Spożycie kawy na świecie. Statystyki są zaskakujące!
Zazwyczaj na łamach bloga kawą zachwycamy się ze względów smakowych, bądź też z uwagi na jej pobudzające działanie. Jest jednak jeszcze jeden wymiar, w którym kawa potrafi zadziwić. Picie kawy jako fenomen kulturowy o ogólnoświatowym wymiarze nie ma sobie równych. Jak przekłada się to na spożycie kawy na świecie? Statystyki mogą zaskoczyć!
Ze względu na czas i kulturę, w której żyjemy, obecność kawowych rytuałów w naszym codziennym życiu nie wydaje się szczególnie zaskakująca. Babcia piła kawę (w szklance z blaszanym koszyczkiem ;-)) mama piła kawę, tak więc stało się to dla nas czymś oczywistym.
Jeżeli się jednak nad tym zastanowić, to jest coś niesamowitego w tym, że skromny jemeński krzew oplótł swoimi gałęziami wszystkie kontynenty. Można by się pewnie spierać o Antarktydę, ale podejrzewamy, że w stacjach polarnych kawa również jest doceniana ;-)!
Spożycie kawy na świecie. Statystyki są imponujące!
Okazuje się, że dzienne spożycie kawy na świecie (statystyki nie sposób okłamać!) to aż 2 miliardy filiżanek. Nasze szybkie przeliczenie sugeruje, że to prawie 25 milionów litrów kawy dziennie. Czyli ponad 7 basenów olimpijskich!
Najwięcej na świecie spożywa się Arabiki
Najpopularniejszym gatunkiem kawy na świecie jest Arabica, czyli szlachetniejsza siostra Robusty – drugiego pod względem popularności gatunku. W dużym uproszczeniu można zapamiętać, że kawa Arabika to ciekawszy smak, a Robusta to więcej kofeiny ;-).
Ostatnią kwestią globalną, która wydaje się nam warta poruszenia zanim zejdziemy na poziom poszczególnych krajów to to, ile ziaren ogólnie powstaje co roku. Siedzicie? Jeżeli nie, to lepiej usiądźcie. Według International Coffee Organization, w sezonie 2019/2020 w ogólnoświatowym kawowym przemyśle wyprodukowano ponad 10 milionów ton kawy! Wybaczcie, ale chyba nie podejmiemy się przeliczania tego na filiżanki.
Ile to jest 10 milionów ton i jak się to dzieli na Arabikę i Robustę? Podamy jeszcze za wspomnianym wcześniej International Coffee Organization, że w roku 2019/2020:
- zebrano ogólnie 169,34 mln worków z kawą (2,2% mniej niż rok wcześniej),
- 95,99 mln worków to była Arabika (5% mniej niż rok wcześniej)
- 73,36 mln worków to Robusta (wzrost o 1,9%)
Największym producentem kawy na świecie jest Brazylia a najpopularniejszym gatunkiem Arabika. W takich właśnie workach jak na zdjęciu, przychodzą do nas zielone ziarna kawy z różnych zakątków świata.
Najwięcej kawy piją mieszkańcy Skandynawii
Takie przekonanie utarło się wśród europejskich kawoszy. Czy jest prawdziwe? Czy potomkowie wikingów faktycznie mają taki wpływ na spożycie kawy na świecie? Statystyki prawdę nam powiedzą!
W potocznym rozumieniu jak najbardziej, natomiast dla kulturoznawcy-szwedysty pojawia się tu pewna nieścisłość. Najwięcej kawy wypija statystyczny mieszkaniec Finlandii która, jeżeli trzymać się sztywno akademickiej nomenklatury, nie jest krajem skandynawskim, a nordyckim.
Ile kawy piją mieszkańcy krajów europejskich?
Przejdźmy jednak do rzeczy, jak wygląda podium w kwestii kawowej konsumpcji? Zestawienie jest opracowane na podstawie danych co do konsumpcji na osobę, nie zdziwcie się więc widząc kraj o mniejszej populacji wyżej na liście!
- Finlandia – 12 kg na osobę rocznie – godny podziwu wynik. To blisko 50 naszych zwyczajowych paczek DARVEA w rozmiarze 250g!
- Norwegia – 9,9 kg na osobę rocznie – jakżeby inaczej, skoro z tego kraju pochodzi słynny Tim Wendelboe, organizator pierwszych mistrzostw świata w AeroPressie!
- Islandia – 9 kg na osobę rocznie – doprawdy imponujące, zważając na to, jak daleką drogę musi pokonać kawa, aby trafić do islandzkich filiżanek. Islandczycy nie poddają się jednak i mają nawet swoją palarnię specialty!
Warto wspomnieć, że Polacy są największą mniejszością narodową na Islandii, w związku z czym (z przymrużeniem oka ;-)) to też trochę nasz sukces!
- Dania – 8,7kg na osobę rocznie – dom słynnej palarni kawy z kozami w nazwie i na pudełkach. W duńskiej kulturze kawowej jest coś naprawdę magicznego, co nie łatwo opisać słowami. Jeżeli znaleźlibyście się kiedyś w duńskiej stolicy, to zachęcamy Was do odwiedzenia dowolnej kawiarni specialty - od razu poczujecie o co nam chodzi!
- Holandia – 8,4 kg na osobę rocznie – top 5 zamyka najbardziej zasłużony dla kawowej historii naród w Europie. To holenderscy żeglarze pierwsi dostarczyli kawę z Jemenu do Europy!
Mieliście okazję poznać kawową kulturę w którymś z tych krajów? A może znacie baristę, który pochodzi z jednego z nich? Dajcie znać, międzynarodowy wymiar kawy to temat, który bardzo nas interesuje!
Najwięcej filżanek kawy spożywa się w Skandynawii. Pewnie większość z nas myślałaby, że to Włosi dominują na tym polu, ale tak nie jest
Ile kawy piją Polacy? Kawowe statystyki znad Wisły
A gdzie my plasujemy się w kawowych zestawieniach? Nie udało nam się dotrzeć do badań w tej kwestii, ale na nasze wyczucie, to w tempie rozwoju kawowej świadomości w społeczeństwie spokojnie przodujemy w Europie! Zerknijmy jednak na twarde dane. Jak wygląda spożycie kawy w Polsce? Ile kawy piją Polacy?
Garść liczb na temat garści ziaren
Poranna herbata zaparzona? Czy może jednak kawa? Statystyki opracowane przez organizację Euromonitor International pokazują, że wśród Polaków kawa jest jednak nieco bardziej popularna.
Wg wspomnianego na wstępie badania organizacji Euromonitor International, statystyczny Polak rocznie konsumuje 3 kg kawy, co przekłada się na nieco więcej niż jedną filiżankę dziennie. Dajcie znać czy to się zgadza z Waszymi zwyczajami, bo wygląda na to, że my w DARVEA działamy zdecydowanie ponad normę ;-).
Które kawy są najpopularniejsze wśród naszych Klientów?
Przyznamy się uczciwie, że najbardziej popularne kawy, które wybierają nasi Klienci, to Arabiki Brasil Santos i Columbia Excelso. Dlaczego? Naturalnie uważamy, że doceniacie jakość tych kaw. To co niewątpliwie ma znaczenie, że to kawowe klasyki. Kawa z Brazylii ma największy udział w światowej produkcji kawy. Dlatego też mamy ją okazję najczęściej spożywać. Jest to zatem smak, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. A wiemy już parafrazując klasyka, że najbardziej lubimy kawy, które już kiedyś piliśmy :D („…Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem…” – inż. Mamoń w filmie „Rejs”)
No i ta kawa jest też optymalna budżetowo przy zachowaniu bardzo dobrej jakości. To naturalne, skoro Brazylia sprzedaje najwięcej kawy na świecie, to też i kawa z tego kraju jest relatywni najtańsza.
Brazylijska kawa - Brasil Santos oraz kolumbijska Columbia Excelso to najbardziej popularne obecnie kawy z naszej palarni.
Z jakimi produktami warto zacząć (lub kontynuować) kawową przygodę?
Chcecie podbić miejsce Polski w kawowych rankingach? Mamy kilka propozycji, które pozwolą Wam na podjęcie tego wyzwania ze smakiem!
- Columbia Excelso – południowoamerykański klasyk – wspomniany już wcześniej, z wyraźnym czekoladowo-orzechowym smakiem, ale w nieco innej odsłonie niż tradycyjna Brazylia (polecana przez nas zawsze i wszędzie – dlatego tu już pominęliśmy, choć też polecamy :). To dobry wybór dla kawowego tradycjonalisty, które chce spróbować czegoś nowego, ale nie ma ochoty na radykalnie owocowe smaki rodem z Afryki.
- Ethiopia Sidamo – kawa z Afryki, która będzie zdecydowaną odmianą dla kogoś przyzwyczajonego do klasycznych kawowych smaków, ale nie aż tak drastyczną jak ziarna obrobione metodą naturalną. W ciemnym paleniu szczególnie dobrze sprawdzi się jako podstawa do kaw mlecznych lub mocnego espresso!
- Honduras Caballero Marcala – nasza duma! Najnowsza kawa specialty w ofercie DARVEA. Obrabiana metodą naturalną, oferuje naprawdę unikalne doznania smakowe (wiśnia, cola, maliny, dzika róża) szczególnie jeżeli spróbujecie przygotować ją w dripie lub Aeropressie.
Spożycie kawy w Polsce? Statystki prawdę powiedzą
Wspominaliśmy już wcześniej, że rocznie statystyczny Polak wypija ok. 3 kg kawy. Nasze doświadczenie z palarni pokazuje, że niektórzy Klienci zdecydowanie zawyżają te wartości :D. Ci nie ustępuję pewnie nordyckim Finom, którzy piją 12 kg rocznie.
Warto znać taki punkt odniesienia jak to wygląda w Polsce a jakie jest spożycie kawy na świecie. Statystyki pomagają bowiem w lepszym zrozumieniu i przewidzeniu nowych trendów w kawie - a to zawsze ekscytujące tematy!
Lepiej też możemy ocenić – w którym punkcie jest nasz kraj a gdzie świat.
W tym kontekście – porównań, wracając do Finów – czy to, że piją oni 4 razy tyle kawy co my znaczy, że musimy zacząć ich gonić i jej pić więcej? Nie uważamy tak. Porównywanie się to jak wiemy z życia, z drugiej strony miecz obosieczny – może prowadzić do nienaturalnych zachowań czy zazdrości. A na to szkoda czasu, lepiej napić się kawy :D.
Polscy bariści domowi do (pokojowego) boju!
A jak duży wpływ macie Wy na spożycie kawy w Polsce? Statystyki sugerujące półtorej filiżanki dziennie wydają się nam osobiście trochę zaniżone ;-), więc chętnie zweryfikujemy!
A może prowadzicie własne zapiski w sprawie Waszego domowego parzenia?
Wiemy z bezpośrednich rozmów, korespondencji czy spotkań z Wami, że często prowadzicie notatki, zapiski na temat kupowanych u nas kaw.
Rozwijanie w somie żyłki home-baristy to świetna zabawa, więc jeżeli chcecie wejść lub kontynuować tę drogę, to zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziecie niezbędne akcesoria, a przede wszystkim ziarna kawy, które sami wypaliliśmy!