Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zrobić kawę w ekspresie przelewowym? Wyjaśniamy!

2021-12-20
Jak zrobić kawę w ekspresie przelewowym? Wyjaśniamy!

Jaka kawa jest najszybsza? Chciałoby się odpowiedzieć, że kawa instant, ale naszą opinię na jej temat na blogu już wyraziliśmy. Drugie w kategorii szybkości wydaje się espresso, które jednak, ze względu na swój intensywny smak nie jest rozwiązaniem dla każdego. Mamy więc propozycję, dla fanów delikatnych, ale szybkich naparów. Czy wiecie, jak zrobić kawę w ekspresie przelewowym?

 

Kawa z ekspresu przelewowego to temat dosyć unikalny w kawowym świecie. Dlaczego? Jesteśmy bowiem zdania, że taka kawa istnieje na pograniczu drugiej i trzeciej fali kawowej rewolucji. Z ekspresów przelewowych korzystali zarówno nasi rodzice jak i dziadkowie, jednak z oczywistych względów napar, który z nim kojarzyli, smakował zupełnie inaczej niż to jak może on smakować dzisiaj.

 

Ekspres przelewowy to obecnie idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z kawą wysokiej jakości, ale nie mają czasu lub ochoty na zgłębianie tajników metod alternatywnych. Kwestie takie jak to, ile kawy do ekspresu przelewowego potrzeba, aby zrobić smaczny napar wiążą się ze zdecydowanie luźniejszymi zasadami, niż w wypadku liczby zalań w dripperze, czy też liczby zamieszań w Aeropressie. 

 

 

Czy kawa z ekspresu przelewowego jest smaczna?

 

Odpowiedź na pytanie od czego zależy, czy kawa jest smaczna, jest tak naprawdę zaskakująco prosta. Jedyne czynniki, które są całkowicie niezbędne do przygotowania smacznej kawy, to wysokiej jakości rzemieślniczo wypalone ziarna zmielone na dedykowanym do kawy młynku i woda o odpowiednim składzie mineralnym.

 

Różnice w metodach przygotowywania kawy powodują oczywiście realne zmiany w końcowym naparze, ale sposób przygotowania to tak naprawdę kwestia drugorzędna. Jeżeli mamy dobrej jakości zmielone ziarna, i odpowiednią wodę, to smaczny napar uzyskamy nawet zalewając kawę w kubku.

 

W każdej ze znanych nam metod można przygotować intensywną, aromatyczną kawę. W niektórych metodach wymaga to nieco więcej wysiłku, a w niektórych, tak jak np. w wypadku ekspresów automatycznych, większość pracy wykonuje za nas maszyna.

 

Możecie być więc spokojni, wybierając metodę, która najbardziej Wam odpowiada ze względu na wygodę lub przyzwyczajenie; na pewno da się z niej wyczarować smakowe cuda! Wracając jednak do naszego dzisiejszego głównego bohatera: jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym? Czy jest to trudne? Przekonajmy się!

 

 

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym krok po kroku?

 

Ekspres przelewowy to pojęcie używane do określenia szerokiej masy urządzeń, tak więc w naszych poradach nie będziemy podawać konkretnych gramatur, a raczej ogólne kroki, które należy podjąć, jeżeli zastanawiacie się jak zrobić kawę w ekspresie przelewowym.

 

 1. Dobieramy właściwie proporcje, które pomogą nam uzyskać pożądaną intensywność smaku (niżej opiszemy jakie wartości dobrze przyjąć za punkt wyjścia)

 2. Składamy papierowy filtr wzdłuż zgięć

 3. Umieszczamy filtr w urządzeniu i przelewamy go gorącą wodą, a następnie tę wodę wylewamy (można nią podlać rośliny doniczkowe, żeby nie marnować wody!)

  Filtr papierowy wyparzony

 4. Mielimy kawę i wsypujemy ją do filtra

  Zmielona kawa w filtrze

 5. Wlewamy chłodną wodę do pojemnika w naszym urządzeniu

 6. Po upewnieniu się, że wszystkie elementy, a przede wszystkim szklana karafka są na swoim miejscu, włączamy urządzenie i zaczynamy zaparzanie

 7. Kiedy filtr do połowy napełni się wodą, można delikatnie zamieszać mieszankę kawy i wody, aby zapewnić równiejszą ekstrakcję

  Parzenie kawy w ekspresie-przelewowym

 8. Po ok. 3 minutach, jeżeli nasze urządzenie nie robi tego automatycznie, zwalniamy blokadę, która pozwoli kawie spłynąć do karafki

 

I gotowe! To naprawdę prosty proces, a jeżeli będziecie przestrzegać szczegółowych instrukcji sugerowanych przez producenta urządzenia, to z pewnością szybko nabierzecie baristycznej wprawy.

 Gotowa kawa z ekspresu przelewowego

Kawę w ekspresie przelewowym można zrobić naprawdę szybko i łatwo! 

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Rodzaje herbat i ich właściwości. Wszystko, co musicie wiedzieć o herbatach!

 

 

Jak zrobić kawę w ekspresie przelewowym? Najważniejsze zasady

 

Ogólne zasady co do tego jak zrobić kawę w ekspresie przelewowym jak widać są całkiem proste, ale jak w wypadku większości metod, jeżeli poświęcimy nieco więcej uwagi poszczególnym zmiennym, to nasz napar odwdzięczy się nam jeszcze lepszym smakiem.

 

 

Jak zmielić kawę do ekspresu przelewowego?

 

Tutaj sprawa jest dosyć prosta: jeżeli nie macie w domu młynka i nie chcecie doktoryzować się z tego jak zmielić kawę do ekspresu przelewowego, możecie przy zamawianiu kawy z DARVEA poprosić nas o zmielenie jej pod dowolną metodę, i otrzymacie ziarna gotowe do zaparzania.

 

Jeżeli macie już ziarna, które dostaliście np. w prezencie, a nie macie młynka, to spytajcie w lokalnej kawiarni specialty, czy mogliby dla Was zmielić Wasze ziarna na przemysłowym młynku. Dzięki temu uzyskacie gotowe do zaparzenia ziarna, a przy okazji zapoznacie się z ciekawym lokalem!

 

Jeżeli macie własny młynek dedykowany do kawy, to zapewne sami wiecie najlepiej jak grubo powinniście mielić kawę do Waszego urządzenia. Przypominamy tylko ogólną zasadę co do dostrajania grubości przemiału: jeżeli kawa jest zbyt „pusta” w smaku, mielimy drobniej, jeżeli jest zbyt gorzka - mielimy grubiej.

 Kawa zmielona w palarni

Grubość mielenia kawy ma wpływ na jej smak 

 

 

Ile kawy do ekspresu przelewowego?

 

W tej kwestii też sporo zależy od specyfikacji Waszego urządzenia, ale dobrym punktem wyjścia jest zawsze 6 gramów kawy na 100 gramów wody. Proporcje to dość skomplikowany temat i jeżeli chcecie pobawić się zmienianiem jednego z czynników w Waszej metodzie, to radzimy zacząć raczej od grubości przemiału, lub jeżeli macie taką możliwość, od temperatury wody.

 

 

Jaka kawa do ekspresu przelewowego?

 

W ekspresie przelewowym najlepiej sprawdzą się kawy palone jasno. Polecamy szczególnie spróbować z kawami z naszej oferty specialty. To kawy o wyjątkowej jakości, aromacie i smaku a ze względu na proces ich pozyskiwania oraz selekcję, kosztują one niestety nieco więcej niż kawy premium. W miarę naszych możliwości, staramy się jednak ułatwiać Wam ich zakup częstymi promocjami. Dlatego jagodowa Uganda, czy czekoladowa Brazylia? Szukajcie swoich okazji i wybierajcie co Wam przypada do gustu!

 

 

Jaki filtr do ekspresu przelewowego?

 

A tu, jak rzadko kiedy, odpowiedź jest bardzo jednoznaczna. Jeżeli tylko do Waszego urządzenia możecie kupić filtry białe, a nie brązowe, to tak właśnie powinniście zrobić. Brązowe filtry mogą nadawać kawie nieco papierowego posmaku, a pracując z kawą wysokiej jakości warto dbać o to, żeby nasza metoda zaparzania była jak najbardziej „neutralna” smakowo.

 Filtry do ekspresu przelewowego

Filtr brązowy może dać kawie nieco papierowego posmaku

 

 

Alternatywne metody parzenia kawy

 

Ekspres przelewowy jest urządzeniem, które możemy kupić w każdym niemal sklepie z urządzeniami elektronicznymi. Są również dostępne w sklepach internetowych. Jednakże jak to zazwyczaj bywa, jeżeli w urządzeniu jest już nieco elektroniki, to niejednokrotnie zaczyna ono istotnie więcej „ważyć w naszym portfelu” :).  Ich cena  waha się od kilkuset, do ponad 1000 PLN. Dlatego dla przygotowania kawy przelewowej możemy zastępczo zastosować dripper lub chemex. Ba „zastępczo”?! To jest przecież dominujący sposób parzenia kawy dla co bardziej ekskluzywnych kawoszy! Wymaga jedynie może nieco więcej wprawy i czasu.

Korzyści i efekty są jednakże znakomite. W takim wypadku koszt – zwłaszcza np. drippera jest znacznie mniejszy niż przelewowych ekspresów elektronicznych. Warto przynajmniej wiedzieć o takiej możliwości. Więcej o alternatywnych metodach parzenia kawy w artykule w linku poniżej.

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak zrobić kawę bez ekspresu? Poznajcie alternatywne metody parzenia kawy!

 

 

Ekspres przelewowy sprawdzi się idealnie dla miłośników małej czarnej!

 

Jak widzicie, ekspres przelewowy to nie tylko relikt minionych czasów - to nadal urządzenie, które właściwie użyte może zapewnić nam pyszny napar, przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Nie trzeba też wiele głowić się nad tym jak zrobić kawę w ekspresie przelewowym, ponieważ większość urządzeń gros roboty robi za nas.

 

Jak zawsze zapraszamy Was też do naszego sklepu internetowego, gdzie czekają na Was zawsze świeżo wypalone ziarna, wykwintne herbaciane mieszanki, akcesoria do przygotowywania naparów i rzemieślnicze słodycze.

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-06-19
Wspaniale, szybko i sprawnie
pixelpixel