Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Biegunka po kawie - dlaczego się pojawia i czy jest się czym martwić?

2020-11-10
Biegunka po kawie - dlaczego się pojawia i czy jest się czym martwić?

Spora część społeczeństwa otwarcie mówi, że swój dzień rozpoczyna od filiżanki kawy. Jest jednak pewna kwestia, do której mało kto chętnie się przyznaje – biegunka po kawie. Co robić, jeśli i Was dotyczy ten problem? Czy to normalne zjawisko, czy może powód do zmartwień? Na te i inne pytania dajemy odpowiedź!

Na stwierdzenie, że kawa może powodować biegunkę, część osób reaguje niedowierzeniem. Przecież to napój tak chętnie pity na całym świecie i, wydawałoby się, nieinwazyjny. Czy więc możliwe, że związek między kawą a biegunką nie jest wymysłem, lecz realnym problemem? Okazuje się, że tak…

Dlaczego po kawie może pojawić się rozwolnienie?

 

W roku 1990 dwaj badacze, Brown i Cannan, przeprowadzili eksperyment na 90 zdrowych osobach w wieku 17–27 lat. Wyniki wykazały, że u 29% badanych przyspieszenie defekacji nastąpiło po wypiciu kawy. U kobiet ten mechanizm występował dwa razy częściej.

Kolejne badanie, w którym wzięło udział 14 uczestników, miało za zadanie monitorować funkcjonowanie jelita grubego po spożyciu 200 ml kawy. W ich odbyty przeprowadzono czujniki, które miały zbadać ostatni odcinek jelita – esicę. U osób, które przed rozpoczęciem badania deklarowały utożsamianie się z problemem, zauważono po wypiciu kawy wyraźne pobudzenie esicy. Co ciekawe, podobne działanie miała zarówno kawa z kofeiną, jak i ta bezkofeinowa.

Za to zjawisko prawdopodobnie odpowiedzialna jest gastryna, czyli hormon produkowany w żołądku i dwunastnicy. Pobudza on wydzielanie kwasu solnego i wzmaga perystaltykę układu pokarmowego. Kawa szybko dociera do żołądka i pobudza wydzielanie gastryny, która z kolei napędza jelito grube do pracy. Dlaczego akurat kawa? To nadal pozostaje tajemnicą…

 

GIF

 Temat może wzbudzać nieco zabawy :-), ale jakby coś poszło nie tak, może nie być nam do śmiechu :D

 

 Przeczytajcie również: Kawa a wrzody. Czy można pić małą czarną, mając chorobę wrzodową?

 

Okiem eksperta

 

Nie tylko tych badaczy zainteresował związek pomiędzy wypiciem kawy a rozwolnieniem. Opinie na ten temat wydają także inni eksperci z zakresu medycyny.

Dr n. med. Anna Mokrowiecka, specjalista gastroenterolog, mówi:  Normalne jest także występowanie wypróżnienia po wypiciu kawy, która dzięki zawartości kofeiny ma właściwości pobudzania perystaltyki. Picie kawy może stymulować ruch mięśni okrężnicy, przyspieszając w ten sposób ruchy jelit. Siła tego efektu jest podobna do indukowanej przez spożycie posiłku, o 60% większa niż efekt działania wody pitnej, a o 23% większa niż wpływ kawy bezkofeinowej.

 

Kod rabatowy dla czytelników

 

Biegunka po kawie – czy jest się czym martwić?

 

Jak już zostało wyjaśnione, rozwolnienie po kawie nie jest niczym nadzwyczajnym. Ta przypadłość nie dotyczy jednak wszystkich, a jeszcze mniej osób jawnie o niej mówi.

Sprawa staje się jednak nieco bardziej skomplikowana, gdy ból brzucha i biegunka po kawie są nasilone i utrudniają normalne funkcjonowanie. Okazać się bowiem może, że te nieprzyjemne dolegliwości spowodowane są zespołem jelita nadwrażliwego (IBS).

Jak mówi lekarz Małgorzata Horbaczewska: Kawa, ze względu na swoje właściwości pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego, może rozluźniać konsystencję stolca. Jest to zjawisko dość powszechne. Podobnie może działać alkohol. Aby zdiagnozować, czy nie mamy do czynienia z zaburzeniem pracy przewodu pokarmowego, należy wykonać kilka badań krwi (amylaza, lipaza, bilirubina, GGPT) oraz badanie ogólne kału. Dolegliwości proponuję skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Zdecydowanie nie należy bagatelizować żadnych objawów – nawet wtedy, gdy wydają się nam one błahe. Biegunka czy wymioty to sposób organizmu na zakomunikowanie nam, że dzieje się coś nieprawidłowego. Odpowiednio wczesna wizyta u specjalisty umożliwi wykrycie przyczyn niepożądanych dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 

Czarna kawa

Rozwolnienie po kawie to przypadłość, która na szczęście nie dotyczy wszystkich

 

Biegunka po kawie z mlekiem może się wiązać z nietolerancją laktozy

 

Zastanawiasz się, jaki wpływ ma kawa na biegunkę? Warto przede wszystkim wiedzieć, że może go mieć, ale wcale nie musi. Bardzo często bywa tak, że to nie ten aromatyczny napój sam w sobie jest winowajcą. Równie prawdopodobną przyczyną rozwolnienia jest o wiele częstsza u ludzi nietolerancja laktozy.

Nadwrażliwość na kawę i alergia na mleko często mają podobne objawy – ból brzucha, wymioty czy rozwolnienie. Zazwyczaj problemem jest to drugie. Na nietolerancję cukru mlecznego cierpi bowiem aż 45% społeczeństwa.

 

Przeczytajcie także: Czy picie kawy podczas wybielania zębów jest dozwolone?

 

„Nietolerancja laktozy – czy ja to mam?”

 

Skoro tak duża część społeczeństwa nie toleruje laktozy, w głowie może pojawić się uporczywe pytanie: „Czy ja też?”. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrze dopasować dietę do potrzeb swojego organizmu, warto wykonać odpowiednie badania.

Specjaliści w rozpoznawaniu nietolerancji laktozy wykonują kilka różnych badań, by dowiedzieć się, czy pacjent jest uczulony na cukier mleczny. Pierwszym z nich jest analiza pH stolca – kwaśny odczyn oznacza nietolerancję laktozy. Do innych metod należą endoskopia, badanie molekularne polimorfizmu genu laktazy (LCT), wodorowy test oddechowy, próba eliminacyjna czy test doustnego podawania laktozy.

 

Jeśli nie z mlekiem, to z czym?

 

Z pewnością znajdą się tu zagorzali przeciwnicy czystej małej czarnej – wiele osób nie wyobraża sobie kawy bez dodatku mleka czy śmietanki. Co jednak robić, gdy stan zdrowia na to nie pozwala? Czy są jakieś alternatywy?

Osoba, która zmaga się z nietolerancją cukru mlecznego, może włączyć do swojej diety mleko bez laktozy. Doskonale sprawdzą się także napoje roślinne – na przykład ryżowy, kokosowy czy migdałowy. Te oprócz tego, że nie zawierają w swoim składzie laktozy, są także produktami wegańskimi i będą użyteczne również wtedy, gdy okaże się, że uczulenie na mleko powodowała nie laktoza, a kazeina (białko mleka krowiego).

 

Kawa z mlekiem a nietolerancja laktozy

Wiele osób nie wyobraża sobie kawy bez dodatku mleka czy śmietanki

 

Przeczytajcie również: Kawa a zęby – czy mała czarna faktycznie może im szkodzić?

 

Zdrowie zawsze powinno być ważniejsze niż przyjemności

 

To prawda, że w życiu powinniśmy się rozpieszczać i pozwalać sobie na drobne przyjemności. I choć dogadzanie sobie jest ważne, kwestie zdrowotne są znacznie wyżej w hierarchii wartości.

Niezwykle istotne jest to, by bacznie obserwować swój organizm i nie lekceważyć sygnałów, które on wysyła; w końcu najlepiej wie, czego potrzebuje. Jeśli biegunka po kawie pojawia się niemal zawsze i towarzyszą jej silne bóle, to może warto ograniczyć spożywanie tego napoju – przynajmniej na jakiś czas.

Kiedy jednak pragnienie wypicia filiżanki małej czarnej jest mocniejsze od Waszej silnej woli, koniecznie sięgnijcie po mieszankę ziaren jak najwyższej jakości. Darvea w swoim asortymencie posiada prawdziwe bogactwo takich kaw – gwarantujemy, że u nas każdy smakosz tego aromatycznego napoju znajdzie coś dla siebie.

 

 Przejście do sklepu

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Jestem w pełni usatysfakcjonowany
2024-06-10
REALIZACJA ZAMÓWIENIA BARDZO SZYBKO,SPRAWNIE,DOBRZE ZAPAKOWANE,SUPER
pixelpixel