg choroby wpływ ma również dieta. Jadłospis osób cierpiących na chorobę zakrzepową żył powinien być przede wszystkim zdrowy i zbilansowany. Każdego dnia dokładajcie wszelkich starań, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów.

Wasz jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków, spożywanych co 3-4 godziny. Pamiętajcie o jeszcze jednej, ważnej kwestii – ostatni posiłek należy spożywać na 2-3 godziny przed pójściem spać.

Głównym celem osób borykających się z zakrzepicą powinno być dążenie do utrzymania prawidłowej masy ciała. Dlaczego ten aspekt jest tak ważny? Otóż nadwaga i otyłość w znacznym stopniu zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. Prawidłowa masa ciała osoby dorosłej to taka, która mieści się w zakresie BMI 18,5-24,9.

W zakrzepicy rekomendowane jest spożywanie produktów, które w największym stopniu dostarczają organizmowi węglowodanów złożonych. To składniki, które powoli ulegają trawieniu i wchłanianiu oraz stopniowo uwalniają energię. Do tej kategorii zaliczyć można: pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony czy płatki zbożowe.

Białko należy dostarczać wraz z chudym mięsem i rybami, jajami, a także nabiałem o obniżonej zawartości tłuszczu (jednak nie odtłuszczonym). Tłuszcze powinny stanowić wyłącznie 30% energetyczności diety. Sięgajcie po roślinne oleje, niesolone orzechy czy tłustsze ryby. Masło, smalec, tłuste mięsa bądź twarde margaryny znajdują się na liście produktów zakazanych. Zawierają one bowiem tłuszcze nasycone oraz tłuszcze trans, które negatywnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi i zwiększają ryzyko pojawienia się zakrzepów.

Dieta przy zakrzepicy powinna obfitować w warzywa i owoce bogate w witaminę C, E czy witaminy z grupy B. W swoim jadłospisie unikajcie nadmiernego spożycia witaminy K, którą znaleźć można głównie w zielonych warzywach.

No i na koniec najważniejsze – przy zakrzepicy dobrym posunięciem będzie całkowite zrezygnowanie z nikotyny, alkoholów i słodyczy. Na nieszczęście dla wszystkich kawoszy, spożycie kawy także powinno być ściśle monitorowane.

Odpowiednia dieta przy zakrzepicy

Ważne jest aby, jadłospis składał się z 4-5 posiłków i był spożywany co 3-4 godziny

 

Sprawdźcie także: Kiedy pić kawę? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

 

 

Kawa a zakrzepica – lepiej ją ograniczyć!

 

O dobroczynnych właściwościach kawy można by mówić bez końca. Niestety, nic nie jest zawsze czarno-białe. Czy przy zakrzepicy można pić kawę? W przypadku tego schorzenia picie kawy jest niewskazane. O ile chcecie cieszyć się dobrym zdrowiem, to aromatyczny napój powinien pójść w odstawkę lub zostać mocno ograniczony.

Na całe szczęście choroba zatorowo-zakrzepowa Was nie dotyczy? W takim razie śmiało korzystajcie z uroków picia kawy. Najlepszej jakości ziarna znajdziecie naturalnie u nas - w palarni kawy Darvea :).

 

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 154 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-02
Jak zawsze szybko i bez pomyłki
2024-08-26
Jak zawsze rewelacja!
pixelpixel