Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa a refluks. Czy jeśli masz tę dolegliwość, możesz pić małą czarną?

2021-02-18
Kawa a refluks. Czy jeśli masz tę dolegliwość, możesz pić małą czarną?

Jedzenie przestało sprawiać Wam przyjemność, a po posiłkach odczuwacie bolesne uczucie pieczenia w przełyku? Refluks to dolegliwość, która potrafi skutecznie utrudnić życie. Czy także kawa przy refluksie jest zabroniona? Refluks a kawa – jaki jest związek? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej!

 

Kawa a refluks – jak kawa wpływa na układ pokarmowy?

 

Choroba refluksowa przełyku to nic innego, jak zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Oprócz połkniętego wcześniej pożywienia, do przełyku wracają również wytwarzany w żołądku kwas solny oraz enzymy trawienne. W efekcie odczuwamy szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból w klatce piersiowej, bolesne uczucie pieczenia w przełyku czy zgaga – palący ból w nadbrzuszu lub za mostkiem.

Z przeprowadzonych badań wynika, że wśród osób żyjących w krajach wysoko rozwiniętych objawy refluksu występują każdego dnia aż u 5-10%, natomiast raz na tydzień – u 20% populacji. Co ciekawe, choroba ta coraz częściej dotyka nie tylko osoby starsze, ale również te młode.

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Dlaczego kawa może mieć bezpośredni wpływ na refluks?

 

Znaczna część osób boryka się z nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi nawet po wypiciu jednej filiżanki kawy. Właśnie z tego powodu aż co piąty Polak musi zrezygnować z czarnego, aromatycznego napoju.

A skąd właściwie bierze się refluks? Mięsień pomiędzy przełykiem a żołądkiem rozkurcza się podczas połykania pokarmów, co sprawia, że pożywienie może swobodnie przejść do żołądka. Później ten mięsień szybko się kurczy, by zapobiec cofaniu się pokarmu i soku żołądkowego do przełyku. Kiedy dolny zwieracz przełyku kurczy się w nieprawidłowy sposób lub jest niewydolny, to kwaśne składniki soku żołądkowego mają tendencję do powracania do przełyku.

Kawa, napój o niskim i kwaśnym pH, najczęściej pita jest w ściśle określony sposób – bardzo gorąca, w pośpiechu i na pusty żołądek. W rezultacie nasila działanie soków trawiennych oraz oddziałuje bezpośrednio na śluzówkę żołądka, a w niektórych przypadkach nawet ją uszkadza.

 

 

Czy refluks wyklucza spożywanie kawy?

 

Na całe szczęście okazuje się jednak, że połączenie „kawa a refluks” wcale nie musi się wykluczać! To wiadomość, która z pewnością ucieszy każdego kawosza! Oczywiście należy podkreślić, że każdy inaczej reaguje na daną substancję. Jeśli Waszych dolegliwości nie nasila filiżanka kawy, to bez obaw możecie się nią delektować od czasu do czasu – potwierdza to sam specjalista!

Lekarz Paweł Szadkowski wypowiada się na temat picia kawy u osób cierpiących na refluks: „Zalecana jest dieta z ograniczeniem spożycia kawy (ze względu na nasilanie przez nią wydzielanie soku żołądkowego). Zalecenia dietetyczne należy jednak traktować indywidualnie i tak więc jeśli kawa nie wywołuje/nasila objawów refluksu, to nie jest bezwzględnie przeciwwskazana”.

Co ciekawe, naukowcy pokusili się o stwierdzenie, że być może to nie kawa sama w sobie nasila refluks, ale pokrywające jej ziarna substancje tłuszczowe, tak zwane woski kawowe. To substancje, które są bardzo ciężkostrawne i mogą być powodem nieprzyjemnych dolegliwości układu pokarmowego.

 

 

Zadbajcie o odpowiednią dietę, a kawa nie powinna szkodzić

 

Problem, jakim jest refluks żołądka, zdecydowanie nie powinien być bagatelizowany. Nieleczona choroba może bowiem prowadzić do uszkodzenia przełyku, przewlekłego stanu zapalnego, a nawet raka żołądka.

Warto jak najszybciej podjąć kroki, mające na celu poprawę stanu zdrowia. Zmiany stylu życia i sposobu żywienia korzystnie wpływają na zminimalizowanie objawów refluksu.

 Dbanie o odpowiednią dietę

 Odpowiednie odżywianie się i dieta pomagają w zmaganiach z refluksem. Słodkie produkty to jednak przekąski, z których warto się powstrzymać, gdyż nie służą osobom cierpiącym na refluks.

 

 

Czego NIE robić?

 

Podstawowa zasada, którą zdecydowanie warto wdrożyć, to ograniczenie tłustych pokarmów. Jeśli zaś cierpicie na nadwagę lub otyłość, to należy również przejść na dietę niskokaloryczną – spadek masy ciała sprawi, że objawy refluksu stracą na sile.

Spożywane porcje posiłków powinny być mniejsze, ale jedzone w regularnych odstępach czasu i nie tuż przed snem – osobie, która cierpi na refluks żołądka, nie zaleca się jeść 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Czekolada, cukierki czy inne słodycze to produkty, od których warto się powstrzymywać. Ostre przyprawy i napoje gazowane także nie służą osobom, które zmagają się z refluksem. No i oczywiście używki – tych zdecydowanie należy unikać.

 

 

Zadbaj o dobre nawyki

 

Jeśli cierpicie na refluks, to zdecydowanie warto przyjrzeć się temu, jak wygląda Wasz codzienny jadłospis. Pamiętajcie, by pić duże ilości niegazowanej wody mineralnej, naturalnych soków i ziołowych herbat – z wyjątkiem tej z mięty pieprzowej.

Dieta osób, które borykają się z refluksem, powinna być bogata w produkty, które podnoszą ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, czyli zapobiegają cofaniu się treści żołądkowej. Warto wybierać składniki o dużej zawartości białka – przetwory mleczne, drób czy chude ryby.

Niektórzy specjaliści zalecają stosowanie białej diety, czyli takiej, w której skład wchodzą między innymi: woda, mleko, ziemniaki, siemię lniane, czerstwe pieczywo czy chude mięso.

Nie liczą się wyłącznie jedzone posiłki, ale także sposób ich przygotowania. Zrezygnujecie ze smażenia na głębokim tłuszczu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie gotowanie na parze czy duszenie.

 Picie dużej ilości wody

  Picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej jest zalecane przy problemach z refluksem

 

 

Jaka kawa przy refluksie jest dozwolona?

 

Aromatyczna, pyszna, pobudzająca – po prostu kawa. Refluks może w znacznym stopniu zmniejszyć przyjemność jej picia. Jeśli i Wy borykacie się z tą uciążliwą dolegliwością, to zdecydujcie się na kawę, której picie jak najbardziej zminimalizuje nieprzyjemne objawy. Wskazane są tu kawy o mniejszej kwasowości.

W ofercie naszej palarniDarvea znajdziecie kawy średnio-mocno wypalane, np. India Plantation AA czy Nicaragua SHG, które dzięki temu, że są mocniej palone niż inne nasze kawy, zawierają więcej związku o nazwie N-Metylopirolidon hamującego wytwarzanie kwasów żołądkowych.

A może kawa zbożowa przy refluksie? Ta kawa zupełnie nie zawiera kofeiny, więc może być spożywana przez osoby zmagające się z refluksem – jej smaku nie da się jednak porównać z tym, jaki ma prawdziwa kawa ziarnista. Nim się na nią zdecydujecie, spróbujcie najpierw kaw średnio-mocno palonych z naszej oferty. W przypadku łagodnego przebiegu choroby nie powinny działać drażniąco na żołądek.

 

 Kawa świeżo palona 100% Arabica Honduras

 Zarówno określony typ kawy jak też i metoda jej zaparzenia może mieć znaczenie przy odczuwaniu dolegliwości z refluksem

 

 

Refluks nie musi oznaczać pożegnania z kawą!

 

Okazuje się, że refluks po kawie wcale nie jest koniecznością i nie musi oznaczać rezygnacji z jej picia. Jeśli po filiżance tego napoju nie czujecie się gorzej, a Wasz lekarz nie zakazał jej spożywania, to nic nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu się nią raczyć!

Nie decydujcie się jednak na byle co – najlepsze mieszanki ziaren znajdziecie w asortymencie sklepu Darvea. Nasza lokalna manufaktura dostarczy Wam ziarna o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Pijcie na zdrowie!

 

 Przejście do sklepu

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 193 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-14
Jak zwykle sprawnie i szybko.
2024-10-10
Rewelacja!Błyskawiczną realizacja zamówienia, przesympatyczne i niezwykle życzliwe podejście do klienta,pyszna kawa.
pixel