Kawa Honduras Caballero Marcala. Poznajcie bliżej ten wyjątkowy smak z Ameryki Środkowej!
Kontynuujemy naszą kawową podróż palcem po mapie (czy raczej kubkiem po blacie ;-)) tym razem zaglądając do Hondurasu, czyli prawdopodobnie najmłodszego kawowego regionu w naszej ofercie. Pochodząca stamtąd kawa Honduras Caballero Marcala to prawdziwa perła w naszej ofercie specialty, więc robimy sobie krótką przerwę na zaparzanie i ruszamy w drogę!
Jeżeli czytaliście nasze wcześniejsze artykuły na temat środkowo-amerykańskich państw w których uprawia się kawę, to zapewne pamiętacie, że w większości tych krajów kawowi farmerzy nie mają łatwej historii.
Przeciwności losu, czy to te związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, czy równie ekstremalnymi sytuacjami politycznymi sprawiają, że kawa z Hondurasu, Gwatemali czy Salwadoru powinna być doceniana podwójnie. Po pierwsze za wyjątkowy smak, po drugie za wytrwałość, którą prezentują tamtejsi producenci.
Honduras mimo niewielkiej powierzchni był w ubiegłym roku ósmym co do objętości eksportowanych ziaren państwem na świecie. Z imponującymi 200 tysiącami 60-kilogramowych worków ziaren, to środkowo-amerykańskie państwo uplasowało się w tym rankingu wyżej niż legendarna Etiopia!
Caballero Marcala - wyjątkowa kawa z Hondurasu
Zacznijmy od początku - skąd wzięła się tu kawa? Honduras przyjął pierwsze dostawy naszego ulubionego ziarna w XIX wieku. Przez pierwsze stulecie kawa była tam uprawiana na użytek lokalny, ponieważ głównym towarem eksportowym aż do drugiej połowy dwudziestego wieku pozostawały banany.
Pogodowy armagedon
Hondurascy producenci mieli więcej szczęścia niż ich koledzy po fachu z Salwadoru, jeżeli chodzi o klimat polityczny, ale niestety zostali wyjątkowo mocno doświadczeni przez warunki atmosferyczne. W 1998 roku huragan zniszczył 70% tamtejszych upraw i niestety nie chodzi tu tylko o kawę.
Kataklizm doprowadził do braków w dostępie do podstawowych produktów spożywczych, a zrezygnowani farmerzy przemycali swoją kawę do sąsiedniej Gwatemali, z nadzieją na to, że sprzedając ją tam uda im się uniknąć obaw nabywców, związanych z kupowaniem ziarna z kraju ze zdewastowaną infrastrukturą.
Na tym jednak nie koniec honduraskich trudów. Kiedy około 2010 roku producentom udało się podnieść po zniszczeniach, całą Amerykę Środkową dotknęła plaga „kawowej rdzy”, czyli bakterii atakujących plantacje kawowca.
Marysabel Caballero prezentuje piękny kawowy naszyjnik
Przejaśnienie po burzy
A jak współcześnie wygląda Honduras? Kawa tam produkowana jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych na świecie! Po serii trudności, tamtejszym producentom udało się opracować system wczesnego ostrzegania, który znacznie ułatwił walkę z chorobami niszczącymi uprawy.
Rządowe programy pomocowe okazały się na tyle efektywne, że już w 2017 roku ziarno z Hondurasu zostało najdroższym „lotem” sprzedanym w ramach Cup of Exellence, czyli międzynarodowego konkursu mającego na celu wyłonienie najlepszych ziaren kawowych z całego świata. Honduraską kawę udało się sprzedać za ponad 50 dolarów za kilogram!
Ziarna po zebraniu muszą zostać poddane obróbce. Caballero Marcala jest kawą obrabianą na sucho, to znaczy, że wiśnie kawowca są suszone na słońcu
PRZECZYTAJ TEŻ: Czym wyróżnia się kawa El Salvador Las Cruces Anaerobic? Recenzja
Jak kawa Honduras Caballero Marcala wypada w naszym teście?
Przejdźmy jednak do gwiazdy dzisiejszego wpisu. Kawa Honduras Caballero Marcala to ziarno specialty, czyli takie, które zostało wyselekcjonowane specjalnie ze względu na jakość, a w efekcie smak jaki można z niego uzyskać.
Kawa została obrobiona metodą na sucho popularnie zwaną „naturalem”. Oznacza to, że ziarna fermentowały wewnątrz całych owoców, co w końcowym naparze będzie wyczuwalne jako wysokie body, wyraźna słodycz oraz podbita owocowość. Jeżeli chodzi o konkretne nuty smakowe, to spodziewajcie się wiśni, borówek, truskawek oraz delikatnej pestkowej goryczki balansującej te smaki.
Niektórzy kawosze nie przepadają za kawami przygotowanymi przy pomocy metody suchej, ponieważ, jak twierdzą, czuć w nich posmak psujących się, sfermentowanych owoców. Kawa Honduras Marcala została jednak wyprodukowana przez specjalistę w swoim fachu i o żadnych nieprzyjemnych posmakach nie ma tutaj mowy. Sami byliśmy zaskoczeni jej wyjątkowo świeżym smakiem, który w wypadku naturala jest szczególnym osiągnięciem. Chapeau bas, rodzino Caballero!
Różnorodność kolorów odpowiada bogatemu charakterowi smaku tej kawy. Naturalna obróbka "podbija" owocowość i body naparu. Cóż można powiedzieć więcej, pozostaje tylko byście spróbowali sami!
PRZECZYTAJ TEŻ: Czym jest microlot i dlaczego warto się nim zainteresować?
Kawa Honduras Caballero Marcala. Ocena naszego eksperta
Komu polecamy tę kawę? Każdemu kto ma nieco cierpliwości do alternatywnych metod parzenia. Jeżeli znudziła Was marketowa „kawa arabica”, Honduras mknie z odsieczą! Jeżeli przygotujecie go w Aeropessie, podbijecie gęstość naparu i uzyskacie wręcz nuty konfiturowe. Jeżeli zdecydujecie się na dripa lub ekspres przelewowy, wyjdzie Wam napar nieco lżejszy, ale równie intensywny smakowo - wybierzcie sami!
Kawa Honduras Caballero Marcala, z uwagi na wielowymiarowość smaku lepiej sprawdzi się naszym zdaniem jako napar deserowy raczej niż codzienna poranna kawa, w której przede wszystkim chodzi o pobudzenie. Sugerujemy również podawać ją samodzielnie, raczej niż jako dodatek do deserów. Ten napar sam w sobie jest tak deserowy, że szkoda tłumić jego wyrazistość słodkimi wypiekami. Jednak, jeżeli sama kawa to dla Was za mało – proszę bardzo, z dobrym ciastem będziecie mieli okazję do podwójnej radości!
Jasne palenie tej kawy desygnuje ją szczególnie do metod przelewowych. Mamy jednak Klientów, którzy wsypali ją do ekspresu i powiedzieli, że dzięki tej kawie poczuli, co to tak naprawdę znaczy specialty i jaka to jest różnica w jakości do innych kaw
Smak kawy obok którego nie można przejść obojętnie
Kolejny odcinek naszej kawowej podróży za nami! Przyznacie, że niesamowite jest jak wiele historii i wielopoziomowych przedsięwzięć stoi za ziarnami, które możecie znaleźć w naszych paczkach.
W wypadku specialty jakim niewątpliwie jest kawa Honduras Caballero Marcala to na dodatek opowieść wyjątkowo osobista. Wystarczy wygooglować nazwisko Caballero, aby poznać historię rodziny odpowiedzialnej za stojący przed nami napar. Nam nieco łatwiej inwestować w ziarna tej jakości, jeżeli wiemy, że nasze pieniądze trafią do ciężko pracujących rolników. Może Was również zachęci to do eksperymentów z kawami single origin?
Niezależnie od tego jednak czy szukacie kaw wyjątkowych, czy też mieszanek, które umożliwią Wam energiczne rozpoczęcie dnia, zapraszamy Was na naszą stronę, gdzie czekają na Was świeżo wypalone ziarna, i wszystkie akcesoria niezbędne do ich zaparzenia.