Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyczyścić młynek do kawy? To naprawdę proste!

2020-10-20
Jak wyczyścić młynek do kawy? To naprawdę proste!

Paczka z wymarzonym ziarnem w końcu dotarła, filiżanki rozgrzane, filtry przygotowane, gorąca woda już czeka, no więc mielimy! Zalewamy, mieszamy, czekamy, degustujemy... a kawa okazuje się pozbawiona aromatu i płaska w smaku. Co jest temu winne? Oczywiście ciężko powiedzieć wprost, ale odpowiedzmy sobie na jedno bardzo istotne pytanie. Czy wiecie, jak czyścić młynek do kawy?

 

Brzmi jak poniedziałkowy koszmar? Młynek, to, jak już pisaliśmy w naszym artykule o mieleniu kawy, „brama” do aromatycznego naparu. Pisząc to mieliśmy na myśli kwestie związane z jakością wykonania młynków, a w efekcie oferowaną przez nie równomierność przemiału. Czyszczenie młynka do kawy i całego osprzętu jest jednak równie istotne, co jakość młynka sama w sobie.

 

I to nawet nie tylko w ekstremalnych wypadkach, kiedy zbierające się na żarnach i pozostałych elementach młynka oleje zaczynają się psuć oraz oddawać do kawy psujące smak, a potencjalnie również zagrażające zdrowiu cząsteczki. Wystarczy, że nie przeczyścimy żaren między jedną a drugą paczką kawy, a jakość naparu od razu zacznie spadać. Jak się przed tym ustrzec? Najlepiej poznając odpowiedź na pytanie jak wyczyścić młynek do kawy ;).

 

Jak wyczyścić młynek do kawy? Garść porad

 

Przede wszystkim – ostrożnie. Żarna młynków mają często ostre krawędzie i pośpiech jest tu zdecydowanie niewskazany. Warto również operację rozkręcania młynka przeprowadzać nad tacką o podniesionych krawędziach, tak aby mieć pewność, że żaden z miniaturowych elementów nam nie zniknie.

 

Jak w większości zarówno życiowych jak i kawowych kwestii, lepiej zapobiegać niż leczyć. Za czyszczenie ręcznego młynka do kawy, czy też właściwie wszelkich innych młynków, będzie trzeba się zabierać dużo rzadziej, jeżeli będziemy w nich mielili ziarna wysokiej jakości. Spalone na węgiel „włoskie mieszanki” z tłuszczem widocznym na ziarnach zdecydowanie utrudnią utrzymywanie młynka w czystości.

 

Nie znaczy to oczywiście, że należy unikać wszelkich ciemno palonych kaw, ale po prostu szczególnie w ich wypadku istotne jest, aby korzystać z ziaren z manufaktur, a nie marketowych blendów. O kawach „aromatyzowanych” nie wspominając, bo zawarte w nich sztuczne aromaty dadzą o sobie znać jeszcze w wielu naparach przed porządnym wyczyszczeniem młynka.

 Przeczytaj także: Czy kawa ziarnista się psuje? Sprawdź!


Odpowiadając na pytanie jak czyścić młynek do kawy, nie można pominąć kwestii narzędzi. Czego będziemy potrzebować do czyszczenia młynków? Do takiego podstawowego, które należałoby wykonać przy każdej zmianie ziaren, wystarczy odkurzacz, miękki pędzelek albo kawałek materiału. Do bardziej dogłębnego przyda się nieco chemii, co wyjaśnimy w odniesieniu do poszczególnych rodzajów młynków.

 Czyszczenie młynka Comandante

Niezawodny zestaw mistrzowski do czyszczenia młynka wraz z naszym małym "brudaskiem" :-)

 

Jak wyczyścić młynek do kawy w ekspresie?

To prawdopodobnie najrzadziej stawiane w sprawie czyszczenia młynków pytanie, ponieważ ukryty w ekspresie młynek nie rzuca się w oczy i zazwyczaj zaczynamy się o niego troszczyć dopiero kiedy z naparem faktycznie jest coś „nie tak”.

 

Ciężko tutaj przedstawić jednoznaczną odpowiedź na to jak wyczyścić młynek do kawy w ekspresie, ponieważ ile producentów, tyleż sposobów czyszczenia. Najlepiej jednak przy każdym opróżnieniu pojemnika na ziarna odessać możliwie najwięcej pozostałych drobinek przy pomocy odkurzacza, a co pewien czas zadziałać czyszczącymi środkami chemicznymi, takimi jak np. pastylki firmy Urnex.

 

Czyszczenie przy pomocy takich tabletek jest zdecydowanie prostsze niż ryzykowne próby rozkręcania ekspresów automatycznych. Wrzucamy wskazaną przez producenta dozę pastylek do młynka, mielimy a następnie zaparzamy jedną kawę „do wylania”, tak aby pozbyć się wszelkich pozostałości po chemikaliach. Można do tego celu użyć ziaren zsypywanych z końcówek paczek, tak aby nie marnować dobrych produktów ;).

 Tabletki do czyszczenie ekspresu

 Młynek w ekspresie ciśnieniowym czyścimy za pomocą odpowiednich tabletek

 

Jak wyczyścić elektryczny młynek do kawy?

 

Pierwsza odpowiedź będzie analogiczna do młynków w ekspresach automatycznych. Producent danego urządzenia powinien zawrzeć w instrukcji dokładny opis procesu czyszczenia oraz zalecanej regularności.

 

Jeżeli jednak instrukcji jak wyczyścić elektryczny młynek do kawy zabraknie, to z naszej strony polecamy użycie wspomnianych już pastylek, jak i usuwanie drobinek z młynka przy pomocy odkurzacza, przy okazji odkurzania. Myśl o pysznej kawie z pewnością pomoże sprawniej przebrnąć przez ten przykry obowiązek ;)

 

W wypadku użycia środków chemicznych do czyszczenia młynka elektrycznego, poza zmieleniem spisanej na straty dozy kawy, która będzie miała za zadanie zebrać ewentualne resztki chemicznych odczynników z żaren, bardzo ważne jest też dokładne wyczyszczenie pojemnika na zmieloną kawę, (jeżeli taki występuje w naszym młynku).

 

Resztki czyszczących chemikaliów w naszej kawie to coś czego zdecydowanie należy unikać, i to nie tylko ze względu na wątpliwe walory smakowe, ale także w związku z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia. Zmielone pastylki wysypujemy więc z takiego pojemnika, dokładnie wycieramy wilgotną szmatką i zostawiamy do wyschnięcia przed ponownym korzystaniem z młynka.

 Kod rabatowy dla czytelników

 

Czyszczenie ręcznego młynka do kawy krok po kroku

 

Młynki ręczne są na tyle podobne konstrukcyjnie, że tutaj pokusimy się o szczegółową instrukcję. Hario, Timemore, Comandante, wszystkim z nich ten proces wyjdzie na dobre.

 

Co będzie nam potrzebne:

  • Tacka z podniesionymi krawędziami
  • Pędzel z miękkim włosiem
  • Kawałek materiału

 

  1. Rozkręcamy młynek, co w większości przypadków wiąże się z odkręceniem elementu blokującego oś od góry młynka, a następnie ustawienie najszerszego możliwego rozwarcia żaren

 Rozkręcanie młynka ręcznego

 Rozkręcamy młynek do największego stopnia rozwarcia

 

  1. Poszczególne części powoli odkładamy na tackę, zachowując w pamięci to, w jakiej kolejności należy je potem skręcić.

 Rozkręcony młynek ręczny

 Jak wygląda rozkręcony Comandante? Właśnie patrzy na Was :-)

 

  1. Każdy z elementów omiatamy następnie pędzelkiem, a dla pewności możemy przetrzeć szmatką

 Omiatanie każdej częsci młynka

 Omiatamy elementy żarna pędzelkiem

 

  1. Wilgotną szmatką czyścimy pojemnik na zmielone ziarno i zostawiamy do wyschnięcia przed ponownym użyciem młynka

 Czyszczenie słoika na zmielone ziarna

Nie zapomnijmy przeczyścić najłatwiej dostępny element - pojemniczek na zmielone ziarno

 

  1. Skręcamy młynek ponownie i wracamy do rozwarcia żaren sprzed czyszczenia

 Skręcony młynek ręczny

 Wyczyszczony młynek może w końcu dumnie zaprezentować swoje walory

 

Gotowe! Młynek z pewnością po takim SPA będzie się czuł lepiej, a Wy uzyskacie jeszcze czystszy i pełniejszy smak z naszych ziaren ;).

 

Jak często czyścić młynek do kawy?

To zależy (tak, znowu ;)). Jeżeli kupujecie zazwyczaj kawę w kilogramowych opakowaniach i zaparzacie maksymalnie jedną-dwie czarne dziennie, to dogłębne czyszczenie po skończeniu każdej paczki w zupełności wystarczy. Dobrze jednak, żeby było to częściej, niż co dwa miesiące.

 

Jeżeli jednak młynek to pierwsze po co sięgacie po otwarciu oczu rano, a na Waszej półce zawsze znajduje się kilka paczek jasno palonych ziaren single-origin jednocześnie, to czyszczenie również musi mieć miejsce odpowiednio częściej.

 

Rozkręcenie młynka do czyszczenia po zakończeniu każdej paczki to dobry zwyczaj, pozwalający na maksymalne wykorzystanie możliwości nowego ziarna. Ale będąc na tym poziomie zapewne macie wyrobioną na ten temat własną opinię, opartą na własnym doświadczeniu i dobrze wiecie, jak czyścić młynek do kawy.

 Przeczytaj także: Co to jest dripper i jak go używać? Nasz barista wyjaśnia!


Kawa z czystego młynka będzie smakować jeszcze lepiej!

Wiele jest zmiennych decydujących o smaku naszego ulubionego naparu. Można się spierać co jest najistotniejsze, ale higiena młynka to naszym zdaniem jedna z najważniejszych kwestii w parzeniu smacznej kawy. Skoro wiecie już jak czyścić młynek do kawy, to jesteście już jeden krok bliżej od pełni kawowego potencjału!

 

Jak może zauważyliście, ciężko jest udzielić jednoznacznych wytycznych co do czyszczenia młynków, ponieważ poszczególne ich rodzaje, a nawet modele, często bardzo się od siebie różnią. Stosując się jednak do naszych rad (a przede wszystkim parząc nasze ziarna ;)) możecie być jednak pewni smakowej niezawodności Waszego naparu.

 

Przejście do sklepu

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 115 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-11
Super !!!
2024-07-08
błyskawicznie i przepysznie jak zwykle
pixelpixel