Darmowa dostawa od 70 PLN! :)
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kwaśność a kwasowość kawy. Wyjaśniamy, dlaczego kawa jest kwaśna

2021-11-08
Kwaśność a kwasowość kawy. Wyjaśniamy, dlaczego kawa jest kwaśna

 

- Jakiej kawy byś się napił?

- Obojętne, byle nie była kwaśna!

 

Taką wymianę zdań każdy z nas niejednokrotnie w swoim życiu słyszał. I nic w tym dziwnego - co to za przyjemność pić kwaśną kawę! Tradycyjnie kawa kojarzy nam się ze smakami czekoladowo-orzechowymi, tak więc zaznaczona kwaśność w naturalny sposób wydaje się tutaj wadą. Czy kwaśność i kwasowość kawy to jednak na pewno jedno i to samo?

 

Zdania w tej sprawie są podzielone - w kawowym świecie istnieją oczywiście formalne normy i naukowe badania pozwalające na precyzyjne rozróżnienie takich pojęć, ale wydaje nam się, że bardziej użytecznym jest rozmawianie o codziennym, zwyczajowym użyciu takich wyrażeń jak kwasowość kawy.

 

Opowiemy Wam więc dzisiaj o tym co my określamy jako kwaśność i kwasowość, czy aby na pewno warto za wszelką cenę tego smaku unikać, a jeżeli już, to w jaki sposób. Gwarantujemy, że po lekturze naszego artykułu nie będziecie już musieli godzić się na kompromis jakim jest kwaśna kawa.

 

 

Kwaśność a kwasowość kawy - poznajcie różnicę

 

Czy wszelkie doznania wchodzące w spektrum kwaśności należy traktować jako jednolite? Przeprowadźmy szybki eksperyment myślowy, rozważając pary naturalnie kwaśnych rzeczy.

 

  • kiszona kapusta - cytrynowa tarta

 

  • plasterek cytryny - twarde zielone jabłko

 

  • kiszony ogórek - twarda brzoskwinia

 

Wszystkie te smaki zdają się posiadać wspólny mianownik, jednak wydaje nam się, że obyłoby się bez kontrowersji, jeżeli stwierdzilibyśmy, że wyraźnie widać tutaj podział między smakami pożądanymi w kawie oraz tymi które całkowicie zepsułyby nam przyjemność z naparu.

 

Tym naszym zdaniem różni się kwaśność i kwasowość kawy. Kwaśność to smak posunięty do ekstremum, nie owocowa nuta dodająca balansu i świeżości całemu naparowi, a raczej coś nieprzyjemnego, wywołującego wrażenie ściągania.

 

Kwasowość to natomiast naturalna cecha kawy, wynikająca wprost ze sposobu jej pozyskiwania. Dlaczego kawa jest kwaśna? To temat na pracę doktorską, ale postaramy się opowiedzieć o tym najprościej jak potrafimy, bo sami doktoratów z chemii jeszcze nie obroniliśmy ;-).

 

 Kod rabatowy dla czytelników

 

PRZECZTAJ TEŻ: Kawa po irlandzku. Przepis, którego musicie spróbować w domu!

 

 

Dlaczego kawa jest kwaśna?

 

Kwasowość kawy, mówiąc najprościej, wynika z faktu, że robi się ją z ziaren, które znaleźć można w wiśniach kawowca. Kawa jest owocem przecież owocem, a owoce miewają swoją „kwasowość”. Zatem czemu kawa jest kwaśna? Bo wiśnie są kwaśne! Miąższ otaczający ziarno podczas owocowania zostawia w ziarnie sporo związków odpowiedzialnych za odczucie kwaśności, a niektóre metody obróbki sprawiają, że tych kwasów w wypalonym ziarnie zostaje więcej, co skutkuje jeszcze bardziej owocową kawą.

 

To najprostsze możliwe wyjaśnienie sytuacji. Podchodząc do tematu nieco bardziej analitycznie, kawa może zyskiwać lub tracić kwasowość na czterech różnych etapach między krzakiem a Waszym kubkiem.

 

Stopień kwasowości może zależeć od:

 

 

· Terroir

 

Czyli inaczej mówiąc, od pochodzenia kawy. W zależności od tego w jakiej części świata, na jakiej wysokości, a nawet od tego na którym stoku danego wzniesienia rośnie krzew kawowca, możemy spodziewać się zupełnie innych poziomów kwasowości. Etiopskie bądź kenijskie ziarno z wysoko położonych upraw już w punkcie wyjścia będzie dużo bardziej kwasowe niż ziarno brazylijskie lub salwadorskie.

 

 

· Metody obróbki

 

Tutaj sprawa trochę się komplikuje, ponieważ ciężko jednoznacznie połączyć metody obróbki z kwasowością. Wpływają one na tak wiele kwestii w smaku, że bezpośrednie połączenie byłoby przesadnym uproszczeniem.

 

Jeżeli pijecie jednak kawy przelewowe, a chcecie uniknąć przesadzonej kwasowości, to ziarna z obróbki naturalnej mogą być dobrym rozwiązaniem. Co prawda ta metoda obróbki sprawia, że w naparze wyczuwamy więcej nut owocowych, ale równolegle z kwasowością pojawia się tu słodycz, która balansuje całość.

 

kwasowość kawy

Informacje o wysokości uprawy kawy i metody obróbki są podane na naszej etykiecie

 

 

· Stopień wypalenia

 

Jasno palone kawy są często określane jako bardziej kwasowe. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta - krótsze wypalanie pozwala na zachowanie większej liczby naturalnych kwasów, dzięki czemu ziarnu, które będziemy zaparzać bliżej jest do jego owocowej formy.

 Stopnie palenia kawy

Jasno palone ziarna będą miały większą kwasowość niż palenia ciemniejsze

 

 

· Metoda zaparzania

 

To etap o zdecydowanie najbardziej subtelnym wpływie z tych, które tutaj wymieniliśmy, ale niemniej jednak warty wspomnienia. Jeżeli chcecie uzyskać delikatniejszy smak naparu, a co za tym idzie subtelniejszą kwasowość, polecamy Wam zaparzanie kawy w dripperze. Herbaciany napar uzyskiwany z tego zaparzacza prezentuje pełnię smakowej okazałości ziarna, ale zachowuje przy tym pożądaną przez wielu delikatność.

 

Jeżeli lubicie jednak, kiedy nuty smakowe w naparze są wyraźnie zaznaczone, polecamy Wam raczej Aeropress, który wyprodukuje napar intensywniejszy smakowo, a także o wyższym body niż dripper. Wybór należy do Was!

 Metoda parzenia kawy

Parząc kawę w dripperze możecie uzyskać delikatniejszy smak naparu i subtelniejszą kwasowość

 

 

· Grubość mielenia kawy

 

Jeżeli kawę zmielimy grubiej, to wpłynie to na poziom ekstrakcji kawy (obniżając go) i przez to na zwiększoną kwasowość. Zatem, jeżeli chcemy zmniejszyć kwasowość parzonej kawy, możemy zmielić ziarna drobniej. Woda wtedy bardziej spenetruje kawę i przez to bardziej ją „zaparzy”. Uważajmy jednak, żeby nie przesadzić, gdyż może to pociągnąć za sobą skutek, że nasza kawa będzie w smaku „przeparzona” i cierpka. Stanie się tak, gdy zmielimy za drobno kawę a sama będzie się parzyć zbyt długo (np. w metodach przelewowych).

 Grubość mielenia kawy

Jeżeli zmielimy ziarna drobniej zmniejszymy kwasowość naszej kawy 

 

 

· Temperatura wody

 

Na ekstrakcję kawy wpłynie również, poza stopniem zmielenia, temperatura wody. Jeżeli będziemy ją obniżać, to kawa będzie mniej „wyparzana” i przez to może zmierzać w smaku w kierunku zwiększonej kwasowości.

Temperatura wody

Mniejsza temperatura wody sprawi że kawa będzie niedoparzona, przez co będzie miała większą kwasowość 

 

 

· Czas parzenia kawy

 

Kawa podczas parzenia uwalnia związki w różnej kolejności. Jednymi  z pierwszych, które „udają się” do naszej filiżanki są właśnie kwasy. Dzieje się tak dlatego, że kwasy są prostymi związkami, dlatego wodzie jest najłatwiej je rozpuszczać. Jaki to ma wpływ na nasze odczucia smakowe? Ano jeżeli zdarzyło się Wam wypić espresso zaparzone w kawiarni w kilka – kilkanaście sekund, gdzie woda ciekła z „grupy” strumieniem zbliżonym do Niagary, wtedy kawa z dużym prawdopodobieństwem musiała być nieprzyjemnie „kwaśna”.

Czas parzenia kawy

Czas parzenia ma wpływ na kwasowość naszej kawy

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak zrobić świecznik z kawy? Pomysł na niebanalną dekorację wnętrza

 

Jak zaparzyć kawę z ekspresu, żeby nie była kwaśna?

 

Został jeszcze jeden temat do wyjaśnienia w kwestii kwasowości w kawie. „Dlaczego kawa z ekspresu jest kwaśna?”  pytacie czasami. Śpieszymy z odpowiedzią. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na te elementy związane z kwasowością, które wymieniliśmy powyżej. Najłatwiejszą do wypróbowania zmianą, będzie po prostu dobranie ziarna, o mniej kwasowym profilu smakowym.

 

Dobrym punktem wyjścia będzie nasza Columbia Excelso, ale jeżeli chcielibyście uzyskać personalizowaną rekomendację, to wystarczy, że do nas napiszecie! Chętnie doradzimy.

 

Warto spróbować też, kawy w ciemnym paleniu. Mamy takie w swojej ofercie jak np. Honduras SHG. Tu kwasowości niemal nie będzie.

 

Innym powodem, dla którego kawa z ekspresu bywa kwaśna, jest brak regularności w czyszczeniu. W wypadku ekspresów automatycznych, często pozwalamy sobie na zbyt długie przerwy w czyszczeniu, z tego prostego powodu, że na zewnątrz nie widać wewnętrznego zużycia i zanieczyszczenia, które ma dramatyczny wpływ na smak naszej kawy.

 

Jeżeli zadbacie o Wasz sprzęt, i dobierzecie właściwe ziarno, to gwarantujemy, że już nigdy nie będziecie musieli godzić się na kwaśną kawę!

 

Zatem kiedy kawa będzie  ekspresu będzie mniej kwaśna?:

  • Gdy dobierzemy odpowiednie ziarna (pochodzenie, ciemniejszy stopień palenia),
  • Ustawimy dobrze temperaturę i czas parzenia kawy,
  • Ustawimy właściwą grubość mielenia kawy (zazwyczaj mechanicznie),
  • Zadbamy o jego czystość.

 

 

Kwaśna kawa nie zawsze jest zła!

 

Mamy nadzieję, że udało nam się rzucić dzisiaj nieco światła na kwestię kwasowości kawy. To niewątpliwie ciekawy temat, wyraźnie dzielący zapalonych kawoszy. Znamy wielu takich, którzy kwasowości nie lubią w żadnej formie, a znamy też takich dla których kawa bez kwaskowej nuty jest po prostu mało interesująca. Do której grupy Wy się zaliczacie? Zdecydujcie sami, ale najpierw spróbujcie co obie strony mają do zaoferowania ;-).

Jeżeli będziemy się trzymać potocznego słownictwa, to kwaśna kawa nie będzie zła (choć wolimy raczej precyzyjnie mówić, że kwasowość w kawie jest często właściwa i nawet pożądana, kwaśność może oznaczać, że coś zepsuliśmy np. przy parzeniu kawy lub mamy kiepskie ziarna).

 

Tymczasem jak zawsze zapraszamy Was do naszego sklepu internetowego, gdzie czeka na Was świeżo palone ziarno wysokiej jakości, herbaty, a także rzemieślnicze słodycze. Niedługo pojawią się też nowe zestawy prezentowe - w sam raz przed okresem świątecznym!

 

 Przejście do sklepu

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 84 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Wspaniale, szybko i sprawnie
2024-06-03
Jak zwykle szybko i sprawnie. Tym razem kawę oceni syn.
pixelpixel