Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest microlot i dlaczego warto się nim zainteresować?

2020-10-23
Czym jest microlot i dlaczego warto się nim zainteresować?

Czasem mówi się o tym pojęciu jako o odpowiedniku winiarskiego reserve czyli win wyprodukowanych z owoców ze specjalnej parceli, lub też leżakowanych w specjalnie dobranych beczkach. Czy jest to trafna analogia? I tak i nie, co postaramy się wyjaśnić w dzisiejszym artykule. Zatem czym jest kawowy microlot? Przekonajmy się!

 

Równie często jak analogię do reserve, rozmawiając o wyrażeniu mikrolot można usłyszeć opowieść o sadzie, w którym jabłonie z jednego konkretnego skrawka ziemi rodzą owoce o szczególnie intensywnym smaku. Jeżeli podmienimy sad na kawową farmę, a jabłonie na dostojne krzewy arabiki, to jesteśmy już w połowie drogi do zrozumienia czym jest microlot.

 

Microlot – najlepsza partia kawy dla wybrańców

 

Żeby zrozumieć czym jest microlot, najlepiej zacząć od zrozumienia samego „lot”. Jest to określenie objętości kawy, zebranej z konkretnej części farmy, odróżniającej się w pewnych kwestiach od reszty, np. wyjątkowo korzystnym układem drzew zacieniających lub przeciwnie, rosnących wyjątkowo wysoko i w związku z tym „łapiących” więcej słońca.

 

W wypadku farm o większych areałach o tych samych nasadzeniach i właściwościach gleby/terenu, poszczególne „loty” mogą odnosić się też do objętości zebranej lub poddanej obróbce danego dnia.

 

W naszej ofercie niedawno pojawiło się takie właśnie ziarno, a konkretnie mikrolot z brazylijskiej farmy od Eliéser Carmelito da Silva. Mikrolot ze swojej natury jest produktem unikalnym, raczej trudno dostępnym, co przekłada się oczywiście na wyższą cenę, ale i na jeszcze większą troskę o ziarno w całym łańcuchu dostawczym. Od drzewka do filiżanki, ta kawa była traktowana najlepszymi możliwymi metodami, tak aby zapewnić pełnię unikalnego smaku!

 Filiżanka kawy przy drzewku kawowykm

Poczynając od kawowego krzewu, na którym nasz microlot rosnął poprzez obróbkę a na koniec przyrządzenie, to kawa traktowana ze szczególnym pietyzmem

 

Jak pozyskuje się ziarna do microlotu?

 

Wybierając które jabłka z naszego sadu przeznaczymy na ciasto i przetwory, a które do samodzielnej konsumpcji, pozwalającej najlepiej docenić naturalne bogactwo ich smaku, posłużymy się głównie prostą degustacją owoców.

 

Z kawą sprawa się trochę komplikuje. Wgryzienie się w surową wiśnię kawowca dostarczyłoby z pewnością intensywnych, ale niestety dalekich od przyjemności doznań, ponieważ w takiej formie owoce te są bardzo kwaśne i cierpkie :). Nie da się też w ten sposób ocenić, co będą sobą prezentować w formie naparu.

 

Wyznaczenie krzewów produkujących owoce warte osobnej, jeszcze bardziej pieczołowitej obróbki jest więc procesem długotrwałym, skomplikowanym, opierającym się w znacznej mierze na metodzie prób i błędów.

 

„Microlot” nie ma jeszcze sformalizowanej definicji, ale zwykło się przyjmować, że warte tego określania są ziarna uzyskujące ponad 85 punktów w skali SCAA, czyli profesjonalnej ocenie jakości i potencjału ziarna. Kiedy farmerom uda się już wyznaczyć, która z ich parceli nadaje się do produkcji mikrolotu, często poddają zebrane z niej owoce specjalnym metodom obróbki.

 Przeczytaj także: Sprawdzony przepis na prostą i pyszną babkę kawową


Brazylijski micro lot, który ostatnio pojawił się w naszej ofercie, był poddany obróbce honey. Jest to wymagająca nieco więcej uwagi, a więc i rzadziej spotykana w wypadku większych partii ziarna metoda, polegającą na pozostawieniu na schnącym ziarnie jedynie części miąższu (w przeciwieństwie do obróbki natural, gdzie zostawia się cały owoc).

 

W rezultacie ziarno zyskuje nieco z wyraźnych owocowych smaków typowych dla obróbki naturalnej, bez problematycznych dla niektórych kawoszy, „funkowych” nut fermentacyjnych.

 Kawa Darvea specialty

Microlotem określa się najlepsze ziarna z danej plantacji

 

Jak sprawdzić microlot przed zakupem?

 

Z uwagi na to, jak ogromne odległości dzielą nas od upraw kawy, w kwestii doboru najlepszych ziaren zdani jesteśmy jako fani kawy, pośrednio na firmy importujące zielone zielone ziarno, a bezpośrednio na palarnie. Takie długotrwałe degustacje, pozwalające wybrać jak najlepsze ziarno spośród marginalnie różniących się propozycji, są więc siłą rzeczy domeną kawowych manufaktur.

 

Procesu degustacji i sprawdzania ziarna nie da się zautomatyzować, nie jest on więc opłacalny dla producentów sprzedających ogromne ilości kawy. Dla nas jakość jest jednak ważniejsza niż ilość, w związku z czym z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że do naszej oferty wprowadzamy tylko najlepsze ziarna kawy, jakie możemy znaleźć.

 

A na co zwrócić uwagę jako klient? Na etykiecie lub w opisie produktu w sklepie internetowym, powinno się zawsze znaleźć kilka podstawowych informacji.

 

  • Ile punktów w skali SCAA uzyskało dane ziarno? (warte uwagi microloty zaczynają się od 85 punktów w górę) – wkrótce pojawią się u nas kolejne ziarna o takiej ocenie – śledźcie naszą ofertę.

 

  • Z jakiej dokładnie farmy pochodzi? (to kwestia ważna właściwie przy wszystkich kawach specialty, nie tylko microlotach – dzięki znajomości farmy mamy pewność, że jest to faktycznie ziarno single origin).

 

  • Kiedy było wypalone? (dobrze wypalona kawa będzie nadal smaczna nawet miesiąc po wypaleniu, jednak w wypadku towaru luksusowego jakim jest microlot, warto zadbać o świeżość. Cóż nam po niesamowitym ziarnie, jeżeli przed otwarciem paczki przeleżało na półce magazynu dwa miesiące, tracąc pierwotną intensywność?)

 Kod rabatowy dla czytelników

 

Dlaczego warto postawić na microloty?

 

Przede wszystkim dlatego, że to często unikalne, nietypowe dla kawy smaki. Poza tym farmerzy i producenci, widząc popyt na takie eksperymentalne produkty, często decydują się na dalsze badania, co w dłuższym wymiarze przyczynia się do poszerzania smakowych możliwości nawet w kwestii ziaren uprawianych na większą skalę. Pijemy pyszną kawę i przyczyniamy się do rozwoju kawowej infrastruktury? Win-win!

 

Sprzedaż takich unikalnych, droższych ziaren jest też zazwyczaj związana z inicjatywami aktywizującymi lokalną społeczność, co pozwala na uczciwy podział zysków z kawowego biznesu i wykorzystanie ich dla poprawienia warunków bytowych ludzi ciężko pracujących nad tym, abyśmy regularnie mogli cieszyć się wyśmienitym naparem.

 

Czasem można się też spotkać z paroma innymi określeniami limitowanych lotów:

 

  • Best lot (lub best of the lot) – wyrażenie określające najlepsze w ocenie palarni ziarno z danej dostawy lub zbioru

 

  • Exclusive lot – to pojęcie używane najczęściej w sytuacji, kiedy palarnia współpracuje bezpośrednio z farmą i poprzez pomoc finansową albo też przekazanie know-how wpływa na sposób obróbki ziarna, w zamian za wyłączność w jego dostawach

  Przeczytaj także: Skąd pochodzi kawa? To nie takie oczywiste!


Poznajcie smak, jakiego dotąd nie doświadczyliście!

 

Kolejne pojęcie z kawowego żargonu wyjaśnione! Jeżeli jest jeszcze coś czego chcielibyście się dowiedzieć o microlotach albo innym kawowym pojęciu, które nie jest dla Was jasne, to dajcie znać - chętnie pomożemy.

 Kawa El salvador

A na razie zachęcamy Was do domowych degustacji naszych kaw. Jesteśmy przekonani, że smak naszych kaw pomoże Wam odkrywać piękno i różnorodność darów natury.

 

Przejście do sklepu

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-06-10
Opóźnienie w realizacji. Błędna informacja dotycząca terminu dostarczenia.
pixelpixel