Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oddziałują na siebie kawa i tabletki przeciwbólowe?

2021-04-29
Jak oddziałują na siebie kawa i tabletki przeciwbólowe?

Leki przeciwbólowe przyjmujemy zazwyczaj dość rzadko. Gdy jednak są potrzebne, racjonalna ocena tego, z czym można je łączyć, może być trudna. Już teraz dowiedzcie się, jak oddziałują na siebie kawa i tabletki przeciwbólowe, by w kryzysowej sytuacji szybko móc tę wiedzę wykorzystać!

 

Uporczywy ból zęba, głowy czy brzucha – w takich przypadkach najczęściej sięgamy po leki, które mają za zadanie zniwelować nieprzyjemne objawy. Są jednak produkty, z którymi lepiej nie zestawiać popularnych medykamentów. Czy kawa i tabletki przeciwbólowe to połączenie, którego należy za wszelką cenę unikać? Znamy odpowiedź na to pytanie!

 

 

Kawa i leki przeciwbólowe – czy można je ze sobą łączyć bez obaw?

 

Kofeina zawarta w kawie jest bez wątpienia najpopularniejszym środkiem psychoaktywnym na świecie. Spora część społeczeństwa zaczyna swój dzień od filiżanki małej czarnej. Kawa ma nie tylko obłędny smak i piękny aromat, ale także doskonale pobudza i poprawia koncentrację.

Wiele osób bez zastanowienia sięga po kawę każdego dnia. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy przyjmujemy leki. Czy kawa i tabletki przeciwbólowe to bezpieczne połączenie? Głosy, jak zawsze, są podzielone.

Liczne badania pokazały, że zawarta w kawie kofeina zwiększa działanie kwasu acetylosalicylowego i aminofenazonu, czyli substancji, które znaleźć można w składzie dobrze znanych środków przeciwbólowych. Wiele leków dodatkowo zawiera kofeinę. Połączenie ich z filiżanką małej czarnej wywołuje efekt synergiczny, czyli sprawia, że leki działają silniej, niż powinny.

Odmiennego zdania są jednak naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Przeprowadzili oni eksperyment, by sprawdzić, czy kofeina poprawia uśmierzające ból działanie leków, do których jest dodawana. W badaniu wzięło udział 7238 uczestników. Monitorowano różne stany zdrowotne związane z bólem – na przykład ból głowy, ból po interwencji stomatologicznej, ból pooperacyjny po porodzie czy ból miesiączkowy.

Oto, co mówią wyniki: dawka kofeiny odpowiadająca kubkowi kawy dodana do standardowej dawki środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen, przynosiła większą ulgę w bólu. Badani deklarowali, że ulga w bólu była o 5–10% większa niż w przypadku przyjęcia samego leku. Co ciekawe, w próbach nie odnotowano poważnych działań niepożądanych.

Kawa bez wątpienia wykazuje pozytywny wpływ na  działanie naszego organizmu. Należy ją jednak przyjmować bardzo rozważnie  – zwłaszcza w połączeniu z lekami przeciwbólowymi. Jeśli nie wyobrażacie sobie nawet jednego dnia bez filiżanki małej czarnej, to pamiętajcie, by zachować minimum 2-godzinny odstęp pomiędzy środkami przeciwbólowymi a kawą. Unikniecie w ten sposób niebezpiecznej interakcji.

 

 Odstęp czasowy między kawą a tabletkami

Powinno się zachować minimum dwie godziny przerwy pomiędzy zażyciem środków przeciwbólowych a spożyciem kawy

 

Polecamy także: Kawa a refluks. Czy jeśli masz tę dolegliwość, możesz pić małą czarną?

 

 

Najpopularniejsze leki przeciwbólowe a kawa

 

Reklamy telewizyjne zasypują nas reklamami środków przeciwbólowych. Polacy to prawdziwi rekordziści w Europie – każdego roku przyjmujemy około 2 mld tabletek przeciwbólowych. Co ciekawe, tylko 8% pacjentów zostały one przepisane przez lekarza. Aż 6% naszego społeczeństwa sięga po lek, zanim ból nadejdzie, a 40% osób decyduje się na tabletki od razu przy pierwszych objawach bólowych – nawet tych niewielkich.

Na domiar złego Polacy rzadko kiedy czytają ulotki dołączone do opakowania. Środki przeciwbólowe przyjmowane są wedle własnego uznania i łączone z produktami, które mogą być potencjalnie niebezpieczne – kilka lat temu naukowcy dowiedli na przykład, że popicie niektórych medykamentów sokiem z grejpfruta może skutkować śmiercią! Czy w takim razie połączenie kawy i tabletek przeciwbólowych jest bezpieczne? Wyjaśniamy, jak kofeina wchodzi w interakcję z popularnymi substancjami.

 

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Ibuprofen i kawa

 

Ibuprofen to bez wątpienia jeden z najczęściej stosowanych środków wśród dzieci i dorosłych. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Czy może być łączony z kawą?

Farmaceuta Katarzyna Borkowska tak odpowiada na powyższe pytanie: „Przyjmowanie kofeiny z innymi lekami może powodować nadmierną reakcję organizmu na dany lek, co może się objawiać nasileniem objawów niepożądanych. Ibuprofen ma działanie drażniące na błonę śluzową żołądka. Jeżeli popijemy lek zawierający ibuprofen kawą, działania te będą silniejsze i szkodliwe dla zdrowia, dlatego leków przeciwbólowych, takich ibuprofen czy aspiryna, nie należy popijać kawą. Do tego celu najlepiej nadaje się przegotowana i ostudzona woda”.

 Tabletki i woda

Lekarstwa najlepiej popijać jest wodą, w żadnym wypadku kawą

 

 

Paracetamol i kawa

 

Analizowanie składu leków przeciwbólowych przed ich zastosowaniem to absolutna konieczność – część środków zawiera bowiem kofeinę. Wśród takich preparatów znaleźć można na przykład Etopirynę czy Apap Extra. Jeśli leki z dodatkiem kofeiny są przyjmowane w krótkim odstępie czasowym od wypicia małej czarnej, to dochodzi wtedy do działania synergicznego. Oznacza to, że zawartość kofeiny się sumuje, a w efekcie lek wykazuje silniejsze działanie. Takie połączenie może skończyć się nieprzyjemnymi skutkami niepożądanymi.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które cierpią na schorzenia, w których kofeina nie jest zalecana. Kawa i leki przeciwbólowe z kofeiną mogą powodować ból głowy, zaburzenia rytmu serca, bezsenność czy rozdrażnienie.

Apap i kawa? To połączenie jest możliwe tylko przy zachowaniu pewnych środków ostrożności.  Przede wszystkim należy zachować odstęp czasowy i pod żadnym pozorem nie popijać tabletek kawą.  

Kawa z tabletkami

Połączenie kawy i leków przeciwbólowych może powodować bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, rozdrażnienie albo bezsenność

 

 

Co z kawą z mlekiem – czy jest dozwolona?

 

Okazuje się, że kawa i paracetamol czy inny lek przeciwbólowy to nie najlepsze zestawienie – miłośnicy kawy z pewnością nie będą z tej informacji zadowoleni. Często pojawia się pytanie, czy w takim razie picie kawy z mlekiem jest bezpieczniejsze. Jest?

Niestety tym razem także nie mamy dobrej wiadomości – mleko wykazuje negatywne działanie w połączeniu z wieloma lekami. Zawarta w nim kazeina może łączyć się ze składnikami medykamentów i utrudniać ich wchłanianie. Najlepiej w ogóle zrezygnować z kawy (z mlekiem i bez niego) podczas przyjmowania takich leków.

Kawa z mlekiem

Mleko w kawie nie zmienia skutków łączenia kawy z lekami

 

Przeczytajcie również: Czy uzależnienie od kawy jest możliwe? Odpowiadamy!

 

 

Zawsze stawiajcie swoje zdrowie na pierwszym miejscu

 

Zdrowie zawsze powinno być stawiane ponad przyjemnością. I chociaż dla prawdziwego kawosza dzień bez małej czarnej może wydawać się dniem straconym, to Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Pamiętajcie, by środki przeciwbólowe i kawę łączyć z jak największą ostrożnością. Pod żadnym pozorem nie popijajcie leków kawą i zachowajcie bezpieczny odstęp czasowy pomiędzy przyjęciem medykamentu a wypiciem małej czarnej. Jeśli Wasz ogólny stan zdrowia pozwala na cieszenie się filiżanką tego aromatycznego napoju, to koniecznie zdecydujcie się na produkty marki Darvea. W ofercie naszej manufaktury znajdziecie mieszanki najlepszej jakości w atrakcyjnych cenach – sprawdźcie sami!

 

 Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
jak zwykle wszystko w porządku
2024-05-30
jak zwykle produkty najwyższej jakości .
pixelpixel