Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kawa szkodzi nerkom? Poznaj wyniki badań naukowych!

2020-09-01
Czy kawa szkodzi nerkom? Poznaj wyniki badań naukowych!

Większość ludzi rozpoczyna swój dzień od filiżanki kawy. Ten czarny, aromatyczny napój ceniony jest na całym świecie od stuleci. Pojawia się jednak wiele obaw, jakoby kawa negatywnie wpływała na funkcjonowanie nerek. Raz na zawsze obalmy krążący mit, że kawa niszczy nerki. Wręcz przeciwnie – jej picie może mieć zbawienny wpływ na ten narząd.

Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyka ponad 600 milionów na świecie, z czego 4,3 miliony w naszym kraju. To drugie najczęstsze przewlekłe schorzenie w Polsce, zaraz po nadciśnieniu tętniczym. Można określić ją mianem choroby cywilizacyjnej.

– Choć to choroba łatwa do wykrycia i w początkowej fazie stosunkowo prosta do leczenia, w jej wyniku co roku umiera przedwcześnie około 80 tys. osób – mówi profesor Przemysław Rutkowski z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aby wykryć przewlekłą chorobę nerek, wystarczy wykonać najprostsze badania diagnostyczne – badanie ogólne moczu i pomiar stężenia kreatyniny we krwi. Nieleczona i nierozpoznana prowadzi natomiast do całkowitej niewydolności narządu.


Jak kawa wpływa na nerki?

W 2017 roku podczas dorocznego spotkania American Society of Nephrology naukowcy ze szpitala w Portugalii wysnuli hipotezę, że spożycie kofeiny zmniejsza ryzyko zgonu o prawie 25%. Analizie poddano grupę prawie 5 tysięcy Amerykanów (w tym osoby przewlekle chorujące na nerki), którzy badani byli od roku 1999 do 2010 roku.

I choć obserwacje nie są jeszcze poparte żadnymi badaniami klinicznymi, ich autorzy wysuwają pewien wniosek – kawa na nerki może okazać się łatwo dostępnym i niedrogim lekarstwem.

Lekarze są zdania, że kawa jest w stanie pomóc w lepszym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych. Przeciwutleniacze w niej zawarte aktywują tlenek azotu, który poszerza naczynia krwionośne, ułatwiając przy tym przepływ krwi i dostarczając narządom odpowiednie substancje odżywcze.Filiżanka kawy Darvea
Lekarze są zdania, że kawa może pomóc w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych


Przeczytaj również: Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu? Obalamy mity na ten temat!


Czy kawa szkodzi nerkom?

Zanim zagłębimy temat, warto poznać różnicę między przewlekłym schorzeniem nerek a kamicą nerkową. Ta pierwsza choroba występuje bezobjawowo i nie sprawia bólu – jest to powolny proces niszczenia narządu wywoływany przez choroby zapalne. Postępuje powoli i w rezultacie prowadzi do śmierci.

Nerki jako narząd nie bolą – to kamica nerkowa jest bolesną dolegliwością. Mówi się nawet, że ból rodzenia kamienia nerkowego jest porównywalny z bólem porodowym. Kamień powstaje z kryształków, które wydzielają się z moczu i odkładają w miedniczkach nerkowych – to właśnie proces jego wydostania się przez moczowód jest tak bolesny.

Nie ma badań, które jednoznacznie określiłyby, czy kawa szkodzi nerkom, czy to tylko powielany mit. Uważa się, że najczęściej do powstawania kamieni nerkowych przyczyniają się czynniki dziedziczne, powracające infekcje dróg moczowych, przewlekłe odwodnienia i siedzący tryb życia, a nie dieta.

Kawa nie jest złem wcielonym, które bezpośrednio przyczyni się to pogorszenia stanu zdrowia. Owszem, w niektórych sytuacjach warto ograniczyć jej spożycie i traktować ją raczej w kategorii drobnej przyjemności, a nie jako napój popijany kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Z pewnością nie dotyczy to jednak wszystkich kawoszy.

 

Baner z kodem rabatowym dla czytelników

 

Kawa a kamica nerkowa – czy przy tej chorobie można pić małą czarną?

Porozmawiajmy teraz o związku między kawą a kamieniami nerkowymi. To prawda, że ten czarny napój może nie służyć osobom chorym na przewlekłą chorobę nerek, ale zwłaszcza tym, które zapominają o prawidłowym nawadnianiu organizmu.Kawa a kamica nerkowa
Tak wygląda nasza nerka w przekroju :-). Prawidłowe jej nawadnianie, to podstawa!

Przyjmowanie dużych ilości wody (minimum 3 litry dziennie) powinno być kluczowym elementem diety chorego na kamicę nerkową. To właśnie dzięki wodzie możliwe jest wypłukanie bolesnych kamieni, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Im więcej wody pijemy, tym bardziej rozcieńczamy substancje, z których potem powstają kamienie nerkowe.


To może Cię zainteresować: Jak podawać kawę i w czym ją pić? Doradzamy!Czy kawa szkodzi na nerki? Opinie ekspertów

Małe ilości kawy pozytywnie wpływają na funkcjonowanie nerek, ponieważ mają działanie moczopędne. Niestety nadmierne spożywanie tego napoju może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych, co wiąże się z ogromnym bólem w dole pleców i boku.

Jak mówi doktor nauk medycznych i urolog Ryszard Hanecki: – Przy kamicy szczawianowej zaleca się ograniczenie spożycia kawy naturalnej (również czekolady, kakao, herbaty).

Natomiast lekarz Tomasz Budlewski pytany o to, czy wrażenie puchnięcia i ból nerek po kawie ma coś wspólnego z tym aromatycznym napojem, odpowiada: „Nie, raczej jest to mało prawdopodobne” i zaleca udanie się do lekarza rodzinnego po indywidualną poradę.


Przeczytaj także: Kawa na diecie. Można czy nie?To dawka czyni truciznę – jeśli musisz ograniczyć kawę, to to zrób

Jak stwierdził ojciec medycyny nowożytnej, Paracelsus, każdy produkt może być zarówno lekiem, jak i trucizną. Tylko dawka sprawia, że dana substancja nie jest szkodliwa. Taką analogię można przyjąć także w przypadku picia kawy. Tutaj również kluczowy jest umiar i zdrowy rozsądek.

Najważniejszym wyznacznikiem, którym powinniśmy się kierować, jest nasze samopoczucie. To my sami najlepiej wiemy, jaki wpływ ma na nas dany produkt. Obserwowanie własnego organizmu jest istotne nie tylko wtedy, kiedy cierpimy na schorzenie nerek czy borykamy się z innymi zdrowotnymi dolegliwościami. Bacznie przyglądajmy się sygnałom, jakie wysyła nam ciało i wedle tych wskazówek modyfikujmy codzienne zwyczaje.

Jeśli w żaden sposób nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez filiżanki kawy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by czasem delektować się jej przepysznym smakiem. Oczywiście najpierw warto skonsultować kwestię ze swoim lekarzem, by mieć pewność, że naszemu zdrowiu nic nie zagraża.


Syfon z kawą Burundi

Nasze ciało często daje nam sygnały jak reaguje na dany bodziec, w tym kawę. Pamiętajmy, że co za dużo to niezdrowo.


Postaw na dobrą kawę

Kawa to ani cudowny lek na wszelkie dolegliwości, ani też czyste zło. Ma dobroczynne właściwości, jednak czasami może zaszkodzić. Mimo różnych kontrowersji nadal jest jednym z najchętniej wybieranych napojów. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z kawy, wybierz taką, która będzie jak najlepszej jakości, by pić ją z podwójną przyjemnością.

Czy kawa szkodzi na nerki? Pita w dużych ilościach przez osoby, które zapominają o prawidłowym nawodnieniu, pewnie i tak. Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na choćby małą dawkę tego aromatycznego płynu, wybierz sprawdzoną, dobrą gatunkowo kawę. W sklepie Darvea znajdziesz tylko takie ziarna. Celebruj każdy łyk małej czarnej i pamiętaj, że nie liczy się ilość, ale jakość.

 

Przejście na sklep

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-06-19
Wspaniale, szybko i sprawnie
pixelpixel