Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podawać kawę i w czym ją pić? Doradzamy!

2020-08-19
Jak podawać kawę i w czym ją pić? Doradzamy!

Wydawałoby się prosty temat. Filiżanka, spodeczek i po sprawie! Im dalej zagłębimy się w temat parzenia i picia kawy, tym więcej dyskusji o tym jak podawać kawę oraz o naczyniach, których można do tego użyć. Jakie argumenty poza tradycją i względami estetycznymi padają w takich rozmowach? Przekonajmy się!

 

Dalibyście wiarę, że w niektórych kawiarniach speciality kształt czarki, w której podawana jest kawa zależy od ziarna z którego przygotowany jest zamówiony napar? Opowiemy dziś również o tym jak przeprowadzane jest takie dopasowanie.

 

Jak podawać kawę?

Zanim odlecimy w rejony speciality, zastanówmy się jednak jak powinno się podawać kawę w sytuacjach bliższych codzienności. Kubki, filiżanki, spodki, dzbanki? Powody używania takich naczyń w codziennym parzeniu kawy są raczej estetyczne, niż związane z ich bezpośrednim wpływem na smak.

 

Kawa czarna w filiżance

Filiżanki, w których podajemy kawę przyjmują przeróżne kształty

 

Czy kawę z cukrem i śmietaną powinno podawać się od razu z dodatkami, czy może w cukiernicy i w dzbanuszku? Jak podawać kawę? Gościom wygodniej będzie zrobić kawę czarną, a dobór dodatków umożliwić im poprzez podanie ich osobno.

Jeżeli parzymy jednak tylko dla siebie albo dla kogoś kogo kawowych preferencji jesteśmy pewni, lepiej dodać wszystko czego chcemy prosto z opakowań. Oszczędzimy sobie tym sposobem zmywania, oraz ograniczymy zużycie wody. Win-win!

 

W czym pić kawę?

 

Wygodna forma na początek

Dobór naczynia, w przypadku kiedy nie działamy z ziarnem speciality, tak naprawdę powinien być podyktowany głównie wygodą. Oczywistym jest, że np. pijąc kawę podczas remontu nie będziemy tracić czasu na rozważania w czym podawać kawę. Kubek nie ujmuje niczego smakowi codziennej kawy, a w takiej sytuacji z pewnością będzie bardziej poręczny.

 

Kawy mleczne zasługują na specjalne podanie

Przy leniwym porannym cappuccino pewnie niewielu z nas chce się zastanawiać nad tym jakie naczynie będzie do niego odpowiednie. Natomiast w wypadku latte macchiato, coraz popularniejszego flat white, czy też deserowych kaw bitą śmietaną przyznacie, że miło ogląda się je w dostojnych, wysokich szklankach!

 

Kawa mleczna z bitą śmietaną

Kawa mleczna lub z dodatkami wymaga innego naczynia. Wynika to ze względów praktycznych (gdzieś trzeba tą śmietankę zmieścić :D), jak też i estetycznych - kawa mleczna w wysokiej szklance wygląda kusząco

 

Espresso podajemy w małej filiżance

Nieco inna sytuacja ma miejsce z espresso. Drobna filiżanka ma tu zastosowanie, które sprawia, że może się ona okazać niezbędna. Chodzi o to, że jeżeli użyjemy większego naczynia to espresso, będące kawą o małej objętości, szybko odda swoją temperaturę temu naczyniu, w związku z czym nie będzie już tak smaczne. Ponadto bez rozgrzanej przed nalaniem kawy drobnej filiżanki ciężko będzie podać dobre espresso.

 

Kawa Darvea espresso

Espresso, ze względu na swoją objętość, wymaga małego naczynia i może ono przybrać różny kształt! Objętość espresso powinna oscylować pomiędzy 20 a 30 ml. Niektórzy bariści zastosują również dozę 18g na 36g naparu.

 

Przeczytaj także: Jak pić espresso? I po co woda do espresso? Odpowiadamy!

 

Kiedy nie ma czasu na filiżankę w domu

W wypadku kiedy kawę chcemy wypić w biegu, przydatne mogą się też okazać kubki termiczne, jednak tutaj warto zrobić dobry research. Z naszego doświadczenia, szczelność takich kubków nie jest niestety czymś co powinno być przyjmowane za oczywistość. Niektóre z niewielkich i popularnych kubków termicznych, zachwycające pięknym designem, wrzucone do plecaka/torebki w porannym pośpiechu zafundują nam doświadczenia zgoła odmienne niż zachwyt... ;-)

Kubki termiczne poza użyciem w drodze mogą się też przydać w biurze, gdzie czasami przepisy BHP ściśle określają w czym pić kawę (zabraniając otwartych pojemników). Warto rozważyć dodanie go do domowej kolekcji kawowych akcesoriów!

 

Kawa w kubku

Wiadomo - jak pracujemy łyk kawy się przyda - wtedy jednak forma jej podania  przybiera bardziej wymiar użyteczny niż estetyczny :-)

 

Różnorodność sposobem na codzienność

No dobrze, a co z tym dopasowaniem kształtów czarek do kaw przygotowanych przy użyciu różnych ziaren? Może się to wydawać przesadą - i w większości przypadków faktycznie jest. Czarki nie są jednak szczególnie drogie, a dodatkowo mamy w Polsce kilku producentów ceramiki, którzy je oferują. Można więc wesprzeć rodzimy biznes rozszerzając swoje kawowe horyzonty.

 

Sommelierzy nie bez przyczyny decydują się na podawanie określonych win w kieliszkach o określonym kształcie. Wąskie kieliszki na szampana, szerokie czachy tych na czerwone wino czy smukłe mocno zwężające się używane przy białych winach o lekkim body - nic nie jest tu przypadkowe.

Podobnie z piwem, wysokie i rozszerzające się szkło świetnie zadziała dla piw pszenicznych. Ale ciemny porter czy stout będą już wymagały czego innego.

 

Jakie wnioski można wyciągnąć z tego dla kawy, w której różnice między naparami przygotowanymi tą samą metodą z różnych ziaren są dużo subtelniejsze niż między wspomnianymi alkoholami?

 

Przeczytaj także: Kawa z mlekiem – rodzaje, właściwości i kaloryczność

 

Niektóre z kieliszków są opracowane w taki sposób, aby strumień trafiał w konkretną część języka. Bingo! Co prawda znana nam ze szkoły „mapa smaków” na języku okazała się być pomyłką (gdyż kubki smakowe są uniwersalne i rozłożone w różnych jego częściach). Prawdą pozostaje jednak to, że są one skupione na czubku oraz na krawędziach języka.

 

W czym pić kawę dla podkreślenia różnych jej walorów

W związku z tym, jeżeli chcemy naukowo zagwarantować sobie najintensywniejsze doznania w związku z naszą kawą, specjaliści polecają czarki zwężające się ku górze, które skupiają strumień pitej kawy na czubku języka, a dodatkowo kumulują aromat. W wypadku mniej intensywnie pachnących kaw pozwoli na lepszą ocenę tego aromatu.

 

Dla intensywnie kwiatowych, pachnących kaw polecane są z kolei naczynia rozszerzające się ku górze, które uwalniają możliwie najwięcej aromatów z naszego naparu.

 

Czy te kształty wywołują różnice warte inwestycji? Naszym zdaniem nie, natomiast naczynia dedykowane kawie często są po prostu bardzo estetyczne. A to już, przyznacie mocniejszy argument ;)

 

A jeżeli dopasowywanie kształtu czarek do aromatu to dla Was nie przesada, to wspomnimy tylko, że w sieci pojawiają się czasami projekty szkieł, które mają na celu ułatwienie oceny… barwy kawy. I bynajmniej nie chodzi tu o najzwyklejsze w świecie szklanki, które zdają się spełniać tę rolę całkiem nieźle.

 

Kawę podawaj z domowymi słodkościami

Wam też dopasowywanie smaku kawy do jedzenia wydaje się ciekawsze niż opisane wyżej kubkowe voodoo? To odpowiemy teraz na kolejne pytanie. Z czym pić kawę?

 

  • Pieczone ziarna dyni świetnie sprawdzą się jako zdrowsza alternatywa dla popularnych chrupiących przekąsek.
  • Słone precelki dobrze skontrują intensywność czarnej kawy.
  • Gorąco zachęcamy do prób odkrywania własnych ciekawych połączeń. Przekąski do kawy niekoniecznie muszą być słodkie! W pewnym kopenhaskim barze śniadaniowym kawę z filtra podaje się do wytrawnego gofra, plastra bekonu z syropem klonowym oraz rabarbarowej marmolady. I jest to jedno z najciekawszych gastronomicznych połączeń jakich mieliśmy okazję próbować!
  • A jeżeli nie macie czasu lub ochoty na eksperymenty, to zawsze możecie wrócić do naszych artykułów gdzie opowiadamy o wypiekach, które możecie przygotować do kawy. To co, wolicieTiramisu, czy może nieco prostsze,szybkie ciasto do kawy?

 

Tiramisu kawa Darvea

Słodkości do kawy, jak np. Tiramisu, będą cudownym dodatkiem, na który połakomi się niejeden amator 3 fali kawowej

 

Pij jak lubisz i podawaj jak lubisz

A jakie jest Wasze ulubione naczynie do picia kawy? Pamiętajcie, że na pytanie jak podawać kawę nie ma złych odpowiedzi! Oczywiście, w wypadku espresso, tak jak wspomnieliśmy, ciężko będzie z czymś innymi niż drobna filiżanka, ale poza tym panuje naprawdę pełna dowolność.

Szanujemy tradycję sugerującą porcelanowe filiżanki na spodkach, ale jednocześnie nie uważamy tego za konieczność, aby cieszyć się intensywnym smakiem naszej kawy. A jakie jest Wasze zdanie?

 

Wybierzcie zatem coś dla siebie z oferty naszej palarni i zaskoczcie siebie oraz swoich gości prawdziwym bogactwem smaku kawy!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-06-05
jak zwykle wszystko w porządku
pixelpixel