Kawa a trzustka. Wyjaśniamy, czy kawa szkodzi na trzustkę
Kawa to jeden z najchętniej wypijanych napojów, wokół którego krąży wiele kontrowersji. Jedni ją kochają, a inni zdecydowanie odradzają. Jak jest naprawdę? Czy kawa a trzustka to połączenie wyjątkowo nieudane? Odpowiadamy!
Kawa a trzustka – jaki jest związek między nimi?
Jeśli jesteście w tym miejscu, to czarny, aromatyczny napój z pewnością jest ważnym elementem Waszej codziennej rutyny. Miłośników kawy jest naprawdę wiele – według statystyk około 73% Polaków każdego dnia sięga po ten pobudzający napar z ziaren kakaowca.
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że kawa ma pozytywny wpływ na niektóre aspekty ludzkiego organizmu. Napój ten jest polecany w walce z depresją, chroni przed chorobą Parkinsona czy zmniejsza ryzyko cukrzycy. Niestety, kofeina nie jest lekiem na całe zło. Czy duet kawa a trzustka ma ze sobą coś wspólnego?
Rozważania tematu warto zacząć od wyjaśnienia tego, czym tak naprawdę jest trzustka i jaką rolę pełni w organizmie. Jest to podłużny narząd o długości około 12-20 centymetrów, który zlokalizowany jest tuż za żołądkiem. Do zadań trzustki należy produkcja kwasów trzustkowych odpowiedzialnych za trawienie wszystkich składników pokarmowych – w tym także Waszej ulubionej kawy. Oprócz tego trzustka dba o dostarczanie do krwi insuliny i glukagonu – hormonów regulujących poziom glukozy.
Każdego dnia ten niepozorny organ produkuje ok. 2,5 litrów soku trzustkowego. Sok ten zawiera płyn zasadowy, który zobojętnia treść pokarmową przesuwającą się z żołądka, i enzymy trawienne: trypsynę, rybonukleazę i deoksyrybonukleazę, które rozkładają kwasy nukleinowe.
Jaki wpływ na układ trawienny ma kawa o kwaśnym odczynie pH? Profesor Carlo La Vecchia z Wydziału Nauk Klinicznych i Zdrowia Społecznego Uniwersytetu w Mediolanie we Włoszech opracował nawet raport na temat tego, jak działa kawa na proces trawienia. Według badacza sprawa prezentuje się następująco: „Wpływ kawy na trawienie jest rozwijającym się obszarem badań. Dane wskazują na korzyści w stosunku do powszechnych dolegliwości trawiennych takich jak zaparcia, a także potencjalne zmniejszenie ryzyka poważniejszych chorób, takich jak przewlekłe choroby wątroby, od bezalkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), kamieni żółciowych i pokrewnego zapalenia trzustki”.
Przeczytajcie również: Kawa a refluks. Czy jeśli masz tę dolegliwość, możesz pić małą czarną?
Czy kawa szkodzi na trzustkę?
Czy chora trzustka a kawa to połączenie, którego należy się za wszelką cenę wystrzegać? Poznajmy opinię eksperta!
Dietetyk Monika Frank mówi: „Kofeina zawarta w kawie ma generalnie działanie drażniące, dlatego należy do produktów niezalecanych w różnych schorzeniach przewodu pokarmowego, w tym ostrego czy przewlekłego zapalenia trzustki. Szczególnie mam tu na myśli mocną kawę ziarnistą. Aczkolwiek, o ile nie będzie odczuwał Pan żadnych przykrych dolegliwości, np. bólowych ze strony trzustki, można sporadycznie pozwolić sobie na słabą kawę. Jeśli nie ma Pan zdiagnozowanych żadnych schorzeń tego organu, nie musi Pan ograniczać kawy czy preparatów zawierających kofeinę”.
Sama kawa nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój zapalenia trzustki, zapalenia pęcherzyka żółciowego czy zapalenie żołądka. Jeśli jednak już zachorowaliście na którąś z powyższych dolegliwości, to zdecydowanie ograniczcie spożycie tego aromatycznego, pobudzającego napoju.
Gastroenterolodzy zalecają, aby przy zapaleniu trzustki zdecydować się na całkowite zaprzestanie picia kawy. Jeśli Wasz organizm jest wyjątkowo wrażliwy, to już mała dawka kofeiny może doprowadzić do wielu niebezpiecznych komplikacji.
A co w przypadku raka trzustki? Kilkadziesiąt lat temu pojawiły się głosy, że napój może mieć bezpośredni wpływ na rozwój choroby. Te plotki dementuje doktor Tracey Childs, szef chirurgii w Providence Saint John's Health Center w Santa Monica w Kalifornii, która mówi: „Kofeina zyskała złą reputację w latach 80., gdy jedno badanie wykazało, że spożywanie kawy zwiększa ryzyko raka trzustki. Zostało to obalone przez wiele innych późniejszych badań, które nie wykazały żadnego związku”.
Nie zaleca się picia kawy przy zapaleniu trzustki, ponieważ mała dawka kofeiny może doprowadzić do wielu niebezpiecznych komplikacji
Polecamy także: Kawa a tarczyca – czy choroby tarczycy wykluczają picie kawy?
Ból trzustki po kawie – jak sobie z nim radzić?
Mało kto może cieszyć się dobrym zdrowiem. Niektórzy skarżą się na bóle głowy, inni borykają się z problemami układu krążenia, natomiast pozostali mają problemy z układem trawiennym. Ból trzustki po kawie dotyka także Was? Jeśli po wypiciu filiżanki americano, cappuccino czy espresso odczuwacie nieprzyjemny ból brzucha, to warto dokładniej przyjrzeć się swojemu organizmowi i koniecznie udać się do specjalisty – Wasze zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze!
Przy chorej trzustce ból jest najczęściej zlokalizowany pod lewym podżebrzem, chociaż niektórzy opisują go jako ból rozlany, bez konkretnej lokalizacji. Zazwyczaj pojawia się około 30 minut po spożyciu danego posiłku i jest bardzo intensywny. Mogą mu towarzyszyć biegunka, nudności czy wymioty. Problemy z trzustką dotyczą przede wszystkim osób starszych, po 55. roku życia. Statystycznie częściej na tę dolegliwość zapadają mężczyźni niż kobiety.
Znacie już odpowiedź ma pytanie, czy kawa szkodzi na trzustkę. Co jednak robić, gdy lekarz zdiagnozował u Was nieprawidłowość tego organu, a jesteście zapalonymi kawoszami?
Niestety nie mamy dla Was dobrej wiadomości – w przypadku stanów zapalnych najlepiej na jakiś czas ograniczyć kawę lub całkowicie ją odstawić. Jej spożycie może dodatkowo podrażnić, i tak wrażliwy, układ pokarmowy. „Łagodzenie” kawy mlekiem także nie jest dobrym rozwiązaniem – połączenie laktozy i kofeiny może wywołać zgagę lub biegunkę.
Jeśli jednak wizja zrezygnowania z kawy nie wchodzi w grę, to pamiętajcie o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Pod żadnym pozorem nie pijcie kawy na pusty żołądek – to prosta droga to bolesnych dolegliwości. Pamiętajcie też o tym, by Wasza dieta była lekka i odpowiednio zbilansowana – alkohol czy tłuste potrawy zdecydowanie nie wpłyną korzystnie na Wasz stan zdrowia. No i najważniejsze – zachowajcie umiar. Sześć czy siedem kaw dziennie to zdecydowanie za dużo nawet dla osób, które są zupełnie zdrowe.
Picie kawy na pusty żołądek to prosta droga to bolesnych dolegliwości
Sprawdźcie również: Biegunka po kawie - dlaczego się pojawia i czy jest się czym martwić?
Trzustka a kawa – pamiętajcie, że zdrowie jest najważniejsze!
Czy kawa szkodzi trzustce? Tylko wtedy, gdy borykacie się ze stanem zapalnym. Wtedy filiżanka americano czy espresso nie jest dobrym posunięciem. Jeśli odczuwacie bolesne dolegliwości, to jak najszybciej skonsultujcie się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania. Odstawcie kawę na jakiś czas, by Wasz organizm mógł się szybko zregenerować. Na filiżankę ulubionej kawy jeszcze przyjdzie czas!
Możecie pochwalić się wyjątkowo dobrym stanem zdrowia? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z asortymentem naszej palarni Darvea! Znajdziecie u nas doskonałej jakości mieszkanki, których trudno nie pokochać od pierwszego łyka. Obsłużymy Was również jak należy, doradzimy itp. Zajrzyjcie na nasz sklep.