Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa a chore serce. O czym musisz pamiętać?

2020-08-07
Kawa a chore serce. O czym musisz pamiętać?

Kofeinę odkrył na początku XIX wieku niemiecki naukowiec. Jeszcze do niedawna twierdzono, że wpływa ona negatywnie na pracę serca. Tymczasem okazuje się, że kawa… wspomaga pracę tego narządu. Niewiarygodne? Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.

 

Wpływ kawy na serce – obalamy największe mity!

Wiele osób uważa, że kawa i chore serce to niezbyt fortunne połączenie. Tymczasem okazuje się, że umiarkowane spożywanie tego napoju zmniejsza ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Co więcej, kawa pomaga uniknąć ataków arytmii. Badania publikowana w piśmie „Journal Circulation: Heart Failure” jednoznacznie to potwierdzają.

 

Zastanawiasz się, jak dokładnie kawa wpływa na serce? Zgodnie ze statystykami osoby spożywające ten napój znacznie rzadziej trafiają do szpitala z powodu zaburzeń pracy tego ważnego narządu.

 

Rozpatrując kwestię kawa a serce, warto sięgnąć trochę głębiej w przeszłość. Odkryjemy wówczas, że pierwsze obserwacje, których celem było sprawdzenie oddziaływania małej czarnej na ten narząd, zostały przeprowadzone w 1966 roku. W tamtym czasie przeprowadzono ponad 21 doświadczeń sugerujących, że wpływ kofeiny na serce jest negatywny.

 

Współcześnie badania te nie są już traktowane jako wiarygodne i zgodne z aktualną wiedzą naukową. W 2014 roku uczony dr Rob van Dam z Harvard School of Health w metaanalizie zauważył, że w tamtym okresie nie brano pod uwagę innych niezdrowych nawyków badanych ludzi. Naukowiec stwierdził tym samym, że: „Całkowicie bezpiecznie można pić nawet cztery filiżanki dziennie. Kawa ma korzystny wpływ na zdrowie”.

Kod rabatowy dla czytelników

 

Przeczytaj także: Kawa na diecie. Można czy nie?

 

Kawa a serce — poznaj jej działanie na ten narząd

Według najnowszych raportów spożywanie tego napoju może chronić przed cukrzycą, chorobami wątroby, kamieniami żółciowymi, chorobą Parkinsona i depresją oraz znacząco poprawia funkcje poznawcze. Biorąc na warsztat temat oddziaływania małej czarnej na serce, należy opierać się na aktualnych badaniach. Co zatem ze związkiem między kawą a chorobami serca w świetle najnowszych ustaleń naukowego świata?

 

Kawa a niewydolność serca

Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie odkryli, że picie kawy w odpowiednich ilościach może w pewnym stopniu zmniejszać ryzyko niewydolności serca. Skąd wynikają takie jej właściwości?

 

W przypadku tego schorzenia serce nie jest w stanie pompować krwi w ilościach mogących zaspokoić potrzeby tkanek. W konsekwencji dochodzi do niedotlenienia organizmu, a pacjent szybko męczy się, przez co obniża się jego jakość życia.

 

Badania sprawdzające, jak kawa wpływa na serce, pokazały, że osoby spożywające ten napój miały niższe o 11 proc. ryzyko niewydolności serca, w porównaniu z ludźmi, którzy nie pili go wcale.

 

Kawa może uchronić przed migotaniem przedsionków

Studia nad wpływem kawy na serce ciągle trwają. Wiosną 2018 roku australijscy naukowcy dowiedli, że spożywanie napojów zawierających kofeinę może uchronić przed migotaniem przedsionków. Okazuje się bowiem, że już po niecałej godzinie od wypicia kawy dochodzi do trwałego związku kofeiny z receptorami adenozyny na błonach komórkowych, dzięki czemu serce pracuje znacznie spokojniej.

 migotanie serca kawa darvea kawa a chore-serce

Badania nad wpływem kawy na serce ciągle trwają

 

Rozrusznik a picie kawy – najważniejsze fakty

Rozrusznik serca a picie kawy to kolejne zagadnienie, które interesuje osoby mające choroby tego narządu i będące w grupie ryzyka. Naukowcy dowodzą, że regularne picie tego napoju zmniejsza ryzyko niewydolności serca, a co za tym idzie – może  zmniejszyć szansę na konieczność zastosowania rozrusznika.

 

Co jeśli już mamy rozrusznik serca, a picie kawy to jedna z przyjemności, z których nie chcemy rezygnować? Arthur Klatsky dowiódł bowiem, że picie od 1 do 3 filiżanek kawy na dzień obniżało ryzyko powstania chorób serca o 7%. Okazuje się więc, że duża część pacjentów nie musi rezygnować z tej przyjemności.

 

Wpływ kawy na serce — jak kofeina działa w niewydolności serca?

Dyskusje na temat  kawy i jej wpływu na serce dotyczą nie tylko oddziaływania ogólnego, ale także stanów chorobowych. Wynika to głównie z faktu, że napój zawiera kofeinę, która w sposób szczególny oddziałuje na ten ważny narząd. Chcesz wiedzieć, jak kawa wpływa na serce? Odpowiedzi najlepiej szukać w badaniach naukowych.

 

Badająca wpływ kawy na serce Elizabeth Mostofsky mówi: „Nasze wyniki wskazują, że istnieje prawdopodobna korzyść [z picia kawy – przyp. red.], ale podobnie jak z wieloma innymi rzeczami, które konsumujemy – zależy to faktycznie od ich ilości”.

 

stetoskop kawa Darvea kawa a chore serce

Dyskusje na temat wpływu kawy na zdrowie są powszechne

 

Współpracujący z nią profesor Murray Mittleman wyjaśnia: „Osoby, które piją ją w ilościach umiarkowanych, mają tendencję do rozwijania tolerancji, a wtedy picie kawy nie zwiększa ryzyka, a może nawet chronić przed wzrostem ciśnienia krwi". Stara zasada umiaru ma zastosowanie także i w tym przypadku.

 

Jak więc widać, gdy rozpatrujemy związek między kawą a chorobami serca, możemy łatwo znaleźć badania obalające krążące w sieci mity i odkryć, że napój ten spożywany w odpowiednich ilościach może oddziaływać na nasz narząd korzystnie.

 

Przeczytaj także: Jak pić espresso? I po co woda do espresso? Odpowiadamy!

 

Kawa a serce – czy pora picia tego napoju ma znaczenie?

Wpływ kawy na serce zależy od tego, kiedy jest ona spożywana. Przede wszystkim napój ten nie powinien być spożywany podczas posiłków. Zaleca się picie go minimum 1 godzinę przed lub po posiłku, by przyjęte z jedzeniem witaminy mogły się bez przeszkód wchłaniać.

 

Co ciekawe, kawy nie powinno się pić nawet 6 godzin przed snem. Aktualne badania dowodzą, że kofeina zakłóca prawidłowy sen. Kawa nie powinna być spożywana także wtedy, gdy w organizmie jest naturalnie wysoki poziom kortyzolu, ponieważ zmniejsza on jej działanie. Z tego względu nie należy jej pić między godziną 8:00 a 9:00, 12:00 a 13:00 oraz 17:30–18:30.

 

Mała czarna przyniesie najwięcej korzyści, jeżeli zostanie spożyta między 9:00 a 11:30, a także 13:30 a 17:00. Stosowanie się do tych zaleceń sprawi, że także wpływ kawy na pracę serca będzie korzystniejszy – picie jej w rozsądnych ilościach i porach pozytywnie koreluje z dobrym samopoczuciem kawosza.

 

Więcej o porach na picie kawy pisaliśmy tutaj: Kiedy pić kawę? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

 

Pora o której pijemy kawę ma znaczenie

Pora, o której pijemy kawę ma znaczenie

 

Kawa i jej wpływ na serce to nadal przedmiot badań

 Związek między kawą a chorobami serca to temat, który interesuje wielu miłośników tego napoju. Wiele osób obawia się bowiem, że picie małej czarnej doprowadzi do powstania niebezpiecznych schorzeń. Na szczęście wyniki najnowszych badań uspokajają. Doktor Klatsky stwierdza bowiem: „Wyniki badań powinny uspokoić osoby pijące umiarkowane ilości kawy – ich przyzwyczajenie nie spowoduje poważnej arytmii”.

 

Jak więc widać, kawa wpływa na serce w sposób, który nie szkodzi naszemu zdrowiu. Jeżeli dodatkowo postawimy na zdrowy tryb życia, znacznie obniżymy ryzyko powstania zaburzeń w pracy tego ważnego narządu. Pora zatem na sięgnięcie po kolejną filiżankę – sprawdź kawy marki Darvea, które umilą Ci nie tylko poranki: PRZEJDŹ DO SKLEPU

Przejście do sklepu

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Jestem w pełni usatysfakcjonowany
2024-06-03
Obsługa na najwyższym poziomie. Może służyć za wzór dla innych.
pixelpixel