Jak wyczyścić ekspres do kawy? Kilka porad naszych baristów
Kiedy myślimy o różnicach między poszczególnymi ziarnami albo o tym, jak różne metody parzenia kawy wpływają na jej ostateczny smak, łatwo zapomnieć o najprostszych kwestiach takich, jak konserwacja naszych sprzętów. Umycie aeropressu czy drippera nie jest wymagające, ale jak wyczyścić ekspres do kawy?
Wspominaliśmy już na łamach bloga o tym, jak wyczyścić młynek do kawy, ale nie jest to jedyne kawowe akcesorium wymagające uważnego czyszczenia. Oczywiście najlepiej byłoby dokładnie myć sprzęt po każdym użyciu, ale nie zawsze jest na to czas, dlatego postaramy się wskazać najważniejsze zasady tego, jak wyczyścić ekspres do kawy.
Czym grozi rzadkie czyszczenie ekspresu?
Jeżeli zbyt długo będziemy zwlekać z czyszczeniem ekspresu do kawy to nie ukaże nam on pełni swoich możliwości. Podobnie staje się z czajnikiem wypełnionym kamieniem. Będzie podnosił twardość gotowanej wody, a w efekcie utrudniał właściwą ekstrakcję. Zatem pokryte kamieniem wewnętrzne części ekspresu to przepis na płaską kawę. Niezadbany sprzęt będzie również narażony na różnego rodzaju bakterie, grzyby i pleśń, które z łatwością gromadzą się w zakamarkach. Osadzające się zanieczyszczenia prowadzą do nieprzyjemnego zapachu i smaku naszego naparu. Jak czyścić ekspres do kawy, by temu zaradzić?
Jak wyczyścić ekspres do kawy? Oto sprawdzone sposoby!
Zawsze stosuj się do zaleceń producenta
Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, niezależnie od tego z jakim ekspresem konkretnie mamy do czynienia, jest przeczytanie instrukcji. Producenci ekspresów często polecają konkretne produkty czyszczące i opisują, jak bezpiecznie przeprowadzić cały proces. W wypadku bardziej zaawansowanych sprzętów zdarza się, że czyszczenie zgodne z procedurami jest warunkiem utrzymania gwarancji, warto więc zachować w tej kwestii ostrożność!
Odpowiednia woda ułatwi dbanie o ekspres
Zastanawiając się nad tym, jak wyczyścić ekspres do kawy, przede wszystkim warto pamiętać o podstawowych czynnościach, które powinniśmy wykonywać na co dzień i kierować się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W tym wypadku oznacza to używanie wody o odpowiednim składzie mineralnym. Twardość wody w Twoim kranie możesz sprawdzić na stronie dostawcy wody.
Jeżeli suma minerałów rozpuszczonych w wodzie przekracza 500mg/l, to używanie jej w ekspresie nie jest dobrym pomysłem. Kawa nie ukaże pełni smaku, a ekspres szybko pokryje się kamieniem. W takim wypadku lepiej sięgnąć po wodę butelkową o twardości 100-200mg/l. Warto też pomyśleć o zainwestowaniu w filtr dzbankowy, albo domowy system filtrujący.
Woda o odpowiednim składzie mineralnym zapobiega przed pojawianiem się kamienia
ZOBACZ: Jaka woda do kawy jest najlepsza i czy ma to w ogóle znaczenie? Wyjaśniamy!
Regularnie opróżniaj tacki
W wypadku ekspresu automatycznego należy wraz z komunikatem wyświetlanym przez urządzenie wylać wodę i wyrzucić fusy z tacki. Takim niewielkim wysiłkiem uchronisz się przed ewentualnymi problemami wynikającymi z psucia się zużytej kawy wewnątrz Twojego urządzenia.
Zgodnie z komunikatem wysyłanym przez ekspres należy opróżniać wodę i fusy z tacki
Zadbaj o młynek
Nie zapominaj o młynku wbudowanym w ekspres. Nie wymaga on bardzo częstego czyszczenia, ale warto co pewien czas o niego zadbać tak, by nie zostawały w nim drobinki poprzednich kaw.
W młynku zbierają się drobinki, które warto wyczyścić, by cieszyć się pełnią smaku świeżych ziaren
Jak usunąć kamień z ekspresu do kawy?
Odradzamy stosowania się do popularnych domowych metod, które często pojawiają się w internecie. Czyszczenie octem lub roztworem z kwasku cytrynowego przysporzy więcej problemów niż korzyści, a profesjonalne środki czyszczące rzadko kosztują więcej niż kilogramowe opakowanie kawy.
Kamień jest problematyczny zarówno ze względów technicznych, gdyż przyspiesza zużycie urządzeń, jak i ze względów smakowych, ponieważ podnosi zawartość mineralną wody, co w efekcie powoduje utrudnienia w procesie właściwej ekstrakcji.
Jeśli jednak nie masz dostępu do takiej wody i nie wiesz jak usunąć kamień z ekspresu do kawy to nic nie szkodzi - odkamienianie jest stałym elementem jego użytkowania. Usunięcie kamienia wiąże się z dodaniem odpowiedniego preparatu do pojemnika na wodę, a następnie uruchomieniem systemu odkamieniania.
Jeżeli urządzenie nie posiada takiej funkcji, wystarczy włączyć zwykłe zaparzanie, a potem dokładnie usunąć resztki wody z preparatem. W kolejnym kroku należy uruchomić kilka „pustych przebiegów”, aby mieć pewność, że pozbyliśmy się wszelkich pozostałości po środkach chemicznych.
Odkamienianie jest stałym elementem użytkowania ekspresu i pozwala na szybkie usunięcie kamienia
Nie zapomnij o spieniaczu
Pamiętaj o codziennym płukaniu spieniacza, gdyż na nim osadzają się resztki mleka, które z czasem wysychają. Może to prowadzić do zatykania się przewodów i rozprzestrzeniania się bakterii.
Samo płukanie nie zastąpi czyszczenia systemu mlecznego przy użyciu odpowiednich środków. Zaopatrz się w specjalnie do tego przeznaczony płyn, a następnie w ustawieniach ekspresu znajdź opcję czyszczenia systemu spieniającego mleko i postępuj zgodnie ze wskazówkami.
Czyszczenie systemu spieniającego uchroni ekspres przed bakteriami i grzybami
Pleśń i drobinki w bloku zaparzającym
Regularnie sprawdzaj czy nie powstaje pleśń w bloku zaparzającym – ważnym elemencie budowy ekspresu. Upewnij się w instrukcji swojego urządzenia czy możesz go wyczyścić.
1. Otwórz boczne drzwiczki ekspresu
2. Odblokuj blok zaparzający i wyjmij go przy pomocy uchwytu
3. Wypłucz blok pod bieżącą wodą
Czyszczenie systemu
Co jakiś czas zadbaj również o wyczyszczenie systemu. Wiąże się to z włożeniem tabletki do bloku zaparzającego – tak, jak wskazuje instrukcja. Zapobiega to osadzaniu się różnych resztek pozostających w środku urządzania, co z kolei może prowadzić do różnych usterek i gromadzenia się bakterii.
Czyszczenie systemu to prosta czynność, którą sam wykonasz przy pomocy instrukcji wysyłanych przez ekspres
PRZECZYTAJ TEŻ: Jaka kawa do ekspresu jest najlepsza? Sprawdźcie nasze propozycje!
Czysty ekspres zapewni jeszcze większą przyjemność z picia kawy!
Degustacja i wybieranie różnorodnych ziaren to dużo przyjemniejsze aspekty kawowej pasji niż czyszczenie sprzętów. Na szczęście w większości przypadków są to proste czynności, które nie zajmują dużo czasu, a znacznie poprawiają smak kawy.
Już wiesz jak wyczyścić ekspres do kawy, zatem warto zaopatrzyć się w ziarna Darvea wysokiej jakości, by gotowy napar zachwycał smakiem i aromatem. W naszym sklepie internetowym znajdziesz kawy odpowiednio dopasowane do ekspresów i do Twoich potrzeb.