Sprawdzony przepis na prostą i pyszną babkę kawową
Babka kawowa łączy ze sobą kulinarną klasykę, która tradycyjnie gości na polskich stołach wraz ze smakiem i aromatem najpopularniejszego napoju świata! Jej główny składnik – kawę znajdziecie w niej dwóch postaciach. W jakich? Jak skomponowaliśmy tą kulinarną historię? Przeczytacie w artykule!
Przepis, który dzisiaj przedstawiamy, to połączenie smaku prawdziwego masła, orzechów włoskich i mocno kawowego aromatu. Wspólnie tworzą one prawdziwe dzieło kulinarne. Babka kawowa będzie idealna do podania od święta jak i na co dzień. Świetnie sprawdzi się również, gdy pojawią się niespodziewani goście, ponieważ jest łatwa i szybka w wykonaniu! Czas pieczenia to jedynie 40 minut!
Prosty, domowy deser dla całej rodziny
Wyobraźcie sobie sytuację – dzwoni telefon – znajomi właśnie mówią, że przyjadą na niespodziewaną wizytę, bo są w pobliżu w swojej podróży po Polsce.
Dawno u nas nie byli… Zaczynamy się nerwowo zastanawiać nad tym, czym by tu ich poczęstować? I jeszcze na dodatek smakosze kawy… Jak ich zaskoczyć? Czasu tak mało… Mobilizacja myśli, wysyłacie męża po zakupy i już wiecie – babka z kawą!
Ten prosty, domowy deser dla całej rodziny na pewno będzie królował na Waszych stołach jeszcze niejeden raz - taka jest nasza babka kawowa! Przepis na nią wymaga składników, które w większości domów są też przeważnie dostępne.
Mamy na myśli – i takich używaliśmy: masło, jaja od szczęśliwych kur, orzechy włoskie (nasze były świeżo łuskane), mąka (orkiszowa), a co najważniejsze - dobra kawa, bo to ona nada aromat i ten niepowtarzalny smak wypiekowi.
Jaką wybrać kawę?
Do babki można próbować różnych kaw - w zależności od tego jak bardzo intensywny smak chcemy osiągnąć. Preferowalibyśmy 100% Arabiki – są one bardziej szlachetne i subtelniejsze w smaku. Jednocześnie można z nich uzyskać mocny i wyrazisty smak.
- My wybraliśmy naszą Darvea Panama Boquete z Ameryki Środkowej. Jest to kawa w średnim paleniu i urzeka lekką słodyczą z aromatami kwiatowo-ziołowymi.
- Jeżeli chcielibyście uzyskać mocniejsze wrażenia, to polecamy kawy takie jak np. Honduras SHG czy Nicaragua SHG. Bardziej podkreślą smak w babce.
- Ewentualnie kawowa klasyka z Brazylii – w jasnym paleniu Brasil Santos o orzechowo-czekoladowym profilu pełnym łagodności.
W przepisie kawę wykorzystujemy zarówno w postaci zaparzonej jak i zmielonej – to babka mocno kawowa. To Wy jednak możecie zdecydować o intensywności smaku kawy w finalnym wypieku. Dlatego warto kawie poświęcić nieco więcej uwagi.
Przeczytaj również: Jak zrobić frappe? Instrukcja krok po kroku!
Babka z kawą rozpuszczalną? Nie bierzemy tego pod uwagę!
Babka z kawą rozpuszczalną to naszym zdaniem profanacja. To tradycyjne ciasto nie zasługuje, żeby je tak potraktować, chociaż w Internecie można znaleźć wiele przepisów, które bazują na takim właśnie – „rozpuszczalnym” fundamencie.
Jako, że jesteśmy smakoszami kawy świeżo palonej, trudno nam w takim naparze „instant” doszukać się niepowtarzalnego smaku. Poza tym używając kawy rozpuszczalnej pozbywamy się naszego ulubionego rytuału jakim jest parzenie kawy od A do Z. Ponadto nie wiemy jakiej jakości kawy zostały użyte do wyprodukowania granulatu.
O rodzajach kawy, niespotykanym aromacie i przyjemności z jej przygotowywania moglibyśmy pisać długo. Jednak czas leci, a przecież znajomi goście niebawem zapukają do drzwi :-). W związku z tym, po przygotowaniu wszystkich potrzebnych składników, zabieramy się do pracy.
Czy jesteście gotowi poznać przepis na idealną babkę kawową? Zaczynamy!
Babka kawowa - przepis
Czas przygotowania: 20 - 30 minut.
Czas pieczenia: około 40 minut (zawsze przed wyciągnięciem z piekarnika, sprawdzamy wykałaczką czy ciasto jest już idealnie upieczone, jeśli wykałaczka jest sucha to znaczy, że babka jest gotowa).
Składniki:
Ciasto:
- 1 kostka miękkiego masła (200 gram),
- pół szklanki cukru trzcinowego,
- 250 gram mąki orkiszowej (typ 650-700),
- 4 jajka z wolnego wybiegu,
- płaska łyżka proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- 50 ml espresso (użyliśmy kawy Darvea Panama Boquete),
- 2 płaskie łyżki mielonej kawy (tutaj również kawa Darvea Panama Boquete),
- 100 gram orzechów włoskich (najlepiej świeżo łuskanych).
Polewa:
- 2 tabliczki czekolady gorzkiej lub mlecznej (według Twoich preferencji smakowych),
- 2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego lub masła klarowanego,
- 50 gram orzechów włoskich,
- 1 łyżeczka zmielonej kawy
Potrzebne będą również: forma na babkę, masło do wysmarowania blaszki oraz bułka tarta (lub kasza manna) i… dużo miłości, bo chyba każdy wie, że najbardziej smakuje to w co włoży się trochę serca :-).
Przepis:
- Najpierw zaparz kawę. Jeśli korzystasz z ekspresu to wybierz funkcję espresso. Możesz ją również zaparzyć w kawiarce, czy też po prostu zaparzyć w tradycyjny sposób. Wybierając ostatni sposób: zalej 1 sporą łyżeczkę kawy do ½ objętości filiżanki. Gotową kawę odstawiamy, żeby przestygła.
- Teraz czas na orzechy. Odmierz 150 gram orzechów włoskich (lub innych swoich ulubionych). Wszystkie drobno posiekaj. Wrzuć je do osobnej miski.
- Ustaw piekarnik na 180 stopni, aby zdążył się nagrzać.
- Utrzyj kostkę masła, dodając stopniowo cukier. Ucieraj mikserem na średnich obrotach. Masło powinno być kremowe i puszyste.
- Zmniejsz moc miksera i dodawaj po jednym jajku, aż całość utworzy jednolitą masę.
- Odmierz 250 gram mąki orkiszowej i przesiej ją przez sitko z dodatkiem proszku do pieczenia bezpośrednio do masy.
- Na końcu dodaj ostudzona kawę, łyżeczkę zmielonej kawy oraz ⅔ pokrojonych orzechów. Reszta będzie potrzebna do posypania wierzchu. Wymieszaj wszystko na małych obrotach.
- Gotową masę przełóż do przygotowanej wcześniej blachy (wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą).
- Wstawiamy do piekarnika na 40 minut.
I to już wszystko! Babka kawowa za 40 minut będzie już gotowa. Nawet została nam chwila czasu na szybkie ogarnięcie kuchni przed przybyciem gości. Już po 20 minutach aromat kawy unosi się w całej kuchni. Ten zapach jest niepowtarzalny!
40 minut za nami i jak „z zegarkiem w ręku” - babka kawowa jest już upieczona.
Teraz już ostatnim krokiem jest przygotowanie polewy:
- W małym rondelku rozpuszczamy połamaną czekoladę wraz z olejem kokosowym i łyżeczką kawy,
- Nastawiamy na małym ogniu i intensywnie mieszamy, aby się nie przypaliła i polewa była gładka,
- Na jeszcze ciepłą babkę wyjętą z formy wylewamy polewę i obficie posypujemy pokrojonymi orzechami.
Wygląda teraz naprawdę apetycznie :-)
Zajrzyj do sklepu: kliknij TUTAJ
Z czym podawać babkę kawową?
Babkę najlepiej podawać z czerwonym wytrawnym winem. Jeśli jednak nie pijemy alkoholu albo chcemy naszą babką z kawą poczęstować dzieci, to polecamy również herbatę earl grey. Wtedy najlepiej podać ją bez cukru, ponieważ ciasto jest już wystarczająco słodkie.
Przeczytaj również: Jak zrobić dobrą kawę w domu? 10 porad dla home baristy
Podziel się nią z bliskimi!
Amatorów małej czarnej powinna naprawdę zachwycić ta babka kawowa. Przepis nie jest wymagający a na tyle smaczny, że można ją przygotować na specjalne okazje jak i na co dzień.
W zależności od Waszych preferencji, eksperymentujcie z kawą – zarówno jej ilością dodaną do babki jak też i z wybranymi ziarnami. Jeżeli Wam posmakuje, napiszcie w komentarzach i podzielcie się przepisem z bliskimi.
Poznajcie również kawy z naszej palarni, które dodadzą ciastu niepowtarzalnego smaku tego czarnego złota (możecie przejść do sklepu >>KLIKAJĄC TU<<).
Smacznego!:-)