Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa a karmienie piersią − fakty i mity na temat picia kawy w okresie laktacji

2021-10-04
Kawa a karmienie piersią − fakty i mity na temat picia kawy w okresie laktacji

Wasza rodzina w ostatnim czasie powiększyła się o nowego członka? Wraz z pojawieniem się w domu dziecka całe życie ulega zmianie. Jeśli jesteście mamami noworodka, to zapewne towarzyszą Wam różne wątpliwości odnośnie opieki nad maluszkiem. Dziś rozwiejemy jedną z nich. Czy można pić kawę karmiąc piersią? Przekonajcie się sami!

 

 

 

Kawa przy karmieniu piersią − czy to dobry pomysł?

 

W Waszej rutynie przed narodzinami dziecka nieodłącznym elementem dnia była ulubiona filiżanka kawy? Świeżo upieczone mamy na pewno zachodzą w głowę, czy kawa a karmienie piersią jest bezpiecznym połączeniem dla ich maluszka. Jak jest naprawdę? Czy kawa, a raczej kofeina, to wróg, którego za wszelką cenę powinny unikać kobiety w okresie laktacji?

To zupełnie oczywiste, że wszystko co je i pije kobieta w ciąży ma bezpośredni wpływ na dziecko, które nosi w swoim łonie. Wiele osób zapomina jednak o tym, że sytuacja wygląda analogicznie także po porodzie, jeśli nowa mama zdecyduje się na karmienie piersią.

Karmienie piersią jest wyjątkowym czasem, który pomaga budować jedyną w swoim rodzaju więź matki z dzieckiem. To także bardzo ważny moment w rozwoju maluszka. W tym okresie należy zadbać o zbilansowaną dietę, by dostarczać dziecku wyłącznie pełnowartościowy pokarm. Istnieje spora grupa produktów, które wśród świeżo upieczonych mam wzbudzają masę wątpliwości. Do tej kategorii można zaliczyć także kawę.

Jest to jeden z najchętniej wybieranych napojów na świecie. Ten aromatyczny, pobudzający napój wydaje się być jedynym ratunkiem dla mam, które mają za sobą kilka nieprzespanych nocy z rzędu. Czy w wyjątkowo ciężkie poranki karmiące piersią mamy mogą raczyć się filiżanką małej czarnej? Odpowiedź brzmi: tak, ale z umiarem!

Kofeina zawarta w kawie jest psychoaktywną substancją, która trafia do krwi. Wszystkie substancje krążące w układzie krwionośnym przedostają się natomiast do kobiecego pokarmu. Można więc łatwo wywnioskować, że spożywana przez karmiącą mamę kofeina może przedostać się także do jej mleka.

Choć ilości te są bardzo małe, ponieważ wynoszą zaledwie ok. 1%, to kofeina w pierwszych miesiącach życia dziecka nie jest wydalana z jego organizmu, lecz kumulowana w tkankach. Substancja ta może (choć nie musi) być bezpośrednia przyczyną pobudzenia, bólu brzucha czy problemów ze snem u maluszka. Aby oszczędzić sobie i dziecku tych nieprzyjemnych dolegliwości, świeżo upieczone mamy powinny powstrzymać się od spożywania kofeiny w pierwszych tygodniach po porodzie.

Po upływie wyznaczonego czasu nie ma konieczności, aby karmiąca piersią kobieta musiała całkowicie rezygnować z picia kawy. Mamy w okresie laktacji powinny jednak znacznie ograniczać jej ilość. Przedawkowanie kofeiny negatywnie wpłynie zarówno na stan zdrowia matki, jak i niemowlęcia.

 

Kod Rabatowy dla czytelników

 

Sprawdźcie również: Czy uzależnienie od kawy jest możliwe? Odpowiadamy!

 

 

Czy można pić kawę, karmiąc piersią? Obalamy mity!

 

Kawa a karmienie piersią to temat, który budzi wiele kontrowersji. Na internetowych forach znaleźć można wiele sprzecznych informacji, co sprawia, że świeżo upieczone mamy są jeszcze bardziej zdezorientowane. Raz na zawsze chcemy obalić dwa najpopularniejsze mity, które są bezmyślnie powielane.

Pewnie słyszeliście dobre rady znajomych i rodziny, że kawa podczas karmienia piersią to największe zło, bo dziecko będzie pobudzone i nie da Wam spać w nocy? Owszem, w pierwszych tygodniach po porodzie lepiej powstrzymać się od picia kawy. Jednak badania prowadzone przez amerykańskich pediatrów pokazały, że trzymiesięczne dzieci nie reagują na pitą w rozsądnej ilości kofeinę częstszymi niż normalnie pobudkami.

Kolejny mit dotyczy tego, że kawa przy karmieniu piersią ma negatywny wpływ na laktację. Badania wykazały, że nie zmniejsza ona ilości wytwarzanego pokarmu, jednak może spowodować mniejszą chęć sięgania po inne napoje. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne do prawidłowego rozwoju laktacji. W okresie karmienia piersią pamiętajcie więc o przyjmowaniu dużej ilości płynów – najlepiej wody.

 

Nawadnianie organizmu

Nawadnianie organizmu wodą w okresie karmienia piersią jest niezbędne do prawidłowego rozwoju laktacji

 

 

Kawa a karmienie piersią – jaka ilość kawy jest bezpieczna?

 

Wiecie już, że kawa a karmienie piersią wcale nie jest ściśle zabronionym połączeniem. Ile filiżanek tego pobudzającego napoju można jednak wypić, by nie zaszkodzić sobie i swojemu maluszkowi?

Wedle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczna dawka kofeiny dla kobiet ciężarnych to około 200-300 mg dziennie. Tej zasady mogą trzymać się także świeżo upieczone mamy. Dla zobrazowania dodamy, że porcja 260 ml cappuccino zawiera w sobie 105 mg kofeiny. Kobiety w okresie laktacji nie powinny więc spożywać więcej niż 2-3 filiżanki kawy każdego dnia.

Mamy maluchów powinny jednak pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Ta psychoaktywna substancja zawarta jest również w czekoladzie, herbacie czy napojach typu coca-cola.

Czy czas, kiedy karmiąca piersią kobieta pije kawę ma znaczenie? Eksperci zalecają, by mamy sięgały po ten pobudzający napój tuż po karmieniu, ponieważ kawa w organizmie kobiety utrzymuje się przez około 4 godziny. Dzięki temu podczas następnego karmienia ilość kofeiny w mleku będzie niska. To prosty sposób na zminimalizowanie ryzyka, że napój zadziała na dziecko pobudzająco.

Młode mamy nie powinny się obawiać, że kawa podczas karmienia piersią doprowadzi do niedoborów niektórych składników w ich organizmie. Spożywana w rozsądnych ilościach kofeina nie zaszkodzi, jeśli kobieta dba o to, by na co dzień jej dieta była zbilansowana.

 

Filiżanka kawy przy karmieniu piersią

Dozwolona ilość spożycia kawy w okresie laktacji nie powinna przekraczać więcej niż 2-3 filiżanki kawy każdego dnia

 

Przeczytajcie także: Kawa w ciąży. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

 

 

Kawa podczas karmienia piersią? Tak, ale z umiarem!

 

W Waszej codziennej rutynie nieodłącznym elementem jest kawa? Karmienie piersią wcale nie wyklucza możliwości raczenia się tym aromatycznym napojem! Najważniejszy w tym przypadku jest umiar i zdrowy rozsądek.

Jedna czy dwie filiżanki nie powinny mieć negatywnego wpływu na rozwój noworodka, a mogą w znacznym stopniu poprawić samopoczucie świeżo upieczonej mamy. W pierwszych kilku tygodniach po porodzie zalecamy odstawienie kawy, jednak później delektujcie się nią bez obaw!

W asortymencie naszej palarni Darvea wszystkie karmiące piersią mamy znajdą kawę idealną dla siebie. Bogaty smak i pobudzający aromat kawy Darvea dodatkowo umilą cudowny etap życia, jakim jest macierzyństwo.

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Jestem w pełni usatysfakcjonowany
2024-06-03
Obsługa na najwyższym poziomie. Może służyć za wzór dla innych.
pixelpixel