Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Clever dripper - co to jest i jak go używać?

2022-01-03
Clever dripper - co to jest i jak go używać?

Razem z rozwojem trzeciej fali kawowej rewolucji na rynku pojawia się coraz więcej różnych zaparzaczy. Origami Dripper, Kalita, Gabi, to wszystko produkty, które wedle producentów mają być „poprawionymi” wersjami podstawowego V60. Clever Dripper to jednak sprzęt, w którym przeprowadzone zostały trochę poważniejsze zmiany niż kształt ścianek.

 

Oczywiście smaczną kawę, przy odrobinie samozaparcia możecie zaparzyć nawet w kubku, z którego ją wypijecie, bez żadnych narzędzi, nie myślcie więc, że droższy zaparzacz jest niezbędny do przygotowania naparu. Z pewnością jednak inwestycja rzędu ~100zł, bo tyle kosztuje Clever Dripper i Aeropress, sprawi, że będziecie w stanie wyciągnąć z kawy więcej smaku, a przede wszystkim, że picie jej będzie przyjemniejsze, chociażby ze względu na brak fusów.

 

Drip do parzenia kawy to urządzonko, które pośród polskich kawoszy znane jest nie od dziś. Sami znamy wielu ludzi, którzy parzyli kawę w ten sposób na długo zanim do naszych kawiarni zawitała kawa specialty.

 

Czy powstające dzisiaj „poprawione” drippery są warte Waszych pieniędzy? To temat na osobną dyskusję, naszym sercom bliska jest jednak zasada if it ain’t broke, don’t fix it. Clever Coffee Dripper niczego jednak nie naprawia, a raczej daje nam więcej możliwości. O co chodzi?

 

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Co to jest Clever Dripper? Wyjaśniamy!

 

Dripper do kawy, niezależnie od nazwy i wymyślnego kształtu, to bardzo proste narzędzie. To po prostu plastikowy (lub ceramiczny) odwrócony stożek z dziurkami w dnie, które pozwalają wodzie wlanej do umieszczonej w papierowym filtrze kawy spływać do naczynia, na którym go położymy. Genialne w swojej prostocie. A co proponują kreatywni producenci dzisiejszych dripperów?

Więcej dziurek w dnie. Drobna metalowa siatka zamiast pojedynczych dziurek. Węższy kąt stożka niż oryginalne 60 stopni. Nakładka zapewniająca równomierne zalewanie kawy. Te wszystkie propozycje zapewne mają mikroskopijny wpływ na ekstrakcję naszej kawy, ale szczerze wątpimy czy sami producenci odróżnili by w ślepym teście kawę z tych „ulepszonych” dripperów od takiej z tradycyjnego V60.

 

Clever Dripper robi jednak coś więcej. Pojawiają się tu pewne różnice w kształcie i wyglądzie wobec V60, ale są one tak naprawdę nieistotne dla smaku kawy. To co naprawdę ważne, to mała blokada na dnie, skonstruowana w taki sposób, że nie przeciśnie się przez nią ani kropla wody, dopóki nie postawimy zaparzacza na naczyniu.

 Clever zaparzacz do kawy

Clever Dripper to ulepszona wersja zaparzacza Drippa V60

 

Czym Clever Dripper różni się od V60?

 

Co to oznacza w praktyce? Całkowitą niemalże dowolność w sprawie grubości przemiału! W tradycyjnym V60, czas parzenia kawy jest jednym z czynników najmocniej wpływających na smak kawy. Jeżeli woda spływać będzie zbyt szybko, kawa będzie mało intensywna w smaku. Jeżeli będzie spływać zbyt długo, kawa będzie cierpka, gorzka, jednym słowem przeekstrahowana.

 

Sprytni bariści opracowali więc wiele strategii co do tego jak kontrolować czas. Pomaga w tym zalewanie pulsacyjne, zalewanie wąskim strumieniem ze specjalnych czajników, podobno nawet wyższa temperatura wody przyspiesza jej przepływ przez kawę. Tym co najmocniej wpływa jednak na czas parzenia w tradycyjnym dripperze, jest grubość przemiału. Im drobniej, tym wolniej, im grubszy przemiał, tym szybciej.

 

Wydawałoby się prosta sprawa, ale zależność prowadzi do wielu problemów i zmusza do kompromisów. Niektóre kawy pełnię swoich smakowych możliwości pokażą zmielone dopiero bardzo drobno, a w wypadku V60 może się to wiązać z bardzo długim czasem parzenia, który przy drobnym zmieleniu często spowoduje cierpkość i gorycz w smaku. Dostrajając kawę w dripperze szuka się więc takiego punktu, kiedy jest ona na tyle drobna, aby możliwe było wyciągnięcie z niej jak najintensywniejszego smaku, ale na tyle grubo zmielona, żeby całość wody spłynęła poniżej mitycznych 3 minut.

 

Siłą rzeczy czasem zdarza się więc, że kawa zmielona drobniej byłaby jeszcze smaczniejsza, ale natura procesu parzenia w tradycyjnym dripperze uniemożliwia nam efektywne zaparzanie na pewnym stopniu zmielenia. I tu z pomocą przychodzi Clever Dripper!

 Driper v60 vs Clever

Clever Dripper ma wbudowaną blokadę co umożliwia wydłużenie czasu parzenia przy grubo zmielonych ziarnach

 

Clever Dripper - jak używać tego zaparzacza do kawy?

 

Clever Dripper jest w naszej ocenie idealnym kandydatem na początek przygody z zaparzeniem kawy w domu. Po 5 minutowym wprowadzeniu, każdy uważny kawosz będzie w stanie przygotować w nim identyczną kawę jak prawdziwy kawowy champion. Przedstawimy Wam szybki przepis, a potem opowiemy jeszcze trochę o szczegółach.

 

 1. Mielimy 18g ulubionej jasno palonej kawy

  18g kawy ziarnistej do zmielenia

 

 1. Wsadzamy papierowy filtr do Clevera, przelewamy go wodą pod kranem (naciskając blokadę palcami od dołu, tak aby umożliwić przepływ)

  Przepłukany filtr

 

 1. Doprowadzamy 300ml wody do wrzenia

 

 1. Stawiamy Clevera bezpośrednio na wagę i wlewamy 150g wody prosto z palnika

  Nalewanie wody do Clevera

 

 1. Odpalamy timer, wsypujemy zmieloną kawę do wody w Cleverze i dolewamy kolejne 150g wody

  Zalewanie kawy drugą porcją wody

 

 1. Czekamy do ok. 5 minuty, stawiamy Clevera na stabilnie stojący kubek i gotowe!

  Gotowa kawa zaparzona w Clever dripper

 

Co tu się stało? Dlaczego najpierw wlaliśmy wodę, a dopiero potem wsypaliśmy kawę? To właśnie dzięki temu zabiegowi w Cleverze można stosować (w granicach rozsądku) kawę o dowolnie drobnym przemiale.

 

Jeżeli wsypalibyśmy kawę, a potem wlali całą wodę, to nie różniłoby się to szczególnie od parzenia w V60, ale dzięki temu trickowi Clever staje się czymś pomiędzy zaparzaczem immersyjnym a perkolacyjnym i pozwala na zastosowanie drobniejszego przemiału. A to oznacza bardziej intensywny smak, bez goryczy związanej ze zbyt długim parzeniem!

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy herbata ma kofeinę? Wszystko co musisz wiedzieć o kofeinie w herbacie

 

 

Kawa z drippera a kawa z Clever Drippera - czy czuć różnicę w smaku?

 

Ze względu na to, że ta metoda czyni z Clevera coś pomiędzy immersją a perkolacją, to wielu kawoszy ochrzciło go „połączeniem French Pressa z dripperem”. Jest to jednak naszym zdaniem mylące stwierdzenie. Owszem, w naszym przepisie ekstrakcja kawy przebiega w ten sam sposób co we Frenchu, ale w Cleverze jest ona potem filtrowana przez papierowy filtr, który we Frenchu poniekąd zastępuje metalowa siatka.

 

Skutkuje to tym, że uzyskujemy intensywniejszy smak niż ten, z którym kojarzy się nam kawa z drippera, ale napar jest dużo czystszy i nieco mniej gęsty niż z French Pressa. Best of both worlds!

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Choinka z kawy ziarnistej − pomysł na świąteczną dekorację domu

 

 

Clever Coffee Dripper - nowoczesny sposób parzenia kawy

 

Jak już pewnie wyczuliście, jesteśmy wielkimi fanami Clevera. Bardzo podoba się na prostota przepisu, oraz to, że pozwala on zapobiec problemom, które mogą wynikać z używania tańszych młynków. Jeżeli zmielicie grubiej, a pozwolicie kawie parzyć się dłużej (nawet do 6-7 minut) to prosta fizyka sprawi, że uzyskacie podobny poziom i balans ekstrakcji co w wypadku krótszego mielenia, na drobniejszym (i równiejszym) przemiale uzyskanym z droższego młynka.

 

Jeżeli chcecie więc w wprowadzić bliską osobę w świat domowego parzenia kawy specialty, to zachęcamy Was do kupienia im Clevera i jednego z naszych zestawów prezentowych. Efekt gwarantowany! Po kilku miesiącach będziecie mieli już nowego kompana w rozważaniach na ile klików zmielić nowe ziarna z Darvea ;-).

 

https://darvea.pl/12-kawy

 

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-06-19
Wspaniale, szybko i sprawnie
pixelpixel