Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa a jelita. Jak kawa wpływa na pracę tego narządu?

2021-07-13
Kawa a jelita. Jak kawa wpływa na pracę tego narządu?

Kawa, ulubiony napój znacznej części społeczeństwa, wykazuje nie tylko działanie pobudzające. Liczne badania dowiodły, że ma ona także wpływ na pracę jelit, co często skutkuje koniecznością skorzystania z toalety i wypróżnienia się. Co jeszcze warto wiedzieć o związku kawa a jelita? Czy każdy bez obaw może sięgać po ten aromatyczny napój? Podpowiadamy!

 

 

 

Kawa a jelita − w jaki sposób kawa wpływa na ich pracę?

 

Na przestrzeni lat liczne badania udowodniły pozytywny wpływ kawy na funkcjonowanie organizmu. Ten aromatyczny napój może chronić przed chorobą Alzheimera, marskością wątroby czy cukrzycą typu II. Co więcej, substancje aktywne, które znajdują się w kawie, przyspieszają proces odchudzania, a kofeina ma pozytywny wpływ na wysiłek fizyczny. Okazuje się, że to nie koniec dobroczynnych właściwości, jakie wykazuje kawa. Pozytywny wpływ kawy na jelita zainteresuje wszystkich, którzy borykają się z uporczywymi problemami układu trawiennego.

Zastanawiacie się, dlaczego po wypiciu kawy u większości ludzi pojawia się silne parcie? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, grupa naukowców postanowiła przeprowadzić dokładne badania.

W jednym z nich wzięło udział 14 ochotników, którym włożono do odbytu specjalne czujniki, odpowiedzialne za rejestrowanie aktywności esicy – ostatniego odcinka jelita grubego. Kilkadziesiąt minut później badanym zaserwowano 200 ml czarnej kawy i rozpoczęto mierzenie aktywności ich esicy.

W grupie osób, które przed rozpoczęciem badaniem zaznaczyły, że w ich przypadku kawa działa na perystaltykę jelit, w ciągu kilku minut zaobserwowano pobudzenie aktywności ostatniego odcinka jelita grubego. U pozostałych badanych takiego zjawiska nie dostrzeżono.

To niemożliwe, by kawa miała szansę dotrzeć z ust do końcowego odcinka jelita grubego w ciągu zaledwie kilku minut. Zdaniem badaczy za taką reakcję organizmu odpowiedzialna jest gastryna, czyli hormon produkowany w żołądku oraz części dwunastnicy. Jego zadaniem jest pobudzanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, a następnie kurczenie dolnego zwieracza przełyku. Rolą gastryny jest także perystaltyka przewodu pokarmowego – również w jego końcowym odcinku.

Mała czarna dociera do żołądka oraz dwunastnicy bardzo szybko i od razu skutkuje pobudzaniem wydzielania gastryny. Hormon ten napędza jelito grube i zmusza je do intensywnej pracy.

 

 

Przeczytajcie również: Kawa a tarczyca – czy choroby tarczycy wykluczają picie kawy?

 

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Czy kawa szkodzi na jelita? A może je wspomaga?

 

Kawa przestała być wyłącznie używką. Nawet sam Instytut Żywności i Żywienia umieścił ten cieszący się ogromną popularnością napój w nowej Piramidzie Żywieniowej na 2016 rok.

Spożycie do 5 filiżanek kawy dziennie ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu tylko pod jednym warunkiem – kiedy z małej czarnej nie tworzymy słodkich mieszanek ze zbędnymi dodatkami, takimi jak cukier, syropy czy słodkie śmietanki.

Instytut Żywności i Żywienia zbadał, jak prezentuje się korelacja kawa-jelita. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że w latach 1960-1995 zachorowalność na nowotwór jelita grubego wśród mężczyzn w Polsce wzrosła o 317%, natomiast wśród kobiet o 269%. W ówczesnych latach średnie spożycie kawy na jednego mieszkańca wynosiło około 1 kg rocznie. Od 1995 r. do 2015 r., kiedy to zaobserwowano trzykrotny wzrost ilości wypijanej kawy, krzywa wzrostu zachorowań zaczęła się zmniejszać.

 

5 filiżanek kawy dziennie

Spożywanie kilku filiżanek kawy dziennie może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie, jeżeli nie mieszamy jej z dodatkami

 

Przeczytajcie też: Czy cukrzyk może pić kawę? Sprawdziliśmy najnowsze badania

 

 

Kawa a chore jelita − czy kawa jest skuteczną terapią?

 

Na pytanie dotyczące tego, czy kawa szkodzi na jelita, znamy już odpowiedź – zdecydowanie nie. Czy w takim razie ten aromatyczny napój może w jakiś sposób pomóc?

W roku 2011 ukazała się analiza, która obejmowała 11 prac. Wykazano w niej, że regularne spożywanie kawy obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. To właśnie wtedy w czasopiśmie „Gastroenterology” opublikowano wyniki badania obserwacyjnego, które dotyczyło wpływu regularnego picia kawy na zmniejszenie ryzyka zgonu chorych ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

W eksperymencie, który trwał aż osiem lat, wzięło udział 1599 chorych. Byli oni w różnym stadium zaawansowania choroby i na różnym etapie leczenia. W trakcie badania obserwowano dwie grupy: pacjentów, którzy wypijali co najmniej cztery filiżanki kawy dziennie i chorych, którzy stronili od kawy.

Wyniki wykazały, że u tych pierwszych prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka jelita grubego było niższe o 52% w porównaniu z pacjentami, którzy nie pili kawy. Wśród miłośników kawy chorych na raka jelita grubego zaobserwowano także niższe o 30% ryzyko zgonu z powodu innych dolegliwości, takich jak udar mózgu czy zawał.

Jeśli nie jesteście wielkimi kawoszami, to nie musicie od razu decydować się aż na cztery filiżanki napoju dziennie. Zdaniem naukowców każda porcja małej czarnej ma pozytywny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu raka jelita grubego. Bezsprzecznie można jednak stwierdzić, że efekt ten najłatwiej zaobserwować w przypadku picia większej ilości kawy.

Kawa a chore jelita to połączenie, które wcale nie musi, a nawet nie powinno, się wykluczać. Sam dyrektor Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem w Lyonie stwierdził, że dostarczone przez badaczy wyniki na temat wpływu kawy na jelita otwierają nowe możliwości dla chorych w trakcie remisji lub leczenia. To szansa na to, by zaoferować pacjentom tani i łatwo dostępny środek, który wspomoże terapię i sprawi, że rak będzie lepiej reagował na wdrożone leczenie.

 

Pozytywny wpływ małej czarnej

Wg przeprowadzonych badań regularne spożywanie kawy obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

 

 

Sprawdźcie także: Kawa a refluks. Czy jeśli masz tę dolegliwość, możesz pić małą czarną?

 

 

Kawa pomoże Wam zadbać o jelita!

 

Filiżanka kawy jest nieodzownym elementem porannej rutyny wielu osób. Jeśli i Wy należycie do tej grupy, to do długiej listy zalet małej czarnej możecie dopisać jeszcze jedną – jej pozytywny wpływ na pracę jelit.

Ten aromatyczny napój nie tylko wyśmienicie smakuje i dodaje energii, ale także zmusza jelita do intensywniejszej pracy i powstrzymuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Doskonałej jakości mieszanki znajdziecie w asortymencie sklepu i palarni Darvea. Nasze świeżo palone ziarna są połączeniem wyjątkowego smaku kawy z unikalnym designem opakowania. Pamiętajcie jednak, by kawę − nawet tę najlepszą − pić z umiarem i rozsądkiem. Nie przekraczajcie zalecanej dziennej dawki kofeiny, by móc cieszyć się długim zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-06-03
Zamówienie jak zawsze bardzo sprawnie zrealizowane. Firma na 5 z plusem. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Na pewno jeszcze nie raz skorzystamy z Państwa oferty.
pixelpixel