Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa na kaca – czy mała czarna łagodzi jego objawy? Sprawdzamy!

2021-04-13
Kawa na kaca – czy mała czarna łagodzi jego objawy? Sprawdzamy!

W Internecie roi się od pomysłów na to, jak pomóc sobie z mdłościami, bólem głowy czy wymiotami występującymi po nadużyciu wysokoprocentowych napojów. Macie nadzieję, że gdy wypijecie kawę, kac odejdzie w niepamięć? Sprawdziliśmy, czy na pewno!

Poprzedniego wieczora przesadziliście z alkoholem i szukacie jakiegokolwiek sposobu na to, by szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów kaca? Być może ktoś poradzi Wam kawę. Kac jest jednak na tyle uciążliwy, że pora nie na testy możliwych remediów, ale na błyskawiczne wdrożenie skutecznych działań przynoszących ulgę. Czy kawa pomoże? Odpowiadamy!

 

Kawa na kaca – czy mała czarna łagodzi objawy tej nieprzyjemnej dolegliwości?

 

Mocno zakrapiane alkoholem imprezy to coś, czego spora część z nas żałuje o poranku. Nierozważne picie wysokoprocentowych napojów skutkuje szeregiem nieprzyjemnych objawów, takich jak ból głowy, wymioty czy rozkojarzenie. Ten stan odwodnienia organizmu nazwany jest kacem.

Pierwsza rzecz o poranku, jaka przychodzi Wam na myśl po szalonej imprezie, to kawa? Okazuje się, że znaczna część społeczeństwa po ciężkiej nocy sięga po małą czarną albo napoje energetyczne w nadziei, że substancje te pomogą szybko i skutecznie uporać się z kacem. Jak jest naprawdę? Czy kawa jest dobra na kaca, a może to jedynie powielany mit?

 

Przeczytajcie również: Kawa na ból głowy. Czy mała czarna jest w stanie zastąpić leki przeciwbólowe?

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Kawa a kac – co na to badania?

 

Okazuje się, że kawa wcale nie obniża poziomu alkoholu we krwi. Ten aromatyczny napój może jedynie poprawić koncentracje i skupienie. Niestety nie jest to równoznaczne z byciem trzeźwym. Aby udowodnić teorię, że kawa na kaca nie jest idealnym rozwiązaniem, profesor Tony Moss z London South Bank University przeprowadził test na piątce studentów.

Naukowiec zaprosił badanych do przekształconego w pub miejsca. Ich zadaniem było wypicie wódki z tonikiem. Zawartość alkoholu w drinkach była specjalnie dostosowana do masy ciała i wzrostu każdego z uczestników. Celem badacza było sprawienie, by studenci czuli się lekko pijani.

Gdy alkohol zaczął działać, wszyscy uczestnicy zostali poddani testowi koordynacji ręka–oko. Mieli za zadanie przeprowadzić metalową obręcz przez drut bez dotykania go. Żadnemu ze studentów nie udało się wykonać tego zadania w sposób poprawny.

Po teście podano uczestnikom filiżankę mocnej kawy. Studenci poczuli się pewniej i byli bardziej skupieni, ale nadal nie zdołali wykonać zadania bezbłędnie. Profesor Tony Moss zmierzył im poziom alkoholu w organizmie za pomocą alkomatu. Okazało się, że po wypiciu małej czarnej studenci ani trochę nie wytrzeźwieli.

Tony Moss mówi: „Bazując na szeroko zakrojonych badaniach, dowiedliśmy, że kawa nie stanowi antidotum na działanie alkoholu”.

Jego słowa potwierdzają badania z 2009 roku, w których opisane zostało wzajemne działanie alkoholu i kofeiny. Eksperyment przeprowadzono na myszach, którym podano alkohol, a następnie odpowiednik ośmiu filiżanek kawy. Zwierzęta wydawały się bardziej skupione po spożyciu kofeiny, jednak nadal gorzej radziły sobie w labiryncie od tych, które były trzeźwe.

 

 

Czy kawa z cytryną na kaca to dobry pomysł?

 

W przypadku nadużycia alkoholu często polecana jest kawa z cytryną. Okazuje się, że faktycznie może załagodzić objawy kaca, jednak nie u wszystkich… Na kogo zadziała, a kto powinien sobie darować?

Niektórzy naukowcy twierdzą, że kofeina w kawie zwęża naczynia krwionośne, co sprawia, że zmniejsza się z przepływ krwi w kierunku głowy i tym samym ból staje się mniej uciążliwy. Połączenie jej z cytrusami faktycznie tłumi ból. Badacze z kliniki uniwersyteckiej we Freiburgu przekonują, że połączenie kofeiny i kwasu cytrynowego blokuje powstawanie enzymu regulującego prostaglandyny, czyli hormony, które wspomagają przenoszenie uczucia bólu.

Inni naukowcy uparcie bronią stanowiska, jakoby kofeina oraz owoce cytrusowe… wywoływały ból głowy! Są więc dwie opcje: kawa z cytryną załagodzi ból lub… go nasili. Zależy to wyłącznie od Waszego organizmu i tego, jak reaguje on na kofeinę. Czy warto eksperymentować? Oceńcie sami.

Podobnie jak w przypadku samej małej czarnej, wypicie kawy z cytryną nie sprawi z pewnością, że wytrzeźwiejecie. Ból głowy i zmęczenie mogą ustąpić, jednak poziom alkoholu we krwi nie ulegnie zmniejszeniu.

 Kawa z cytryną

Kawa z cytryną faktycznie może łagodzić objawy kaca, ale nie u wszystkich jednak przyniesie zamierzony efekt

 

 

Co na temat związku kawy i kaca mówią eksperci?

 

Filiżanka małej czarnej to codzienny rytuał dla wielu osób – nawet wtedy, gdy sięgają po alkohol. Czy takie połączenie jest bezpieczne? A może kawa na kaca to zły pomysł i lepiej jej unikać?

Dr Mary Claire O'Brien, starsza prodziekan ds. Edukacji zdrowotnej w Wake Forest School of Medicine od lat bada interakcje między kofeiną i alkoholem. Specjalistka zapytana o to, czy kac i kawa to dobre połączenie, odpowiada: Filiżanka espresso może sprawić, że poczujemy się mniej senni, ale to nie oznacza, że będziemy bardziej trzeźwi. W rzeczywistości połączenie kofeiny i alkoholu może być potencjalnie niebezpieczne”.

Dr Robert Swift wyjaśnia natomiast: „Badania pokazują, że ludzie podkręcający się kawą podczas alkoholowych imprez piją więcej. To dlatego, że naturalny sygnał, który mówi: «Masz już dość», przestaje istnieć. (…) Stężenie alkoholu we krwi nie zostanie odwrócone przez kofeinę. Nie poprawi się nasza sprawność za kierownicą”.

Okazuje się, że picie kawy zarówno w trakcie imprezy, jak i po niej nie uchroni nas przed kacem. Mała czarna może jedynie pomóc w uporaniu się z sennością, jednak z pewnością nie przyspieszy procesu trzeźwienia. Kofeina to nie magiczne remedium na kaca – warto o tym pamiętać po suto zakrapianym wieczorze. 

Mieszanie alkoholu z kawą

Badania pokazują, że łączenie picia kawy i spożywania alkoholu, może być potencjalnie niebezpieczne

 

 

Jak jeszcze pomóc swojemu organizmowi wrócić do formy?

 

Wiadomo już, że kawa na kaca nie jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, jednak w niektórych kwestiach może pomóc wrócić do normalnego rytmu. Kac to stan znacznego odwodnienia organizmu, warto więc pamiętać o piciu dużej ilości wody – 2 litry to absolutne minumum.

Aby jeszcze skuteczniej sobie pomóc, zaopatrzcie się w aptece w elektrolity, które nawodnią organizm. Po ciężkiej nocy postarajcie się wyjść na spacer – świeże powietrze poprawi samopoczucie i załagodzi ból głowy. Zjedzcie pożywny posiłek, nawet jeśli dokuczają Wam mdłości. Chłodny prysznic także nie zaszkodzi, a może pomóc w rozbudzeniu się.

 

 

Polecamy także: Zgaga po kawie. Dlaczego powstaje i jak jej uniknąć?

 

 

Dbajcie o to, by spożywać alkohol z rozwagą

 

Spożywanie alkoholu z umiarem to najlepsza rada, jaką możemy Wam dać – w ten sposób na pewno ustrzeżecie się przed kacem. Jeśli o poranku chcecie czuć się wypoczęci i pełni energii, to starajcie się unikać picia napojów wysokoprocentowych w nadmiarze.

Delektowanie się kawą jest równie przyjemne i co najważniejsze – kac po niej nie grozi

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Obsługa na najwyższym poziomie. Może służyć za wzór dla innych.
2024-06-03
Zamówienie jak zawsze bardzo sprawnie zrealizowane. Firma na 5 z plusem. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Na pewno jeszcze nie raz skorzystamy z Państwa oferty.
pixelpixel