Darmowa dostawa od 50 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy przedawkowanie kofeiny jest możliwe? Objawy i skutki

2021-08-12
Czy przedawkowanie kofeiny jest możliwe? Objawy i skutki

Każdego ranka w sposób automatyczny sięgacie po filiżankę ulubionej kawy? Jesteśmy pewni, że w ciągu dnia na jednej się nie kończy… Chyba nikogo nie zaskakuje fakt, że istnieje coś takiego jak optymalna dzienna dawka kofeiny. Czy w takim razie przedawkowanie kawy jest możliwe? Jeśli tak, to czym się objawia i jakie są jego konsekwencje? Podpowiadamy!

 

  

Przedawkowanie kofeiny − czy to w ogóle możliwe?

 

Kofeina, organiczny związek chemiczny zaliczany do alkaloidów purynowych, to popularna substancja psychoaktywna, po którą każdego dnia sięgają miliony osób na całym świecie.

Spożywana w optymalnej ilości kofeina nie tylko dodaje energii o poranku i pobudza mózg do działania, ale także jest stosowana w profilaktyce szeregu chorób. Aby ta substancja pełniła swoją funkcję, należy pamiętać o jednym – umiarze.

Jedna, dwie, trzy czy może sześć ? Ile filiżanek kawy wypijacie każdego dnia? Ten aromatyczny napój smakuje cudownie, więc w pełni rozumiemy, że czasami ciężko się od niego oderwać. Zdaniem lekarzy zdrowy człowiek może bez obaw przyjąć zaledwie 200-300 mg kofeiny na dobę. Po przeliczeniu są to około cztery filiżanki espresso, jedna lub dwie „zalewajki”, dwie kawy latte lub dwie cappuccino. Zalecana dawka jest niższa u osób starszych, kobiet w ciąży czy pacjentów cierpiących na dolegliwości sercowe.

Kofeina to substancja, którą znaleźć można nie tylko w ziarnach kawy. Występuje ona w liściach herbaty, nasionach kakaowca czy napojach energetycznych. Co ciekawe, nawet popularne leki przeciwbólowe zawierają w swoim składzie niemałe ilości kofeiny! Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem gorąco zaprzeczycie, że wcale nie spożywacie tak dużo kofeiny każdego dnia…

Przedawkowanie kofeiny to stan, w którym dostarczamy organizmowi więcej niż 500 mg tej substancji w ciągu doby. Problem ten jest na tyle poważny, że zatrucie kofeiną zostało wpisane do rejestru chorób psychicznych (DSM-5)!

Najbardziej znany przypadek przedawkowania kofeiny zanotowano w Wielkiej Brytanii i opublikowano w „British Medical Journal”. Do szpitala Queen Elizabeth w Londynie trafiła 26-letnia kobieta z objawami takimi jak kołatanie serca, nadmierna potliwość, trudności z oddychaniem czy hiperwentylacja.

Okazało się, że trzy godziny wcześniej pacjentka spożyła dwie czubate łyżki sproszkowanej kofeiny (około 20 gramów). Według obliczeń jest to dawka tożsama z wypiciem ponad 50 filiżanek kawy! Lekarze, którzy zajmowali się tym przypadkiem, stwierdzili, że spożycie 1-2 g kofeiny wykazuje znaczne działanie toksyczne. Więcej niż 5 g lub stężenie we krwi przekraczające 80 mg /l to dawka śmiertelna.

 

 

Przeczytajcie także: Kawa a sen. Czy picie kawy przed snem to dobry pomysł?

 

 

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Przedawkowanie kofeiny − objawy i skutki

 

Przedawkowanie kawy, a dokładniej kofeiny, nie jest niczym niezwykłym. Każdemu zdarzają się dni, kiedy żadna ilość małej czarnej nie jest wystarczająca, by zmobilizować się do wykonania zaplanowanej pracy. To, że jest to problem dość powszechny, nie oznacza, że przedawkowanie kofeiny nie jest niebezpieczne. Zbyt duża ilość wypijanej kawy nie zabija od razu, jednak może zrobić to powoli. Lekarze z Mayo Clinic w Rochester są zdania, że osoby, które wypijają więcej niż cztery filiżanki dziennie, są o 21% bardziej narażone na zgon przed 55. rokiem życia niż te, które nie przekraczają zalecanej dziennej dawki spożycia kofeiny.

O ile kawa wypijana w umiarze wykazuje działanie prozdrowotne, to jej nadmiar jest wysoce szkodliwy dla organizmu. Objawy przedawkowania kofeiny są niezwykle nieprzyjemne dla każdego z nas, a nawet groźne dla osób, które cierpią na choroby serca, mają problem z ustabilizowaniem ciśnienia lub chorują na nadciśnienie tętnicze.

Picie kawy  dużych ilosciach

Dobra kawa w świetnej kawiarni - mniam, można się rozmarzyć :). Takie połączenie sprzyja temu, by próbować kolejnej czarki pysznej kawy. Jednak warto zachować umiar

 

 

Uczucie niepokoju

 

Kofeina w dużej mierze kontroluje pracę układu nerwowego. W optymalnej dawce ta substancja stymuluje mózg do efektywnej pracy, jednak w nadmiarze nasila objawy stresu i wzmaga objawy towarzyszące nerwicy. Najczęstsze objawy przedawkowania kawy związane z funkcjonowaniem układu nerwowego to uczucie niepokoju, rozdrażnienie czy nadmierne pobudzenie.

 

 

Bezsenność

 

Macie problem z zaśnięciem i do późna przewracacie się z boku na bok? Mogą to być długofalowe skutki przedawkowania kofeiny. Nawet jeśli nie wypiliście filiżanki kawy tuż przed snem, to okres jej półtrwania, czyli utrzymywania się w organizmie, trwa do kilku godzin.

 

 

Wahania ciśnienia tętniczego

 

Spożycie zbyt dużej dawki kofeiny niesie za sobą jeszcze inną konsekwencję – ciśnienie tętnicze może gwałtownie wzrastać, a następnie równie szybko spadać. Taka reakcja skutkuje nie tylko spadkiem energii, ale może być szczególnie niebezpieczna dla osób, które na co dzień mają problem z ustabilizowaniem ciśnienia.

 

 

Zmiana barwy moczu

 

Kofeina to substancja, która działa na organizm moczopędnie. Zbyt częste wizyty w toalecie połączone ze spożywaniem wody w niewielkich ilościach mogą skutkować niebezpiecznym dla życia i zdrowia odwodnieniem. Gdy tej psychoaktywnej substancji jest w krwiobiegu za dużo, mocz zabarwia się ostrzegawczo na kolor ciemnożółty bądź pomarańczowy

Warto także wspomnieć, że nadmiar kofeiny przyśpiesza tworzenie się kamieni nerkowych.

 

 

Nieregularna praca serca

 

Przedawkowanie kawy skutkuje tym, że nadnercza zaczynają produkować więcej adrenaliny, a to z kolei wywołuje częstsze skurcze serca. Kołatanie serca, przyspieszony oddech czy uczucie ucisku w klatce piersiowej to nieprzyjemne skutki przedawkowania kofeiny, których możecie się spodziewać po wypiciu zbyt dużej ilości ulubionej kawy.

 

 

Polecamy również: Czy uzależnienie od kawy jest możliwe? Odpowiadamy!

 

 

Jak zwalczyć przedawkowanie kawy?

 

Picie kawy w umiarze to zasada, o której koniecznie musicie pamiętać – skutki przedawkowania kofeiny mogą być bowiem bardzo niebezpieczne. Co jednak zrobić w przypadku, gdy zauważycie u siebie pierwsze objawy przedawkowania kawy?

Mamy dla Was dobrą wiadomość − organizm z nadmiarem kofeiny poradzi sobie sam. Maksymalnie po upływie 9 godzin jej poziom we krwi zmniejszy się o połowę. Możecie sobie dodatkowo pomóc, pijąc małymi łykami duże ilości wody. W ten sposób zafundujcie swojemu organizmowi kurację odtruwającą i zmniejszycie dzienne spożycie kofeiny.

Niemal zawsze przedawkowanie kofeiny można zwalczyć samodzielnie. Jeśli jednak sytuacja robi się nieprzyjemna, a objawy są wyjątkowo uciążliwe, to koniecznie udajcie się po pomoc do specjalisty.

Wszystko to nie oznacza jednak, że musicie całkowicie rezygnować z kawy. Wręcz przeciwnie – picie jej w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływa na organizm.

Picie wody

Pijąc małymi łykami duże ilości wody możemy pomóc przyswoić organizmowi nadmierną ilość kofeiny

 

 

Przeczytajcie również: Kiedy pić kawę? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

 

 

Pijcie kawę z rozwagą, bo skutki przedawkowania kofeiny mogą być nieprzyjemne

 

Jak powiedział Paracelsus: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”. Kawa może mieć zbawienny wpływ na Wasze samopoczucie, jednak jej nadmiar jest niezwykle niebezpieczny dla organizmu. Pamiętajcie, by pić ten aromatyczny napój z rozwagą i sięgać po dobrej jakości mieszanki!

Szereg świeżo palonych ziaren znajdziecie w asortymencie marki Darvea. Pijcie naszą aromatyczną kawę na zdrowie!

 

Przejście do sklepu

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 53 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-20
Jak zawsze, cała transakcja, jak i obsługa kupującego przebiegła wyśmienicie. Polecam w 100%
2024-02-19
Bardzo polecam! Towar jest zawsze z najwyższej półki i profesjonalna, szybka obsługa. Super kontakt.
pixel