Senność po kawie − czy to normalne? Wyjaśniamy
Filiżanka kawy to Wasz sprawdzony sposób na dodanie sobie energii? A co jeśli ten aromatyczny napój przestaje pobudzać i zamiast tego skutkuje jeszcze większym zmęczeniem? Senność po kawie to temat, którym się dziś zajmiemy. Czy jest to zjawisko normalne i czy da się go uniknąć? Odpowiadamy!
Czy senność po kawie to normalne zjawisko?
Dlaczego pijecie kawę? Uwielbiacie jej smak i aromat o poranku, cenicie ją za właściwości zdrowotne, a może to nawyk, którego nie potraficie wyjaśnić? Powodów może być naprawdę wiele. Znaczna część społeczeństwa raczy się kawą w jednym celu – aby dodać sobie energii.
W powszechnej opinii ten aromatyczny napój to remedium na nieprzespaną noc czy wydający się nie kończyć dzień. Zawarta w kawie kofeina, czyli psychoaktywna substancja, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, ma za zadanie pobudzić organizm do działania i przepędzić resztki zmęczenia. Czy tak jest jednak zawsze? A może senność po wypiciu kawy zdarza się Wam znacznie częściej niż wzrost motywacji?
Okazuje się, że senność po kawie nie jest niczym zaskakującym. To zjawisko, które zdarza się powszechnie – u jednych w mniejszym, a u innych w większym stopniu. Jak to się dzieje, że ta psychoaktywna substancja, która pobudza, może jednocześnie być przyczyną ogromnego zmęczenia, a w skrajnych przypadkach nawet intensywnego bólu głowy? Odpowiedź na wszystkie Wasze pytania znajdziecie poniżej!
Przeczytajcie także:Kawa a sen. Czy picie kawy przed snem to dobry pomysł?
Dlaczego kawa usypia? Eksperci wyjaśniają
Zanim wyjaśnimy, dlaczego kawa usypia, przeanalizujemy, jak to się dzieje, że ten niepozorny napój dodaje tyle energii. Nie jest to zasługą żadnej magii. Za pobudzające działanie kawy odpowiedzialna jest wspomniana już wcześniej kofeina. Ten organiczny związek chemiczny przyspiesza bicie serca, a w efekcie do komórek ciała dociera wraz z krwią więcej tlenu i związków odżywczych. Co więcej, zawarta w ziarnach kawy kofeina stymuluje uwalnianie z wątroby glikogenu, czyli wielocukru, którego funkcją jest zapewnienie zapasów energii mięśniom oraz naszemu mózgowi.
Kofeina działa bezpośrednio na mózg, a dzięki temu, że jest podobna do adenozyny, konkuruje z nią o pobudzanie zlokalizowanych w mózgu receptorów. Adenozyna to substancja chemiczna, która ma bezpośredni wpływ na cykl snu oraz czuwania. W normalnych warunkach cząsteczki adenozyny wiążą się ze specjalnymi receptorami w mózgu, by spowolnić jego aktywność w przygotowaniu do snu. Kofeina skutecznie zapobiega temu zjawisku, wiążąc się z receptorami adenozynowymi. Co więcej, kofeina pobudza wydzielanie adrenaliny, dopaminy czy serotoniny, co przyczynia się do poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego.
Skoro kofeina jest psychoaktywną substancją, to dlaczego kawa usypia? Czy jedno nie wyklucza drugiego? Wspomniane wcześniej cząsteczki adenozyny wykazują działanie hamujące, zatem kofeina znosi ich działanie, a w efekcie prowadzi do pobudzenia. Ta sytuacja nie jest jednak czarno-biała. Niektórzy ludzie mają przewagę receptorów adenozynowych pobudzających. Gdy kofeina blokuje ich działanie, jednocześnie ogranicza ich aktywujący wpływ na mózg. To tłumaczy, skąd pojawia się nadmierna senność po kawie.
Stan apatii i zmęczenia po wypiciu filiżanki ulubionego espresso, cappuccino czy latte może mieć jeszcze inna przyczynę. Być może jest to kwestia przyzwyczajenia organizmu do stale dostarczanych dawek kofeiny. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to kawa przestaje oddziaływać na receptory adenozynowe i nie minimalizuje uczucia zmęczenia.
Sprawdźcie również:Czy uzależnienie od kawy jest możliwe? Odpowiadamy!
Senność po wypiciu kawy − jak jej zapobiegać?
Za Wami długa noc, a przed Wami jeszcze dłuższy dzień? W takich chwilach kawa wydaje się być jedynym wybawieniem. Problem pojawia się w momencie, gdy ulubiony napój przestaje wykazywać działanie pobudzające, a zamiast niego pojawia się apatia i zmęczenie. Co zrobić, by senność po kawie nie dopadła także Was? Mamy na to kilka sposobów!
Pomożemy Wam odkryć dlaczego łapie was senność po kawie
Kawa bez cukru? Daj jej szansę!
Nie wyobrażacie sobie filiżanki kawy bez dodatku słodzika? Być może to właśnie on jest sprawcą nadmiernej senności. Cukier powoduje nagłe skoki insuliny, a następnie jej gwałtowne spadki. Objawia się to sekwencjami nadmiernego pobudzenia i spadkami energii poniżej normy początkowej.
Wykorzystany przez organizm cukier powoduje głód cukrowy, którego objawami są bóle głowy, zmęczenie i wspomniana wcześniej senność. Akurat tego dnia potrzebujecie maksymalnego pobudzenia? Najlepszym posunięciem będzie wypicie kawy bez dodatku cukru i mleka. Ryzyko zaśnięcia po mocnym espresso jest naprawdę niewielkie!
Dodając cukier do kawy jesteście narażeni na nadmierne pobudzenie i spadek energii poniżej normy początkowej
Pamiętaj o umiarze
„Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.” Kto nie zna słów ojca medycyny nowożytnej, Paracelsusa? W kontekście picia kawy są one także aktualne.
Zawarta w ziarnach kawy kofeina może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i ogólne funkcjonowanie organizmu. Żeby jednak do tego doszło, należy przestrzegać niezwykle ważnej reguły, czyli picia kawy z umiarem. Eksperci w dziedzinie zdrowia zgodnie przyjmują, że optymalna i bezpieczna dzienna dawka kofeiny wynosi do 250 mg. Aby lepiej zobrazować tę liczbę dodajmy, że filiżanka parzonej kawy ma od 70 do 140 mg kofeiny. Pamiętajcie o tym, że granica 250 mg nie dotyczy wyłącznie kawy, a wszystkich produktów, które zawierają kofeinę. Do tej kategorii należą herbata, napoje energetyczne czy czekolada.
Starajmy się aby nie przekraczać 250 mg dziennej dawki kofeiny
Drzemka kawowa
Słyszeliście kiedyś o drzemce kawowej? Polega ona na wypiciu filiżanki ulubionej kawy, a następnie udaniu się na maksymalnie dwudziestominutową drzemkę. Brzmi irracjonalnie? Może i tak, ale za to działa!
Adenozyna poprzez spowalnianie aktywności komórek nerwowych sprawia, że czujemy się senni. Nasz mózg oczyszcza się jednak z tej substancji w trakcie snu. Po wypiciu filiżanki kawy kofeina korzystając z okazji wpasowuje się w te same receptory, w które normalnie wpasowałaby się adenozyna. W efekcie budzicie się pełni energii i chęci do życia!
Drzemka 20 minutowa to nic złego, ważne że po niej budzimy się pełni energii do życia!
Przeczytajcie również: Czy kawa podnosi ciśnienie? Nadciśnienie a picie kawy
Kawa nie zawsze pobudza
W idealnym świecie już jeden łyk kawy sprawia, że wraca nam siła do działania. Niestety, rzeczywistość nie zawsze jest taka kolorowa. Senność po kawie to powszechne zjawisko, które nie jest niczym dziwnym. Na całe szczęście znamy sposoby, jak możecie przechytrzyć swój organizm!
Jaka kawa doda Wam najwięcej energii? Oczywiście ta z asortymentu palarni Darvea. Nasze mieszanki nie tylko pobudzają, ale także cudownie pachną i pysznie smakują. Przekonajcie się sami!