Darmowa dostawa od 50 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyczyścić ekspres do kawy? Kilka porad naszych baristów

2024-04-25
Jak wyczyścić ekspres do kawy? Kilka porad naszych baristów

Kiedy myślimy o różnicach między poszczególnymi ziarnami albo o tym, jak różne metody parzenia kawy wpływają na jej ostateczny smak, łatwo zapomnieć o najprostszych kwestiach takich, jak konserwacja naszych sprzętów. Umycie aeropressu albo drippera nie jest wymagające, ale jak wyczyścić ekspres do kawy?

Wspominaliśmy już na łamach bloga o tym, jak wyczyścić młynek do kawy, ale nie jest to jedyne kawowe akcesorium wymagające uważnego czyszczenia. Oczywiście najlepiej byłoby dokładnie myć sprzęt po każdym użyciu, ale nie zawsze jest na to czas, dlatego postaramy się wskazać najważniejsze zasady tego, jak wyczyścić ekspres do kawy.  

 

Czym grozi rzadkie czyszczenie ekspresu?

Jeżeli zbyt długo będziemy zwlekać z czyszczeniem ekspresu do kawy to nie ukaże nam on pełni swoich możliwości. Podobnie staje się z czajnikiem wypełnionym kamieniem. Będzie podnosił twardość gotowanej wody, a w efekcie utrudniał właściwą ekstrakcję. Zatem pokryte kamieniem wewnętrzne części ekspresu to przepis na płaską kawę. Niezadbany sprzęt będzie również narażony na różnego rodzaju bakterie, grzyby i pleśń, które z łatwością gromadzą się w zakamarkach. Osadzające się zanieczyszczenia prowadzą do nieprzyjemnego zapachu i smaku naszego naparu. Jak czyścić ekspres do kawy, by temu zaradzić?

 

Jak wyczyścić ekspres do kawy? Oto sprawdzone sposoby!

 

Zawsze stosuj się do zaleceń producenta

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, niezależnie od tego z jakim ekspresem konkretnie mamy do czynienia, jest przeczytanie instrukcji. Producenci ekspresów często polecają konkretne produkty czyszczące i opisują, jak bezpiecznie przeprowadzić cały proces.

W wypadku bardziej zaawansowanych sprzętów zdarza się, że czyszczenie zgodne z procedurami jest warunkiem utrzymania gwarancji, warto więc zachować w tej kwestii ostrożność!

 

Odpowiednia woda ułatwi dbanie o ekspres

Zastanawiając się nad tym, jak wyczyścić ekspres do kawy, przede wszystkim warto pamiętać o podstawowych czynnościach, które powinniśmy wykonywać na co dzień i kierować się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W tym wypadku oznacza to używanie wody o odpowiednim składzie mineralnym. Twardość wody w Twoim kranie możesz sprawdzić na stronie dostawcy wody.

Jeżeli suma minerałów rozpuszczonych w wodzie przekracza 500mg/l, to używanie jej w ekspresie nie jest dobrym pomysłem. Kawa nie ukaże pełni smaku, a ekspres szybko pokryje się kamieniem. W takim wypadku lepiej sięgnąć po wodę butelkową o twardości 100-200mg/l. Warto też pomyśleć o zainwestowaniu w filtr dzbankowy, albo domowy system filtrujący.

 

Woda filtrowana do ekspresu

 Woda o odpowiednim składzie mineralnym zapobiega przed pojawianiem się kamienia

 

Jak usunąć kamień z ekspresu do kawy?

Odradzamy stosowania się do popularnych domowych metod, które często pojawiają się w internecie. Czyszczenie octem lub roztworem z kwasku cytrynowego przysporzy więcej problemów niż korzyści, a profesjonalne środki czyszczące rzadko kosztują więcej niż kilogramowe opakowanie kawy.

Kamień jest problematyczny zarówno ze względów technicznych, gdyż przyspiesza zużycie urządzeń, jak i ze względów smakowych, ponieważ podnosi zawartość mineralną wody, co w efekcie powoduje utrudnienia w procesie właściwej ekstrakcji. Dlatego najlepiej zapobiegać używając wody o odpowiednio niskim wskaźniku ppm, czyli ilości minerałów rozpuszczonych w wodzie.

Jeśli jednak nie masz dostępu do takiej wody i nie wiesz jak usunąć kamień z ekspresu do kawy to nic nie szkodzi - odkamienianie jest stałym elementem jego użytkowania. Usunięcie kamienia wiąże się po prostu z dodaniem preparatu do pojemnika na wodę, a następnie uruchomienie systemu odkamieniania. Jeżeli urządzenie nie posiada takiej funkcji, wystarczy włączyć zwykłe zaparzanie, a potem dokładnie usunąć resztki wody z preparatem. W kolejnym kroku należy uruchomić kilka „pustych przebiegów”, aby mieć pewność, że pozbyliśmy się wszelkich pozostałości po środkach chemicznych.

 

Odkamienianie ekspresu do kawy

Odkamienianie jest stałym elementem użytkowania ekspresu i pozwala na szybkie usunięcie kamienia

 

ZOBACZ: Jaka woda do kawy jest najlepsza i czy ma to w ogóle znaczenie? Wyjaśniamy!

 

Jak wyczyścić ekspres ciśnieniowy?

Taki ekspres jest zazwyczaj nieco bardziej skomplikowanym urządzeniem, dlatego jeszcze raz zachęcamy do uważnej lektury instrukcji dołączonej do sprzętu. Większość takich urządzeń ma wbudowane systemy, które poinformują o tym, jak wyczyścić ekspres ciśnieniowy oraz kiedy to zrobić.

W miarę możliwości czyść dyszę do spieniania mleka po każdym użyciu, szczególnie w letnich miesiącach, kiedy utrzymuje się wyższa temperatura otoczenia.

 

Czyszczenie systemu spieniającego mleko w ekspresie

Czyszczenie systemu spieniającego uchroni ekspres przed bakteriami i grzybami

 

W wypadku ekspresu automatycznego dobrze jest codziennie wylewać wodę i wyrzucać fusy z tacki. Oczywiście możesz zaczekać, aż ekspres sam o to poprosi odpowiednim komunikatem, ale takim niewielkim wysiłkiem uchronisz się przed ewentualnymi problemami wynikającymi z psucia się zużytej kawy wewnątrz Twojego urządzenia.

 

Opróżnianie fusów z tacki w ekspresie

Po każdym użyciu ekspresu należy wyrzucić fusy z tacki

 

Regularnie sprawdzaj czy nie powstaje pleśń w bloku zaparzającym – ważnym elemencie budowy ekspresu. Zobacz w instrukcji swojego urządzenia, czy możesz go wyczyścić. Najlepiej umyj go dokładnie pod bieżącą wodą.

 

Czyszczenie bloku zaparzającego w ekspresie

Blok zaparzający jest miejscem, w którym często pojawia się pleśń

 

Dobrze też od czasu do czasu przetrzeć zewnętrzne elementy obudowy wilgotną szmatką. Ich stan nie ma może bezpośredniego wpływu na smak kawy, ale świadczy o dbałości i zachęca do ponownego przyrządzenia ulubionej kawy.

 

Czyszczenie obudowy ekspresu do kawy

Zewnętrzne elementy ekspresu do kawy często są pokryte kurzem

 

Nie zapomnij także o młynku wbudowanym w ekspres. Nie wymaga on bardzo częstego czyszczenia, ale warto co pewien czas o niego zadbać tak, by nie zostawały w nim drobinki poprzednich kaw.

 

Czyszczenie młynka w ekspresie do kawy

W młynku zbierają się drobinki, które trzeba wyczyścić, by cieszyć się pełnią smaku świeżych ziaren

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Jaka kawa do ekspresu jest najlepsza? Sprawdźcie nasze propozycje!

 

Czysty ekspres zapewni jeszcze większą przyjemność z picia kawy!

Degustacja i wybieranie różnorodnych ziaren to dużo przyjemniejsze aspekty kawowej pasji, niż czyszczenie sprzętów. Na szczęście w większości przypadków są to proste procesy, które nie zajmują dużo czasu, a znacznie poprawiają smak kawy.

Już wiesz jak wyczyścić ekspres do kawy, zatem warto zaopatrzyć się w ziarna Darvea wysokiej jakości, by gotowy napar zachwycał smakiem i aromatem. W naszym sklepie internetowym znajdziesz kawy odpowiednio dopasowane do ekspresów i do Twoich potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 63 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
REALIZACJA ZAMÓWIENIA NA 6,SUPER
2024-02-22
Zamówienie. Wykonano. Poprzednie wcielenie dużo lepsze. Pozdrawiam.
pixelpixel