Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa Rwanda Muhondo. Rozpieść zmysły kawą specialty z gorącej Afryki!

2021-02-16
Kawa Rwanda Muhondo. Rozpieść zmysły kawą specialty z gorącej Afryki!

Skąd pochodzi kawa? Jako pierwsze skojarzenia, najczęściej pojawiają się wielcy eksporterzy, Brazylia, Kolumbia, Etiopia. Czego możemy się jednak spodziewać wynurzając się z kawowego mainstreamu i próbując mniej popularnych ziaren? Ciekawych doświadczeń, których kawa Rwanda Muhondo z pewnością dostarcza!

 

Kraje zajmujące najwyższe pozycje w rankingach kawowych producentów, znajdują się tam, w większości przypadków, ze względu na szczęśliwą kombinacje wysokich możliwości przerobowych, dobrze przygotowanej infrastruktury oraz długiej tradycji.

 

Wieloletni rozwój kawowych przedsięwzięć w krajach takich jak Brazylia, pozwala na wypracowanie odpowiedniej powtarzalności w jakości ziaren, a co za tym idzie zbalansowanego, stabilnego rok po roku smaku.

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy wiesz gdzie rośnie kawa? Poznaj tajemnice jej uprawy!

 

 

Plusy i minusy zajmowania miejsca na podium kawowych producentów

 

Z produkcją tej wielkości, o jakiej mówimy w wypadku Brazylii (w 2019 roku kraj ten wyeksportował 2 220 000 ton (sic!) zielonych ziaren) wiążą się duże korzyści dla producentów. Dzieje się tak dlatego, że ich kawa dociera do najdalszych nawet zakątków świata, jest stale dostępna, i w związku z tym wpasowuje się, a może nawet kształtuje kawowe upodobania społeczeństwa.

 

Taki wymiar produkcji ma też jednak swój minus. Na „zwykłą” brazylijską kawę jest cały czas duży popyt, w związku z czym farmerom rzadko opłaca się rozwijać eksperymentalne podejście do uprawiania i obróbki. Skutkuje to smakiem wysokiej jakości, ale jednak przewidywalnym. A to co warto poznać i docenić w kawie, to jej różnorodność!

 Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Rwanda Muhondo - kawa specialty z gorącej Afryki

 

I tu przychodzi nam z pomocą małe afrykańskie państwo, położone nieco na południe od znanych w kawowym świecie Etiopii i Kenii. W 2018 roku z Rwanda wyeksportowała 15 milionów kilogramów ziaren. Dla porównania, w tym samym roku etiopscy producenci na eksport przeznaczyli 240 milionów kilogramów! Widać więc, że jest to państwo o stosunkowo niewielkim udziale w światowym rynku kawy (nie mówiąc już o wspomnianym wcześniej brazylijskim gigancie).

 

Naturalne, kawa z Rwandy jest więc rzadszym widokiem na europejskich półkach. Wynika z tego jednak bardzo pozytywna dla kawoszy cecha tegoż ziarna. Przy tak małym „wybiciu” do europejskiej palarni docierają tylko najlepszej jakości ziarna!

 Jakość ziaren kawy Specialty Rwanda Muhondo

 Ziarna kawy Rwanda Muhondo przed wypaleniem i po wypaleniu przez nas

 

 

Kawa z Rwandy - nastolatek na scenie specialty

 

Rwanda jest też bardzo ciekawym krajem ze względu na swoją kawową historię. Nasz ulubiony krzew zaczęto tam uprawiać w 1903 roku, jednak ze względu na burzliwą rwandyjską historię, nie można mówić o ciągłości, czy też rozwiniętej, kultywowanej tradycji. Jeszcze w 2000 roku w Rwandzie nie produkowano praktycznie w ogóle kawy na poziomie specialty.

 

Ze względu na ciężką pracę tamtejszych przedsiębiorców i farmerów, jakość ziaren z roku na rok się poprawiała i w 2017 roku już 52% z ziaren wyprodukowanych w Rwandzie uzyskało miano specialty. Wygląda też na to, że trend poprawy jakości przyspiesza, bo w 2018 roku było to już 80%!

 Kawa Specialty

 Kawy uprawiane w Rwandzie to w zdecydowanej większości kawy w jakości specialty

 

 

Geologiczne, botaniczne i geograficzne ciekawostki z Rwandyjskiej farmy

 

Warto też dodać, że to wymarzone miejsce do uprawiania rośliny takiej jak kawa - Rwanda ma w tej kwestii świetne warunki geologiczne. Bogate w minerały gleby wulkaniczne, plantacje położone w większości na wysokości 1200-1800 m.n.p.m pozwalają na uzyskanie naturalnie intensywnych, owocowych smaków. Dodatkowo 90% krzewów uprawianych w Rwandzie to ceniony podgatunek arabiki o nazwie Bourbon. Afrykańska kawa specialty w najlepszym wydaniu!

 

A skąd określenie Muhondo? To nazwa stacji obróbki kawy znajdującej się prowincji północnej Rwandy, w dystrykcie Gakenke. Kawa trafiająca do niej jest zbierana na wysokości 1 700 – 2 200 m.n.p.m.

 

 

Owocowa i lekko kwaskowa - jak kawa Rwanda Muhondo wypada w naszym teście?

 

Zaplecze ekonomiczno-historyczno-technologiczne mamy już wyjaśnione, czas więc zmielić nieco ziarna i sprawdzić jak smakują metaforyczne i dosłowne owoce pracy Rwandyjczyków!

 

Zazwyczaj do degustacji kawy polecamy cupping, jednak, jako że w tym wypadku mamy do czynienia tylko z jednym ziarnem, to pozwolimy sobie przetestować go w AeroPressie.

Rwanda Muhondo idealna do AreoPresu

 Naszą Rwanda Muhondo przetestowaliśmy w AeroPressie

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak parzyć kawę w AeroPressie? Podpowiedzi baristy

 

 

Jak smakuje ta kawa zaparzona w metodach przelewowych?

 

Kawa Rwanda Muhondo, podobnie jak większość ziaren afrykańskich przede wszystkim zaoferuje nam lekki napar o herbacianym body. Nie doświadczymy tu zbyt wiele goryczy, a główne nuty smakowe to delikatne suszone owoce i lekka cytrusowa kwaskowość.

 

Warto pamiętać, że ze względu na to jak technicznie przebiega zaparzanie kawy w AeroPressie, to uzyskany z niego napar będzie miał nieco wyższe body i wyraźniejszy smak niż inne metody. A może wolelibyście podkreślić herbaciany charakter, jaki oferuje Rwanda Muhondo? Kawa zaparzona w dripie a jeszcze pewniej w Chemexie z pewnością Wam to umożliwi!

 

Patrząc na to z drugiej strony, jeżeli Waszym pragnieniem jest napar o jeszcze wyższym body niż Aero, to pozostaje niezastąpiony French Press. Pamiętajcie tylko, że parząc kawę we frenchu ziarna mielimy znacznie grubiej niż do wcześniej wspomnianych metod!

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Francuska miłość do kawy. Poznaj French Press!

 

 

To najlepsza kawa dla wielbicieli najwyższej jakości

 

Prawda, że ciekawie prezentuje się Rwanda? Kawa specialty z Afryki to jak widać nie tylko Kenia i Etiopia! Również w takich mniej popularnych regionach, można odkryć zaskakujące smaki, w pierwszym odczuciu nie kojarzące się z kawą.

 

Dodatkowo, w wypadku krajów, w których uprawianie kawy na poziomie specialty jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, przy zakładaniu farm podejmuje się często decyzje dużo bardziej świadome niż przy tych starszych.

 

 

Korzyści płynącej z kawowej młodości Rwandy

 

Dzięki właściwemu ukształtowaniu terenu, dokładnemu doborowi odmiany botanicznej kawy do składu mineralnego gleby, kawa Rwanda Muhondo i inne ziarna z takich „młodych” regionów zapewniają wysoką jakość oraz czyste i wyraźne smaki.

 

A kto wie jakie nuty znajdziemy w naszych filiżankach, kiedy tamtejsi farmerzy podłapią bakcyla obróbek eksperymentalnych od swoich środkowo-amerykańskich kolegów po fachu!

 

Rozmarzyliśmy się o kawowej przyszłości, jednak już schodzimy na ziemię i przypominamy Wam, że kawa Rwanda Muhondo czeka na Was na wirtualnych półkach naszego sklepu (i realnych półkach naszego magazynu ;-))!

Przekonajcie się zresztą sami!

 

 Przejście do sklepu

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Obsługa na najwyższym poziomie. Może służyć za wzór dla innych.
2024-05-31
Nie jest to moje pierwsze zamówienie i na pewno nie ostatnie. Za każdym razem realizacja jest ekspresowa, a produkty najwyższej jakości.
pixelpixel