Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje herbat i ich właściwości. Wszystko, co musicie wiedzieć o herbatach!

2021-09-30
Rodzaje herbat i ich właściwości. Wszystko, co musicie wiedzieć o herbatach!

Nie samą kawą żyje... kawosz! Przynajmniej w naszej tarnowskiej manufakturze. Lubicie czasem odpocząć od kawowych doznań, aby potem powrócić do nich ze zdwojonym entuzjazmem? Jeżeli tak, to mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia. Herbaciane napary naprawdę potrafią miło zaskoczyć! Dzisiaj przyjrzymy się więc temu jakie rodzaje herbat znajdziecie w naszej ofercie.

 

Za oknem powoli kończy się lato, więc chcąc nie chcąc musimy zacząć przygotowywać się do realiów jesiennych. Postaramy się jednak zaradzić ewentualnej szarudze! Na miejsce misternie dopracowanych cold brew wskoczą rozgrzewające napary i wszystko będzie w porządku.

 

W tym okresie przejściowym dobrze sprawdzą się delikatne napary herbaciane, przygotowane na wysokiej jakości mieszankach, które możecie kupić w naszym sklepie. Właściwości herbat nie ograniczają się jednak wyłącznie do czarującego aromatu i wyśmienitego smaku! O korzyściach zdrowotnych jakie niosą ze sobą różne rodzaje herbat także Wam dzisiaj opowiemy.

 

Zanim przejdziemy jednak do charakterystyki poszczególnych odmian, spójrzmy najpierw na kartę z podręcznika herbacianej historii.

 

 

Co wiemy o herbacie? Garść informacji na początek

 

Jak zaczęła się historia herbaty? Podobnie jak w wypadku legendarnych początków kawy, sporą rolę odgrywa tu szczęśliwy zbieg okoliczności. W wypadku herbaty w micie wspomniany jest jednak konkretny, udokumentowany historycznie władca, w związku z czym możemy dokładniej określić, kiedy faktycznie opisywane zdarzenie miało miejsce.

 

 

Mityczny początek herbacianej historii

 

A było to... około roku 2700 p.n.e.! Imponujące, prawda? Chiński cesarz Shen Nung miał odpoczywać pod drobnym krzewem, kiedy jego służący zagotowywał dla niego wodę, tak aby była ona zdatna do picia. Do naczynia, z którego cesarz chciał się napić wiatr strącił kilka liści z wspomnianego krzewu. Władca znany był ze swojego zamiłowania do ziołowych naparów, w związku z czym zdecydował się spróbować powstałej zrządzeniem losu mikstury. I od tego wszystko się zaczęło!

 

 

Początki herbaty w Europie

 

Herbata dotarła na nasz kontynent wiele lat po tym jak na dalekim wschodzie rozwinęła się już cała kultura ceremonii jej przyrządzania i picia. Pierwsze historyczne zapiski mówiące o spożywaniu tego naparu datowane są XVI wiek, jednak były to pojedyncze przypadki raczej niż fenomen kulturowy, którym herbata stała się, kiedy holenderscy handlarze zaczęli jej regularny import w wieku XVII.

 

Rodzaje herbat i ich właściwości były oczywiście dla ówczesnych możnych tajemnicą, ale powab egzotycznego naparu okazał się wystarczający, aby wzbudzić ich zainteresowanie, dzięki któremu herbaciana kultura zaczęła kwitnąć tysiące kilometrów od miejsca, w którym tak naprawdę powstała.

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy kawę powinno się słodzić? Podpowiadamy, jak i czym słodzić kawę

 

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Jakie rodzaje herbat możemy wyróżnić?

 

Podział herbat to sprawa dosyć skomplikowana, ponieważ popularne rozróżnienie na herbaty czarne, czerwone, zielone i białe najczęściej odnosi się do jednej i tej samej rośliny, a konkretnie do Camellia sinensis. Różnice w kolorach naparu wynikają w tym wypadku z różnic w metodzie obróbki, którym poddawane są zebrane liście. Najmniej utleniona, a więc najdelikatniejsza jest herbata zielona, a najmocniej - czarna. Herbata czerwona z kolei powstaje poprzez suszenie oraz częściową fermentację, która nadaje naparowi charakterystycznego ziemistego smaku.

 

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że to co my określamy jako czarna herbata, na dalekim wschodzie znane jest jako herbata czerwona, prawdopodobnie ze względu na kolor gotowego naparu.

 

Popularny wśród bardziej zaawansowanych fanów herbaty oolong to mieszanka liści mocniej i słabiej utlenionych, dodatkowo często poddanych dodatkowej obróbce dymem.

 

Został nam jeszcze rooibos, czyli unikalna herbata wywodząca się z południowej Afryki. W przeciwieństwie do pozostałych odmian herbaty, liście tego gatunku są rozdrabniane przed suszeniem i fermentacją.

 

 

Herbata owocowa, czy to też herbata?

 

Nie możemy wspomnieć mówiąc o herbatach o popularnie używanej nazwie „herbata owocowa”. Finalnie w większości przypadków nie znajdziemy w niej nawet listka z krzewu herbaty. Jednakże napary przygotowywane z suszonych czy kandyzowanych owoców, kwiatów i ziół są na tyle powszechne, że nazywamy je również „herbatami” w codziennym języku.

 

 Herbata Nomads owocowa

Napary przygotowywane z suszonych czy kandyzowanych owoców, kwiatów i ziół są na tyle powszechne, że nazywamy je również „herbatami” w codziennym języku

 

Poznajcie najważniejsze właściwości herbat

 

Czym różnią się więc najpopularniejsze odmiany herbat, poza wspomnianymi wyżej różnicami w procesie obróbki? Przede wszystkim smakiem! Mocniejsze utlenienie lub dłuższa fermentacja skutkują też różnymi dobroczynnymi skutkami zdrowotnymi. Przyjrzyjmy się bliżej, co kryją w sobie poszczególne rodzaje herbat.

 

 

Zielona herbata - właściwości

 

Ten rodzaj herbaty, ze względu na najdelikatniejszą ingerencję człowieka w procesie jej produkcji można uznać za najbardziej naturalny. Taka herbata ma delikatny, „trawiasty” smak i bardzo istotne jest, aby zaparzać ją wodą o odpowiednio niskiej temperaturze. Zalanie wrzątkiem poskutkuje tu nieprzyjemną, ściągającą goryczą. A jakie ma zielona herbata właściwości zdrowotne? Przede wszystkim poprawia krążenie, a także pomaga w ograniczaniu szkodliwego cholesterolu.

 

 Herbata Nomads Zielona

 Zalanie wrzątkiem zielonej herbaty poskutkuje tu nieprzyjemną, ściągającą goryczą

 

Biała herbata - właściwości

 

Ten rodzaj herbaty, ze względu na minimalną ingerencję człowieka w procesie produkcyjnym (liście są po prostu zbierane i suszone) uznaje się za najbardziej naturalny. Mimo że ma ona nieco bardziej wyrazisty smak niż herbata zielona, to zawiera mniej substancji pobudzających. Jeżeli chodzi o właściwości zdrowotne, biała herbata zawiera przeciwutleniacze, które m.in. spowalniają proces starzenia, a także pomaga zwalczać bakterie atakujące nasze zęby.

 

 Herbata Biała Nomads

 Biała herbata zawiera przeciwutleniacze, które m.in. spowalniają proces starzenia, a także pomaga zwalczać bakterie atakujące nasze zęby

 

Czarna herbata - właściwości

 

Najmocniejsza w smaku, a zarazem najmocniej pobudzająca herbata to właśnie ta, która wywołuje problemy w nazewnictwie. My jednak trzymamy się nomenklatury europejskiej, więc mowa o herbacie czarnej (a wspominaliśmy, że w Chinach to herbata nazywana czerwoną). Mocne utlenienie dodaje jej pełnego, słodowego smaku, a właściwości zdrowotne których możemy się spodziewać to obniżenie poziomu cukru we krwi, a także zmniejszenie ryzyka zawału.

 

 Czarna herbata Nomads

 Właściwości zdrowotne których możemy się spodziewać z czarnej herbaty to obniżenie poziomu cukru we krwi, a także zmniejszenie ryzyka zawału.

 

Herbata czerwona - właściwości

 

Ta herbata odnajduje swoich miłośników głównie pośród bardziej zaawansowanych fanów herbaty, ze względu na swój intensywny oraz ziemisty smak. Po osuszeniu może ona fermentować nawet... kilkanaście lat! I wielu jej zwolenników utrzymuje, że z wiekiem zyskuje ona coraz szlachetniejszy smak. To oczywiście kwestia gustu, ale co do właściwości zdrowotnych tej herbaty mamy pewność. Czerwona herbata zawiera lowastaninę, czyli związek chemiczny odpowiedzialny za regulowanie obecnego w organizmie cholesterolu.

 

 Herbata czerwona Nomads

 Czerwona herbata zawiera lowastaninę, czyli związek chemiczny odpowiedzialny za regulowanie obecnego w organizmie cholesterolu.

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy przedawkowanie kofeiny jest możliwe? Objawy i skutki

 

 

Znacie już najważniejsze rodzaje herbat i ich właściwości

 

Rodzaje herbat, które Wam dziś przedstawiliśmy to oczywiście zaledwie czubek góry lodowej jaką jest parzenie herbaty. Jak widzicie, nawet jeżeli w Waszym kubku najczęściej gości tradycyjna, czarna herbata, właściwości zdrowotne są naprawdę warte uwagi.

 

Pamiętajcie też, że herbata ze względu na swoją wielowiekową historię to nie tylko produkt spożywczy, ale też fascynujący fenomen kulturowy, którego dokładna analiza w intrygujący sposób przedstawia relację świata zachodniego z dalekim wschodem. Jeżeli szukacie ciekawej lektury do kubka aromatycznej herbaty, polecamy Wam pozycję Księga herbaty autorstwa Kakuzo Okakury, wydaną w polskiej wersji językowej przez wydawnictwo Karakter.

 

Tymczasem pyszne herbaty, świeżo palone ziarna kawy oraz akcesoria niezbędne do przygotowywania naparów jak zawsze czekają na Was w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy!

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Obsługa na najwyższym poziomie. Może służyć za wzór dla innych.
2024-05-31
Nie jest to moje pierwsze zamówienie i na pewno nie ostatnie. Za każdym razem realizacja jest ekspresowa, a produkty najwyższej jakości.
pixelpixel