Czy herbata ma kofeinę? Wszystko co musisz wiedzieć o kofeinie w herbacie
W życiu każdego miłośnika naparów przychodzi taki czas, że chce się na chwile odpocząć od tego, czym delektuje się zazwyczaj. W naszym wypadku, odpoczywając czasem od kawy, stawiamy na herbatę. Odpowiemy sobie więc dziś na nurtujące wielu kawoszy pytanie - czy herbata ma kofeinę?
Od razu Was uspokoimy - ten artykuł nie oznacza, że DARVEA zmienia profil działalności, i z palarni kawy staniemy się teraz wyłącznie dystrybutorem herbaty. Myśli jednak, że skoro herbata również w naszym asortymencie występuje (i to nie jedna!) to warto opisać kwestie takie jak np. to, co ma więcej kofeiny, kawa czy herbata?
Krótka historia kofeiny w herbacie
Kofeina w herbacie to temat mało intuicyjny. Sama nazwa omawianej przez nas substancji wywodzi się naturalnie z określenia na napar powstający z pestek wiśni kawowca, skąd więc miałby się on znajdować w herbacie? Rozwiązaniem zagadki jaką jest zawartość kofeiny w herbacie są... badania XIX-wiecznych chemików. Naprawdę!
W 1838 roku, dwóch niezależnie działających badaczy, Gerardus Johannes Mulder i Carl Jobst, wykazali, że teina, czyli zawarta w herbacie substancja odpowiedzialna m.in. za jej pobudzające działanie, ma dokładnie taki sam skład, jak znana z kawy kofeina.
Podarujemy sobie porównywanie chemicznych wzorów, ponieważ jesteśmy przekonani, że jeżeli zastanawiacie się nad tym czy herbata ma kofeinę, to dużo bardziej interesować będą Was praktyczne informacje i ciekawostki o tym która herbata ma najwięcej kofeiny.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kawa kuloodporna - przepis na dodającą energii kawę z masłem
Czy herbata ma kofeinę? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat
Odpowiedzmy sobie wprost, a potem przejdźmy do szczegółów. Czy herbata ma kofeinę? Jeżeli chciałoby się być wyjątkowo precyzyjnym, to nie - substancja, którą znajdziemy w herbacie określa się teiną. Z drugiej strony, jak już wspomnieliśmy, teina i kofeina to właściwie jedna i ta sama substancja, tak więc dla wygody przyjęło się po prostu określać ją jej bardziej popularną nazwą.
Od czego zależy, ile kofeiny ma herbata? Od wielu czynników, ale jeżeli chodzi o te, na które realnie mamy wpływ, to jest to rodzaj herbaty, oraz to jak intensywnie się ją parzy. Konkretne wartości dla najpopularniejszych gatunków herbaty podamy Wam w następnym akapicie, ale praktycznie można przyjąć, że im herbata ciemniejsza, i im dłużej ją parzymy, tym więcej kofeiny należy spodziewać się w końcowym naparze. I odwrotnie - im herbata jaśniejsza, i im delikatniej ją zaparzymy, tym kofeiny mniej.
Ilość kofeiny zależy od tego jak długo będziemy parzyć herbatę
Ile kofeiny ma herbata?
Trzy najpopularniejsze rodzaje herbat, czyli herbata czarna, herbata biała i herbata zielona, to tak naprawdę liście tego samego krzewu Camellia sinensis. Z czego więc wynika obecna między nimi różnica w zawartości kofeiny?
Liście herbaty, podobnie jak ziarna kawy, wymagają specjalistycznej obróbki, aby nadawały się do przyrządzenia na nich naparu. Analogicznie do wypalania, które ma miejsce podczas obróbki ziaren, liście herbaty suszy się i pozostawia do utlenienia.
Im dłuższy i intensywniejszy ten proces, któremu poddawane są liście herbaty, tym wyższa zawartość kofeiny. Przejdźmy teraz do konkretnych danych.
Herbata biała
Jest to najdelikatniejsza z herbat. W standardowym kubku (ok. 230ml) zawiera najczęściej ok. 15mg kofeiny. Można więc spokojnie uznać ją za najmniej pobudzającą z herbat, co czyni ją idealnym wyborem na popołudniowy bądź wieczorny napar, kiedy chcemy cieszyć się smakiem naparu, ale nie potrzebujemy już pobudzenia.
Herbata zielona
To nadal napar bardzo delikatny i pod względem smaku czy intensywności efektu pobudzenia. W standardowym kubku zielonej herbaty znajdziemy nie więcej niż 30mg kofeiny.
Herbata czarna
Najpopularniejsza zdaje się w naszym kręgu kulturowym herbata czarna ma już nieco mocniejsze działanie pobudzające. W wypadku takiej herbaty, w jednym kubku zwyczajowo zaparzonego naparu znajdziemy 47mg kofeiny.
Yerba mate
To również popularny napar, który przez wielu określany jest jako herbata. Yerba powstaje jednak z innego krzewu niż wymienione wcześniej herbaty, i zawiera znacznie więcej kofeiny. W 230ml znajdziemy aż 85mg kofeiny. To więcej niż w pojedynczym espresso!
Herbata czerwona
Czerwona herbata, czyli pu-erh plasuje się mniej więcej pośrodku stawki, jeżeli chodzi o zawartość kofeiny. W standardowym kubku świeżej czerwonej herbaty znajdziemy około 37mg kofeiny.
Co ciekawe, wysokiej jakości herbaty pu-erh są czasem profesjonalnie starzone (nawet po kilkanaście lat!) wedle herbacianych specjalistów, wygładza to ich smak. Ten proces nie pozostaje jednak bez wpływu na kofeinę, która z biegiem czasu rozpada się na prostsze substancje. Jeżeli udałoby się Wam więc upolować taką vintage pu-erh, to jej efekt pobudzający będzie znikomy!
Co ma więcej kofeiny - kawa czy herbata?
Odpowiedź może wydawać się oczywista, żeby ostatecznie rozwiać wątpliwości co do tego, czy herbata ma kofeinę, przedstawimy Wam kilka, naszych zdaniem ciekawych porównań.
Kubek herbaty, uśredniając, zawiera 50mg kofeiny. Jak to się przekłada na napary bliżej znane kawoszom? Jeżeli porównać to z naparem kawowym najbardziej kojarzonym z zastrzykiem energii, czyli intensywnym espresso, to wypada to zaskakująco blisko. Klasyczne pojedyncze espresso to bowiem 64mg kofeiny. Wygrywa jednak w kwestii wygody i szybkości ;-).
A jak kubek herbaty wypada w porównaniu z tą samą objętością herbaty przelewowej? Tutaj różnica jest już wyraźna. W tej samej objętości kawy np. z Aeropressu znajdziemy 96mg kofeiny, czyli prawie dwa razy więcej niż w herbacie.
Kubek herbaty, uśredniając, zawiera 50mg kofeiny natomiast w kawie o tej samej objętości znajduje się 96mg kofeiny
PRZECZYTAJ TEŻ: Ziarnista kawa Panama Boquete - poznajcie recenzję ekspertów Darvea!
Kofeina w herbacie bez tajemnic!
Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące zawartości kofeiny w herbacie. Jeżeli chcielibyście abyśmy poruszyli inne tematy związane z herbatą, dajcie znać!
Herbaty, to bardzo szerokie zagadnienie, mające wiele różnych wątków. Jednym z nich jest na pewno kofeina, a ta jest nam często niezbędna, żeby się przebudzić po nocy.
Będące w naszej ofercie herbaty Nomads pozwolą Wam głębiej wejść w świat doznań smakowych. Czy to klasyczne czarne herbaty jak np. cejlońska, czy owocowe jak np. Truskawkowa Chmurka pozostawią w Waszych ustach niezapomniane wrażenia.
Warto na chwilę oderwać się od rutyny codziennych czynności i jeżeli jeszcze nie próbowaliście, zaparzyć coś z naszego zestawu. Czasami mała zmiana zwyczaju może Was zainspirować do szerszego wypłynięcia na głębokie wody w innych obszarach Waszego życia. Możecie zacząć już dziś! Dlaczego sygnałem nie mogłaby być nasza herbata parzona w jakimś gustownym dzbaneczku? Cała naprzód!