Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Francuska miłość do kawy. Poznaj French Press!

2020-07-27
Francuska miłość do kawy. Poznaj French Press!

Praska francuska, Press Pot, Cafeteria, French Press… urządzenie to wiele ma imion, jednak najpopularniejszym jest właśnie French Press – został on wynaleziony we Francji, jednak największą popularność zyskał w Danii oraz Wielkiej Brytanii. Kawa z French Press jest gęsta, intensywna. Czy pres coffee brzmi więc jak coś dla Ciebie? Jak odpowiesz na pytanie French Press czy Aeropress?

 

Czasami szukamy możliwości zaparzenia kawy w inny sposób niż w ekspresie ciśnieniowym. Nie chcemy bowiem inwestować w sprzęt kilku tysięcy złotych. Z drugiej strony parzenie kawy poprzez zalewanie jej wodą do kubka czy hipstersko - szklanki, wydaje się nam prehistorycznym reliktem. Jak zatem ugryźć ten temat? Ach te alternatywne metody - nie dość, że trzeba do nich filtry, to kawa jest jeszcze aksamitna w smaku. Czujemy, że to nie dla nas i chcielibyśmy bardziej intensywnych doznań.

Z pomocą może nam przyjść wtedy ciekawy wynalazek. Możemy użyć go nie tylko do przygotowania kawy, ale również smacznej herbaty. Ladies and gentleman... witamy na pokładzie French Press.

 

Historia French Press, czyli krótko na temat pochodzenia praski francuskiej

 

Pierwszy projekt French Press powstał i został opatentowany w 1852 roku przez francuzów Mayer’a oraz Delforge’a, jednakże nie przypominał on do końca urządzenia, którego używamy dzisiaj. Najpopularniejszy projekt znany jako Chambord, został stworzony w 1958 roku przez szwajcara Faliero Bondaniniego. Udoskonalony produkt wytwarzano następnie we francuskiej fabryce o nazwie Martin SA.

To właśnie dzięki popularności Chambord we Francji, ludzie uznali zaparzacz French Press za wynalazek francuski. Po pewnym czasie Bondanini zaczął sprzedawać Chambord jako La Cafetiére Classic na terenie Wielkiej Brytanii, a wkrótce po tym znana duńska firma Bodum zaczęła sprzedaż zaparzaczy w Danii, końcowo wykupując prawa do ich fabryki oraz nazwy.

Do dzisiaj firma Bodum tworzy popularne zaparzacze z najlepszych możliwych materiałów, tak aby zapewnić użytkownikom najpełniejsze możliwe doświadczenie.

 

Z czego składa się French Press?

 

Przyjrzyjmy się zatem budowie tego urządzenia, tak aby zrozumieć jego zastosowanie.

Całość składa się z dwóch elementów:

- Szklanej/metalowej (w zależności od posiadanego modelu) komory na kawę i wodę. Przypomina ona dzbanek na herbatę albo zwykły serwer.

 

french-press_darvea

 
French Press składa się z komory na kawę oraz pokrywki z tłoczkiem

 

- Pokrywki z uchwytem/tłokiem oraz sitkiem na spodzie osi tłoczka. Dzięki tej części możemy odseparować fusy od gotowego naparu. Sitko jest drobne i przylega bardzo dokładnie do ścianek „serwera”.

I to tyle! Prostota w czystej formie. Do zaparzenia potrzebne nam będą jedynie przefiltrowana woda, która pomoże wydobyć jak najwięcej smaku oraz zmielona tuż przed zaparzeniem kawa!

Jednak zanim przejdziemy do parzenia, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się jaki sprzęt kupić oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

 

 Przeczytaj również: Jak przechowywać kawę, by jak najdłużej zachowała najlepszy smak?

 

Jak wybrać French Press dla siebie?

 

Na rynku mamy masę różnych zaparzaczy French Press. Cena? Waha się pomiędzy 20 a nawet 200zł. Czym różnią się więc praski?

Przy wyborze naszego sprzętu warto zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonany jest dany French Press. Kupując urządzenie w markecie możemy narazić się na słabej jakości plastik lub metal. Niezależnie od naszego podejścia do tematu, mycia urządzenia detergentami, wyparzania przed przygotowywaniem kawy, zaparzacz French Press wykonany ze słabej jakości materiałów będzie oddawać sztuczny, nieprzyjemny smak do naszej kawy. Poza tym takie materiały mogą wchłaniać smak każdej wcześniej przyrządzonej kawy, co może doprowadzić do tego, że po krótkim czasie używania każda parzona kawa będzie smakować inną, bądź wystąpi cierpkość lub goryczka. A tego chcemy przecież uniknąć!

 

filizanka-kawy-darvea-french-press

 
Kupując French Press  - postaw na producenta o dobrej renomie

 

Kolejnym mankamentem, który może wystąpić w tanim zaparzaczu French Press jest nieszczelny tłok z sitkiem. Krawędzie sitka powinny bardzo dokładnie przylegać do ścianek naczynia, tak aby podczas parzenia przy przeciskaniu drobinki kawy nie przedostawały się do gotowego naparu. Wszystko ma zostać pod sitkiem (które powinno być bardzo drobne), nad nim tylko gotowy napar.   

Okej, wiemy zatem wszystko co powinniśmy wiedzieć o French Pressie, wybierzmy się więc na zakupy!

Najlepszymi firmami oferującymi najlepiej wykonane praski są Bodum, Hario, Bialetti oraz Barista & Co. Firmy te oferują różnego rodzaju tworzywa w najwyższym standardzie, a także różne rozmiary prasek. Od nas zależy, który styl przypadnie nam do gustu.

Mamy zaparzacz, nie ma co zwlekać – pora parzyć!

 

Jakie kawy pasują do French Pressa?

W tej metodzie nie musimy wybierać jedynie ziaren wypalonych jasno jak do metod przelewowych, ale również możemy skorzystać z ciemniej wypalonych kaw oraz omniroastów (kawa wypalona w taki sposób, że sprawdzi się pod przelew jak i do espresso). Przy wyborze kawy powinniśmy się kierować swoimi preferencjami smakowymi.

 

Kawy palone jasno:

Jeśli lubimy kawy delikatne, owocowe, słodkie i rześkie powinniśmy zdecydowanie wybrać kawy wypalone jasno oraz pochodzące z Afryki np. z Kenii, Etiopii czy też Burundi. Kawy wypalone jasno z innych regionów, np. z Ameryki Środkowej i Południowej dadzą nam więcej orzechów, czekolady i przypraw w smaku.

Świetnie nadadzą się tu m.in. nasze Ethiopia Hunda Oli, Ethiopia Guji Mormora a z Ameryki Południowej Brasil Santos

Jednak niezależnie od pochodzenia jasno wypalone kawy pozostaną delikatne, kwiatowe, owocowe oraz herbaciane.

 

kawa-darvea-french-press

 
Dla uzyskania kawy o delikatnym smaku należy wybrać kawy jasno palone

 

Kawy palone ciemno:

Jeśli jesteśmy zwolennikami kawy cięższej, bardziej czekoladowej, orzechowej, karmelowej to powinniśmy się zdecydować na ciemniej wypalone kawy. Dadzą nam bardziej solidny i ciężki smak, idealny jako kawa śniadaniowa - kawa która przemówi do każdego. Sprawdzi się zarówno na czarno dając pełnię smaków, ale również z mlekiem nie tracąc aromatu, gdyż będzie zdecydowanie silniejszy niż w jasno wypalonej kawie.

Idealnie tutaj sprawdzą się klasyki takie jak Brazylia, Gwatemala oraz Peru. Wszystkie z tych kaw dadzą mocno deserowy, czekoladowy smak. Jednak nie ograniczajcie się tylko do tych regionów, eksperymentujcie! Gwarantujemy, że każdy region da Wam wspaniałe i unikalne odczucia i doświadczenia!

Zatem może tu być np. Guatemala SHB, Honduras SHG czy np. Columbia Excelso

 

  Przeczytaj również: Czy kawa ziarnista się psuje? Sprawdź!

 

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze ziarna?

 

Pamiętajmy jednak, że poza stopniem wypalenia powinniśmy pamiętać żeby nasza kawa była świeżo palona. Kawa zachowuje świeżość do 3 miesięcy od wypalenia.

Zmielona przed zaparzeniem kawa to gwarancja wielowymiarowości i otwarcia się kawy podczas zaparzania.

Kawy specialty to kolei gwarancja najwyższej jakości. Selekcjonowane ziarno, obrabiane różnymi metodami oraz wypalone z dbałością o szczegóły, pozwala na uzyskanie najlepszych efektów.

 

Jak parzyć kawę we French Pressie? Instrukcja od baristy

 

Zaprezentujemy teraz dwa przepisy na parzenie kawy: French Press klasyczny oraz lekko zmodyfikowany. Obydwa dają ciekawe wyniki. Warto z nimi eksperymentować!

 

1) Klasyka gatunku – szybko i skutecznie!

- Wyparz French Press tak, aby rozgrzać naczynie przed zaparzeniem

- Odmierz 30g kawy (używamy proporcji 6g kawy/100g wody) i zmiel ją średnio grubo, podobnie jak do Chemexa (ok. 35/38 klik na Comandante)

 - Po wsypaniu zmielonej kawy do zaparzacza włącz stoper i wlej od razu całość wody (500g) w temperaturze 95 stopni C, starając się zamoczyć wszystkie drobinki kawy, wlewając dość agresywnym strumieniem

 - Teraz czekamy 4 minuty

 - Po upływie 4 minut łyżką lekko rozbijamy crust (kożuch, który zrobi się na powierzchni) mieszając. Należy pamiętać, że nie mieszamy wkładając całość łyżki, lecz delikatnie wkładamy łyżkę i staramy się 3 razy płytko zbić kożuch. Nadmierne mieszanie spowoduje przeparzenie kawy

 - Następnie wkładamy tłok z sitkiem i delikatnie, powoli wciskamy go tak aby odseparować drobiny kawy od naparu

- Nie dociskamy do samego spodu, gdyż spowoduje to wybicie się drobin do naparu.

 

Warto dać kawie chwilę, tak aby lekko wystygła. Kawa wraz z upływem czasu i spadającą temperaturą otworzy się i jej aromaty będą bardziej wyczuwalne!

 

french-press-kawa-darvea

 
Po wsypaniu zmielonej kawy do zaparzacza odczekaj cztery minuty

 

2) Metoda zmodyfikowana – bez pośpiechu!

 

- Wyparz French Press tak, aby rozgrzać naczynie przed zaparzeniem

 - Odmierz 30g kawy (używamy proporcji 6g kawy/100g wody) i zmiel ją średnio grubo, podobnie jak do chemexa (ok. 35/38 klik na comandante)

 - Po wsypaniu zmielonej kawy do zaparzacza włącz stoper i wlej od razu całość wody (500g) w temperaturze 95 stopni C, starając się zamoczyć wszystkie drobinki kawy, wlewając dość agresywnym strumieniem

 - Teraz czekamy 4 minuty

 - Po upływie 4 minut mieszamy crust, tak jak w poprzedniej metodzie, ale tym razem czekam jeszcze chwilę. Na górze zostanie pianka i trochę drobinek kawy. Bierzemy dwie łyżki i staramy się ściągnąć całość z powierzchni naparu. Dzięki temu nasza kawa nie będzie się przeparzała, przez co uzyskamy mniejszą goryczkę!

 - I teraz ważna rzecz – dajemy kawie ok. 5 – 8 minut! W tym czasie reszta drobinek, które nie będą się parzyć opadnie na dno zostawiając u góry powierzchnie z naparem czystą.

 - Tłoczek z sitkiem wkładamy do French Pressa po upływie tych 5-8 minut, ale nie wciskamy go do samego końca! Spowodowalibyśmy tym sposobem wzburzenie drobinek kawy z dna zaparzacza i ponowne zaparzanie, przez co nasz napar miałby więcej goryczki. Zostawiamy tłoczek z sitkiem na powierzchni kawy, minimalnie zanurzony

 - Kawę do filiżanki staramy się nalewać powoli, tak by nie wzburzać drobinek kawy z dna

 

Gotowe! Kawa będzie zdecydowanie inna niż w przypadku pierwszej metody, będzie czystsza w smaku, bardziej soczysta i pełna! Nie będzie też w niej dużej goryczki i będzie bardzo gładka.

 

Przed zakupami skosztuj jak powinna smakować, a potem… zrób lepszą sam!

 

Prawda, że proste? Możemy cieszyć się naszą ulubioną kawą codziennie bez zbędnego wysiłku. Dodamy także, że French Press używany jest również do herbat, sprawdzi się idealnie do oddzielania fusów, czy też do spieniania mleka w warunkach domowych – wystarczy podgrzać mleko, wlać do Frencha i lekko ruszać tłoczkiem tak aby podwoić objętość mleka. Jesteśmy w stanie uzyskać jakość i teksturę mleka jak z ulubionej kawiarni!

Na lato również znajdzie się zastosowanie dla praski, możemy dzięki niej zrobić pyszną infuzję na herbacie czy kawie i zrobić domowe cold brew!

Zastosowań jest wiele, urządzenie jest proste i tanie! Polecamy serdecznie zakup i eksperymentowanie z French Pressem, to prosta metoda szybko dająca świetne efekty. Jeśli interesuje nas wyśmienita kawa – French Press będzie doskonale sprzyjał nam w jej przygotowaniu. W takim razie wybierzcie którąś z naszych kaw i parzymy w prasce :-).

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
REALIZACJA ZAMÓWIENIA BARDZO SZYBKO,SPRAWNIE,DOBRZE ZAPAKOWANE,SUPER
2024-06-05
jak zwykle wszystko w porządku
pixelpixel