Espresso lungo - jaka to kawa?
Espresso, mimo że wydaje się stosunkowo prostym (jeżeli chodzi o sposób podania) naparem, ma wiele różnych odmian, które dla kawosza rozpoczynającego dopiero przygodę z małą czarną, mogą być nieco konfundujące. Dziś opowiemy więc o jednej z nich, a konkretnie o espresso lungo.
Kawa lungo, jak i inne odmiany espresso, wydają się o tyle intrygujące, że espresso zwykło kojarzyć się ze „zwykłą czarną” bez dodatków i skomplikowanych metod parzenia. Naturalnie, jeżeli zajmujecie się espresso na poziomie speciality, to wiecie, że ta prostota to raczej powierzchowne wrażenie niż cała prawda.
W przygotowywaniu espresso, podobnie jak w wypadku metod alternatywnych, zachodzi mnóstwo zmiennych, które mają bezpośredni wpływ na ostateczne właściwości naparu. Czy kawa espresso lungo to dalej „czyste” espresso? Skąd wzięła się nazwa lungo? Z czym najlepiej podawać tę kawę? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Kubek w dłoń i zapraszamy do lektury!
Kawa lungo - co to jest?
O co chodzi z lungo? Kawa, jak wiecie, w pewnym sensie to włoski wynalazek. Przynajmniej w naszym kręgu kulturowym. Nie będzie więc zaskoczeniem, że jest to metoda przygotowywania kawy, która przywędrowała do Europy Centralnej właśnie ze słonecznej Italii.
Czym w takim razie espresso lungo różni się od tradycyjnego espresso? Główna różnica tkwi w proporcjach wody do kawy, których używamy przygotowując napar. Tradycyjne espresso oscyluje w okolicach proporcji 1:2, czyli przy 18g dozie kawy powinniśmy uzyskać 36ml końcowego naparu. W wypadku espresso lungo, proporcje nieco się zmieniają. Zaczynają się od 1:3, a niektórzy bariści dobijają nawet do 1:4, czyli z tej samej dozy jak w wypadku zwykłego espresso, uzyskujemy dwa razy więcej naparu. Czym to skutkuje?
Przede wszystkim bardziej ekonomicznym wykorzystaniem ziaren. A tak na poważnie, to tak duża zmiana w proporcjach sprawia, że espresso lungo nabiera nieco właściwości, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się nam z espresso.
W ekstrakcji kawy pierwsze rozpuszczają się związki odpowiedzialne za owocową kwasowość, potem te odpowiedzialne za słodycz, a na samym końcu te, które nadają naparowi goryczki. Przedłużenie ekstrakcji sprawi więc, że każdy z tych etapów będzie trwał nieco dłużej, a tym samym odciśnie większy ślad na końcowym smaku.
Różnica pomiędzy espresso a espresso lungo tkwi w proporcjach wody do kawy
Czym lungo różni się od americano?
Jeżeli spojrzymy na różnice w proporcjach między espresso a americano i espresso a lungo, możemy w pierwszym odruchu pomyśleć, że lungo to po prostu „mniejsze americano”. Różnica polega jednak na tym, że w wypadku americano wodę dodajemy już po ekstrakcji do normalnie przygotowanego espresso, a wypadku lungo używamy większej objętości wody przy samym zaparzaniu.
Lungo jest więc bardziej owocowe, słodsze, ale ma nieco niższe body niż typowe espresso. W związku z tym, że w dłuższej ekstrakcji do naparu przedostają się też związki wynikające bezpośrednio z procesu wypalania ziarna, ważne jest, aby dobrać kawę o odpowiednim poziomie wypalenia. Odpowiednim, czyli jakim?
Można powiedzieć, że lungo to „mniejsze americano”
PRZECZYTAJ TEŻ: Espresso, Cappuccino, Americano... poznajcie najpopularniejsze rodzaje kaw!
Jakie ziarno najlepiej sprawdzi się do lungo?
Wiemy już, co może nam smakowo zaoferować espresso lungo. Jaka to kawa najlepiej sprawdzi się jednak w tej metodzie? Tak jak wspomnieliśmy wyżej, przedłużona ekstrakcja podbija pożądane smaki, ale sprawia też, że musimy się liczyć z podwyższoną goryczką, zależną od stopnia wypalenia.
W wypadku zwyczajnego espresso, ciemno palone ziarno sprawdza się dobrze, ponieważ dzięki krótkiemu czasowi ekstrakcji goryczka charakterystyczna dla tego stopnia palenia, balansuje się z naturalną kwasowością i słodyczą ziaren. W wypadku lungo, lepiej będzie postawić na ziarna średnio palone, które dadzą nam zbliżoną intensywność smaku, bez przesadzonej goryczki. Polecamy wypróbować do tego celu naszą dedykowaną do espresso kawę Speciality Brazil Fazenda Pedra Grande.
Kawa Speciality Brazil Fazenda Pedra Grande świetnie nadaje się pod espresso
Kawa espresso lungo - jak ją przygotować?
Jeżeli dysponujesz bardziej zaawansowanym ekspresem automatycznym, to prawdopodobnie ma on wbudowany program, który przygotuje espresso lungo. W takim wypadku musisz zająć się tylko dostarczeniem ekspresowi odpowiednich ziaren i gotowe! Jeżeli Twój ekspres nie ma jednak takiej funkcji to wystarczy, że zostając przy tej samej dozie kawy co przy espresso, ustawisz nieco większą objętość wody.
Jeżeli posiadasz ekspres kolbowy to polecamy zacząć od proporcji 1:4 przy dozie 18g (czyli ostatecznego naparu powinniście uzyskać 72 ml). Kwestie grubości mielenia pozostawiamy Twoim eksperymentom, ale dobrze będzie zacząć od nieco grubszego niż w wypadku espresso.
Do przygotowania espresso lungo należy wybrać ziarna kawy wysokiej jakości w średnim paleniu
PRZECZYTAJ TEŻ: Kawa ristretto - jaka to kawa?
Z czym podawać kawę lungo?
Czego jeszcze brakuje w naszym przewodniku po fenomenie jakim jest kawa lungo? Co to za kawa bez odpowiednio dobranego deseru! Lungo nie ma tej gęstości i mocy co espresso, warto więc wybrać nieco lżejsze smakołyki. Proponujemy wypróbować naszą klasyczną piankę kawową.
ZOBACZ: Pianka kawowa - nasz pomysł na pyszny deser z kawy!
Lungo, czyli napój z leksykonu tradycyjnych kaw włoskich!
Wiesz już czego spodziewać się, jeżeli w Twojej ulubionej kawiarni pojawi się kawa lungo, a także co to za napar i jak przygotować go samemu w domu. Pozostaje nam życzyć Ci powodzenia w baristycznych eksperymentach (albo i szerokiej drogi w kawowych podróżach).
Tymczasem niezależnie od tego, czy masz ochotę na lungo, cappuccino, czy soczysty przelew, zapraszamy do naszego sklepu internetowego Darvea, gdzie znajdziesz ziarna odpowiednie dla wszystkich kawowych metod, akcesoria niezbędne do parzenia oraz rzemieślnicze łakocie które umilą kawowe spotkania. Na naszym blogu znajdziesz z kolei porady, jak z tych metod korzystać!