Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa blend wcale nie musi ustępować single origin - przekonaj się, dlaczego!

2022-03-09
Kawa blend wcale nie musi ustępować single origin - przekonaj się, dlaczego!

W naszym kręgu kulturowym utarło się, że wysokiej jakości kawa powinna być w 100% arabiką. Wszystko co 100% arabiką nie jest, to „mieszanki”, na które patrzy się bez entuzjazmu. Takie podejście miało kiedyś pewne podstawy, ale współcześnie nie jest już do końca słuszne. Co sprawiło, że kawa blend wróciła do łask kawoszy? Przekonajmy się!

 

Na sam początek wyjaśnijmy sobie kwestię nomenklatury. Czym właściwie są coffee blends, czyli mieszanki kaw? Mityczne „100% arabica” wbrew pozorom nie informuje nas jeszcze o tym, czy paczka, którą trzymamy w ręce to mieszanka kawy, czy też ziarno single origin. Taka kawa może faktycznie zawierać ziarna wyłącznie tego gatunku, ale to nie znaczy, że pochodzą one z tej samej farmy, ani nawet z tego samego kraju!

 

Warto również podkreślić, że to czy dana kawa jest single origin, czy też jest mieszanką, w żadnym stopniu nie przesądza o jej jakości. Pamiętajcie tylko, żeby wybierać dokładnie opisane ziarna. W sklepach i marketach kawy nie zawsze mają takie informacje lub są one bardzo zdawkowe. Kompletną identyfikację znajdziecie na pewno w kawach z palarni rzemieślniczych takich jak Darvea, a w pozostałych kwestiach – wyboru single origin czy kawowego blendu, zdajcie się na własny smak!

 

 

Co oznacza blend coffee?

 

Jak w wypadku większości kawowych pojęć, nie ma tutaj twardej jednoznacznej definicji, z którą wszyscy kawosze by się zgadzali, ale naszym zdaniem blend coffee to po prostu mieszanka ziaren pochodzących z więcej niż jednej uprawy.

 

Takie mieszanki mogą się wydawać rozwiązaniem powstałym w wyniku globalizacji i ogólnoświatowego zasięgu kawy, jednak historycznie, Europejskie kawiarnie serwowały swego rodzaju „blendy” wiele lat zanim pojawiło się określenie single origin.

 

Pierwsze mieszanki powstały już w XVII wieku, kiedy holenderscy marynarze importowali kawę jemeńską do Europy. Z uwagi na długą podróż, którą musiały przebyć ziarna, zaczęto je mieszać z kawą z intensywniejszą smakowo kawą z Jawy, co pozwoliło na stabilizację smaku między kolejnymi dostawami. Tak na łamy historii wkroczyła kawa blend!

 

Kod rabatowy dla czytelników

 

 

Mieszanki kaw - w jakim celu się je tworzy?

 

Współcześnie kawa nie jest na szczęście narażona na wpływ dalekich podróży tak bardzo jak w czasach, kiedy pojawiała się ona w Europie. Kawowe mieszanki tworzy się więc współcześnie z nieco innych powodów, chociaż pojawia się miedzy nimi jeden podobny do tego oryginalnego.

 

Intensywna mieszanka z robustą specialty? Kawa „Górale” z serii Folk!

 

Przede wszystkim, kawa blend oferuje nam możliwości smakowe, które w naturze nie mogą wystąpić; unikalne charakterystyki smakowe i aromatyczne ziaren, które wynikają z regionów, w których są one uprawiane są bardzo różnorodne, ale rzadko zdarza się, żeby ta sama odmiana botaniczna mogła rosnąć w dwóch różnych regionach, tak więc jedyny sposób na kombinację smaku, to właśnie blendowanie odpowiednio przygotowanych ziaren.

 

Po drugie, jest to rozwiązanie bardzo pragmatyczne. W wypadku, kiedy mamy powiedzmy 500kg ziaren z pięciu różnych regionów, to zamiast sprzedawać je jako mocno limitowane edycje single origin, możemy opracować blend, który pozwoli w pełni wykorzystać smakowe możliwości ziaren, a jednocześnie zapewni kawoszom możliwość dłuższego cieszenia się danym smakiem.

 

Ostatni powód, o którym tu wspomnimy, to właśnie ten zbliżony do oryginalnego. W związku ze zmianami klimatycznymi, w niektórych regionach świata, w których uprawiana jest kawa, warunki pogodowe z roku na rok stają się coraz trudniejsze.

 

Jeżeli zdecydujemy się na kawę z pojedynczej farmy dotkniętej takimi problemami, musimy liczyć się ze spadkiem jakości smaku w stosunku do poprzednich lat. Jeżeli jednak wybierzemy blend z kilku farm z tego samego regionu, to smak będzie bardzo zbliżony do kawy single origin. Dodatkowo trudne warunki nie będą mu zagrażać w tak dużym stopniu. Jest to też powód, dla którego naszym zdaniem kawa blend to przyszłość kawy speciality.

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Fusy z kawy udrażniają rury? Sprawdź, czy mogą zastąpić hydraulika

 

 

Mieszanki „Folk” - co kryje się w naszej nowej serii?

 

Chcąc odświeżyć nieco naszą blendową ofertę w nowym roku, zdecydowaliśmy się na opracowanie trzech nowych mieszanek (będą kolejne mamy nadzieję :)), które pozwolą Wam i nam cieszyć się wybornym smakiem jaki oferuje kawa specialty. Tak! blendy z serii folk oparte są wyłącznie na kawach specialty. Nawet robusta jest tam specialty!.

 

Mieszanki te powstały z zamiarem stworzenia przyjemnych kaw do codziennego picia – do ekspresów automatycznych i kolbowych, które oferują nieco bardziej wyrafinowany smak, niż zazwyczaj spotykane blendy. Krakowiacy to mieszanka 100% arabica, w której wyczuć możecie nuty orzecha włoskiego, delikatną goryczkę i subtelny aromat suszonych owoców.

 

Zalipie to najbardziej owocowa w smaku propozycja pośród naszych nowych mieszanek. Polecamy szczególnie fanom owocowych smaków w kawach przelewowych, którzy szukają wysokiej jakości mieszanki do ekspresu.

 

Mieszanka Górale, dzięki domieszce robusty zapewni nam klasyczne doznania smakowe i nieco mocniejsze pobudzenie niż dwie pozostałe kawy z naszej nowej oferty. Ze względu na intensywny smak i zaznaczoną goryczkę, polecamy to ziarno jako podstawę do kaw mlecznych. Pozycja dla fanów kawowej tradycji!

 Kawy folk specialty

Mieszanki z serii Folk składają się wyłącznie z kaw specialty, nawet robusta jest tam specialty!

 

Mieszanka kawy przełamuje naturalne schematy!

 

Jak już wspominaliśmy, jednym z powodów, dla których powstają kawowe blendy, jest możliwość stworzenia smaków, które teoretycznie nie mają prawa wystąpić w naturze. Taką maksymę przyjęliśmy szczególnie w wypadku mieszanki Zalipie, gdzie klasyczne czekoladowe smaki z środkowo-amerykańskiej Nicaragui spotykają się z owocowym twistem z afrykańskiej Rwandy. Jest to prawdziwe spotkanie na kawowym szczycie, ale nie musicie wierzyć nam na słowo - spróbujcie sami!

 Zalipie kawa folk Darvea

Nuty smakowe Zalipia świetnie współgrają w kawach mlecznych

 

Tradycyjne smaki mieszanek

 

Warto również zatrzymać się na moment przy naszych klasycznych kawowych mieszankach: Aktywny Poranek czy Smak Podróży, to kawy godne stołów poszukiwaczy smaków. Jakże różne są to też kawy, w niespotykanych raczej miksach jak jasno palona kawa z Ameryki Południowej (o łagodnym smaku i niskim body) i średnio palona Robusta z Azji (pełna specyficznej goryczy i ostrości w smaku) w Aktywnym Poranku. To jak „kawowy świt” spotkanie nocy i dnia :).

Blendy kawowe Aktywny poranek, Smak podróży

Nasze klasyczne blendy, które sprawdziły się jako kawa idealna do firm :) 

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy kawa z cytryną odchudza? Rozwiewamy wątpliwości!

 

 

Coffee blends łączą ziarna z różnych części świata!

 

Kawowe mieszanki odczarowane! Zapewniamy Was, że z dobrych źródeł wiemy, że mieszanki będą w nadchodzących latach coraz częstszym widokiem w ofertach topowych palarni i kawiarni. Zachęcamy Was więc do wyrobienia sobie mieszankowych preferencji na naszej nowej serii Folk!

 

Poznajcie oryginalne kawy do ekspresów: skosztujcie ziaren specialty z serii Folk

 

A jeżeli chcecie porównać smaki mieszanek specialty z kawami single origin na własną rękę, to zapraszamy Was do sklepu na naszej stronie internetowej, gdzie jak zawsze czekają na Was świeżo wypalone ziarna, wykwintne herbaty i akcesoria niezbędne do zaparzania wszelkiego rodzaju naparów.

 

Zaszalejcie po Folkowemu :).

 

Cześć!

 

Przejście na sklep

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 83 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
jak zwykle wszystko w porządku
2024-05-31
Nie jest to moje pierwsze zamówienie i na pewno nie ostatnie. Za każdym razem realizacja jest ekspresowa, a produkty najwyższej jakości.
pixelpixel