Matcha w ciąży - czy przyszłe mamy powinny po nią sięgać?
Przyszłe mamy są bombardowane informacjami na temat tego, co powinny, a czego nie powinny robić w okresie ciąży. Dziś poruszmy jeden z tematów, który budzi wiele wątpliwości – czy matcha w ciąży jest dozwolona, a może lepiej jej unikać?
Czy można pić matchę w ciąży?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy to większość przyzwyczajeń ulega drastycznej zmianie. Przyszłe mamy od momentu poczęcia nie myślą wyłącznie o sobie, ale także o dziecku, które rozwija się w ich łonie. Przemiany obejmują nie tylko wygląd fizyczny czy samopoczucie, ale również styl życia.
W trakcie tych intensywnych dziewięciu miesięcy dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji odżywczych staje się jeszcze ważniejsze niż dotychczas. Ciężarne dokładają wszelkich starań, byle tylko nie zaszkodzić mającemu przyjść na świat maluszkowi. Modyfikacji w dużej mierze ulega dieta. W głowach przyszłych mam często pojawiają się wątpliwości, czy dany produkt może być przez nie bezpiecznie spożywany. Taki dylemat dotyczy także sproszkowanej zielonej herbaty. Czy można pić matchę w ciąży, a może lepszym posunięciem będzie chwilowa rezygnacja z tego napoju?
Japońska zielona herbata jest od tysięcy lat ceniona ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Matcha wykazuje działanie uspokajające, obniża poziom złego cholesterolu czy spowalnia procesy starzenia się organizmu. Czy z jej dobrodziejstw mogą korzystać także ciężarne? Na całe szczęście odpowiedź na to pytanie brzmi: tak.
Nie ma żadnych badań mówiących o tym, że herbata matcha w ciąży wpływałaby niekorzystnie zarówno na funkcjonowanie organizmu matki, jak i dziecka. Spożywanie w rozsądnych ilościach napoju na bazie sproszkowanych liści zielonej herbaty nie tylko nie szkodzi, a wręcz wykazuje pozytywne działanie.
Spożywanie matchy w rozsądnych ilościach wykazuje pozytywne działanie na organizm matki i dziecka
Przeczytaj również: Kawa w ciąży. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Matcha w ciąży – jak działa na organizm?
Matcha, podobnie jak inne herbaty, to napój, który zawiera kofeinę. Ze względu na obecność L-teaniny, kofeina ze sproszkowanej zielonej herbaty, w odróżnieniu od kawy, jest uwalniana stopniowo. Dzięki temu przypływ energii i koncentracji jest stały, a ryzyko nagłego spadku siły po kilku godzinach od wypicia znika. Pobudzające działanie matchy jest najmocniej odczuwalne do 2 godzin po jej wypiciu.
Pod jakimi jeszcze względami matcha jest korzystniejsza od kawy? Sproszkowana zielona herbata zawiera drogocenne witaminy i składniki mineralne, takie jak: błonnik pokarmowy, katechiny, L-theaniny, beta karoten, cynk, wapń, potas, sód, żelazo czy witaminy z grupy B, A, E i C. Zielony napój nie powoduje nagłych skoków ciśnienia i bólu głowy, na które często skarżą się osoby regularnie pijące kawę.
Bardzo często kontrowersji nie budzi samo spożywanie matchy przez kobiety w ciąży, ale zawartej w niej kofeiny. A co na ten temat sądzą eksperci? Przedstawiciele brytyjskiego National Health Service zgodnie twierdzą, że spożywanie do 200 mg kofeiny dziennie przez kobiety w ciąży nie stanowi ryzyka poronienia czy zahamowania wzrostu dziecka.
Podobne stwierdzenia wysuwają Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz amerykańskie i brytyjskie organizacje, które zrzeszają ginekologów oraz położników. Ich zdaniem optymalnym rozwiązaniem dla przyszłych mam jest ograniczenie, ale nie całkowite wyeliminowanie kofeiny ze swojej diety.
Sam dr n. med. Marcin Mika mówi: „Z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do spożywania kofeiny przez kobiety ciężarne”.
Zielona herbata bez wątpienia jest produktem prozdrowotnym, jednak trzeba pamiętać, że nie stanowi leku na całe zło, który sprawdzi się u każdego. Matcha w swoim składzie zawiera katechiny, które w nadmiarze mogą zakłócać prawidłowe wchłanianie żelaza i innych minerałów. Ten fakt powinny uwzględnić w swojej diecie wszystkie przyszłe mamy, u których często pojawia się niedobór żelaza lub anemia.
Zielony napój matcha nie powoduje nagłych skoków ciśnienia i bólu głowy
Wskazówki i zalecenia dotyczące picia matchy w ciąży
Przytoczone badania zgodnie twierdzą, że o ile nie ma żadnych przeciwwskazań, to kobiety w ciąży mogą bez obaw sięgać po napoje kofeinowe. Należy jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie tej psychoaktywnej substancji powinno być ściśle monitorowane. Kofeina zawarta jest nie tylko w zielonej herbacie czy kawie, ale także czekoladzie, kakao czy napojach energetyzujących. Nie zdając sobie z tego sprawy, bardzo łatwo przekroczyć dawkę 200 mg, która powszechnie jest uznawana za bezpieczną.
Wiesz już, jaka dzienna dawka kofeiny nie jest szkodliwa dla kobiet w ciąży. Teraz warto poznać odpowiedź na jeszcze inne pytanie – kiedy pić matchę, by w pełni czerpać z jej dobroczynnych właściwości?
Pamiętaj o tym, że matcha na czczo nie jest dobrym posunięciem dla Twojego organizmu. Zawarte w zielonej herbacie taniny mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, a w konsekwencji powodować nudności, wymioty czy zaparcia. Ta informacja jest szczególnie istotna dla wszystkich osób cierpiących na wrzody żołądka, ponieważ matcha nasila wydzielanie soków trawiennych.
Ze względu na obecność kofeiny, matchę najlepiej pić w pierwszej połowie dnia. Sięganie po nią późnym popołudniem lub wieczorem może powodować problemy z zasypianiem.
Istotne jest nie tylko to, kiedy pijemy matchę, ale przede wszystkim to, po jaki produkt sięgamy. Rekomendujemy zaopatrzenie się w dobrej jakości proszek – najlepiej taki, który jest organiczny. Sięgając po tani produkt, musisz liczyć się z tym, że najprawdopodobniej herbata pochodzi z zanieczyszczonych obszarów i zawiera duże ilości metali ciężkich oraz ołowiu. Im intensywniejszy odcień zieleni matchy, tym masz do czynienia z wyższej jakości produktem.
Herbata matcha zawiera drogocenne witaminy i składniki mineralne
Przeczytajcie także: Czy matcha jest zdrowa? Zgłębiamy tajemnice japońskiej zielonej herbaty!
Herbata matcha w ciąży – spożywanie ma swoje plusy i minusy
Czy można pić matchę w ciąży? Zielona herbata nie jest zabroniona, jednak przyszłe mamy powinny spożywać ją w umiarkowanej ilości. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecamy skonsultowanie się ze swoim lekarzem.
Wszystkie przyszłe mamy wiedzą już mnóstwo na temat popularnego ostatnio napoju, jakim jest matcha – kiedy pić, w jaki sposób i na co uważać. Nie pozostaje więc nic innego, jak zaopatrzyć się w zapas tego zielonego proszku. Najwyższej jakości Matchę Ceremonialną Nomads i Matchę Premium Nomads znajdziecie w asortymencie Darvea. Jeśli jednak jesteście wierni aromatycznej kawie, nasza palarnia również posiada ją w swojej ofercie.