Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kawa jest moczopędna? Obalamy mity!

2022-02-18
Czy kawa jest moczopędna? Obalamy mity!

Czasami zdarza się, że jesteśmy tak głęboko zaaferowani kwestiami smakowymi, że zapominamy o związanych z kawą kwestiach zdrowotnych. Jeżeli kawę pijecie codziennie, to dobrze zdawać sobie sprawę, że staje się ona stałym elementem diety, a w takim wypadku może ona wywoływać u niektórych osób skutki uboczne. Dziś postaramy się przeanalizować jedną z tych kwestii. Czy kawa jest moczopędna?

 

Kiedy zagłębiamy się w subtelne różnice smakowe, skomplikowane synergie zmiennych w metodach parzenia czy też wieloetapowe przepisy na kawowe desery, kwestie takie jak działanie moczopędne zostawiamy z tyłu głowy. Nic dziwnego! Kawa to naprawdę porywający, wielowymiarowy temat, a analizowanie kwestii zdrowotnych jest zazwyczaj daleko mniej przyjemne aniżeli degustacja nowego ziarna.

 

Kawa nie pozostaje jednak bez wpływu na wiele aspektów działania naszego organizmu. Kwestie ciśnienia, metabolizmu, a nawet bardziej psychicznego samopoczucia to wszystko pola na których nasz ulubiony napar daje o sobie znać. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś czy kawa jest moczopędna? Nam nasz ulubiony napar nie sprawiał nigdy w tej materii problemów, ale jako że usłyszeliśmy ostatnio nieco takich głosów, to postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej sprawie.

 

 

Kawa jest moczopędna - co na to nauka?

 

Jak zawsze w kwestiach zdrowotnych zwrócimy się najpierw do sprawdzonych źródeł naukowych. Jak wypada w nich kawa? Działanie moczopędne tego naparu zostało przez naukowców zauważone i dokładnie przeanalizowane. Okazuje się, że znaczny wpływ na to czy kawa jest moczopędna dla danej osoby ma to, czy zainteresowany pije ją na czczo, czy też po jedzeniu.

 

Okazuje się, że jeżeli nasz żołądek jest zajęty trawieniem pokarmów stałych, które są dla niego większym wyzwaniem niż płyny, to kawa moczopędna nie jest. Oczywiście nie jest w tej kwestii pomijalna, ale ma wtedy wpływ zbliżony do innych płynów.

 

Inaczej sytuacja ma się, kiedy kawę wypijemy na pusty żołądek. Napar ma wtedy mniej przeszkód na drodze do pęcherza moczowego i odpowiedź na pytanie czy kawa jest moczopędna ulega znacznej zmianie.

 

Kod rabatowy dla czytelników

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy przy zakrzepicy można pić kawę? Odpowiadamy!

 

 

Dlaczego kawa ma działanie moczopędne?

 

Powyższe wytłumaczenie nie wyjaśnia jednak tego, dlaczego niektórzy kawosze czują, że kawa ma dużo mocniejsze działanie w tym zakresie niż czysta woda. Jest to potwierdzony naukowo efekt, wywołany przez substancję, za którą tak kawę cenimy, czyli kofeinę.

 

Kofeina wpływa bezpośrednio na działanie mięśni, między innymi tych, z których zbudowane są ścianki naszego pęcherza moczowego. Może to skutkować tym, że nawet jeżeli przyjęty płyn nie wypełnia całego pęcherza, to zawarta w nim kofeina pobudza organ do mikro-skurczów, które mogą wywoływać wrażenie potrzeby odwiedzenia toalety.

 Kawa na działanie moczopędne

Ścianki naszego pęcherza moczowego są zbudowane z mięśni na które, kofeina wpływa bezpośrednio

 

Czy każda kawa działa w tej kwestii tak samo intensywnie?

 

O tym, że kawa kawie nierówna wiemy nie od dziś. W tym wypadku nie będziemy jednak analizować różnic w smaku i aromacie, jak to mamy w zwyczaju, a raczej skupimy się na stopniu w jakim wpływa on na naszą potrzebę oddawania moczu.

 

 

Jakie działanie ma kawa zbożowa?

 

Zastanówmy się na przykład czy kawa zbożowa jest moczopędna. To oczywiście nie jest produkt, którym się jako palarnia kawy zajmujemy - nie palimy w naszym piecu ziaren zbóż przecież :D, tylko owoce pracy farmerów z plantacji kawy. Stoi ona jednak dość kontrastowo w stosunku do kawy naturalnej, stąd możemy do niej nawiązać.

 

Zatem kluczem do właściwiej odpowiedzi na pytanie zadane wcześniej, jest tutaj zdanie sobie sprawy, że kawa zbożowa to „kawa” tylko z nazwy, a tak naprawdę jest to najczęściej mieszanka prażonego żyta, cykorii i buraka cukrowego, która nie zawiera kofeiny. To powinno dać nam odpowiedź; kawa zbożowa ma działanie moczopędne dużo bardziej zbliżone do wody aniżeli do standardowej filiżanki kawy.

 działanie kawy zbożowej

Kawa zbożowa ma działanie moczopędne podobne jak byśmy pili wodę 

 

Metoda przygotowania kawy a jej wpływ na działanie moczopędne

 

A jak zachowają się pod tym względem kawy przygotowane różnymi metodami? Główna różnica sprowadza się do tej samego czynnika, czyli do zawartości kofeiny w naszym naparze. Można więc spodziewać się, że drobne espresso, ku naszemu zaskoczeniu, szybciej wygoni nas do łazienki niż kubek kawy przelewowej.

 

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tutaj objętość. Jeżeli kawy pijemy dużo, to trzeba się liczyć z tym, że w kwestii efektu moczopędnego jest to napój nieco mocniejszy niż woda, czy też inne płyny kofeiny nie zawierające.

 metoda przygotowania kawy

Pijąc espresso zwiększają się szansę na to że wygoni nas do łazienki

 

 

Czy kawa odwadnia organizm?

 

Jeżeli kofeina, którą pijemy w kawie jest diuretykiem, to w takim razie kawa ma działanie odwadniające. Jednakże z drugiej strony pijąc kawę, dostarczamy do niej dodatkowo wodę. Wg przeprowadzonych badań, bilans jest korzystniejszy – czyli mniej tracimy niż zyskujemy. Więcej o tym pisaliśmy już kiedyś w jednym z naszych artykułów. Tam też podajemy źródła interesujących badań w tym zakresie. Zachęcamy Was do zapoznania się z nim.

Kawa odwadnia

Kofeina ma działanie odwadniające dlatego należy się nawadniać

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy kawa odwadnia? Wpływ kawy na odwodnienie organizmu

 

 

Jak załagodzić moczopędne działanie kawy?

 

Co zrobić, jeżeli nie chcemy zmieniać naszych kawowych zwyczajów, a dyskutowany efekt daje się nam we znaki? Odpowiedź jest prostsza niż mogłoby się wydawać! Jak ustaliliśmy, głównym powodem, dla którego kawa jest moczopędna jest to, że zawiera ona kofeinę. Nie jest ona jednak jedynym produktem zawierającym tę pobudzającą substancję.

 

Kofeinę można znaleźć również w gumach do żucia, przekąskach aromatyzowanych kawą, herbacie, czekoladzie oraz w napojach energetycznych. Jeżeli niektóre z tych produktów są stałymi elementami Waszej diety to możliwe, że moczopędny efekt kofeiny kumuluje się i przez to kawa ma na Was jeszcze mocniejszy wpływ. Spróbujcie więc zbalansować liczbę spożywanych produktów zawierających kofeinę. Pomoże to zatem nieco załagodzić problem.

 Kofeina w innych produktach

Kofeina znajduje się również w innych produktach taki jak np. gumach do żucia, przekąskach aromatyzowanych kawą, herbacie, czekoladzie oraz w napojach energetycznych dlatego warto spróbować zbalansować liczbę spożywanych produktów zawierających kofeinę

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Senność po kawie − czy to normalne? Wyjaśniamy

 

 

Kawa - moczopędna nie dla każdego!

 

Odpowiedź na pytanie czy kawa jest moczopędna wydaje się więc prosta. Tak, jest, ale przy odrobinie dbałości o naszą dietę można zniwelować ten efekt do pomijalnego poziomu. Co ciekawe, problemy z moczopędnością kawy zależą jeszcze od jednej anatomicznej kwestii.

 

Okazuje się, że mężczyźni mają większe i bardziej wytrzymałe pęcherze moczowe, w związku z czym dyskutowany dzisiaj przez nas efekt może być dla nich mniej dotkliwy. Nie oznacza to oczywiście, że panowie mogą przyjmować kawę w każdych ilościach. Wszystko przez to, że jak już wcześniej zaznaczyliśmy, ma ona wpływ na wiele różnych wymiarów działania naszego organizmu. Dlatego nadużywana, może prowadzić do problemów zdrowotnych.

 

Jeżeli jednak właściwą dla siebie dawkę kofeiny macie już dawno opracowaną i kawa nie sprawia Wam problemów, to zapraszamy Was na zakupy w naszym sklepie internetowym. Czekają tam na Was zawsze świeżo wypalone ziarna, aromatyczne herbaty i akcesoria niezbędne do zaparzania naparów. Znajdą się też rzemieślnicze łakocie, w formie czekolad, które doskonale uzupełnią Wasze zapotrzebowanie na coś pysznego :).

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Sprawna obsługa, ale najważniejsze to przecież kawa. A ta naprawdę wysokiej jakości.
2024-06-10
REALIZACJA ZAMÓWIENIA BARDZO SZYBKO,SPRAWNIE,DOBRZE ZAPAKOWANE,SUPER
pixelpixel