Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kawa po zawale jest wskazana, a może szkodzi? Rozwiewamy wątpliwości!

2022-02-21
Czy kawa po zawale jest wskazana, a może szkodzi? Rozwiewamy wątpliwości!

Życie po zawale serca wcale nie musi być pasmem wyrzeczeń. Okazuje się, że wiele przyzwyczajeń pozostaje niezmienionych. Czy kawa po zawale jest wskazana, a może zdecydowanie lepszym posunięciem będzie jej całkowite wyeliminowanie z jadłospisu? Znamy odpowiedź!

 

 

 

 

Czy po zawale serca można pić kawę? Spieszymy z odpowiedzią!

 

Zawał serca to nic innego, jak bardzo niebezpieczny efekt niedokrwienia mięśnia sercowego, w wyniku którego dochodzi do jego martwicy. Przyczyną wystąpienia zawału serca jest pęknięcie lub krwotok do blaszki miażdżycowej albo narastanie zakrzepu na jej powierzchni.

Charakterystyczny symptom zawału serca stanowi uczucie gniecenia, pieczenia lub też ucisku za mostkiem. Ból ma duże nasilenie, a czasem nawet promieniuje do szczęki, barków czy rąk. Dyskomfort zazwyczaj pojawia się w stanie spoczynku i często towarzyszą mu lęk, potliwość, przyspieszenie tętna i intensywne duszności.

Zawał serca nie jest niczym rzadkim. Statystyki mówią, że każdego roku w Polsce przechodzi go blisko 90 tysięcy osób. Co zatrważające, aż 10% z nich to osoby przed 45 rokiem życia! Z zawałem mierzą się głównie mężczyźni, jednak z roku na rok systematycznie rośnie liczba kobiet, które przechodzą zawał serca.

Po przebytym zawale życie osoby chorej niewątpliwie ulega zmianie. Przede wszystkim zwiększa się świadomość tego, jak ogromną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia odgrywa nasz styl życia. Jedną z pojawiających się wątpliwości jest to, czy po zawale serca można pić kawę?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich kawoszy. Z aktualnych badań wynika, że kawa po zawale serca nie musi znaleźć się na liście niedozwolonych produktów. Oczywiście zasada, o której należy pamiętać, to umiar. Dobrym posunięciem będzie też chwilowe odstawienie kofeiny na kilka dni po zawale.

 

Przeczytajcie również: Kawa a chore serce. O czym musisz pamiętać?

 

Co na temat połączenia kawa a zawał sądzą eksperci? Kardiolog Andrzej Gębala mówi: „(...) Jeżeli ktoś pił kawę, herbatę przez całe życie w rozsądnych ilościach i dotychczas nie miał po nich zaburzeń rytmu serca, skoków ciśnienia tętniczego to nadal może je z umiarem przyjmować. Herbata i kawa po zawale w odpowiednich proporcjach nie jest zabroniona”.

 

Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Jak działa kawa po zawale na organizm?

 

Każdy z nas zna osobę, która po przebudzeniu od razu udaje się do kuchni, by zaparzyć sobie filiżankę ulubionej kawy. A może Wy sami zaliczacie się do tej kategorii ludzi i nie potraficie wyobrazić sobie dnia bez kubka latte, americano czy espresso? Nie od dziś wiadomo, że zawarta w kawie kofeina ma dobroczynny wpływ na wiele aspektów zdrowia. Ten aromatyczny napój poprawia koncentrację, działa pobudzająco, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i przede wszystkim obłędnie smakuje.

Do nieco problematycznych kwestii zalicza się kawa po zawale. Wiele osób jest rozdartych pomiędzy chęcią raczenia się swoim przysmakiem a utrzymaniem odpowiednich nawyków żywieniowych. Na całe szczęście najnowsze badania dają raczej pozytywne rezultaty – picie kawy po przebytym zawale serca jest nie tylko dozwolone, a być może nawet pożądane!

Do takich wniosków doszedł zespół dr Judith Haendeler i dr Joachima Altschmieda z uniwersytetu w Düsseldorfie, który od lat zajmuje się badaniem działania białka zwanego p27. Na podstawie eksperymentów na gryzoniach dowiedziono, że odgrywa ono niemałą rolę w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Myszy, u których zaburzono działanie p27, znacznie częściej umierały na zawał serca, niż zwierzęta w grupie kontrolnej.

Kiedy myszom podano dawkę kofeiny o równowartości czterech filiżanek kawy, okazało się, że u zwierząt występuje aktywacja działania białka p27 w mitochondriach. To właśnie ta struktura jest fabryką energii. Biało p27 bezpośrednio wpływało na ochronę komórki mięśnia sercowego przed śmiercią komórkową oraz aktywowało proces przekształcania komórek tkanki łącznej w komórki zawierające kurczliwe włókna.

Niestety ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile filiżanek kawy po zawale jest dawką bezpieczną. Zamiast po omacku błądzić w gąszczu niesprawdzonych informacji, o wiele lepiej będzie zasięgnąć rady lekarza prowadzącego. Konkretne wskazówki dotyczące spożywania kofeiny mogą bezpośrednio korelować ze stopniem uszkodzenia serca po zawale, przewlekłymi chorobami, regularnie przyjmowanymi lekami czy aktualnymi wynikami badań.

Warto pamiętać jeszcze o jednym – mała czarna nie działa równie dobrze na wszystkich. Napojów kofeinowych powinny unikać osoby z wysokim ciśnieniem, ponieważ każda kolejna filiżanka dodatkowo je podnosi.

 

Picie kawy po zawale

Napojów kofeinowych powinny unikać osoby z wysokim ciśnieniem, ponieważ każda kolejna filiżanka dodatkowo je podnosi

 

Przekonajcie się: Czy kawa podnosi ciśnienie? Nadciśnienie a picie kawy

 

 

Jakie produkty wyklucza dieta po zawale serca?

 

Dieta po zawale serca jest równie istotna, co odpowiednie leczenie farmakologiczne, jeśli zależy Wam na szybkim powrocie do zdrowia. Co w takim razie powinno znaleźć się w jadłospisie osoby, która dopiero co doświadczyła nieprzyjemnych symptomów ze strony układu krwionośnego?

Jedną z ważniejszych zasad jest ograniczenie tłuszczu do maksymalnie 20% całodziennego zapotrzebowania. Co więcej, tłuszcze w jak największym stopniu powinny pochodzić ze źródeł roślinnych. Z diety osoby po zawale serca powinny zniknąć wszystkie smażone potrawy, tłuste mięsa i tłusty nabiał. Czym je zastąpić? Doskonałym źródłem energii będą nasiona roślin strączkowych, niesolone orzechy, roślinne oleje, chude mięso czy ryby.

Kolejna istotna zmiana to ograniczenie spożycia soli i zwiększenie w diecie błonnika pokarmowego. Osobom po zawale zaleca się spożywać co najmniej 200 g warzyw i 200 g owoców dziennie.

Po zawale zmianie powinien ulec nie tylko jadłospis, ale przede wszystkim styl życia. Ważnym elementem profilaktyki jest rzucenie palenia, gdyż działa ono silnie prozakrzepowo. Badania wskazują, że osoby, które rzuciły palenie, miały o 36% mniejsze ryzyko śmierci niż te, które nie przestały palić.

 

Zobaczcie także: Czy kawa przed badaniami krwi to dobry pomysł? Wyjaśniamy!

 

 

Kawa a zawał – zachowaj rozwagę!

 

Znamy odpowiedź na pytanie, czy kawa szkodzi po zawale. Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, byście mogli cieszyć się filiżanką ulubionego napoju – oczywiście w rozsądnych ilościach. W razie jakichkolwiek wątpliwości udajcie się po radę do lekarza prowadzącego.

Słynne powiedzenie „Nie liczy się ilość, ale jakość” jest aktualne także w kwestii picia kawy. Gwarantujemy, że już jedna filiżanka dziennie przygotowana z ziaren asortymentu naszej palarni Darvea jest warta więcej, niż cały dzbanek innej mieszanki.

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Opóźnienie w realizacji. Błędna informacja dotycząca terminu dostarczenia.
2024-06-03
Obsługa na najwyższym poziomie. Może służyć za wzór dla innych.
pixelpixel