Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy można mieć uczulenie na kawę? Jak się ono objawia?

2020-11-17
Czy można mieć uczulenie na kawę? Jak się ono objawia?

Uwielbiacie delektować się smakiem kawy o poranku, jednak po dawce kofeiny nie czujecie się najlepiej? To może – ale nie musi – być objaw uczulenia na kawę. Dowiedzcie się więcej o tym schorzeniu!

Złe samopoczucie po małej czarnej, to problem, który istnieje i dotyczy niemałej części społeczeństwa, ale niewiele się o nim mówi. A szkoda, bo w jednym z najgorszych wypadków okazać się może, że jest to alergia na kawę. Objawy tego schorzenia przypadłości i kroki, jakie należy podjąć, by potwierdzić przypuszczenia, opisaliśmy poniżej.

Czy można mieć uczulenie na kawę?

 

Kawę chętnie pija niemal każdy – od nastolatków, aż po osoby w podeszłym wieku. Na całym świecie jest ceniona za swoje walory smakowe, aromat i właściwości pobudzające. Przeprowadzane badania wskazują, że ten czarny płynny napój wykazuje nawet właściwości zdrowotne!

Niestety zdrowie, to kwestia bardzo indywidualna i nie każdy cieszy się dobrym samopoczuciem po wypiciu filiżanki małej czarnej. Czasami wpływ mają na to wpływ mają żołądkowe dolegliwości, takie jak wrzodyBywa jednak, że przyczyna jest zupełnie inna – także okazuje się bowiem, że alergia na kawę to problem, z którym boryka się wiele osób. 

Nie zawsze przyczyną alergii jest nadwrażliwość na ziarna kawy same w sobie – równie często przyczyną może być obca substancja. Badania opublikowane w „Journal of Toxicology and Environmental Health” wykazały, że w niektórych przypadkach próbki ziaren kawy były zanieczyszczone toksynami odpornymi na procesy prażenia i to właśnie one mogły powodować uczulenie. Jak rozpoznać u siebie objawy uczulenia na kawę?

 

Kod rabatowy dla czytelników

 

To także może Was zainteresować: Czy kawa szkodzi nerkom? Poznaj wyniki badań naukowych!

 

Uczulenie na kawę – objawy

 

Normalnym zjawiskiem jest to, że po wielu filiżankach tego napoju możemy czuć się nie najlepiej. Zawarta w kawie kofeina,  to w końcu psychoaktywna substancja, która należy do grupy stymulatorów – oznacza to, że ma wpływ na działanie układu nerwowego.

Uczulenie na kawę czasami trudno zauważyć – objawy mogą być krótkotrwałe i niezbyt dokuczliwe (są wśród nich na przykład biegunka czy ból brzucha). Postawienie diagnozy utrudnia także fakt, że symptomy różnią się zależnie od osoby. Mogą pojawić się bóle głowy, wymioty, potliwość, zaburzenia snu i koncentracji, gazy, a nawet czy nazbyt częste oddawanie moczu. Objawy nie dotyczą wyłącznie sfery fizjologicznej – nietolerancja kawy może objawiać się także poprzez stany lękowe, urojenia, a w niektórych przypadkach nawet ataki paniki.

Sprawę komplikują nie tylko niejasne i liczne symptomy, ale również czas, kiedy się one pojawiają. U niektórych alergików złe samopoczucie jest reakcją natychmiastową, tuż po wypiciu kawy, inni natomiast odczuwają dyskomfort dopiero po upływie kilku godzin.

 

Kawa zielona w filiżance espresso

Zawarta w kawie kofeina,  jest substancją psychoaktywną, która należy do grupy stymulatorów – oznacza to, że ma wpływ na działanie układu nerwowego

 

Przeczytajcie również: Kawa a wątroba — sprawdź, jak mała czarna wpływa na ten ważny organ!

 

Jak zdiagnozować nietolerancję kawy?

 

Niekiedy zaobserwowanie objawów nie wystarcza, by w pełni zdiagnozować nietolerancję kawy. Profesjonalnym badaniem wrażliwości na elementy diety zajmuje się nutrigenetyka. To stosunkowo nowa dziedzina badań, która bada związki pomiędzy żywieniem, a analizą genów.

Dr Anna Piotrowska-Mietelska wyjaśnia: Budową każdej komórki ciała, funkcjonowanie każdego procesu w organizmie zaprogramowane jest w DNA. Zatem wykonując analizę wybranych genów związanych z metabolizmem, jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak zareaguje nasz organizm na różne składniki diety.

Lekarka dodaje: Genetyczna wrażliwość na kawę polega na występowaniu wariantu genu CYP1A2, który warunkuje wolniejsze działanie enzymu rozkładającego kofeinę. W związku z tym pobudzające działanie kawy utrzymuje się dłużej.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest spora różnica pomiędzy nietolerancją na dany produkt, a alergią. Alergicy nie tolerują nawet najmniejszej dawki alergenu, a jego spożycie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Osoby, które borykają się z nietolerancją, są w stanie spożyć niewielką ilość substancji, która ich uczula, bez zagrażających życiu i zdrowiu następstw.

 

Czarna kawa w filiżance

Utrzymywanie się pobudzającego działania kawy jest uwarunkowane genetycznie

 

Z czym nie mylić uczulenia na kawę?

 

Symptomy, które występują u osób, które cierpią na nietolerancję kawy, mogą występować także z racji innych schorzeń. Nudności, biegunka czy wymioty są sygnałem dosyć często wysyłanym przez organizm, gdy dzieje się coś nieprawidłowego.

Jeśli zauważacie u siebie złe samopoczucie po wypiciu kawy, warto zastanowić się, jaki jest Wasz dzienny limit na ten napój. Niekiedy przyczyną bólu głowyczy niepokoju może być nie tyle uczulenie na kawę, ile picie jej w zbyt dużych ilościach.

Innym istotnym czynnikiem jest kwestia trawienia. Szczególnie osoby cierpiące na zgagę czy wrzody żołądka powinny mieć świadomość, że ich organizm nie będzie radził sobie tak dobrze z trawieniem kawy, jak organizm osoby całkowicie zdrowej.

Często bywa tak, że to nie ziarna kawy są odpowiedzialne za reakcję alergiczną, lecz dodawane do napoju dodatki. Nietolerancja laktozy, to przypadłość, na którą cierpi prawie połowa społeczeństwa – spora część osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cukier mleczny im nie służy. Zawarta w zwierzęcym mleku laktoza może być sprawcą biegunki, wymiotów czy bólu brzucha. Zanim zatem zrezygnujesz z kawy, spróbuj picia jej bez przygotować ją bez mleka lub z napojem roślinnym.

 

Kawa z chemexu

Często bywa tak, że to nie ziarna kawy są odpowiedzialne za reakcję alergiczną, lecz dodawane do napoju dodatki. Można w razie niedogodności spróbować, przed jej odstawieniem, jak działa na nas kawa w czystej postaci - bez dodatków np. mleka. Zawsze należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą

 

Polecamy także: Kawa a chore serce. O czym musisz pamiętać?

 

Dlaczego lepiej nie bagatelizować alergii na kawę?

 

Żadne schorzenie nie powinno być bagatelizowane. Sytuacja ma się podobnie w przypadku nietolerancji na kawę. Jeśli zaobserwujecie u siebie objawy, warto niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą i wykonać niezbędne badania. Komplet wyników potwierdzi, czy rzeczywiście problem Was dotyczy, a jeśli tak, to lekarz zasugeruje najlepsze rozwiązanie. 

Pierwszym krokiem zaleconym przez medyka będzie odstawienie kawy na minimum kilka miesięcy. Następnie, pod jego kontrolą, będzie ona ponownie wprowadzana do diety, by sprawdzić, jak organizm na nią zareaguje.

Jak mówi dietetyk Karolina Drews-Raczewska: Warto stosować się do wszelkich zaleceń specjalistów i pod ich kontrolą wprowadzać kawę ponownie do diety. Odstawienie kawy i uszczelnienie bariery jelitowej to duża szansa dla smakoszy kawy do powrotu do rytuału jej picia.

Specjalistka w dziedzinie dietetyki dodaje: Picie kawy przez osoby jej nietolerujące, gdy usuwanie kofeiny z organizmu jest znacznie wydłużone, wiązać się może z podwyższonym ryzykiem zawału serca i nadciśnienia tętniczego.

 

Kawa Darvea Peru Santa Cruz
Picie kawy przez osoby ją nietolerujące, np. u których występuje przedłużone uwalnianie kofeiny, może wiązać się z podwyższonym ryzykiem zawału serca i nadciśnienia tętniczego 

 

Przeczytajcie również: Dawno, dawno temu, czyli historia kawy w Polsce w pigułce!

 

Postawcie zdrowie na pierwszym miejscu

 

Udawanie, że problem nie istnieje, to nie jest dobre rozwiązanie. Zdrowie powinno być nadrzędną wartością stawianą na pierwszym miejscu., o którą musimy zadbać w szczególny sposób. Jeśli organizm wysyła ostrzegawcze sygnały po wypiciu kawy, to należy rozważyć zmniejszenie jej dawki w swojej diecie. 

Podejrzewacie, że także Was dotyczy nietolerancja kawy? Objawy koniecznie skonsultujcie ze specjalistą. Jeśli ten pozwoli Wam na picie tego aromatycznego napoju, to z całego serca zachęcamy do wypróbowania mieszanek dostępnych w asortymencie sklepu Darvea. Pijcie je a zatem pijcie, byle na zdrowie!

 Przejście na sklep

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-05-30
jak zwykle produkty najwyższej jakości .
pixelpixel