Zrób domowy syrop do kawy, który umili Ci jesień!
Lato nie sprawia na razie wrażenia, jakby gdziekolwiek się wybierało. Nie z nami jednak te numery. Dobrze wiemy, że to będzie dosłownie moment, kiedy skończą się całodniowe upały, a jedyne co będzie nas motywowało do wyjścia z domu to „złota polska jesień”. A z nią to też bywa różnie… Co przygotujemy tym razem jako remedium na jesienną słotę? Domowy syrop do kawy – gęsty eliksir dobrego samopoczucia!
Jak zrobić domowy syrop do kawy?
Słowem wstępu, syropy w najróżniejszych smakach można oczywiście kupić w niemal każdym sklepie. Jednak jako pracownicy manufaktury, a także po prostu jako ludzie ceniący sobie jakość w produktach spożywczych, nie możemy z czystym sumieniem polecić wam gotowych syropów.
Przeczytaj również: Jak zrobić likier kawowy? Poznaj nasz sprawdzony przepis!
Oczywiście domowy syrop do kawy nie będzie się wiele różnił od sklepowego w kwestii kaloryczności. W tym wymiarze to prawdziwa bomba, niezależnie od sposobu produkcji. Skoro decydujemy się więc na jego użycie, warto zadbać o to, aby był jak najwyższej jakości, bez „poprawiających” smak aromatów i utrwalaczy. Jak zrobić syrop do kawy? Przepis nie jest taki trudny!
Przedstawimy Wam dzisiaj trzy różne przepisy, dosyć podobne, jeżeli chodzi o przygotowanie, ale zdecydowanie odróżniające się od siebie smakiem. Który okaże się Waszym ulubionym?
Przyznajcie, że domowe syropy do kawy prezentują się pięknie
Domowy syrop do kawy o smaku czekolady
Ależ się zrymowało nam w tytule wyżej! :-) Poczytamy to za dobry znak. Syrop czekoladowy to prawdopodobnie najpopularniejszy płynny dodatek do słodkich kaw czy też deserów. Czego będziemy potrzebować?
- 2/3 szklanki gorzkiego kakao
- 2 szklanki wody
- ½ szklanki cukru
- Szczypta soli
- Kakao wsypujemy do wody umieszczonej w garnku, a następnie stawiamy na kuchenkę na średnim ogniu
- Mieszamy do momentu aż kakao się rozpuści
- Wsypujemy cukier i na niskim ogniu gotujemy przez kilka minut, aż całość nieco się zredukuje. Po tym czasie ściągamy z ognia, zostawiamy do ostygnięcia, a potem przelewamy do szklanej butelki. Syrop przechowujemy w lodówce!
Im dłużej będziemy go trzymać na ogniu, tym gęstszy i bardziej nasycony będzie końcowy produkt. W zależności od tego, do czego chcemy go użyć, można z tym czasem eksperymentować. Przy proporcjach składników, które wskazaliśmy, optymalnym czasem wydaje się 4-5 minut, ale jeżeli użyjecie ich trochę więcej, to wydłużona redukcja da Wam podobną końcową objętość.
Domowy syrop do kawy o smaku karmelu
Wyobraźcie sobie stos pancake’ów, oblany złocistym syropem. Tak, tak, najczęściej jest to syrop klonowy. Natomiast domowa produkcja syropu klonowego z naturalnych produktów, mogłaby by być nie lada wyzwaniem. Chyba, że mamy na sali jakiegoś Kanadyjczyka? Śmiało, chętnie posłuchamy! ;)
To prawda, że wspaniale smakuje syrop klonowy do kawy. Przepis na niego to jednak niestety wiedza tajemna, wykraczająca jeszcze poza nasze kuchenne możliwości!
W zamian za syrop klonowy przygotujemy więc inną słodką polewę. Karmel może się wydawać unikalnym smakiem, do użycia którego będziemy potrzebowali gotowych aromatów, ale to nic innego jak poddany obróbce termicznej cukier!
Bierzmy się więc do pracy! Domowy syrop do kawy o złotej barwie sprawi, że każdy z waszych deserów będzie insta-worthy ;)
Tym razem celujemy w nieco wyższe proporcje, tak aby uzyskać około litr syropu. Przyda się Wam zarówno do kawy, jak i do wypieków, więc bez strachu, na pewno się nie zmarnuje.
Czego będziemy potrzebować?
- 1 200g cukru
- 700g wody
- cytryna
- Wsypujemy 200g cukru do garnka i zalewamy je 100g wody
- Mieszamy, a następnie zaczynamy podgrzewać na niskim ogniu, tak aż cukier się skarmelizuje i nabierze bursztynowego koloru. Uważamy, żeby nie przypalić!
- Zdejmujemy z palnika
- Do gorącej mieszaniny dodajemy 600g wrzącej wody (bardzo ostrożnie, zbyt szybkie wlanie może spowodować gwałtowną reakcję, a peeling z gorącego cukru, zaufajcie nam, nie jest tym o czym marzy wasza skóra)
- Wsypujemy cukier i dodajemy sok z połówki cytryny
- Gotujemy przez około 45 minut na bardzo niskim ogniu, nie mieszając podczas gotowania
Gotowe! Ostrożnie zdejmujemy z ognia i po ostudzeniu przelewamy do naczyń, w których chcemy przechowywać nasz syrop karmelowy do kawy. Przepis jest trochę trudniejszy niż pozostałe, ale na pewno dacie radę!
Nie zniechęcajcie się tym, że po 45 minutach nadal nie będzie szczególnie gęsty – po ostygnięciu nabierze właściwej konsystencji.
Domowy syrop do kawy o smaku… kawy?
Ha, tego się pewnie nie spodziewaliście! ;) Tak, nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie sprawdzili czy dodanie kawy do przepisu nie zaowocuje czymś ciekawym.
Czego będziemy potrzebować tym razem?
- 20g kawy
- 300ml wody
- ½ szklanki cukru
- Wsyp kawę do gotującej się wody
- Gotuj na niskim ogniu przez ok. 5 minut
- Po tym czasie całość przelej przez papierowy filtr
- Do przefiltrowanej kawy dodaj cukru i podgrzewaj na niskim ogniu
Syrop będzie miał właściwą konsystencję, kiedy zredukuje się około o połowę, natomiast tak jak wspominaliśmy w pierwszym przepisie, jeżeli potrzebujecie gęstszego syropu, to użyjcie nieco więcej składników i redukujcie odpowiednio dłużej.
Tak przygotowany syrop świetnie nada się jako dodatek do gofrów, naleśników, czy też lodów. Oczywiście w połączeniu z mleczną kawą również daje całkiem ciekawy rezultat!
Najważniejsze pytanie w tym przepisie – jakiej kawy użyć? Kawa podczas przygotowania syropu będzie poddawana wysokiej temperaturze, mocno słodzona, a ostatecznie syrop będzie używany jako dodatek do deserów o intensywnych smakach. Kawa, której użyjemy powinna charakteryzować się więc intensywnym, klasycznym smakiem, który nie zgubi się gdzieś po drodze.
Co powiecie na naszą Nikaraguę SHG?
Jak połączyć kawę z syropem?
Z pierwszymi dwoma syropami będzie łatwiej, z ostatnim zachęcamy do eksperymentów, ale chyba lepiej się jednak sprawdzi w wypiekach niż jako dodatek do słodkich naparów ;) Syrop do kawy dodajemy po zaparzeniu jej, najlepiej po tym jak kawa delikatnie ostygnie.
Przeczytaj również: Czy kawa ziarnista się psuje? Sprawdź!
Pamiętajmy, aby zawsze porządnie wymieszać całość przed podaniem, ponieważ mimo że warstwa syropu na dnie wygląda w odpowiednim szkle całkiem estetycznie, to wrażenie smakowe z picia takiego płynnego deseru „warstwami” może być trochę słabsze ;) Nawet nasz pyszny domowy syrop do kawy potrzebuje balansu!
Przed spożyciem, wymieszajcie syrop z kawą dla uzyskania klarowności
Z kawą wzbogaconą syropem jesień nie będzie taka zła!
A przynajmniej taką mamy nadzieję ;) Trzymając się tej wersji, jesteśmy pełni nadziei, że z naszymi przepisami już wiecie, jak zrobić syrop do kawy. Dajcie znać, jak wyszły Wam syropy z naszych przepisów i do czego ich użyliście! A jeżeli macie w sobie trochę duszy fotografa, to wrzućcie zdjęcie na Instagrama i otagujcie nasz profil – chętnie zobaczymy, gdzie docierają owoce naszej pracy, i jak prezentują się w Waszych filiżankach.
Syropy do kawy przygotowane we własnym zakresie wzbogacą Waszą spiżarnię