Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy przy dnie moczanowej można pić kawę? Rozwiewamy wątpliwości

2021-12-18
Czy przy dnie moczanowej można pić kawę? Rozwiewamy wątpliwości

Cierpicie na schorzenie, jakim jest dna moczanowa? Kawa w Waszej diecie może być powodem wielu dylematów i kontrowersji. Jak jest naprawdę? Czy ten czarny aromatyczny napój to zło wcielone, którego należy unikać, a może wręcz przeciwnie? Odpowiadamy!

 

 

 

 

Czy przy dnie moczanowej można pić kawę?

 

Dna moczanowa, podagra, skaza moczowa czy artretyzm – pod tymi kilkoma nazwami skrywa się jedno schorzenie, które znane jest ludzkości od wielu lat. To choroba, dla której charakterystyczne są wyjątkowo gwałtowne i bolesne zapalenia stawów. Za najczęstszą przyczynę artretyzmu uznaje się niewłaściwą dietę, która zawiera zbyt duże ilości mięsa i wędlin. Ogrom tych produktów w jadłospisie prowadzi do nadmiernego wytwarzania kwasu moczowego, który następnie u części osób odkłada się w mięśniach, tkance podskórnej lub stawach. Odłożone kryształki kwasu bezpośrednio prowadzą do stanu zapalnego, niszczenia chrząstek i powierzchni stawowych.

Objawami podagry są nawracające ataki zapalenia stawów. Symptomy największą siłę przybierają zwłaszcza w nocy i utrzymują się przez kilka godzin. Jest to związane z tym, że o tej porze doby występuje obniżona ciepłota ciała. Oprócz intensywnego bólu, w trakcie napadu dny mogą pojawić się wysoka temperatura, obrzęk stawu czy nawet zaciemnienie skóry. Jak już wspomnieliśmy, za rozwój podagry w dużej mierze odpowiada nieprawidłowa dieta. Czy w takim razie kawa przy dnie moczanowej jest surowo zabroniona?

Hyon K. Choi wraz ze swoją grupą badawczą z University of British Columbia w Vancouver przeanalizowali wyniki osób, które na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wzięły udział w badaniu na terenie USA. Chęć zgłoszenia się do eksperymentu wykazało aż 14 000 mężczyzn i kobiet po 20. roku życia. Od uczestników pobrano próbki krwi i moczu, a także informacje dotyczące ich zwyczajów żywieniowych – również te na temat spożycia herbaty i kawy. 

Dokładna analiza danych pozwoliła wykazać, że poziom kwasu moczowego we krwi znacząco spada wraz ze wzrostem spożycia kawy. Co ciekawe, dla herbaty nie zaobserwowano analogicznej zależności. Na domiar tego, badacze nie wykazali statystycznie istotnego związku pomiędzy całkowitym spożyciem kofeiny i poziomem kwasu moczowego. Badania Hyon K. Choi pokazują, że kawa a dna moczanowa to połączenie, którego nie należy się wystrzegać. Czy podobnego zdania są pozostali badacze?

W Stanach Zjednoczonych wysunięto stwierdzenie, że wypicie 4–5 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia dny moczanowej nawet o 40% w porównaniu do osób, które na co dzień nie piją tego aromatycznego napoju. Tę tezę częściowo obalił późniejszy eksperyment jednego z amerykańskich naukowców. Wykazał on, że osoby pijące 2–3 filiżanki kawy, które zwiększyły spożycie napoju do 4 filiżanek, powinny się liczyć ze wzrostem ryzyka napadu dny moczanowej nawet o 80% w najbliższym czasie.

I jak tu teraz jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie,czy przy dnie moczanowej można pić kawę? Biorąc pod uwagę oba badania, można dojść do wniosku, że długofalowe efekty picia napoju są wyjątkowo korzystne, jednak zdecydowanie warto unikać go w okresie zaostrzenia choroby.

 Kod rabatowy dla czytelników

Przeczytajcie również: Czy kawa jest zdrowa? Obalamy mity,  przedstawiamy fakty

 

 

Kawa a dna moczanowa – jakie mogą być skutki?

 

Korzyści wynikające z picia kawy u osób cierpiących na dnę moczanową zawdzięczamy obecności kwasu chlorogenowego, który jest antyoksydantem. Powoduje on spadek ilości insuliny we krwi, co bezpośrednio skutkuje zmniejszeniem ilości kwasu moczowego odpowiedzialnego za przebieg choroby. Dna moczanowa nie upoważnia jednak do spożywania nielimitowanych ilości kawy. Jej nadmiar w codziennym jadłospisie może sprawić, że złogi zostaną gwałtownie rozbite, a kwas moczowy we krwi osiągnie zbyt wysokie stężenie.

Na całe szczęście dla wszystkich obecnych tu kawoszy, dna moczanowa a picie kawy wcale się nie wykluczają. Warto jednak zrezygnować z tego aromatycznego napoju w trakcie napadu podagry, by nie przysporzyć sobie jeszcze więcej bólu. Dieta w zaostrzeniu powinna być lekkostrawna i zawierać odpowiednią ilość płynów. Na picie ulubionej kawy przyjdzie pora po ataku dny moczanowej. Pamiętajcie jednak o tym, by napój stopniowo wprowadzać ponownie do swojego jadłospisu – nagłe przejście od całkowitego detoksu do kilku filiżanek dziennie może skutkować złym samopoczuciem.

Kawa przy dnie moczanowej

W trakcie napadu podagry lepiej zrezygnować z kawy, by nie przysporzyć sobie jeszcze więcej bólu

 

Pogłębcie swoją wiedzę: Czy kawa podnosi ciśnienie? Nadciśnienie a picie kawy

 

 

Dna moczanowa – czego lepiej unikać w diecie?

 

Cierpicie na dnę moczanową i doskonale znacie ból, który się z nią wiąże? A może chcecie zadbać o odpowiednią profilaktykę, zanim będzie na to za późno? Niezależnie od powodów mamy dla Was kilka rad dotyczących tego, jak powinna wyglądać dieta, która pomoże zapobiec nieprzyjemnym napadom.

Jadłospis przy dnie moczanowej powinien przede wszystkim opierać się na eliminacji produktów, które są bogate w puryny, czyli związki chemiczne będące głównymi składnikami kwasów nukleinowych. Do tej kategorii zaliczyć można czerwone mięso, owoce morza, mięsne i rybne konserwy, podroby, tłuszcze zwierzęce czy ryby z rodziny śledziowatych. Ponadto w celu zminimalizowania ryzyka ataków należy unikać alkoholu – zwłaszcza piwa i wódki.

A jak sytuacja wygląda w przypadku owoców i warzyw? Z tych drugich wyłącznie rabarbar cechuje się wysoką zawartością związków purynowych i należy znacząco zmniejszyć jego spożycie. W momencie występowania ataków dny rekomendowane jest wyeliminowanie z diety nasion roślin strączkowych, szczawiu i szpinaku.

Dość o tym, co zabronione, pora na przyjemniejszą część – jakie produkty mogą, znaleźć się w diecie osoby cierpiącej na podagrę? Jadłospis chorych powinien w dużej mierze bazować na świeżych i naturalnych produktach, czyli głównie na owocach i warzywach. Są one doskonałym źródłem antyoksydantów – w tym witaminy C, kwasu foliowego i błonnika pokarmowego. Badania wykazują, że niedobory tych właśnie związków mogą podnosić ryzyko wystąpienia dny moczanowej.

Nie można zapomnieć o płynach – osoby borykające się z reumatyzmem koniecznie muszą wypijać co najmniej 2 litry wody na dobę. Rekomendowane napoje, oprócz wody, to słabe napary herbat ziołowych i owocowych.

 

Zobaczcie także: Kawa w diecie. Można czy nie?

 

 

Kawa przy dnie moczanowej ma swoje plusy i minusy

 

Czy przy dnie moczanowej można pić kawę? W przypadku tego schorzenia picie kawy nie jest surowo zabronione, jednak najlepiej zrezygnować z niego w trakcie bolesnego napadu. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie obawiajcie się skonsultować tej kwestii ze swoim lekarzem.

Wasz stan zdrowia pozwala Wam na delektowanie się filiżanką ulubionego cappuccino, espresso czy latte? Doskonale! W poszukiwaniu mieszanek idealnych udajcie się do sklepu Darvea. Ziarna dostępne w naszym asortymencie nie mają sobie równych!

 Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 115 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Jak zawsze - eskpresowa wysyłka i nawet najmniejszych problemów z realizacją zamówienia. Świetna komunikacja kolejnych stadiów realizacji - tak trzymać!
2024-07-11
Szybka realizacja, pyszną kawa:)
pixelpixel