Brak produktów
Pochodzenie: Brazylia – Ameryka Południowa Wysokość upraw: 800 – 1300...
Pochodzenie: Kolumbia – Ameryka Południowa Wysokość upraw: 800 – 1900...
Pochodzenie: Azja, Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa Gatunek: 80%...
Zwycięzca cuppingu! Pochodzenie: Salwador – Ameryka Środkowa Wysokość...
Kawa specialty Pochodzenie: Brazylia...
Opublikowany
2019-03-22 12:56:47
Kategorie
W kawowym świecie
Jeśli poranny śpiew kosa, wrzaskliwe pianie koguta lub inny, równie pomysłowy sygnał budzika nie robi na Was wrażenia, za to na równe nogi zrywa Was o świcie cudowny szum, bulgot i parskanie ekspresu, to niewątpliwie należycie do grona zapalonych kawiarzy. Jaką kawę lubicie pić o poranku?
Mimo że każdy miłośnik kawy ma swój ulubiony sposób jej parzenia i podawania, większość smakoszy chętnie eksperymentuje z naparami, wykorzystując coraz szerzej dostępne akcesoria: różnego rodzaju ekspresy, kawiarki, dzbanki czy tygielki. Zdecydowanie rzadziej natomiast sięgamy po nowy gatunek kawy, kontentując się sprawdzoną marką. Ponieważ zwykle nie jesteśmy ekspertami, jak na przykład bariści, obawa przed rozczarowaniem sprawia, że nieufnie podchodzimy do nowych propozycji. Nie trzeba jednak mieć rozległej wiedzy o ziarnach kawowca, by choć od czasu do czasu skusić się na małą zmianę smaku.
Kupując nieznany gatunek kawy na miejscu w palarni, często mamy możliwość przed zakupem poznać zapach i wygląd świeżo palonych ziaren, a czasem możemy nawet skosztować smaku naparu. Jednak zamawiając ziarna przez Internet musimy dokonać wyboru jedynie na podstawie informacji zawartych na opakowaniu lub w opisie, a te często bywają dla zwykłego kawiarza niejasne.
Najbardziej podstawowym kryterium oceny jakości i smaku ziaren – zarówno szlachetnej arabiki, jak i mniej wymagającej robusty – jest oczywiście miejsce uprawiania kawowców. W tym wypadku decyduje indywidualny gust kawosza, który zwykle dobrze wie, czy preferuje kawę z Etiopii, Brazylii, Indii, Meksyku czy innego kraju. Kawowce sadzi się bowiem w ponad 70 regionach strefy tropikalnej między północnym zwrotnikiem Raka a południowym zwrotnikiem Koziorożca.
Najwięcej kłopotu sprawiają jednak literowe oznaczenia towarzyszące nazwie konkretnej kawy, na przykład AA czy HB. Cóż oznaczają te tajemnicze znaki? Okazuje się, że są to dość proste określenia jakości i wielkości ziaren, nietrudne do zapamiętania.
AA – to ziarna o rozmiarach większych niż przeciętne, a znawcy zwykle zgadzają się ze stwierdzeniem, że większe ziarna mają bogatszy smak i wyrazistszy aromat. Takie ziarna znaleźć można na przykład w kawie Darvea Burundi AA, czy Darvea Kenia AA;
Kilka podstawowych informacji wystarczy zatem, abyśmy, dokonując zakupu nawet przez Internet, świadomie wybrali coś ciekawego spośród szerokiej oferty świeżo palonych ziaren z różnych części świata. Zdecydowanie warto bowiem pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, by odkryć bogactwo ziaren kawowca, dzięki którym o każdej porze dnia możemy raczyć się nieco innym aromatem i smakiem kawy.