Jaki młynek do kawy wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć o młynkach do kawy
Młynek do kawy jest pozornie dość prozaicznym sprzętem. Wszyscy pamiętamy ozdobne młynki naszych babć i to, że czaiła się w nich niewątpliwie jakaś kuchenna magia. Nie wydają się one szczególnie skomplikowanymi narzędziami. Skąd więc dzisiaj tyle dyskusji o młynkach w kawowych kuluarach? A przede wszystkim jaki młynek do kawy wybrać? Na to wszystko postaramy się dziś odpowiedzieć!
Rynek młynków kawowych i technologiczne różnice między nimi często są jednym z pierwszych zaskoczeń, na jakie napotykają kawowi adepci. Tajemnicze zaklęcie „ile klików na komesiu?” pada w praktycznie każdym internetowym wątku dotyczącym metod alternatywnych.
Komeś czy nie komeś - oto jest pytanie!
A co to właściwie oznacza? „Komeś” to młynek Comandante, przyjęty przez baristów na całym świecie za punkt odniesienia w kwestii grubości przemiału. „Kliki” to miara rozwarcia jego żaren, decydująca o grubości przemiału.
Wracając do głównego pytania - jaki młynek do kawy wybrać? Zanim sprawdzimy cenę nowego Komesia i zwątpimy w zdrowy rozsądek zapalonych kawoszy, zastanówmy się, dlaczego (i czy w ogóle) potrzebny nam jest młynek do kawy. Jaki, to już kwestia nieco głębsza, którą zajmiemy się później.
"Komeś" to potoczna nazwa młynka Comandante, który ze względu na swoją jakość jest wzorcem i punktem odniesienia dla oceny innych młynków
Kupcie młynek, by wznieść się na nowy poziom picia kawy
Teoretycznie posiadanie młynka w domu nie jest niezbędne. Można przecież kupić kawę mieloną, prawda? Jak to bywa w wypadku większości kawowych zagwozdek i tak, i nie. Z jednej strony, kupując kawę z manufaktury takiej jak DARVEA, można poprosić o zmielenie ziaren na profesjonalnym młynku tuż przed wysyłką. Taka kawa nie będzie jednak tak intensywna jak ta, którą zmielicie sami na kilka minut przed parzeniem. Trafi ona do Was jednak na pewno o wiele świeższa, niż zmielona nie wiadomo jak dawno z półki sklepowej. Jest to zatem nadal bardzo dobre rozwiązanie w wypadku, kiedy nie mamy w domu młynka.
Czym grozi kupowanie kawy mielonej?
Bardziej bezpośrednie zagrożenie pojawia się jednak, kiedy kupujemy ziarna z palarni przemysłowych bądź takich, co do których nie mamy pewności, czy właściwie troszczą się o selekcję i wypalanie ziaren. Zmielona kawa kupiona z niepewnych źródeł to niestety narażenie się na ukryte defekty ziarna oraz zwietrzałe kawy. W efekcie przynosić mogą one więcej rozczarowania niż radości podczas parzenia.
Kupno kawy w ziarnach pozwoli Wam na każdorazową ocenę pracy palarni i podjęcie decyzji co do tego, czy chcecie do niej potem wrócić. Mielenie kawy świeżo przed parzeniem pozwoli też na uzyskanie pełniejszego smaku i intensywniejszego aromatu. Nawet jeżeli nie będzie ono przeprowadzone przy pomocy Komesia ;-).
Jeżeli już kupować kawę zmieloną, to najlepiej świeżo zmieloną przed zapakowaniem i wysyłką lub odbiorem - tak jak w naszej palarni
PRZECZYTAJ TEŻ: Jak mielić kawę? Nasi bariści dzielą się swoimi poradami!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze młynka do kawy?
Różnice między poszczególnymi młynkami to temat na długie rozmowy, jednak przedstawimy Wam tutaj krótki poradnik, który powinien pomóc Wam, kiedy będziecie się zastanawiać jaki młynek do kawy wybrać:
- Żarna - przede wszystkim upewniamy się, że młynek ma żarna, a nie „śmigiełka”, to podstawa dla uzyskania względnie równego i powtarzalnego przemiału
- Objętość -czyli ile ziaren mieści się na raz w młynku. Jeżeli planujecie parzyć więcej kawy na raz, np. używając Chemexa lub większych dripperów, to warto zadbać o to, aby dozę wielkości 25g można było zmielić na raz, a nie partiami
- Regulacja - czy w danym młynku można wygodnie zmienić stopień rozwarcia żaren (a w efekcie grubość przemiału)? Niektóre młynki ręczne wyższej klasy pozwalają na regulację płynną (bez „klików”), dzięki czemu można wprowadzać jeszcze subtelniejsze zmiany do procesu parzenia. To coś nad czym warto się zastanowić szczególnie, jeżeli chcielibyście używać tego młynka do espresso
- Materiał - jeżeli lubicie czasami odwiedzić znajomych z kawą, albo planujecie zabierać swój kawowy sprzęt do pracy, to dobrze, żeby Wasz młynek był wykonany z wytrzymałych materiałów. Całkowicie plastikowe młynki dobrze sprawdzą się w domu, ale jeżeli planujecie bardziej aktywną baristyczną karierę, to dobrze spojrzeć na takie wykonane z aluminium
Jaki rodzaj młynka wybrać? Kilka wskazówek dla początkujących
Jakie rodzaje młynków do kawy są dostępne na rynku? Przede wszystkim na manualne i automatyczne. Oba te rodzaje mają swoje plusy i minusy, a także są raczej przeznaczone do konkretnych metod. Odpowiedź na to jaki młynek do kawy wybrać, zależeć będzie głównie od naszych upodobań co do metod parzenia.
Młynki manualne polecamy fanom metod alternatywnych, takich jak Aeropress, dripper, albo też stary dobry french press. Łatwość czyszczenia, przechowywania i przenoszenia uczyni Wasz kawowy osprzęt bardziej mobilnym, i pozwoli na zabieranie go ze sobą na wyjazdy.
Młynki automatyczne polecamy raczej fanom espresso. Bardzo drobne mielenie jakiego wymaga ta metoda, w wypadku młynków ręcznych, nawet tych z najwyższej półki może okazać się trudne do uzyskania, a przede wszystkim męczące. A im mniej wysiłku przed poranną filiżanką tym lepiej, prawda ;-)?
Skądinąd na rynku możecie znaleźć przyzwoitej jakości młynki automatyczne takich jak np. Wilfa Svart. Zapewnią one dobrej jakości przemiał do metod alternatywnych, przy okazji oszczędzając nam czasu na mieleniu. Może nieco kosztem jakości przemiału, ale to już kwestia tego czy czas i wygoda też mają dla nas znaczenie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jak wyczyścić młynek do kawy? To naprawdę proste!
Młynki Hario Skerton to doskonały wybór
Jeżeli chcecie zacząć przygodę ze świeżo mielona kawą, i dostrajaniem własnych przepisów na metody przelewowe, polecamy dostępny na naszej stronie młynek Hario Sketron. Dobrze sprawdzi się jako drobna inwestycja, która pozwoli Wam sprawdzić, czy kariera home-baristy to coś dla Was ;-).
Hario Skerton to jedna z najczęstszych odpowiedzi na pytanie jaki młynek do kawy kupić. Niech nie zniechęca Was często podkreślane, że to młynek „dla początkujących”. Znamy wielu baristów używających go na co dzień w domu!
Młynek ze względu na swoją lekkość dobrze sprawdzi się podczas parzenia plenerowego, jednak przy takim użyciu zalecamy szczególną ostrożność - jest wykonany z dość delikatnego plastiku. Musimy też zaznaczyć, że jest to młynek wyłącznie do metod przelewowych. Chcielibyście, aby i z espresso dał radę wasz młynek do kawy? Jaki wybrać w takim wypadku? Odezwijcie się do nas, pomożemy coś wybrać!
Młynki Hario Skerton to dobry wybór na potrzeby codziennego parzenia kawy, jeżeli nie potrzebujemy szczególnie precyzyjnego przemiału
Domowa kawa jeszcze nigdy nie smakowała tak dobrze!
To jak, jesteście gotowi na nowy etap w Waszej kawowej przygodzie? Gwarantujemy, że przesiadka ze zmielonych mieszanek na kawę ziarnistą z manufaktury zapewni Wam masę nowych wrażeń smakowych i satysfakcji z parzenia!
Prawda, że wyglądają dobrze? Domowa kawa może smakować nawet jeszcze lepiej niż w kawiarni. To właśnie tu możecie przecież decydować sami jaką kawę wybierzecie a także w jaki sposób ją zaparzycie.
A propos metod przelewowych, do których wspomniany przez nas młynek jest dedykowany, przypominamy Wam o nowych kawach specialty w naszej ofercie. Ethiopia Foge Kanketi, Honduras Caballero Marcala oraz Salvador Las Cruces to wymarzone punkty startowe do własnych kawowych eksperymentów. Znajdziecie je w naszym sklepie.