Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przechowywać kawę, by jak najdłużej zachowała najlepszy smak?

2020-10-07
Jak przechowywać kawę, by jak najdłużej zachowała najlepszy smak?

Ozdobny słoik, szczelny pojemnik czy też może oryginalne opakowanie? Odpowiedzi na pytanie jak przechowywać kawę jest wiele. Która jest poprawna? W dzisiejszym artykule przybliżymy jednak nieco teorii w kwestii tego w czym przechowywać kawę.

 

Teoretycznie wydaje się to proste. Jeżeli chcemy uchronić kawę przed działaniem tlenu, a w związku tym z utratą smaku i aromatu, wystarczy, że będziemy ją przechowywać w szczelnym pojemniku, prawda? W pewnym sensie tak, chronienie kawy przed kontaktem z powietrzem to punkt wyjścia do utrzymania jej w dobrej kondycji przez dłuższy czas.

 

Często można jednak spotkać opakowania kawy z zaworem. Czy w takim razie takie opakowania chronią kawę gorzej niż te bez niego? Nie, a nawet wręcz przeciwnie, opakowania z zaworem są w niektórych wypadkach niezbędne! Jeżeli kawa nie dostaje w palarni czasu na odgazowanie (oddanie CO2, które kumuluje się w niej podczas wypalania), i jest pakowana do szczelnych opakowań prosto po paleniu, to zawór jest gwarantem tego, że paczka znakomitych ziaren nie zmieni się w granat!

 

Zawory w takich opakowaniach są jednokierunkowe, to znaczy wypuszczają na zewnątrz dwutlenek węgla wydzielany przez „odpoczywające” ziarna, ale w drugą stronę nie wpuszczają niczego do środka. Czasami, przy kawach o wyjątkowo intensywnym aromacie, da się nawet wyczuć przez ten zawór nieco aromatu, ale to raczej jako ciekawostka, niż rzetelna ocena zapachu ;).

 

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

 

Temat wydaje się oczywisty, ale dla pewności damy Wam kilka wskazówek co do tego jak przechowywać kawę ziarnistą po otwarciu opakowania. Wypalone ziarna kawy są co prawda dość wytrzymałym produktem. Tak długo jak będziecie je mielić dobrej jakości młynkiem, a do samego zaparzania będziecie używać wody o odpowiednim składzie mineralnym, sposób przechowywania będzie miał marginalny wpływ na końcowy smak naparu.

 

Nie oznacza to jednak oczywiście, że kwestia tego jak przechowywać ziarna kawy jest całkowicie pomijalna. Właściwie przechowywanie nie wymaga wiele wysiłku, a zadbanie o to odejmuje Wam jedną zmienną na drodze do najlepszego smaku kawy. Jakie rozwiązania są dostępne?

 

Zanim przejdziemy do konkretnych metod, poruszymy jeszcze jedną kwestię. Najlepszym gwarantem świeżości, jest kupowanie na raz tylko takiej ilości kawy, którą jesteśmy pewni, że jesteśmy w stanie zużyć przed dwa, trzy tygodnie. To zapewni Wam optymalną świeżość kawy (wbrew pozorom ekstremalnie świeża kawa nie oznacza wcale niczego dobrego, więcej o tym możecie przeczytać w naszym artykule – „Czy kawa ziarnista się psuje?”), i pozwoli na regularne próbowanie nowych smaków. A przy różnorodności naszej oferty nie da się narzekać na nudę!

 

Przejdźmy do rzeczy. Jak przechowywać kawę ziarnistą? Jakie są najpopularniejsze sposoby przechowywania i z czym się wiążą?

 Kod rabatowy dla czytelników

Przechowywanie w oryginalnym opakowaniu

 

Najprostszy z możliwych sposobów i jednocześnie najbliższy zamysłowi producentów, którzy dobierają dla swoich ziaren opakowania, pozwalające jak najdłużej utrzymać ich ziarna „w dobrym zdrowiu” na sklepowej czy też magazynowej półce. Z praktycznego punktu widzenia, takie rozwiązanie nie ma minusów. Jeżeli tylko ostrożnie otworzymy opakowanie, ziarnom nie będzie się nic działo. W wypadku, kiedy opakowanie nie ma zamknięcia strunowego, to wystarczy posłużyć się dwoma klamerkami. Tutaj jednak dochodzi kwestia, która mimo że nie ma bezpośredniego wpływu na smak kawy, to dla wielu kawoszy jest bardzo istotna – estetyka!

 Przechowywanie kawy Darvea
Oryginalne opakowanie z wentylkiem, to dobry sposób na przechowanie kawy


Przezroczyste szklane naczynie

 

To niewątpliwie rozwiązanie, które dumnie ozdobi każdy kuchenny blat. Dostojnie spoczywające w szczelnie zamkniętym słoiku ziarna to bardzo popularny sposób przechowywania ziaren. Czy jest on jednak bez wad? Niestety nie. Jeżeli chcemy przechowywać nasze ziarna na zewnątrz, musimy liczyć się z wpływem światła słonecznego na nasze ziarna.

 
Przechowywanie kawy w szklanym naczyniu

Słoiki sprawdzą się do przechowywania kawy w sytuacji, gdy będziemy je trzymać z dala od światła

 

Promieniowanie ultrafioletowe obecne w świetle słonecznym przyspiesza utlenianie się olejków zawartych w ziarnach kawy. Słoiki i inne przezroczyste naczynia zostawmy więc dla sytuacji, kiedy kawę przechowujemy w szafce, a gdy trzymamy ją na zewnątrz użyjmy...

 

 Przeczytaj również: Czy kawa ziarnista się psuje? Sprawdź! 

 

Ozdobna blaszana puszka

 

To nasz faworyt, jeżeli chodzi o to jak przechowywać kawę, jeżeli decydujemy się już na przechowywanie kawy poza oryginalnym opakowaniem. Puszka zapewni ochronę przed światłem słonecznym, jak i przed zbyt dużym kontaktem z powietrzem. Oczywiście dobrze nie trzymać jej w bezpośrednim słońcu, czy też blisko kuchenki, bo podwyższona temperatura to nic dobrego dla przechowywania kawy.

 
Przechowywanie kawy w blaszanej puszce
Puszka zapewni ochronę przed światłem słonecznym, jak i przed zbyt dużym kontaktem z powietrzem

 

Opakowanie próżniowe

 

Trzymanie kawy w próżni to jedno z najpewniejszych rozwiązań w kwestii przedłużenia jej świeżości. Jak to jednak zrobić? Można zdecydować się na pojemnik próżniowy, który pozwoli nam na sprawne wydłużenie „życia” naszych ziaren. Dzięki temu, że kawa nie wchodzi wtedy w kontakt z powietrzem, związki odpowiedzialne za smak i aromat pozostaną w niej dłużej, w stałej intensywności.

 

Większość z nich wymaga specjalnego urządzenia odsysającego powietrze, ale np. firma Fellow ma w swojej ofercie takie, w których próżnia powstaje po prostu w wyniku kręcenia pokrywką.

 

Wymaga to trochę więcej zachodu niż trzymanie kawy w oryginalnym opakowaniu, które da zbliżony efekt, ale jeżeli chcecie poeksperymentować, czy jest to dla Was dobre rozwiązanie np. pod kątem przewożenia kawy, to zachęcamy! Taki pojemniczek to wydatek rzędu 130 złotych.

 

Przechowywanie w lodówce

 

Mimo, że jest to dość popularne rozwiązanie, to raczej jesteśmy wobec niego sceptycznie nastawieni. Na naszym blogu pojawił się co prawda artykuł, w którym Was do tego zachęcaliśmy, ale oczywiście w zupełnie innym kontekście. Zmielona kawa pozostawiona w lodówce pochłania obecne w niej zapachy. A nikt z nas nie chciałby chyba pić kawy o nutach kalafiora i wędliny ;)

 

Czy problem rozwiązuje przechowywanie kawy w lodówce w ziarnach? Z jednej strony tak, a z drugiej, trzymanie kawy ziarnistej w lodówce nie sprawi, że będzie ona świeża dłużej niż trzymana w takim samym opakowaniu na zewnątrz. Z kolei, jeżeli do środka dostanie się powietrze, to zmiany temperatury mogą spowodować zwilgotnienie, co może już naprawdę zaszkodzić ziarnom.

 Przechowywanie kawy w lodóce

 

Jak przechowywać kawę mieloną?

 

Jak najkrócej ;) Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, zmielona kawa jest zdecydowanie bardziej podatna na działanie wilgoci i powietrza niż taka w ziarnach. Rozumiemy jednak, że czasem chcemy cieszyć się kawą w biurze, czy też w plenerze, gdzie niekoniecznie mamy możliwość zabrania ze sobą młynka. W takim wypadku najlepiej będzie kawę zmielić tuż przed wyjściem z domu i trzymać ją w małym szczelnym pojemniku, takim jak np. słoiczek od młynka Comandante.

 
Przechowywanie kawy w słoiku od comandante
Najlepiej mielić tyle kawy, ile potrzebujemy do zaparzenia naparu

 

Jak przechowywać kawę rozpuszczalną?

 

Kawa rozpuszczalna zawiera co prawda środki konserwujące, w związku z tym pytanie jak przechowywać kawę nie jest tu kwestią tak newralgiczną jak we wcześniej wymienionych sytuacjach. Warto jednak również unikać trzymania jej w bezpośrednim świetle słonecznym. Oryginalne opakowanie i zamykana szafka lub zacieniona półka to najlepsze rozwiązanie.

 
Kawa rozpuszczalna
Kawę rozpuszczalną - jeżeli już musicie ją pić :-), trzymajcie w oryginalnym opakowaniu i zacienionym miejscu

Jak długo można przechowywać kawę, stosując się do tych metod?

 

Ciężko wyznaczyć twardą granicę, ponieważ wiele zależy od producenta ziarna, stopnia palenia, samego zielonego ziarna... Jako punkt odniesienia sugerujemy jednak maksymalnie półtora miesiąca dla kawy ziarnistej oraz 24 godziny dla zmielonej. Rozpuszczalna powinna mieć datę przydatności na opakowaniu ;)

 

 Przeczytaj również: Jak mielić kawę? Nasi bariści dzielą się swoimi poradami!

 

Dobrze przechowywana kawa będzie smaczna naprawdę długo

 

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się dziś czegoś nowego o tym jak przechowywać kawę. W naszym artykule o tym czy kawa się psuje wyjaśniliśmy w szczegółach, co dzieje się z ziarnami w związku z upływem czasu. W telegraficznym skrócie, odpowiednio przechowywane ziarna mogą odwdzięczyć nam się ciekawymi nutami nawet do czterech tygodni po wypaleniu. Wiele zależy jednak od konkretnej kawy, warto więc, jak w większości kwestii związanych z kawą, przede wszystkim kierować się własnym smakiem!

 

Własne kubki smakowe to Wasi najlepsi doradcy w odpowiadaniu na pytania typu jak przechowywać kawę mieloną... W końcu w kawie chodzi przede wszystkim o to, żeby Wam smakowała, a nie o to, żeby spełniać narzucone specjalistyczne standardy.

 

Jeżeli macie ochotę na garść świeżo wypalonych ziarenek, to zajrzyjcie do nas na darvea.pl już teraz!

 

 Baner przejściem na sklep

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-31
Nie jest to moje pierwsze zamówienie i na pewno nie ostatnie. Za każdym razem realizacja jest ekspresowa, a produkty najwyższej jakości.
2024-05-30
jak zwykle produkty najwyższej jakości .
pixelpixel