Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy pić kawę? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

2020-06-03
Kiedy pić kawę? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Przed czy po posiłku? Od razu po przebudzeniu czy nieco później? Chociaż jako Polacy wypijamy średnio każdego dnia 1–2 filiżanki kawy, wciąż zastanawiamy się, kiedy pić kawę, aby pobudzała. Podpowiadamy, jaka pora na kawę jest najlepsza, a jakich godzin unikać!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czemu tak silnie kojarzymy kawę z pobudką? Na to pytanie odpowiedział śmiało Michael Breus, autor książki Potęga KIEDY. Żyj w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem: „Pijesz kawę po przebudzeniu z przyzwyczajenia, ponieważ spece od marketingu i reklamy przekonali cię, że te dwie rzeczy się łączą”.

Komentarza byłoby na tyle, gdyby nie to, że wciąż zadajemy sobie w pytanie, kiedy pić kawę ­ nie tylko pierwszą, ale również ostatnią, a także w jakich godzinach najlepiej sięgać po filiżankę w ciągu dnia. Czas obalić marketingowy mit o porannej kawie i wyjaśnić, jaka jest najlepsza pora na kawę!

 Kod rabatowy dla czytelników

Najlepsza pora na kawę – o której godzinie pić pierwszą kawę?

 

To, kiedy najlepiej pić pierwszą kawę, postanowił określić prof. Steven Miller z Uniformed Services University of the Health Sciences w Bethesda (USA). Słowem kluczem okazał się dla niego kortyzol jeden z hormonów, który przesyła do naszego mózgu sygnał: „bądź czujny”.

Jeśli zaczynamy pracę w okolicach 8:009:00 rano, a nasza pobudka odbywa się pół godziny czy godzinę wcześniej, to właśnie wtedy w naszym ciele krąży najwięcej kortyzolu. Chociaż każdy człowiek jest inny, wewnętrzny zegar biologiczny działa u każdego identycznie.

W tym czasie nie potrzebujemy dodatkowego bodźca, jakim jest kawa. Kiedy pić ten napój? Zdecydowanie nie od razu po przebudzeniu, ponieważ osłabimy działanie kofeiny, a jednocześnie zwiększymy tolerancję na nią naszego organizmu. Nasilimy również produkcję kortyzolu w czasie jego największego stężenia w całym cyklu dobowym, co może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

 

Idealny czas na kawę to godzina 9:30–11:30 – o tej porze poziom hormonu stresu zaczyna spadać.

 

Przed pierwszą kawą zjedz śniadanie i… zadbaj o odświeżenie oddechu

 

Picie kawy po śniadaniu

Najpierw śniadanie, a później kawa

 

To jednak nie wszystko, o czym musisz pamiętać przy pierwszej filiżance. Nie należy spożywać jej na czczo (zwłaszcza małej czarnej). Nawet jeśli postawi Cię na nogi, to efekt będzie krótkotrwały i szybko poczujesz gwałtowny spadek energii. Po wypiciu kawy na pusty żołądek prawdopodobnie dopadnie Cię również szybko wilczy głód, nad którym trudno będzie zapanować, i zamiast pełnowartościowego posiłku sięgniesz po produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego lepiej poczekać z pierwszą filiżanką. To oddech. Zaraz po przebudzeniu nie należy on do najprzyjemniejszych, co spowodowane jest obecnością soków trawiennych w pustym żołądku. Takie połączenie z kawą może być zabójcze nie tylko dla innych domowników, ale także dla smaku samego naparu.

 

Pasta do zębów i kawa

Przed poranną kawą nie musisz myć zębów, ale nie pij jej na pusty żołądek - ze względu na oddech

 

Kawa – kiedy pić ją w ciągu dnia i w jakich odstępach czasowych?

 

Jak wspomnieliśmy, kawy nie należy pić ani zaraz po przebudzeniu, ani na czczo. Czy to znaczy, że można spożywać ją podczas posiłków? Kiedy pić kawę w ciągu dnia?

Po pierwsze, zdecydowanie lepiej rozkoszować się nią samą, a to z powodu szczawianów. Jak mówi mgr dietetyki Marta Szałwińska: „Najlepiej jest zachować minimum 1-godzinny odstęp pomiędzy piciem kawy a spożywaniem posiłku”.

Teraz znów powracamy do prof. Millera, który porównał sposób spożywania kawy w ciągu dnia do starej farmakologicznej zasady, która nakazuje podawanie leku wtedy, kiedy jest nam on niezbędny.

Jeśli kawa ma być lekiem na naszą senność i zmęczenie, to powinniśmy ją spożywać, tylko gdy organizm tego potrzebuje. Wspomniany poziom kortyzolu rośnie w naszym organizmie jeszcze w dwóch momentach: między godz. 12:00 a 13:00, a także 17:30 i 18:30. W obu przypadkach nie będzie więc to odpowiedniapora na kawę w ciągu dnia.

 

Kiedy pić kawę

 

Aby czerpać największe korzyści z picia tego napoju, powinniśmy po niego sięgać między 13:30 a 17:00. Posługując się dodatkowo badaniami dr Emily Hunter i dr Cindy Wu z Uniwersytetu Baylor, które przeprowadzone zostały na 95 pracownikach uczelni, można dodać, że im wcześniej w tych godzinach sięgniemy po filiżankę kawy, tym lepiej. Wykazano, że im więcej czasu upłynęło od początku dnia pracy do pierwszej przerwy kawowej, tym mniej była ona użyteczna. Dlaczego?

Kofeina działa przez ok. 23 godziny. Jeśli więc pierwszą filiżankę wypiłeś o 10:30, po następną sięgnij dokładnie o godz. 13:30. Pamiętaj przy tym, że całodniowe spożycie kofeiny nie powinno przekraczać 600 mg (46 filiżanek mocnej kawy).

Kiedy pić kawę w ciągu dnia, gdy nie jesteśmy w pracy, a potrzebujemy się rozbudzić? Warto wykorzystać tzw. turbodrzemkę. Wypij mocną kawę i połóż się spać na ok. 20 minut po tym właśnie czasie zaczyna działać kofeina. Nie zdążysz się rozespać, a już będziesz pobudzony, tryskając podwójną dawką energii. To również doskonały sposób na senność dla kierowców.

 

Kiedy pić ostatnią kawę, by czuć się dobrze?

 

Naukowcy w Wayne State University przeprowadzili badania na temat picia kawy i jej wpływu na sen. Badanym podano tabletki zawierające 400 mg kofeiny na 3 oraz na 6 godzin przed snem. Niektórzy otrzymali wyłącznie placebo.

Jak się okazało, najgorszy wpływ kofeina miała na tych, którzy wzięli tabletki na 3 godziny przed snem ich sen był płytki, a niekiedy całkiem zaburzony. Kofeina zatrzymała bowiem wydzielanie melatoniny (hormonu regulującego dobowy rytm snu i czuwania). Ci, którzy połknęli tabletkę 6 godzin przed snem spali tak dobrze, jak ci, którzy dostali placebo. Kiedy pić ostatnią kawę w ciągu dnia? Naukowcy sugerują, że najpóźniej 6 godzin przed snem.

Nie należy zapominać o wynikach prof. Millera, który kategorycznie odradza kawę między 17:30 a 18:30. Jeśli więc chodzisz spać między 22:00 a północą, ostatnią filiżankę wypij o 16:0017:00.

Jak jednak komentuje doradca i edukator żywieniowy Sylwia Górzna: „To, jak kawa na nas działa, wynika z naszych indywidualnych cech, a mianowicie z tego, jak nasz organizm metabolizuje kofeinę”. Ekspertka dodaje: „Metabolizm kofeiny można sprawdzić prostym testem genetycznym, dokonując pobrania próbki śliny z wewnętrznej części policzka — wtedy pijemy świadomie kawę”. Jeśli chcesz więc dokładnie wiedzieć, kiedy możesz pić kawę, możesz zrobić w tym celu nawet specjalne badania!

 

Kiedy pić ostatnią kawę

 

Idealny czas dla siebie to czas na kawę!

 

Równie istotne jak godzina jest także miejsce, w którym to robimy. Jak twierdzi prof. Charles Spence z University of Chicago, ten aromatyczny napój należy spożywać w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, a najlepiej na świeżym powietrzu. Dobrze również, by towarzyszyła temu przyjemna muzyka. Wtedy odczuwamy najsilniej smak kawy, a także wyczuwamy jej prawdziwy aromat.

Już wiesz, kiedy pić kawę, ale jaką wybrać, by miała najlepsze prozdrowotne działanie? Po pierwsze, decyduj się na kawę ziarnistą, a nie rozpuszczalną, po drugie jak radzi prof. Spence, kieruj się swoimi preferencjami. Aktywny Poranek od Darvea to idealna opcja dla wszystkich czekających na dużą dawkę kofeiny. Orzeźwiający kwiatowo-ziołowy aromat Smaku Podróży będzie idealny przed wyjazdem zarówno rodzinnym, jak i służbowym. Z kolei lekka i herbaciana Darvea Ethiopia Guji Mormora sprawdzi się w ciągu dnia, niezależnie od tego, gdzie jesteś.

Pamiętaj, że czas na kawę to czas dla Ciebie by się chwilę odprężyć, zebrać siły i delektować nie tylko smakiem i aromatem, ale także i cieszyć się światem dookoła.

Sprawdź kawy, dzięki którym Twoje dni będą jeszcze przyjemniejsze: darvea.pl

Przejście do sklepu

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 115 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Jak zawsze - eskpresowa wysyłka i nawet najmniejszych problemów z realizacją zamówienia. Świetna komunikacja kolejnych stadiów realizacji - tak trzymać!
2024-07-09
Zamówienie zostało bardzo szybko zrealizowane - w ciągu dwóch dni.
pixelpixel