Czy matcha jest zdrowa? Zgłębiamy tajemnice japońskiej zielonej herbaty!
Na Wschodzie znana od lat, a u nas dopiero co zyskuje popularność – to oczywiście sproszkowana zielona herbata. O jej dobroczynnych właściwościach mówi się wiele, ale czy słusznie? Czy matcha jest zdrowa i faktycznie warto się do niej przekonać? Podpowiadamy!
Zapewne w kawiarniach czy na sklepowych półkach coraz częściej dostrzegasz herbatę matcha. Zielony napój wydaje się stanowić sporą konkurencję dla uwielbianej przez wiele osób kawy. Chociaż w naszym kraju matcha stopniowo zyskuje swoich fanów, to w kulturze azjatyckiej czerpie się z jej drogocennych właściwości już od tysięcy lat.
Sama uprawa herbaty matcha robi ogromne wrażenie. Produkowana jest ona z liści krzewów, które dojrzewają na plantacjach zacienianych za pomocą specjalnych konstrukcji wykonanych z bambusa. Ich zadaniem jest zmniejszenie ekspozycji krzewów na światło słoneczne, by liście mogły wykazywać jeszcze lepsze właściwości zdrowotne. Pozbawione słońca krzewy zwiększają produkcję chlorofilu oraz L-teaniny, czyli aminokwasu, który redukuje gorzki smak herbaty. Zebrane liście są suszone, a następnie rozdrabniane na proszek o intensywnie zielonym kolorze.
Proces produkcji niewiele nam mówi o zielonej, japońskiej miksturze. Zainteresowanie budzi również inny aspekt dotyczący herbaty matcha – czy jest zdrowa, a może to kolejny trend, który równie szybko przeminie, jak się pojawił? Bazując na danych zebranych w licznych badaniach naukowych, można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że zielony napój zdecydowanie powinien zagościć w Twoim jadłospisie!
Wygląd matchy ceremonialnej i matchy premium Nomads
Sprawdź również: Czy kawa jest zdrowa? Obalamy mity, przedstawiamy fakty!
Jakie zdrowotne właściwości posiada zielona japońska herbata?
Idealny napój powinien być jednocześnie pyszny i bogaty w drogocenne składniki odżywcze. Doskonałym połączeniem tych dwóch cech jest zielona herbata matcha. Zdrowie, energia i doskonały smak w jednym? To możliwe!
Wybierając herbatę matcha dostarczamy naszemu organizmowi sproszkowane liście w postaci zawiesiny, a nie tak jak przy zwykłej herbacie, sam napar wodny. Dzięki temu spożywamy związki chemiczne, które są istotne dla naszego organizmu.
Jedną z takich substancji jest chlorofil, który ma korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie różnorodnych układów. Zielony barwnik odbudowuje uszkodzoną florę bakteryjną w jelitach, wzmacnia odporność, oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn, wspomaga redukcje stresu czy wydłuża cykl życia komórek.
Matcha to przede wszystkim skarbnica L-teaniny. Ten organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów niebiałkowych polecany jest przede wszystkim tym, którzy źle znoszą sytuacje stresowe i doświadczają częstych stanów lękowych. Co więcej, aminokwas w kompleksowy sposób poprawia jakość snu, wykazuje pozytywny wpływ na układ krążenia czy wspiera metabolizm.
Czy matcha jest zdrowa? Tak! To zasługa katechin, które posiadają szereg właściwości prozdrowotnych. Te silne przeciwutleniacze wykazują działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, są skuteczne w profilaktyce nowotworowej, a także zapobiegają objawianiu się chorób układu krążenia.
Japońska zielona herbata jest również bogata w żelazo, wapń, cynk, potas, sód, B-karoten, witaminę C, A i E.
Matcha to pyszny napój bogaty w drogocenne składniki
Warto zobaczyć: Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu? Obalamy mity na ten temat!
Herbata matcha – na co pomaga, a kiedy trzeba na nią uważać?
Nie wyobrażacie sobie poranka bez napoju o pobudzającym działaniu? Doskonałą alternatywą dla kawy, na którą nie każdy może sobie pozwolić, jest matcha. Co daje regularne picie tej zielonej zawiesiny?
W 2017 roku grupa badaczy z Holandii postanowiła sprawdzić, jak herbata matcha i batony zawierające ten proszek wpływają na zdolności poznawcze człowieka. Uczestników eksperymentu podzielono na cztery grupy: pijących matchę, zjadających batonika z matchą, spożywających napój placebo oraz zjadających baton placebo. Po spożyciu produktów ochotnicy wykonali zadania, które mierzyły ich koncentrację, pamięć roboczą i czas reakcji. Okazało się, że uczestnicy, którzy przed testem dostali produkty z matchą, znacznie szybciej i skuteczniej wykonywali polecenia eksperymentatorów.
Jak zostało wcześniej wspomniane, matcha to bogactwo katechin EGCG – związków o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym. Stres oksydacyjny, czyli konsekwencja działania wolnych rodników i nadtlenków, może doprowadzić do uszkodzenia lub śmierci komórki, a także korelować z występowaniem chorób neurodegeneracyjnych czy bezpośrednio wpływać na ujawnianie się chorób sercowo-naczyniowych.
Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Colorado w swoim badaniu porównali zawartość EGCG w wysokiej jakości matchy z zawartością tej substancji w zwykłej zielonej herbacie, którą można zakupić w sieci popularnych kawiarni Starbucks. Wyniki pokazały, że matcha zawiera aż 137 razy więcej EGCG niż zielona herbata z torebki! Co więcej, badacze podkreślili, że już jedna filiżanka matchy posiada w swoim składzie co najmniej trzy razy więcej katechin EGCG niż najlepszej jakości zielona herbata.
To nie koniec zalet japońskiej herbaty matcha. Na co pomaga ten niepozorny, zielony proszek? Osoby, które regularnie sięgają po matchę, cieszą się niższym poziomem złego cholesterolu i wyższym poziomem dobrego cholesterolu w porównaniu do tych, którzy nie dali szansy sproszkowanej zielonej herbacie.
Napój przypadnie do gustu także wszystkim osobom, które chciałby się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Przeprowadzone badania pokazują, że osoby pijące matchę straciły na wadze dwa razy więcej niż ci, którzy po nią nie sięgali. Jak to możliwe? Otóż wspomniany wcześniej związek EGCG korzystnie wpływa na nasz metabolizm. Natomiast samo picie matchy nie wystarczy, by schudnąć. Kluczem do sukcesu jest deficyt kaloryczny oraz aktywność fizyczna – zielona herbata może być jedynie pomocnikiem w osiągnięciu upragnionej wagi.
Mimo doskonałych właściwości, należy pamiętać, że herbata matcha nie jest lekiem na całe zło. Na co należy uważać, jeśli zamierza się ją wprowadzić do swojego jadłospisu? Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to produkt z dość sporą zawartością kofeiny. Na sproszkowaną zieloną herbatę powinny więc uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Bezpieczna dzienna dawka tej psychoaktywnej substancji dla zdrowej osoby dorosłej wynosi około 400 mg. Dobra wiadomość jest taka, że nie muszą z niej rezygnować pacjenci z podwyższonym ciśnieniem!
Charakterystyczny, zielony kolor matchy
Przeczytaj: Czy kawa na czczo szkodzi? Rozwiewamy wątpliwości!
Matcha – zdrowie zawarte w zielonych liściach!
Czy matcha jest zdrowa? Jak najbardziej, ale spożywana z umiarem! Jeśli chcesz cieszyć się dobrym nastrojem, mieć dużo energii i spowolnić naturalne procesy starzenia się organizmu, to jak najszybciej daj jej szansę!
Ekologiczna matcha doskonałej jakości została sprowadzona przez Darvea z Japonii i już dziś możesz spróbować matchę ceremonialną Nomads i matchę premium Nomads. Poczuj prawdziwy smak tej zielonej herbaty bez konieczności opuszczania własnego domu!