Chai latte - przepis na aromatyczny napój z przyprawami
Na łamach naszego bloga ostatnio coraz więcej opowiadamy Wam o herbacie. Kawa z herbatą czasem są traktowane jako przeciwne bieguny, czy nawet obozy pośród naparowych entuzjastów. My jednak uważamy, że to światy które jak najbardziej da się pogodzić, a na ich przecięciu odnaleźć zaskakujące połączenia. Dzisiaj opowiem Wam więc o chai latte. Przepis również się znajdzie!
Dobrze jest mieć swoich faworytów, jeżeli chodzi o napary. Pozwala nam to na dogłębne poznanie danego kawowego originu, odmiany herbaty albo jeżeli preferujemy różnorodność smakową, dokładne rozpracowanie określonej metody zaparzania. Warto też jednak czasem wyskoczyć poza swoją naparową strefę komfortu!
Nie nakłaniamy Was oczywiście do drastycznych kroków, takich jak próbowanie ciężkich, intensywnych espresso, kiedy Waszym codziennym wyborem jest słodkie cappuccino. Nic na siłę! Można jednak drobnymi krokami dojść do odkrycia nowych smaków, które mogą okazać się równie przyjemne co te, które sprawiały Wam radość dotychczas.
Jednym z takich kroków dla nas było chai latte. Przyprawy w herbacie to nieszczególnie rewolucyjny pomysł, który każdy z nas zapewne w takim czy innym wariancie zdążył już wypróbować. Przepis na chai latte to jednak coś więcej niż po prostu dodanie przypraw do herbaty. Przekonajcie się sami!
PRZECZYTAJ TEŻ: Czy kawa na czczo szkodzi? Rozwiewamy wątpliwości!
Czym jest chai latte? Czy to kawa czy herbata?
Jak zabrać się za chai latte? Przepis oczywiście jest najprostszym rozwiązaniem, ale warto poznać też nieco kontekstu kulturowego. Herbata słusznie kojarzy się większości z nas z Imperium Brytyjskim. To w znacznej mierze ze względu na brytyjskie podboje herbata jest tak popularna na całym świecie, a szczególnie w Indiach, skąd pochodzi nasz dzisiejszy przepis.
Początkowo, kiedy Brytyjczycy zaczęli uprawiać herbatę na zajętych indyjskich terenach, większość konsumentów, zarówno zamożnych jak i ubogich piło ją w ten sam sposób, po prostu zaparzając wysuszone liście w wodzie. Z czasem jednak, zwyczaje dotyczące sposobu przyrządzania herbaty stały się bardziej różnorodne.
Przepis sauté, bez żadnych dodatków, stał się przywilejem wyższych sfer społeczeństwa, dla których najistotniejszą wartością był po prostu wykwintny, naturalny smak herbaty. Osoby pracujące fizycznie, oprócz smaku, od naparu oczekiwały również pokrzepienia, umorzenia głodu i intensywnego wzmocnienia. Tak powstało między innymi chai latte! Przepis jest tradycyjnie bardzo prosty i naszym zdaniem warto takim go utrzymać.
Chai latte - przepis na indyjską kawę z przyprawami
Co będzie potrzebne do naszego dzisiejszego przepisu? Nic, czego nie mielibyście już w swojej kuchni! Chai latte swój smak zawdzięcza przede wszystkim jakości składników, z których je przygotujemy - sama metoda jest na tyle prosta, że zmiany w niej mają znikomy wpływ na efekt końcowy.
Składniki:
- 3 łyżeczki czarnej herbaty
- ½ szklanki wody
- 1 ½ szklanki mleka (może być roślinne)
- 2 łyżki miodu
- szczypta ulubionej przyprawy korzennej
- Zaczynamy od przygotowania koncentratu herbaty. Do małego rondelka wlewamy wodę, doprowadzamy do wrzenia i wsypujemy trzy łyżeczki czarnej herbaty. Gotujemy ok. 7 minut na średnim ogniu, tak aby nie wyparowała nam cała woda.
- Dodajemy mleko i miód, mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji cały czas delikatnie podgrzewając.
- Opcjonalnie możemy spienić uzyskaną mieszankę, używając blendera lub automatycznego spieniacza do mleka.
- Podajemy w wysokich szklankach, posypując z wierzchu wybraną przyprawą.
I gotowe! Sycący, rozgrzewający napar gotowy. Co prawda połączenie herbaty z mlekiem wielu fanom herbaty wydaje się świętokradztwem przywodzącym na myśl kontrowersyjną „bawarkę”, ale jesteśmy przekonani, że chai latte, przepis nieco bardziej wykwintny, znajdzie więcej fanów ;-).
Co do doboru herbaty do chai latte, pozostawiamy Wam wolny wybór, ale najlepiej, żeby była to mocna czarna herbata, taka jak np. nasza Nomads English Breakfast. Używając tego rodzaju herbaty, macie pewność, że w końcowym naparze obok przyjemnej miodowo-mlecznej słodyczy wyczujecie również balansujące całość herbaciane nuty.
Herbata czarna English Breakfast idealnie połączy się z mlekiem i miodem
PRZECZYTAJ TEŻ: Ethiopia Foge Kanketi - testujemy ziarna prosto z ojczyzny kawy. Sprawdźcie naszą recenzję!
Z czym chai latte smakuje najlepiej?
Chai latte z którym spotkamy się w popularnych kawiarniach jest zazwyczaj bardzo słodkie, w związku z czym traktuje się je jako samodzielny deser. W wypadku napary przygotowanego w domu możemy jednak dodać trochę mniej cukru, tym samym zyskując zdrowszy napar, a także szanse na sparowanie go z równie wykwintnym wypiekiem!
Zwiewna pianka kawowa, albo klasyczny biszkopt z kawowym twistem - to przepisy, które świetnie sprawdzą się u boku chai latte, jeżeli przygotujecie wersję nieco bardziej wytrawną.
Jeżeli chcecie jednak skupić się na samym chai latte, to proponujemy zerknąć do naszego przepisu na domowe syropy do kawy. Mleczny deser doprawiony takim rzemieślniczym syropem to coś, czemu nie sposób się oprzeć!
Przepis na chai latte z pewnością Wam posmakuje!
To co, skusicie się na indyjski delikates w płynnej formie? Zachęcamy Was do przygotowywania domowych wersji takich popularnych deserów, ponieważ odpowiedni dobór składników, oraz proporcji, pozwala na odkrycie w nich zupełnie nowych smakowych możliwości. Gwarantujemy Wam, że znaczną większość naparów znanych z kawiarni jesteście w stanie przygotować w domu na takim samym, albo nawet wyższym poziomie.
Tymczasem jak zawsze zapraszamy Was do naszego sklepu internetowego, gdzie czekają na Was wykwintne herbaciane mieszanki, zawsze świeżo wypalone ziarna kawy oraz niezbędne akcesoria do parzenia.
Wielkimi krokami zbliża się też okres świątecznych prezentów, więc jeżeli macie pośród swoich bliskich fanów naparów, to bacznie obserwujcie naszą stronę. Jeżeli chcielibyście wybrać dla kogoś wyjątkową kawę, a nie macie w temacie rozeznania - dajcie znać, chętnie doradzimy! A jeżeli kwestie prezentów lubicie rozwiązać specjalnym zestawem, również możemy pomóc taki przygotować.